Моторне мастило служить матеріалом, який не тільки необхідний для експлуатації автомобіля, але й визначає ряд параметрів машини. Це пов’язано, наприклад, з тим, що потужність двигуна та витрата пального залежать від використовуваної добавки. Крім того, слід звертати увагу і на термін придатності моторного мастила. Попри те, що він є досить тривалим, використовувати прострочену сировину не рекомендується.
Такі обмеження пов’язані з тим, що після закінчення певного часу речовини, що містяться в мастилі, можуть розпадатися і втрачати свої властивості. Тоді користі від добавки буде небагато, крім того, можливі порушення роботи двигуна.
Як правильно вибрати
Щоб грамотно розпочати вибір, потрібно розглянути кілька параметрів:
- рекомендації виробника;
- допуски;
- присадки;
- маркування;
- в’язкість;
- термін придатності.
Під рекомендаціями виробника розуміють інформацію, записану в сервісній книжці вашого автомобіля. Вона визначає оптимальні характеристики моторного мастила. У виробників автомобільних двигунів є кілька допусків для кожного виду моторів. На них і потрібно звертати увагу при виборі добавки для пального.
Допуск – це стандарт, яким визначається якість продукту. Він показує всі характеристики, якими має володіти та чи інша речовина, призначена для певного двигуна. Допуск надається тільки мастилу, що пройшло сертифікацію на заводі – виробнику автомобілів.
Щоб визначити відповідний товар, потрібно дізнатися про присадки – спеціальні добавки. Вони використовуються для надання основі потрібних характеристик. Деякі присадки роблять мастило придатним як для дизельних, так і для бензинових двигунів.
Маркування означає, що матеріал може використовуватись або з бензиновим, або з дизельним двигуном. Позначається маркування літерами S і C. Зустрічається і позначення API S*/C*, яке має на увазі, що ця добавка більше підходить для двигуна, що працює на бензині.
В’язкість також є визначальним фактором під час придбання добавки. Ця характеристика показує, який прозір допускається між кільцями поршня та стінками циліндра.
Термін зберігання моторного мастила, як правило, не вказується. Лише на деяких каністрах пишеться зразковий термін зберігання продукту в закритій тарі, що дорівнює 5 рокам. Цей час може бути збільшено до 10 років за таких умов:
- зберігання у загерметизованій упаковці;
- огородження від сонячних променів;
- захист від замерзання.
Важливо! Зберігання в каністрі забезпечує більший термін придатності, оскільки герметизація упаковки допомагає захистити рідину від довкілля. За умови дотримання умов зберігання моторного мастила ви забезпечуєте якісну роботу двигуна в майбутньому.
Які мастила корисні для автомобіля
Небажано купувати цей матеріал у ринкових торговців, адже вони зазвичай продають підробки. Головним фактором є вибір мастила для певного двигуна, а також наявність конкретних присадок.
Гарантовано якісний товар можна купити у виробника вашої марки автомобіля. У такому разі співробітники сервісного центру можуть порадити певні назви мастил, які будуть найбільш сприятливими для конкретного двигуна.
Крім того, обов’язково почитайте офіційні інструкції до марок продукту, пропоновані виробниками. Корисно знати і те, який варіант заливали на заводі при виробництві автомобіля.
Заміна мастила власноруч
Для заміни мастила знадобиться насамперед знання про розташування ключових точок автомобіля. Потім зберіть необхідний набір інструментів, який найчастіше складається з ключів для:
- відкриття пробки зливу;
- зняття фільтра;
- зняття захисту із двигуна.
Заміна проводиться на естакаді або оглядовій ямі, де можна спокійно перебувати під днищем автомобіля. Ще вам знадобиться каністра чи відро об’ємом не менше 10 літрів.
Заміна починається зі зливу відпрацьованої речовини. Під час зливу слід звернути увагу на відкручування фільтра, який не завжди може бути знятий рукою. Тут використовуються спеціальні знімники. Перед встановленням нового фільтра його не потрібно заливати мастилом, достатньо лише змочити краї.
Після повного зливу старого матеріалу потрібно закрутити пробку зливного отвору і вже починати заливати новий. Після того, як половина каністри залита, можна дістати щуп та подивитися рівень. У нормі він повинен бути між мінімальною та максимальною оцінками, ближче до останньої. На цьому заміна мастила завершена – залишається тільки увімкнути мотор і перевірити машину.
Важливо! Після того, як ви вперше після заміни здійсните поїздку, перевірте рівень мастила. Ця процедура повинна відбуватися не раніше ніж через 10 хвилин з моменту зупинки двигуна. Необхідність повторної перевірки пов’язана з тим, що свіжозалита добавка холодна, і тому щуп може показувати неправильний рівень. Це є властивостями цієї рідини.
Поради щодо заміни
Правильно змінюючи мастило, можна продовжити життя двигуна свого автомобіля та заощадити на його ремонті:
- Найчастіше міняйте рідину. Паливні фільтри не здатні повністю затримати всі домішки, які найчастіше продаються на заправках разом із паливом і призводять до повільного руйнування двигуна.
- Не користуйтеся занадто часто вакуумною заміною, оскільки це сприяє накопиченню у двигуні відпрацьованого матеріалу. Чергуйте цей метод із традиційним зливом.
- Не використовуйте добавки та присадки, тому що ефект від них лише короткочасний.
Після того, як ви дізналися про те, скільки можна зберігати моторне мастило, як його вибрати та замінити, спробуйте виконати всю процедуру самостійно. Ви побачите, що тут немає жодних складнощів.