У цій статті ми обговоримо способи обшивки балкона та лоджії. Безліч сучасних матеріалів робить це завдання не таким простим, як здається. Кожен варіант має свої плюси й мінуси, які можуть проявитися пізніше, коли виправити ситуацію буде важко та дорого. Тому важливо все передбачити і з’ясувати, чим краще обшити балкон усередині, а відгуки фахівців та професіоналів допоможуть уникнути типових помилок, якщо ви займаєтеся цим уперше.
З чого почати
Не поспішайте купувати наймодніші та найдорожчі матеріали, подумайте про практичність. Спочатку визначте, що саме ви хочете отримати, як плануєте використовувати простір. Не забувайте, що лоджія та балкон належать до холодних приміщень. Це означає, що всередині буде змінюватися температура і рівень вологості. Попередньо треба утеплити стіни і підлогу, виконати гідроізоляцію, інакше декоративна обшивка дуже швидко стане непридатною.
Якщо ви не робитимете утеплення і плануєте використовувати лоджію тільки в теплу пору року, то доцільніше вибрати практичні вологостійкі матеріали.

З іншого боку, на обшивку падатиме більше сонячного світла, ніж у внутрішніх приміщеннях квартири. Навряд чи ви захочете вже через рік бачити вицвіле оздоблення, тому матеріал має бути стійким до ультрафіолету.
Підготовчі роботи
За порадами майстрів, перед початком оздоблювальних робіт слід оцінити міцність балкона, стан плит перекриттів. Це особливо важливо при ремонті в хрущовці та будинках старого житлового фонду, а також при використанні важких матеріалів, що створюють велике навантаження. Зробіть ремонт, ізолюйте основу від дощових потоків, зміцніть стяжку. Лоджію треба засклити та за необхідністю утеплити. Часто монтують теплу підлогу або проводять з кімнати відведення від радіаторів опалення.
Продумайте інтер’єр, визначте положення розеток та меблів, виконайте електротехнічне розведення.
Матеріали
Умовно всі матеріали можна поділити на дві групи:
- Популярні – вагонка з дерева, МДФ та пластику, сендвіч-панелі, сайдинг, вологостійкий гіпсокартон.
- Рідкісні – керамічна плитка, декоративний камінь, корок, ламінат.
Традиційна вагонка
Якщо ви віддаєте перевагу перевіреним способам, обшийте балкон дерев’яною вагонкою. Мені дуже подобається благородна естетика дерева – виходить затишний, теплий інтер’єр, що сприяє відпочинку. Вагонка виготовляється з різних порід дерева, найчастіше це недорога сосна чи вільха. Плашки з дуба виглядають набагато показніше, але для лоджії це дорогий варіант.

Подивимося на переваги вагонки. Це:
- Екологічність та натуральність.
- Відмінні декоративні якості. Родзинку обробці надають мальовничо розкидані сучки, хоча їхня надмірна кількість говорить про низький сорт дерева. Вагонку можна розташувати горизонтально і вертикально, можна вигадати цікаві поєднання, візуально розсунути стіни або підняти стелю.
- Приємна кольорова гама.
- Довговічність. У добре підготовленому приміщенні вагонка прослужить понад 20 років.
- Деревина добре переносить механічні навантаження, стійка до вигоряння.
- Вагонка стане додатковим утеплювачем лоджії, добре гасить звуки.
До недоліків можна віднести трудомісткість монтажу та необхідність періодичного косметичного ремонту. Вагонку покривають безбарвним лаком, який не приховує красу структури дерева, або фарбою.
Пластикові панелі
Вибираючи між деревом або пластиком, багато відвідувачів форумів віддають перевагу пластиковим панелям як більш сучасному матеріалу. У пластику дійсно багато переваг:
- невелика ціна;
- легкий догляд;
- стійкість до сонячних променів та перепадів температури, вологостійкість;
- невибагливість до регулярного оновлення.
Я рекомендую використовувати пластик, якщо ви вирішили зробити на балконі зимовий сад. Якщо там буде тренажерний зал, то обирайте матеріал з вищим показником міцності. Попри всі переваги пластику, він швидко тріскається і ламається при ударних навантаженнях.

Якщо для вас важлива естетика, і звичайні пластикові панелі не здаються вам гарними, зверніть увагу на дорожчий різновид цього матеріалу – панелі з ламінованим покриттям, що імітує структуру дерева. До речі, плівка, що ламінує, не тільки покращує зовнішній вигляд, але й підвищує міцність обшивки.
Вагонка із МДФ
Ще одним альтернативним варіантом натурального дерева є панелі МДФ. Зовнішній вигляд матеріалу дуже привабливий. Панелі трохи ширші за класичну дерев’яну вагонку, їхня поверхня покрита плівкою з малюнком, що імітує натуральний матеріал. Плити МДФ можуть бути декоративними завдяки обробці на фрезерному верстаті для формування рельєфу.
Якщо ви хочете досягти гарного результату за мінімальні витрати, вибирайте МДФ або ПВХ з покриттям.
Недоліком МДФ є низька стійкість до вологи. Якщо на балконі холодне скління або його зовсім немає, цей матеріал не підійде, оскільки при підвищеній вологості панелі деформуються.
Гіпсокартон
До переваг гіпсокартону належать: дешевизна, пожежна безпека, простий монтаж. Немає потреби готувати стіни, але стики листів доведеться затинькувати. Гіпсокартон не терпить підвищеної вологості та перепаду температур, тому не утеплений балкон обшивати ним не можна.

Судячи з відгуків на форумах, гіпсокартон не має особливої популярності, якщо, звичайно, лоджію не планують приєднати до кімнати. І тут гіпсокартон допоможе підтримати стиль внутрішнього приміщення.
Сайдинг
Якщо у вас відкритий балкон, варіантів для його обшивки не так багато. Мабуть, найекономніший – сайдинг, який найчастіше використовують для зовнішнього оздоблення. Він добре переносить атмосферні впливи, легко монтується, ремонтопридатний. До недоліків можна віднести слабкі декоративні якості та сприйнятливість навіть до невеликих механічних пошкоджень. Поводитися з обшивкою треба акуратно, тому що на ній швидко з’являються подряпини.
Сендвіч-панелі
Це тришаровий матеріал із внутрішнім утеплювачем, міцний, екологічно безпечний, вологостійкий. Якщо ви зупинилися на сендвіч-панелях, можете не робити попереднє утеплення. Плюси матеріалу:
- невелика вага;
- стійкість до цвілі та грибків;
- стійкість до високих та низьких температур.
Проте є недолік – товщина. Сендвіч-панелі забирають простір, тому доцільно монтувати їх на лоджіях великого розміру.
Декоративний камінь
Рекомендую цей матеріал поціновувачам сучасної естетики, готовим витратити багато часу на оздоблювальні роботи. Обшивка декоративним каменем – складний і трудомісткий процес: необхідно добре підготувати стіни, та й монтаж займе багато сил. Але можна обробити каменем лише одну стіну, а решту площі обшити панелями або ламінатом.

Камінь чудово поєднується з усіма матеріалами та предметами інтер’єру, продається у величезній різноманітності кольорів та текстур. Безперечні плюси – пожежна безпека, стійкість до вологи, світла, хімічних мийних засобів.
Керамічна плитка
Зазвичай плитку монтують на підлогу лоджії та балкона. Але сферу її застосування можна розширити – укласти на стіни та створити цікавий дизайн. Плитка дуже практична, проста у догляді, підходить для розміщення на сонячному боці. Недолік – складність монтажу та нестійкість до низьких температур.
Пробка
Відмінний матеріал для обшивки лоджій – натуральна пробка. Він м’який, теплий, приємний тактильно – ідеальний варіант для поціновувачів домашнього затишку. Подивіться на фото – який чудовий теплий коричневий відтінок у коркових панелей!

При цьому корок досить надійний в експлуатації, він не боїться вологи, перепадів температур, ультрафіолетових променів. Однак коркові листи потребують захисного покриття, інакше вони починають кришитися. Найкраще обробити поверхню безбарвним лаком, щоб зберегти унікальний дизайн обшивки.
Читайте також: Корковий паркет у житлових приміщеннях
Ламінат
Цей матеріал, як і керамічну плитку, ми сприймаємо як підлогове покриття. Але він цілком підходить для обшивки стін, бо має всі необхідні якості. Вибір ламінату великий і за видами деревини, що імітуються, і за класом міцності, але для балкона вибирайте матеріал з підвищеним рівнем вологостійкості.

Ламінат більш естетичний у порівнянні з пластиком, і отриманий результат вам обов’язково сподобається.
Як бачите, вибір безмежний. Яким матеріалом обшивати лоджію чи балкон – вирішувати вам. Краще не купувати найдешевші матеріали і віддавати перевагу провідним виробникам, адже обшивка має прослужити якнайдовше.