Як експлуатувати автомобіль взимку: основні правила

Різкі перепади температури взимку ускладнюють процес експлуатації транспортного засобу. Холодна погода, мороз, мокрий сніг, льоду на дорогах – все це негативно впливає на автомобіль. Водій стикається з досить серйозними проблемами, оскільки погіршується видимість, на трасі утворюються накати, глухне двигун, ускладнюється гальмування. Машина втрачає маневровість та керованість, що може створити аварійну ситуацію на дорозі. Щоб скоротити ризик, варто дотримуватись основних правил експлуатації автомобіля взимку.

Основні рекомендації водіям

Перебуваючи за кермом машини взимку, водій не застрахований від різних неприємних сюрпризів. Тому перед поїздкою потрібно дізнатися, як їхати слизькою трасою, як правильно паркуватися, скільки часу прогрівати двигун перед стартом та інші важливі моменти.

Слизька дорога
Слизька дорога – одна з головних проблем взимку

Відповідна гума

Зимові шини розробляються для експлуатації в складних умовах холодів та морозів. Не варто заощаджувати на покупці комплекту та продовжувати їздити на літній гумі – вона не призначена для поїздок у зимовий період. Переваги зимових шин:

  • стійкість до низьких температур;
  • збереження еластичності на морозі;
  • наявність шипів для проходження обледенілих ділянок;
  • ефективність на пухкому снігу та у бруді;
  • надійне гальмування.

Зимову гуму можна вибрати із шипами або не шиповану. Для руху в межах міста краще підходять шини без шипів. Якщо плануються часті поїздки заміськими трасами, варто вибрати потужну шиповану гуму. У неї більший гальмівний шлях на асфальті, але максимальне зчеплення із заледенілою трасою. Середній термін служби шин становить 3–5 років, залежно від якості та інтенсивності експлуатації.

Зимова гума
Важливо вчасно змінювати літню гуму на зимову

Працездатний двигун

У багатьох інструкціях до транспортних засобів вже не зазначено, що двигун слід прогрівати перед стартом. Передбачається, що у двигун залита малов’язка моторна олива, тому додаткові маніпуляції не потрібні. На практиці в сильний мороз запуск агрегату без попереднього прогріву призводить до того, що двигун працює без мастила, яке просто не встигає розійтися всередині двигуна. У чому небезпека такої ситуації?

  • двигун працює «на суху»;
  • деталі швидше зношуються;
  • збільшується витрата палива.

Перед тим як вирушити в дорогу, рекомендується прогріти двигун до 20–30% від робочої температури. Це сприяє меншому зносу деталей та самого агрегату.

Скло та оптика

Через постійні перепади температури, часті опади і морози скло автомобіля покривається памороззю, на ній накопичуються всілякі забруднення. Щоб зберегти хорошу видимість, необхідно:

  • заливати в омивачі рідину, що не замерзає;
  • перевіряти якість склоочисників, термін служби яких у середньому становить 6–12 місяців;
  • використовувати безкаркасні двірники, які не втрачають свою форму внаслідок потрапляння води;
  • не відривати двірники, що примерзли до скла, щоб не порвати гумки;
  • не терти склоочисниками замерзлі крижинки на склі, оскільки так зношуються щітки.

Найкраще дати лобовому склу поступово прогрітися або використовувати для цього спеціальний препарат для розморожування. Тепле повітря від печі спрямовувати на скло небажано – при сильному морозі воно може тріснути.

Скло
Треба слідкувати за станом лобового скла та дзеркал

Необхідно періодично перевіряти стан бічних дзеркал та обов’язково стежити за якістю світла. Якщо оптика має будь-які несправності, її потрібно замінити. У туманну погоду на слизькій трасі без яскравого світла переміщатися небезпечно.

Манера керування машиною

Якщо водій – новачок і тільки практикується правильно рушати з місця на механіці або керувати автоматом, на зимовій трасі йому потрібно дотримуватися особливої обережності. Навіть досвідчені водії розуміють, що манери водіння взимку та влітку дуже відрізняються. У холодну пору року керувати транспортним засобом слід акуратно, не допускати пробуксувань та різкого гальмування.

Декілька перших кілометрів шляху потрібно їхати не поспішаючи, тому що на морозі замерзають всі рідини, управління кермом стає важким, амортизатори втрачають гнучкість. На зимовій трасі слід суворо дотримуватися дистанції в потоці автомобілів. На слизькій дорозі значно збільшується гальмівний шлях, тому для легшого маневрування важливо зменшувати швидкість при вході в повороти.

Зимовий дорожній набір

Крім стандартного комплекту, до якого входить аптечка, вогнегасник та знак аварійної зупинки (відповідно до ПДР), у машину слід брати й інші предмети. Вибираючи, що взяти в далеку дорогу на автомобілі, не забудьте про такі речі:

  • буксирний трос;
  • лопата;
  • ліхтар із батареєю;
  • теплий одяг;
  • зарядка для телефону.
Зимовий дорожній набір
Зимовий дорожній набір

Буксирувальні троси, що йдуть в аварійних комплектах, не дуже довговічні, швидко виходять з ладу. Вони розраховані на середні рівномірні навантаження, тому краще окремо вибрати надійний міцний трос.

Додаткові поради щодо зимової експлуатації машини

Неоднозначною є думка щодо миття автомобіля в зимовий період. Чищення машини потрібне, оскільки транспортний засіб сильно мажеться, особливо при їзді по бездоріжжю або пухкому снігу. Але миття автомобіля при сильному морозі може пошкодити лакофарбове покриття і призвести до замерзання двірників, замків дверей. Тому варто звертатись на автомийки, де транспортний засіб якісно просушують.

Інші рекомендації, яких слід дотримуватися:

  1. Вчасно заправляти машину та мати запас палива із собою.
  2. Періодично оновлювати захисне покриття кузова автомобіля.
  3. Перевіряйте технічний стан, особливо перед дальньою поїздкою.
  4. Заливати у двигун моторну оливу, що відповідає зимовому сезону.
  5. Не залишати авто надовго на ручному гальмі, щоб не виникло проблем зі стартом.
  6. Не під’їжджати до світлофорів на нейтральній передачі, особливо якщо у машини задній привід.

У разі потрапляння в сніговий затор слід повідомити про ситуацію в МНС. Для економії палива двигун слід періодично вимикати. Потрібно переконатися, що в салон не потрапляють вихлопні гази, і перевіряти стан вихлопної труби, щоб вона не забилася снігом. Попри ризики, їздити взимку на автомобілі можна цілком безпечно і комфортно, якщо дотримуватися простих правил експлуатації.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.