Глушник авта є конструкцією, яка знижує рівень шуму від перетворення енергії. Але цим його функції не обмежуються. Деталь важлива для безперебійної роботи двигуна. Розглянемо, з чого складається будова глушника автомобіля.
Призначення глушника в автомобілі
Сучасні автомобілі неможливо уявити без фільтрів для поглинання шуму. Пристрої призначені для зменшення:
- звукових коливань відпрацьованих газів;
- пульсації, температури та швидкості вихлопів.

Спочатку систему вважали допоміжним елементом транспорту. Сьогодні автоглушники оберігають двигун та захищають навколишній простір від шкідливих речовин.
Хто вигадав глушник
На зорі автомобілебудування безкінні екіпажі, коли проїжджали вулицями, лякали пішоходів страшним ревом. Над винаходом звукового фільтра працювали інженери багатьох країн. На питання, хто вигадав глушник для автомобіля, компанії з випуску машин відповідають неоднаково.
За однією з версій, усіх випередили французи. Наприкінці ХІХ століття фірма «Панар-Левассор» першою оснастила екіпаж акустичним перетворювачем. Приблизно в цей час пристрій став використовувати Мільтон Рівз, який відомий як автор багатоколісних самохідних машин.
Інша версія свідчить, що звуковий фільтр винайшла жінка. Жительці США Долорес Джонс набрид гуркіт машин, що проїжджають по вулиці. І американка здійснила свою мрію зробити трохи тихішим навколишній світ.
Різновиди глушників
Моделі розрізняють за характеристиками та принципом дії. Перетворювачі шуму роблять із металу – нержавіючої або чорної сталі з алюмінієвим, цинковим покриттям. Перший тип універсальний – підходить для різних машин, недорого коштує, але має невеликий термін експлуатації. Алюмінізовані працюють довго, але їх випускає обмежена кількість підприємств.

За принципом роботи глушники автомобіля поділяють на кілька груп:
- Найпростіші – обмежувальні. Деталь зроблена у формі труби, яка спочатку звужується і створює опір, а закінчується розширенням. Пристрій використовують як попередній фільтр, а не для відведення вихлопних газів.
- Відбивні. У їхньому корпусі вмонтовано акустичні дзеркала. Звукова хвиля, зіштовхуючись з перешкодами, поступово втрачає свою силу. Така конструкція глушника автомобіля застосовується на виході системи.
- Резонаторні. До складу резонаторних пристроїв входять кілька камер, які розділяє суцільна перегородка. Коливання частоти у замкнених просторах гасять одне одного. Такі конструкції перешкоджають виникненню шуму незначно. Глушники розміщуються після приймальної труби.
- Поглинальні. Зменшують шум за допомогою спеціальних матеріалів. У корпусі не встановлюють лабіринт перегородок – його заповнюють скловатою або мінеральними волокнами. Звукоізоляція таких моделей нижча, тому приваблює прихильників тюнінгу.
У спортивних машинах часто використовують прямоточні фільтри. Такий глушник автомобіля влаштований простіше. У корпус із високоміцного металу вмонтовано трубу з численними отворами. Перфорована конструкція покрита скловолокном та сталевою сіткою. Звукові хвилі, проходячи через систему, перетворюються на теплову енергію. Ціна прямоточних моделей зазвичай вища, їх виготовляють повністю з нержавіючої сталі.
Будова глушника автомобіля припускає поєднання різних типів. Подібний метод використовують під час проєктування дорогих автомобілів, щоб досягти безшумної роботи двигуна.
Читайте також: Що таке Вебасто в автівці
Будова глушника машини
Схема глушника автомобіля складається з кількох елементів, з’єднаних в певній послідовності.

Колектор
Цей пристрій призначений для відведення вироблених газів. При виготовленні деталі використовують міцні матеріали. Температура всередині труби досягає 1000°C – такі навантаження витримують тільки метали, сплави. Для погашення вібрації двигуна інколи встановлюють гофру.
Нейтралізатор
Наступний елемент системи виконаний у формі барила. Глушник авто у розрізі нагадує вулик із металевими стільниками. Залишки палива, надходячи до нейтралізатора, згоряють. Очищення газів відбувається під час хімічних реакцій в кожній секції. Вміст шкідливих речовин у відпрацьованому вихлопі не перевищує норми міжнародних стандартів.
Передній глушник (резонатор)
Передній глушник автомобіля влаштований як бак, усередині якого проходить труба з перфорованими отворами. Комбінація решіток знижує швидкість потоку і приглушує рев газів, що вириваються назовні.
Розрізняють активні пристрої з нескладною конструкцією та реактивні – із сукупністю розширювальних камер.
Задній глушник
Внутрішнє місце елемента має неоднорідну структуру. Камери з пористими наповнювачами та складна комбінація перегородок забезпечують остаточне приглушення звукових вібрацій. Пристосування є завершальною ланкою в системі виведення відпрацьованих газів.
Принцип роботи глушника
Будова глушника автомобіля заснована на простих принципах:
- Відпрацьовані гази з камери згоряння подаються по трубі до задньої частини машини. Завдяки герметичності та ущільнювачів шум від двигуна поступово знижується.
- Рівень токсичних речовин зменшують за допомогою каталізатора. Один датчик, який контролює вміст кисню, розташований на вході, інший лямбда-зонд – з протилежного боку.
- Очищені гази спрямовуються спочатку в резонатор, а потім у глушник.
- З основного фільтра вихлоп надходить в атмосферу.

Принцип роботи глушника автомобіля – чергування тісних і широких камер. У вузьких місцях швидкість потоку падає, а у просторій частині хвилі розсіюються. Завдяки складній траєкторії руху вдається знизити частоту коливання звуку. У металевих перфорованих трубах використовують явище інтерференції, спрямоване на зміну амплітуди хвиль. Шумові ефекти також зменшують ізоляційні наповнювачі.
Що буде, якщо зняти глушник із машини
Деякі власники транспорту вважають, що перетворювач звуку знижує потужність двигуна. Така думка виникла тому, що гоночні машини не обладнані фільтрами для поглинання шуму.
Будова глушника автомобіля складна, це система, де всі деталі ретельно підібрані. Якщо виключити зі схеми одну ланку, це неминуче вплине на характеристики агрегату. Надшвидкісні моделі для автоспорту проходять ретельний контроль. Система виведення газів має підвищену герметичність і розроблена відповідно до стандартів безпеки.
Самостійний демонтаж глушника призведе до підвищеного навантаження двигуна. У результаті виникне вібрація кузова, зросте рівень шуму, у салоні може відчуватися неприємний запах. Існує ризик отруєння вихлопними газами. І не факт, що автомобіль без фільтра поїде швидше.
Якщо глушник автомобіля працює з перебоями, систему необхідно ремонтувати. Для заміни обладнання краще звернутися до сервісу обслуговування транспорту. Від справності кожної деталі залежить безпека людей.