Часто доводиться робити ремонт, маючи обмежений бюджет, брак часу та робочих рук. У таких випадках робляться спроби економії на всьому. Особливо привабливою виглядає можливість наклеювання шпалер поверх старих. Не потрібно перетирати стіни, витрачати час на зняття колишнього покриття, досить тільки прикріпити зверху новий шар. Але чи можна поклеїти шпалери на шпалери та при цьому отримати якісний результат?
Чи можна клеїти шпалери на старі шпалери
Якщо розглядати питання принципово, то так. Клеїти шпалери на шпалери можна, однак з низкою обмежень:
- Якщо вони добре тримаються на стіні. Особливо варто перевірити всі місця стиків, кути кімнати, де найчастіше можливі відходи від стіни.
- При ідеально гладкій поверхні. Рифлена не зможе стати однорідною основою, буде знижена площа зчеплення.
- Сама стіна повинна бути однозначно цілою. Іноді шматки штукатурки тримаються тільки на старому папері. Якщо її розмочити, відірветься під вагою і те, й інше.
- Краще клеїти темні з великим малюнком. Тоді попередній шар не буде проглядатися назовні, а нерівності та шорсткості надійніше сховаються за великими деталями нового полотна.

Крім того, потрібно брати до уваги види шпалер: і ті, які повинні послужити основою, і нові, які мають щільно лягти на стіну.
Паперові
Саме з ними працювати повторно можна сміливіше за все. У радянські часи нескладно було виявити цілі «слойки» всіх кольорів. Сьогодні ці будівельні матеріали стали щільнішими, багато шарів не наклеїш – відваляться.
Але клеїти паперові шпалери цілком дозволено. У якості основи вони згладжують шорсткості, щільно прилягають до стіни. У якості другого шару добре промокають, не важкі, приклеюються легко та надійно, тому тримаються порівняно довго. Єдина проблема – підібрати малюнок темніше попереднього, оскільки тонке полотно може виявитися напівпрозорим та пропускати назовні яскраві кольори.

Звичайні фотошпалери на паперові шпалери клеїти теж можна. Головне – відсутність шорсткостей. Саме вони стають сильно помітними та псують зовнішній вигляд приміщень.
Перед тим, як кріпити паперові шпалери на старі, треба обов’язково перевірити, чи немає бульбашок, чи не відходять вони у деяких місцях. Якщо виявилися – зачистити, щоб волога від клею не погіршила ситуацію та не зіпсувала новий ремонт.
Вінілові
Клеїти вінілові шпалери на вінілові або використовувати їх у якості основи для будь-яких інших видів категорично не можна. Поверхня не тільки рифлена, але ще й клейончата. Клей буде погано тримати, вони просто відпадуть.
Якщо шпалери на вінілові шпалери клеїти не можна, то навпаки дозволяється, якщо у якості основи виступає паперовий варіант. Триматися вони будуть, але:
- Недовго. Важкий шар може відтягнути більш легкий паперовий, порвати. Потрібно, щоб основа дуже міцно трималася за стіну.
- Надалі можлива поява патологічної мікрофлори, оскільки клейонка другого шару не пропускає вологу назовні, а основа просочиться клеєм (вологою) сильніше, ніж це може зробити шпаклівка.

Наклеїти вінілові шпалери, не видаляючи попередніх, – крок можливий, але ризикований. Замість того, щоб клеїти нові вінілові шпалери на старі, краще вирівняти стіни, віддерти старі полотна та нанести якісний, недешевий вініл на тривалий час.
Бамбукові
Як можна клеїти нові шпалери на старі, якщо значна частина з них прозора? Нижній шар повністю буде проглядатися крізь новий візерунок та зіпсує всі старання. Навіть непрозорі зразки варто використовувати тільки за ідеально підготовленої стіні – нанесені візерунки відмінно підкреслюють всі нерівності, вигини та шорсткості. Хоча вони можуть приклеїтися до паперової основи, оскільки являють собою синтетичний папір за структурою, клеїти бамбукові шпалери на старі категорично не рекомендується.

На флізелін тим більше не можна. Поверхня сильно рифлена, покрита плівкою, позитивного результату досягти неможливо.
Склополотно
Оскільки матеріал вимагає подальшої штукатурки, кріпити його на старий шар нерозумно. Ніякий папір не витримає на собі мокрої штукатурки. Зробити навпаки – відмінний варіант, але тільки після проведення всіх необхідних робіт.
Склополотно фактично являє заміну армуючому шарові штукатурки, спрощуючи вирівнювання, зміцнюючи, покращуючи утеплення. Шпалери замінити він теж не зможе, просто стане основою під фарбування, якщо покрити якісною ґрунтовкою.

Клеїти склошпалери на паперові немає сенсу. Їхня головна перевага – екологічність, повна відсутність грибка під верхнім шаром. Нанести їх на мокрий папір, розвести цвіль – значить втратити важливу перевагу якісного будівельного матеріалу. Крім того, не варто знижувати довговічність нових шпалер. Адже склошпалери складаються з найдрібніших ниток скла, витримують вологу, не дряпаються та не рвуться, відмінно підходять під фарбування.
Рідкі
Не призначені для нанесення на інші покриття. Хороші тим, що фінальна шпаклівка може проводитися менш ретельно. Вони самі чудово виконують цю функцію, будучи одночасно шпаклівкою та прикрасою для стін.

Клеїти шпалери на рідкі зручно. Вони самим своїм існуванням гарантують відсутність нерівностей та шорсткостей (якщо покладені по правильним технологіям), а целюлоза вбере клей і буде міцно утримувати новий шар. Головне – вибрати більш темний тон, особливо якщо раніше були зроблені кольорові малюнки. В іншому випадку вони будуть просвічуватися.
Піноплекс
Новим поколінням пінопласту можна назвати пеноплекс. Укладати його на неприбраний старий шар не можна. Під нього технологією рекомендується укладати плівку, що призведе до затримання вологи у паперовому покритті та появи грибка.

Наносити шпалери на піноплекс можна, але тільки після проведення підготовчих робіт. Матеріал крихкий, його необхідно армувати верхнім шаром шпаклівки. Надалі виконують звичайні дії.
Утеплювачі, що містять пінополістирол, краще використовувати на зовнішніх стінах, оскільки невелика частина шкідливих речовин там міститься.
Коркові
Цей вид стінового оздоблення гарний усім. Він довговічний, чудово виглядає, екологічний, економить тепло, має протипожежні властивості. Клеїти коркові шпалери – саме задоволення, оскільки їхній нижній шар схожий на папір. Така пробкова підкладка дозволяє надійно зміцнити їх на стіні, навіть якщо знизу старі, паперові.

На таке покриття нанести нічого не можна. Якщо не брати до уваги дешеві, не покриті воском та такі, що швидко приходять у непридатність, коркові шпалери зовнішнім шаром зобов’язані воскові та лаку. Їх наявність гарантує довговічність, оберігаючи від вологи, зміцнюючи м’яку натуральну речовину. Наклеїти на лак або віск щось нереально.
Під фарбу
Клеїти шпалери на фарбовані – те ж саме, що намагатися прикріпити на фарбу. Вони просто не будуть триматися.
Якщо передбачається фарбувати покриття, варто очистити перед цим поверхню. Один тон, дрібні візерунки – все це виразно підкреслить будь-яку нерівність. Виняток, якщо перед цим на відмінну фінальну шпаклівку вирішили наклеїти паперові, що велика рідкість. Пофарбовані шпалери не зможуть втриматися, якщо наносити багато шарів фарби. Тому клеїти шпалери на пофарбовані, як і навпаки, не варто.

Інші випадки
Стельові матеріали найвимогливіші. Дрібний малюнок окреслить будь-який вигин, важка вага може у будь-яку хвилину відвалитися. Тому клеїти шпалери на стелю можна, тільки привівши поверхню до ідеального стану та відірвавши старі покриття.
Клеїти фотошпалери на старі шпалери на стелі не треба. Вечірньої пори або при невдалому денному освітленні буде видно кожен стик. Можна наклеїти шпалери на газети, якщо є побоювання з приводу давньої поверхні. Вони тонкі, добре вбирають вологу та з стелею зіллються надійно.
Правильно клеїти фотошпалери складно, краще покликати майстра.На шпалери, що миються, нічого не приклеїш, навіть якщо вони дешеві та самі розмочуються від вологи. Все одно зверху у них є плівка, яка не дасть клею просочити нижній шар.
Самоклейки краще клеїти на рівну поверхню без старих шарів, оскільки на них не завдають багато клею. Навіть якщо на клейку основу посадили паперові або вінілові.
Які проблеми можуть з’явитися з новим покриттям
Якщо систематизувати основні, отримаємо:
- Клеїти фотошпалери на шпалери небажано через появу стиків, нерівностей, шорсткостей.
- Якщо знизу темні або яскраві малюнки, частина з них може проступити через світліші тони.
- Не можна наносити на старі нові, якщо присутні дефекти – відшаровування, бульбашки. У таких випадках обов’язкове видалення старих шпалер хоча б у таких місцях. Якщо дефектів багато – краще зняти всі шари.
- Навіть тонкий паперовий шар не витримає важких покриттів. Якщо нанести багато шарів фарби або поверх старого обклеїти стелю, довго ремонт не протримається.
Швидке обклеювання може у подальшому призвести до повторних робіт або неякісного проведення ремонту.
Як правильно клеїти шпалери поверх старих
Якщо рішення клеїти шпалери на шпалери все ж прийнято, необхідно дотримуватися простих правил, які допоможуть вирішити частину проблем:
- Основа повинна щільно триматися. Нерівності та області відшаровування від стіни відсутні.
- Нижнім шаром можуть бути тільки паперові з рівною поверхнею. Всі інші не підходять.
- Верхній рисунок темніший нижнього.
- Обклеювання шпалер робиться між стиками попереднього шару, щоб зкріпити його частини.
- Клей наноситься рівним шаром, щоб запобігти появі пузирів або викривлень наклеєного покриття.
Клей для шпалер
Для обклеювання якісного та довговічного потрібно вибрати клей відповідно до наступних критеріїв:
- вага та матеріал покриття;
- особливості основи;
- рівень вологості;
- температура приміщення.
Існують універсальні клеї, які підходять для будь-яких видів шпалер, та спеціальні. Більшість матеріалів клеїться універсальним, тільки для суміші потрібно брати різні пропорції у залежності від ваги шпалер та поглинання. Однак, вибираючи, яким клеєм клеїти вінілові шпалери, краще взяти спеціальний, наприклад «Супер-Вініл», до складу якого входять протигрибкові компоненти.
Багато виробників, що випускають покриття для стін, виробляють клей, оптимально їм відповідний. Правильно клеїти шпалери саме таким.

Матеріали та інструменти
Щоб поклеїти шпалери на старі шпалери, не потрібно багато матеріалів або технічних засобів. Це найекономніший варіант у плані часу та підготовчих робіт. Для перевірки полотна основи досить шпателя. Їм же замащуються проблемні місця у штукатурці, якщо такі знайшлися. Непогано мати при собі трохи шпаклівки, щоб вирівняти у таких місцях стіни. Крім того, необхідні:
- широкі пензлі для нанесення клею, деякі покриття вимагають валика, тоді це вказується на упаковці;
- валик, яким виганяють повітря та забезпечують щільність прилягання полотен;
- клейонка – покриття для змазування;
- м’яка тканина для зняття можливих надлишків клею по стиках;
- рулетка для вимірювання стін біля дверей та вікон, з виступами та скосами;
- канцелярський ніж для різання рулонів;
- самі шпалери та відповідний для них клей.
Підготовчі роботи
Починати клеїти можна тільки після того, як стіни повністю очищені від острівців, що погано тримаються, місця тріщин перетерті, шпаклівка просохла. Якщо є бульбашки повітря, можна спробувати прибрати їх гарячою праскою (тільки через марлю). Для того, щоб підвищити зчеплення основи зі стіною, використовується грунтовка глибокого проникнення, якою просочують всю поверхню. Коли вона висохла – можна приступати до наклеювання.
Технологія робіт
Залежно від виду полотна клей накладається тільки на стіну або на стіну та відповідний відрізок шпалер. При нарізці потрібно враховувати плин малюнка, домагаючись повного збігу між полотнами. Відрізані частини не варто викидати – вони можуть бути використані біля дверних прорізів, батарей опалення та іншого.
Як правильно клеїти – покрокова інструкція
Щоб поклеїти шпалери на шпалери, потрібно розподіляти полотна так, щоб стики потрапили на середину старих полотен. Починати поклейку слід від стелі вниз, поступово укладаючи відріз на його постійне місце. Потім легкими рухами валика прибрати бульбашки повітря та надлишки клею. Останні протерти м’якою ганчіркою.
В ідеалі потрібно зміцнити одне полотно та почекати добу, щоб перевірити, чи не відпаде чи нижній шар. Тільки після цього продовжувати роботи.
Процес наклеювання повинен відбуватися при стабільній температурі 15-25 градусів, без протягів. Вікна та двері потрібно щільно закрити, кондиціонери відключити. Їх можна використовувати тільки після висихання клею.
Таке оздоблення стін, незважаючи на вжиті заходи, все одно залишиться менш довговічною у порівнянні з наклеюванням на фінішну шпаклівку.
Плюси та мінуси рішення
Клеїти шпалери на шпалери можна, але недоліки швидкого обклеювання очевидні. Є ймовірність, що ремонт доведеться переробляти вже через кілька років, а гарні, сучасні матеріали можуть виглядати непривабливо через нерівності або появи отдутих частин. Крім того, збільшується ризик появи грибка.
Насправді старі шари легко знімаються зі стіни. Для цього існує спеціальний інструмент – «шпалерний тигр», який легко знімає колишнє покриття, залишаючи у цілості штукатурку. Грунтувати сучасними матеріалами швидко. Тому обклеювання шпалер на шпалери не економить багато часу. Квартира або будинок вимагають більш уважного ставлення до них. Хіба що ремонт на дачі, який хочеться закінчити за добу, дозволяє використовувати прискорений розвиток подій.
Ось рекомендації з наклеювання флізелінових шпалер:
Надійність не терпить поспіху. Якщо є найменша можливість, треба її використовувати та зробити ремонт за всіма правилами. Тоді рівні стіни будуть довгі роки радувати бездоганним візерунком.