Правила гальмування на автомобілі: корисні поради для новачків

Значна частина аварійних ситуацій на дорозі виникає через те, що водії неправильно гальмують на перехрестях, світлофорах, пішохідних переходах та інших складних ділянках. Навіть майстри з великим стажем водіння можуть розгубитися в інтенсивному потоці машин і не вчасно зробити необхідний маневр. Щоб не потрапити у ДТП, не наразити на небезпеку пасажирів і учасників дорожнього руху, потрібно досконально вивчити, як правильно гальмувати на автомобілі в різних ситуаціях, враховувати особливості транспортного засобу, погодні умови та стан самої дороги.

Особливості гальмування автомобіля

Спочатку потрібно пройти уроки водіння на автодромі та у міських умовах під керівництвом досвідченого інструктора, обравши зручний час початку навчання. Метод та техніка гальмування повністю залежать від типу коробки передач – механічної чи автоматичної.

Гальмування
Неправильне гальмування може стати причиною аварії

Автоматична коробка

В автомобілі з АКПП процес уповільнення швидкості простіший. Потрібно плавно натискати на педаль гальма до повної зупинки. Ще один варіант – гальмувати двигуном, коли машина їде з крутого спуску або із системою гальм раптово виникли неполадки. Необхідно використовувати режими S, L та натискання кнопки Hold.

Механічна трансмісія

Машинами з МКПП управляти та гальмувати складніше, це пов’язано з особливостями трансмісії транспортних засобів. Залежно від ситуації на дорозі та стану траси, потрібно швидко зорієнтуватися та вибрати правильний варіант. Якщо, наприклад, водій їде сухою асфальтованою дорогою і повинен сповільнитися перед перехрестям або світлофором, потрібно:

  • плавно натиснути на педаль зчеплення;
  • не відпускаючи зчеплення, натиснути на гальмо;
  • утримувати зчеплення та гальмо до повної зупинки;
  • перевести важіль МКПП у першу позицію, щоб рушити далі.
Механічна трансмісія
Автомобілями с механічною коробкою передач гальмувати складніше

Усі дії потрібно виконувати акуратно та плавно, інакше є ризик загальмувати занадто різко та зачепити багажником задню машину. Та й самому водієві буде некомфортно при такому гальмуванні.

За наявності системи ABS

Пристрій такої гальмівної системи значно відрізняється від стандартної механіки або автоматичної коробки. Автоблокувальна система контролює обертання провідних коліс і запобігає їхньому блокуванню в момент гальмування, причому працює дуже ефективно навіть на слизькій трасі.

Завдання водія – натиснути на педаль зчеплення та затиснути педаль гальма для швидкої зупинки. За решту відповідає ABS. При натисканні на зчеплення та гальмо виникає характерний стукіт, що говорить про включення АБС у процес уповільнення швидкості машини. Застосовувати метод екстреного гальмування за наявності антиблокувальної системи безглуздо.

Основні види гальмування

На заняттях в автошколі навчають теорії та практичним навичкам водіння. Слухачам курсів розповідають та демонструють, як правильно рушати з місця на механіці та автоматиці, як повертати та гальмувати. Існує три основних способи зупинки автомобіля – штатний, комбінований та екстрений. З кожним із них потрібно ознайомитися докладніше.

Штатне

Найбільш безпечний та ефективний метод, передбачає зупинку автомобіля без різкого гальмування, яке могли б вимагати особливі обставини на дорозі. На машинах з МКПП правильно, нескладно та економно гальмувати двигуном, що дозволяє досить швидко зупинятися, не шкодити автівці та економити паливо. Як гальмувати:

  • доїхати до місця передбачуваної зупинки;
  • не натискаючи зчеплення, плавно відпустити педаль газу;
  • двигун припинить роботу, і колеса перестануть обертатися;
  • відбудеться зупинка автомобіля.
Штатне гальмування
Штатне гальмування найбільш безпечне

Щоб двигун не заглух, потрібно натиснути на зчеплення і перевести важіль МКПП на «нейтралку». Потім повільно і плавно натиснути на гальмо. Водії з великим досвідом роблять інакше – самостійно перемикають передачі на зниження, не чекаючи холостого ходу.

Комбіноване

Ця техніка гальмування поєднує повільну плавну зупинку двигуном з одночасним натисканням педалі гальма. Оскільки автомобіль у момент гальмування їде на увімкненій передачі, то виключено блокування коліс при виконанні маневру, що спрощує керування, коли після зупинки потрібно одразу продовжити рух.

Як уповільнити швидкість і зупинитися:

  • ногу прибрати з педалі газу;
  • плавно натиснути на зчеплення;
  • відпустити газ повністю;
  • одночасно натискати на гальмо;
  • на холостому ході задіяти зчеплення;
  • перевести механіку в нейтральне становище;
  • зупинити транспортний засіб.

Комбіноване гальмування краще використовувати, коли до передбачуваного місця зупинки залишається невелика відстань. Цей метод швидший та ефективніший.

Екстрене

У разі позаштатної ситуації на дорозі водієві потрібно максимально швидко зорієнтуватися та зупинити машину. Екстрене гальмування необхідне, якщо по дорозі раптово виникла непередбачена перешкода. При такому способі зупинки чути скреготу покришок, колеса продовжують обертатися за інерцією. Управляти машиною практично неможливо. Сам автомобіль страждає від екстреного гальмування, але цього методу доводиться вдаватися, щоб не потрапити в аварію.

Екстрене гальмування
Екстрене гальмування використовується, щоб не допустити аварії

Як загальмувати екстрено:

  • педаль гальма видавити до краю;
  • після скреготу шин злегка послабити тиск на гальмо;
  • знову з силою вдавити педаль;
  • повторювати дії до повної зупинки авто.

Екстрене гальмування не є правильним, але інколи воно неминуче. Для раптової зупинки не варто взагалі чіпати зчеплення та перемикати передачі.

Як гальмувати в складній ситуації

За відсутності достатнього досвіду водіння потрібно акуратно керувати автомобілем. Щоб швидко та ефективно зупинити машину, слід дотримуватись рекомендацій фахівців:

  1. Не гальмувати на повороті з увімкненою передачею і намагатися не зупинятися різко на таких ділянках шляху.
  2. Якщо інших варіантів немає, натискати на гальмо до входу в поворот, не чіпати зчеплення і МКПП.
  3. На слизькій трасі для зупинки використовувати метод уривчастого гальмування, утримуючи колеса і не дозволяючи їм буксувати.
  4. Не перевищувати критичну швидкість транспортного засобу при проходженні крутої дуги, інакше авто злетить з траєкторії.
  5. Дотримуватись особливої обережності при їзді по мокрій, обмерзлій або засніженій трасі, рухатися повільно, щоб при необхідності вчасно загальмувати.

Без практичного досвіду гальмування у різних ситуаціях за кермо сідати не можна. Дуже легко втратити керування автомобілем та потрапити в аварію.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.