Сьогодні поговоримо про укладання поширеного підлогового покриття – лінолеуму. Як відомо, цей рулонний матеріал настилається на тверду основу – стяжку або листи фанери. Актуальним є питання, чи можна лінолеум класти на ламінат. Думки з цього приводу є суперечливими, але в більшості відгуків такий варіант викликає схвалення.
Невже лінолеум краще за ламінат?
Кожен оздоблювальний матеріал має свої плюси та мінуси. Якщо уважно придивитися до сучасного лінолеуму, то він має дуже гарні експлуатаційні якості. Судіть самі, це:
- висока зносостійкість;
- бюджетна вартість;
- швидкий та простий монтаж;
- можливість самостійного укладання;
- універсальність;
- вологостійкість;
- декоративна різноманітність.

Звичайно, усі ці якості властиві хорошому напівкомерційному та комерційному лінолеуму завтовшки 3-4 мм. Такий матеріал складе реальну конкуренцію дорожчому та популярному ламінату. У магазинах можна знайти різноманітні забарвлення, імітацію натурального паркету, ламінату з різних видів деревини.
Чому варто замінити ламінат лінолеумом
Основна претензія до ламінованих плашок полягає у високих вимогах до рівня вологості у приміщенні. Ламінат не любить навіть невеликого заливання водою – він коцюрбиться, деформується, окремі дощечки починають вискакувати із замків, та й саме покриття втрачає зовнішню привабливість. Попри можливість часткового ремонту із заміною тільки зіпсованих панелей, така ситуація неприємна та трудомістка.
Другою причиною розчарування у ламінаті є особисті відчуття мешканців. Мені доводилося чути скарги на неприємну жорсткість і холодність такої підлоги, гучні звуки під час падіння предметів, шум від ходіння вночі. Недарма фахівці не рекомендують стелити ламінат у квартирах, де проживають маленькі діти та люди похилого віку.
Плюси укладання лінолеуму на ламінат
При укладанні лінолеуму панелі ламінату не варто прибирати, якщо вони добре укріплені, рівно укладені та не мають сильної деформації. Яку вигоду ви отримаєте:
- економія коштів на демонтажних роботах;
- швидкість ремонту;
- укладання лінолеуму на чисту основу;
- хороша теплоізоляція та звукоізоляція.

Підготовка до роботи
Перед тим як укладати лінолеум на старий ламінат, уважно огляньте поверхню на наявність дефектів. Потрібно ліквідувати всі нерівності, тріщини, ямки, виступи. Пам’ятайте, що навіть найкращий вініловий ламінат деформується від води, а лінолеум поступово розтягнеться, і всі недоліки основи стане добре видно. Їх можна вирівняти за допомогою рубанка та великого наждачного паперу.
Купуйте шпаклівку або схожі будівельні суміші, зробіть розчин за інструкцією та заповніть усі порожнечі. Дочекайтеся висихання суміші, зробіть зачистку поверхні та переконайтеся, що підлога стала ідеально рівною.
Правильно розрахуйте розмір необхідного матеріалу, вибирайте рулон із шириною, максимально близькою до довжини чи ширини кімнати. Бажано, щоб лінолеум був у вигляді цільного шматка або з мінімумом стиків. З іншого боку, не повинно вийти занадто багато обрізків.
При укладанні зверху ламінату доведеться використовувати клеючий засіб. Це пов’язано з гладкістю поверхні ламінатного покриття. Без фіксації лінолеум зміщуватиметься.
При виборі клею враховуйте особливості лінолеуму. Якщо матеріал з підкладкою з тканини, що утеплює, використовуйте клей типу «Бустілат». Покриття без підкладки можна клеїти будь-яким закріплювальним засобом для підлогового покриття.

Технологія ремонту
Велика перевага укладання нового покриття поверх ламінату у тому, що цю роботу можна зробити самостійно. Що треба передбачити:
- Температура у квартирі повинна бути не нижче 15 градусів, тому що в холодніших умовах лінолеум стає ламким.
- Ламінат має бути ідеально чистим та рівним. Не шкодуйте зусиль на підготовчу роботу, щоб невеликий дефект не зіпсував враження від нової підлоги.
- Рулон необхідно витримати у приміщенні протягом доби у вертикальному положенні. Так матеріал краще пристосовується до умов майбутньої експлуатації. Перед початком робіт його треба розкласти на підлозі, дозволивши розгладитися. Особливо стійкі хвилі можна притиснути теплим вантажем.
- Для розкрою підготуйте спеціальний будівельний ніж підвищеної міцності. Усі розрізи повинні бути акуратними, особливо в кутах та виступах кімнати.
- Приклеювання виконуйте, починаючи з дальньої стіни. Клей наносьте поступово, у міру просування роботи. Наклеювати треба не відразу, а дати клею кілька хвилин на вбирання. Приклеєну ділянку треба розгладити будівельною гладилкою, видаливши надлишки повітря та клею.
- Шви зварюються методом холодного зварювання або скріплюються декоративними планками.
Аналогічним чином можна укласти нове покриття прямо на лінолеум, що вже втратив колишню привабливість.