Форми захисту дипломної роботи: як це зробити ефектно

Добре виконану та оформлену магістерську дипломну роботу необхідно ще й представити найбільш ефективним та ефектним способом. Форма подання результатів має бути зручною і для самого доповідача. Тому потрібно розібратися, як виконати захист дипломної роботи, щоб це сподобалося екзаменаційній комісії.

весела студентка в окулярах

Традиційне подання дипломної роботи на захист

Щодо представлення текстових матеріалів різночитань зазвичай немає – вони завжди оформляються у вигляді пояснювальної (чи розрахунково-пояснювальної, для технічних спеціальностей) записки. Графічні наочні матеріали до недавнього минулого виконувались у якості креслень формату А1 чи А0 або плакатів. Перші застосовуються переважно у технічних вузах, другі – у гуманітарних.

креслення

Переваги креслень:

  • Простота отримання. Наявні програмні комплекси AutoCad та низка інших, менш популярних, вивчаються під час навчального процесу та добре засвоюються студентами.
  • Можливість збереження електронних копій матеріалів, що подаються, у разі потреби в їхньому подальшому практичному використанні.
  • Зручність подання безпосередньо під час захисту роботи. Вивчення та аналіз креслень членами державної екзаменаційної комісії може виконуватись протягом усього часу, що відводиться магістранту. Часто це буває зручно і самому виконавцю, якщо йому під час захисту необхідно повертатися до попередніх матеріалів.

Недоліки креслень:

  1. Неможливість ілюстрування з їх допомогою динамічних елементів магістерської дипломної роботи: аналізу та зіставлення графіків, зміни властивостей та характеристик об’єкта дослідження, 3D-моделювання результатів досліджень.
  2. Громіздкість підготовки креслень до захисту дипломної і тим більше подальшої їх здачі до архіву вузу.
  3. Ризик технічної помилки при виготовленні креслень, яка може вирішальним чином вплинути на перебіг та результати захисту.

студентка захищає дипломну

Креслення як інструмент представлення результатів дипломної роботи з гуманітарної тематики застосовуються значно рідше. Проте тезовий виклад результатів, основний обсяг яких представлений у пояснювальній записці, зазвичай справляє на членів державної екзаменаційної комісії тяжке враження: багато у вербальній формі не сприймається. Тому в більшості випадків магістранти-гуманітарії вдаються до допомоги плакатів.

Формат плакату у гуманітарних вузах зазвичай не регламентується. Головне – це його доступність для слухачів. А у разі захисту магістрів з мистецтвознавства поняття формату іноді взагалі втрачає сенс. Плакати переважно виконуються кольоровими.

друк плакатів

Переваги плакатів:

  1. Висока міра емоційного впливу на аудиторію.
  2. Можливість постійного вивчення під час захисту магістранта.
  3. Можливість пояснення певних нюансів дипломної роботи на конкретному прикладі.

Недоліки плакатів:

  1. Перенасиченість простору плаката фактологічним матеріалом, унаслідок чого він стає погано сприйманим. Це помилка не так магістранта, як його наукового керівника.
  2. Громіздкість у підготовці, представленні дипломної роботи, а також при здачі всіх необхідних матеріалів до архіву вузу.
  3. Дорожнеча плаката, оскільки в більшості випадків їх потрібно виготовляти на графічних плотерах кольорового друку. А напередодні захисту дипломних робіт черга до виробників таких послуг зростає в рази, тим більше, що продуктивність кольорових плотерів обмежена.

Електронні форми подання дипломних робіт

Найсучаснішою формою захисту дипломних робіт є презентації. Використання презентації як аудіовізуальної форми доповіді вимагає застосування відповідних технічних засобів: керуючого комп’ютера/ноутбука та відеопроектора. Іноді потрібна також звукопідсилювальна апаратура.

проєктор для презентацій

Використання презентацій при поданні результатів дипломної роботи дозволяє реалізувати додаткові можливості у процесі захисту. Серед них:

  1. Можливість анімації зображень, що ілюструють результати проведених магістрантом наукових досліджень.
  2. Раціональне компонування простору слайду, яке дозволяє поступово вводити потрібні об’єкти на екран.
  3. Можливість аудіосупроводу результатів, викладених у дипломній роботі (більш актуально для робіт з гуманітарної тематики).
  4. Широкі можливості кольорового та текстового оформлення, чого не вдається досягти у більшості графічних редакторів.
  5. Можливість представлення результатів 3D-моделювання.
  6. Найкраща засвоюваність інформації.
  7. Зручність та компактність презентаційних матеріалів, а також повна відсутність фінансових витрат магістранта.

powerpoint

Водночас презентаційна форма подання результатів магістерських досліджень вимагає:

  • наявності оперативно затемненого приміщення та екрану великих розмірів;
  • чіткого знання магістрантом послідовності розміщення слайдів, оскільки в ході захисту може виникнути потреба повернення до раніше продемонстрованого слайду;
  • помічника, який виконує технічні операції зі зміни слайдів.

Зіставляючи можливості графічної (плакати, креслення) та аудіовізуальної (презентація) форм захисту дипломної роботи, слід орієнтуватися на останню. Можливі технічні складнощі долаються своєчасною підготовкою приміщення для захисту.

Своєрідною формою представлення результатів дипломної є її захист з виробництва. Вона застосовується зазвичай у випадках, коли темою роботи була розробка конкретного устаткування, технології чи комп’ютерних програм для потреб цього підприємства. У таких випадках захист краще організовувати безпосередньо на місці встановлення об’єкта дослідження, щоб під час захисту демонструвати всі досягнуті результати.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.