Сьогодні віддалена робота не є якоюсь новинкою серед населення. Неочікуваний карантин, воєнний стан та інші життєві фактори все частіше спонукають людей до роботи у форматі online. Спеціалістам-початківцям в IT-галузі частіше за все зручно працювати на фрілансі та почати пошук замовників безпосередньо на біржах.
Як почати працювати фрілансером
Фрілансерами є позаштатні працівники, які здійснюють самостійний пошук клієнтів з можливістю поєднання декількох проєктів одночасно. Якоюсь мірою фрилансер – це самозайнята людина, яка на спеціальних біржах шукає роботу, спілкується з замовником та виконує замовлення згідно з вимогами клієнта.
Часто фрілансерів плутають з віддаленими співробітниками. Це не є так. На відміну від віддаленого співробітника, робота фрилансер не передбачає працевлаштування людини в якійсь конкретній компанії, наявність нормованого графіка, лікарняних та відпускних виплат. Фрілансер – це людина, яка займається роботою з різними клієнтами у форматі онлайн або офлайн та має встановлювати собі графік за бажанням без прив’язки до місцевості чи інших факторів.
Маючи якусь професію, можна почати працювати на фрилансі. Для цього потрібно зареєструватися на профільних біржах, створити своє портфоліо та подавати заявки на замовлення.
Плюси та мінуси роботи на фріланс-біржах
Значними перевагами роботи фрілансерів є:
- Можливість працювати з будь-якої точки світу. Працівникам даної галузі для здійснення своїх безпосередніх обов’язків знадобиться здебільшого лише інтернет-підключення та комп’ютер. Не потрібно прив’язуватися до місцевості та відкривати ФОП.
- Людина здатна сама собі встановлювати графік роботи.
- Є можливість співпраці не тільки з вітчизняними, а й з іноземними замовниками. Робітник не має прямої прив’язки до місцевості та може вести співпрацю з клієнтами з-за кордону.
- Участь у цікавих та різноманітних проєктах.
- Здобуття великого кола корисних знайомих.
У професії фрілансера, як і в багатьох інших нішах, є також певні недоліки роботи:
- Серед фрілансерів велика конкуренція. Без належного портфоліо високооплачувану роботу можна й не знайти. Робітник даної галузі має постійно розвиватися та проходити певні курси підвищення кваліфікації.
- Дохід залежить безпосередньо від виконаної роботи. На біржах частіш за все треба працювати більш сумлінно та багато, ніж на найманих роботах в компаніях.
- Відпустки та лікарняні у фрілансерів відсутні. Треба заздалегідь передбачити ці ситуації, домовитись про відсутність онлайн із замовниками та відкласти на гроші на час безробіття.
- Брак гарантій з боку оплати за готовий проєкт. Деякі нечесні замовники можуть не заплатити за виконану роботу. Тому досвідчені фахівці радять брати за роботу передоплату.
Напрямки роботи фрилансерів
Нині на українських фріланс-біржах та міжнародних платформах актуальні такі напрямки роботи:
- копірайтер;
- перекладач;
- фотограф;
- журналіст;
- юрист;
- програміст;
- ілюстратор;
- психолог;
- тренер;
- бухгалтер;
- художник.
Для більшості з цих напрямків існують власні біржі фрилансу. Біржа потрібна не лише для того, щоб замовник і виконавець зустрілися. Вона також гарантує оплату за виконану роботу, вирішує спірні ситуації.
Корисні поради стосовно того, як почати заробляти на фрілансі
Те, що робить фрилансер, можливо порівняти з роботою вільного художника. Фактично це люди, які працюють одночасно з декількома проектами та ведуть переговори з замовниками онлайн. Комунікація та технічний супровід роботи на всіх стадіях ведеться між виконавцем та клієнтом віддалено.
На початковому рівні фрілансер податки не платить. Працювати можна будь-кому у зручний час. При роботі з маленькими замовленнями не потрібно відкривати ФОП. Але якщо професія фрилансер стає основним видом заробітку, то реєструватися в якості підприємця все ж таки потрібно.
Про той факт, скільки заробляє фрилансер, треба поговорити окремо. Верхньої межи у працівників даної галузі не має. Але спочатку багато коштів заробити не вийде. Як правило, в перші місяці початківці займаються створенням свого портфоліо, корегуванням власних навичок та пошуком клієнтської бази. Не слід забувати про той факт, що працюючи на фрілансі, кожен ризикує залишитися без роботи через брак замовлень, неприйняття замовниками роботи, хворобу та багато інших непередбачуваних факторів. Досвідчені працівники радять початківцям мати власний запас грошей на період перших двох місяців роботи.
Особливо важко фрілансерам в Україні здійснити встановлення адекватних цін за роботу. При цьому треба орієнтуватися на ринок. Спеціалісти радять провести ретельний аналіз цін на послуги інших фрілансерів. Також треба розрахувати вартість години своєї праці. Для цього треба визначити вартість заробітку на місяць та вільні години роботи на біржі фрілансу.