Перш за все слід ознайомитися з поняттям бізнес-плану. Бізнес-план – це презентація всіх характеристик, деталей та нюансів вашого бізнесу, де враховано фінансові прорахунки, необхідні речі для запуску, описано продукт, дано характеристику цільового ринку тощо. В тому, щоб скласти бізнес-план, немає нічого неможливого. Ви успішно зможете скласти бізнес-план власного підприємства, якщо врахуєте декілька важливих етапів.
Підготовка до складання бізнес-плану: головні кроки
Розгляньмо основні етапи написання бізнес-плану.
- Вивчення ринку: аналіз попиту на послуги, пошук можливих конкурентів. Головним чинником успіху будь-якого проєкту є його підготовленість, тому на цьому етапі не потрібно нехтувати дрібницями.
- Створення стратегії роботи, її чітке та аргументоване обґрунтування. Зробіть для себе порядок дій та дотримуйтесь його. Відхилення від чітко спланованого плану може стати фатальним. Тверезо оцініть переваги та недоліки сфери вашого бізнесу, наприклад: кав’ярня у центрі великого міста має величезний потенціал, але її розвитку постійно буде заважати велика конкуренція.
- Фінансові підрахунки. Враховувати потрібно всі дрібниці: від оплати комунальних послуг до витрат на рекламу вашого бізнесу. Ця частина є найважчою у підготовці будь-якого бізнес-плану. Важливим пунктом є обговорення з інвесторами чистого прибутку та їхня впевненість у доцільності вливання грошей у ваш бізнес. Детально вивчивши ринок, ви з легкістю зможете обрахувати як витрати, так і дохід. Головне – не прикрашати дійсність.
Приступаючи до складання плану майбутнього бізнесу, можна спиратися на такі головні питання:
Написання бізнес-плану
Перейдемо безпосередньо до діла написання бізнес-плану для центру зайнятості за такими пунктами, що були перераховані вище.
Вступ
Першою частиною завжди є вступ, який коротко відображає вид роботи, ситуацію на обраному ринку, приблизні прибутки та терміни отримання чистого доходу. Саме на цьому етапі переважна більшість інвесторів знаходить цікаві для себе проєкти, що можуть стати прибутковими.
Опис напрямку роботи майбутньої справи
Тут потрібне точне визначення виду діяльності та цільової аудиторії, опис ваших переваг над конкурентами, модель ціноутворення, план роботи організації тощо.
Складання фінансової частини
Третім пунктом буде підрахунок витрат та приблизних прибутків. Варто зауважити, що на даному етапі бізнес-планів велика кількість проєктів згорає, адже виявляється, що вони є безперспективними у плані прибутку, що робить їх нецікавими для інвесторів.
Перелік ризиків для бізнесу
Останній крок – перелік ризиків для бізнесу та способи запобігти їм чи уникнути їх. До таких належать надвисока конкуренція чи недостатнє фінансування. Важливим чинником успішної справи є можливість передбачити такі ризики та спланувати дії для їх уникнення.
Часті помилки при складанні бізнес-плану
Також звертайте увагу на можливі помилки, які у майбутньому спричиняють проблеми для будь-якого бізнесу. До таких можна віднести:
- Недостатнє вивчення ринку.
- Не зовсім твереза оцінка фінансової складової, нехтування ризиками, фінансовими показниками чи потребами клієнтів.
- Надмірна ускладненість бізнес-плану та його незрозумілість для інвесторів.
- Відсутність окресленого шляху успішного розвитку бізнесу у майбутньому.
- Нечітке розуміння того, як ви бачите функціонування справи. Наприклад, для бізнес-плану магазину обов’язково слід визначитися з товаром, який ви збираєтеся продавати, та кількістю працівників вашого магазину.
Важливі чинники, що впливають на успішність бізнес-плану
Підприємцям-початківцям слід зауважити такі важливі моменти:
- Поділ витрат на разові та періодичні. Це допоможе точніше прорахувати витрати, які потрібні для старту справи та чекають на вас у майбутньому. До прикладу, разові витрати ресторану – закупівля потрібних продуктів партіями та щомісячна виплата заробітної плати працівникам.
- Пам’ятайте, що бізнес-план є ключовим документом для стартапів і нових підприємств. Без нього ви не будете чітко уявляти цілі проєкту, бюджет і час на його реалізацію, сильні та слабкі сторони, ризики та терміни окупності.
- Незалежно від вибраного напрямку, бізнес-плани будуть дуже схожі за своєю структурою, а тому не потрібно вигадувати щось занадто складне.
Тепер ви готові до планування та написання власного бізнес-плану.