Безпечне зберігання продуктів: чим обробити льох, щоб позбутися від грибка та цвілі

Грибок та пліснява надають перевагу льохам завдяки підвищеній вологості та нестачі свіжого повітря. Виявлені на стінах та стелі плями не тільки надають приміщенню занедбаний вигляд, але також являють серйозну небезпеку для продуктів та здоров’я людини. Тому, якщо з’явилася цвіль у погребі, власнику домашнього сховища необхідно терміново приступати до її тотального знищення. Пропонуємо декілька рекомендацій, чим обробити льох від грибка та цвілі.

грибок на стіні льоху
Пліснявий грибок дуже небезпечний, тому усувати його потрібно відразу, як тільки з’явилися ознаки почорніння на стінах.

Джерела зараження

Спори грибка мікроскопічних розмірів знаходяться у постійному пошуку нового житла, супроводжуючи людину практично всюди. Для оптимальних умов життєдіяльності, у процесі якої утворюється велика грибниця, здатна проникати у глиб каменю, дерева та навіть матеріалів, виготовлених за сучасними технологіями, потрібно небагато:

  • відсутність надходження до приміщення свіжого повітря;
  • перевищення допустимого рівня вологості;
  • наявність конденсату;
  • відсутність або низька якість гідроізоляції;
  • небажання вчасно позбуватися від частково або повністю зіпсованих продуктів.

Однак навіть у тих домашніх схованках, де дотримуються порядок та чистота, може з’явитися пліснявий грибок. Джерелами найчастіше є заражені спорами дошки, придбані для облаштування місць зберігання, розташовані поблизу поверхні ґрунтові води, пошкоджені овочі або фрукти.

дерев'яний ящик для овочів
Перед закладанням овочів на зберігання слід оглядати їх, щоб не було ознак цвілі.

Ознаки поселення пліснявого грибка

Запліснявілий льох, розміщений у підвалі будинку, в окремій будові або у приміщенні гаража, сигналізує про необхідність терміново вживати заходів, щоб позбутися від грибка та цвілі, затхлого повітря, а також рясного конденсату на поверхні стін, стелі та розміщених у приміщенні конструкціях.

Неприємний запах та сперте повітря – результат життєдіяльності грибів, які забирають з навколишнього простору необхідні для харчування та розвитку речовини. Надалі вони виділяють токсини, вуглекислий газ, а також ефіри, що відрізняються досить неприємними ароматами.

дівчині не подобається запах
Задушливий, неприємний запах – одна з ознак грибка у льоху.

Визначення видів грибкових уражень

Цвіль зазвичай проявляється на поверхнях, покритих неякісними матеріалами, у вигляді плям зеленого, бурого, чорного та навіть блакитного кольору. Мікроскопічні розміри не заважають грибкам руйнувати оздоблення та конструкції, виконані з дерева, бетону або каменю.

Синій грибок представляє особливу небезпеку для дерев’яних будівель або деталей приміщення, виготовлених з цього природного матеріалу. Деревина, уражена синім грибком, відрізняється підвищеною вологістю та являє собою ідеальне місце проживання для всіх видів цвілі.

синій грибок
На балці видно синій наліт – грибкове ураження.

Гнильний грибок селиться виключно на дереві та має ряд особливостей:

  • Бактеріальна гниль значно знижує міцність всіх дерев’яних деталей. Визначити присутність бактеріальної гнилі можна по сірих плямах, що з’явилися на дерев’яних поверхнях.
  • Бура гниль розколює найміцніші породи дерева.
  • Біла гниль знищує дерев’яні конструкції протягом місяця. Перед цим видом не здатні встояти навіть дубові дошки 4-сантиметрової товщини.

Найбільшу небезпеку становить біла цвіль, якій властиво блискавичне поширення в усі прилеглі до погребу приміщення.

Вплив на організм людини

Постійна міграція спор, що шукають нові місця проживання, виявляється більш небезпечною для людського організму, ніж осіла грибниця на стіні або полицях. Видалити грибницю з поверхні нескладно, а ось боротися з проникненням грибка через дихальну систему або через шкіру, предмети повсякденного вжитку або їжу набагато важче. Якщо не вживати своєчасних заходів, можна отримати такі захворювання:

  • мігрень;
  • бронхіальна астма;
  • порушення діяльності шлунково-кишкового тракту;
  • хвороби шкіри;
  • часті носові кровотечі.

Знищити пліснявий грибок варто ще й тому, що тривалий контакт з ним призводить до розвитку важких захворювань печінки, нирок, внутрішніх кровотеч, а також емфіземи легенів.

цвіль під мікроскопом
Мікроскопічні спори проникають всередину тіла людини та надають руйнівну дію на органи.

Способи боротьби

Тотальне зараження льоху цвіллю можна знищити тільки за допомогою капітального ремонту приміщення. У комплекс робіт входить облаштування хорошої вентиляційної системи, гідроізоляції, а також дезінфекція за допомогою спеціальних хімічних препаратів. Якщо грибок окупував невеликі ділянки льоху, позбутися від нього аж до повного знищення можна декількома способами.

Як використовувати профілактичні техніки на невеликих площах зараження

Таких технік існує безліч, проте одна з них користується безсумнівною популярністю. Для того, щоб прибрати цвіль, знадобляться вода та формалін. У ємність з 10 л води додати 40%-й формалін у кількості 250 мл. Обидва компоненти ретельно перемішати. Далі залишається тільки обробити отриманим розчином заражені поверхні, а після повного висихання нанести свіжий шар штукатурки та виконати завершальну обробку.

формалін
Формалін – відмінний засіб для профілактики.

Такий спосіб не тільки дозволяє боротися з цвіллю, але є відмінним засобом профілактики за умови наявності хорошої вентиляції.

Тотальні способи знищення

Вивести грибок, який захопив велику територію, складніше. Для цієї мети найбільше підходять:

  • обробка льоху гарячим повітрям;
  • сильнодійний засіб, призначений для знищення цвілі;
  • капітальний ремонт, який передбачає повну заміну дерев’яних елементів та конструкцій, встановлення гідроізоляції та вентиляції.

Щоб позбутися від грибка за допомогою тотальних методів, знадобиться дотримання декількох етапів.

Підготовка приміщення

Щоб підготувати приміщення до обробки, потрібно:

  • Видалити з погреба всі предмети та продукти харчування, що заважають доступу до заражених поверхонь.
  • Визначити ступінь проникнення грибка у стіни, стелі та матеріали.
  • Позбутися від шпалер або інших оздоблювальних матеріалів.
  • Виконати очищення поверхонь за допомогою металевих щіток.
  • З земляної підлоги прибрати верхній шар товщиною близько 20 см.
  • Всі заражені елементи знищити.
  • Ретельно просушити льох.
очищення стін
Стіни слід ретельно очистити металевою щіткою.

Дезінфекція

Обробка, під час якої застосовується спеціальний засіб, дозволяє повністю вивести грибок без небезпеки повторного зараження. Для дезінфекції необхідно обробити всі поверхні очисними засобами – Mavix-Bio, Nano-Fix тощо.

засіб від грибка
Ефективний засіб від грибка.

Потім, на вибір, можна скористатися антисептиками з протигрибковою та антибактеріальною дією або застосувати народний засіб від цвілевих грибків.

Наносити препарати слід з дотриманням запасу у три підходи. Запас становить не менше метра від запліснявілої ділянки. В іншому випадку прибрати зараження та запобігти рецидивам не вдасться.

Ґрунтування

Завершальний етап – покриття оброблених поверхонь ґрунтовкою глибокого проникнення з антисептичними властивостями. Наприклад, MilKill, Mixonit.

Проводиться процедура наступним чином:

  • підготовлений склад наноситься на поверхні;
  • після висихання шару проводиться повторна обробка;
  • потім наноситься штукатурка, виконується шпаклювання;
  • наступний крок – повторення процедури ґрунтування;
  • витримка обробленого приміщення протягом трьох діб із забезпеченням хорошої вентиляції;
  • фінальна обробка.
протигрибкова грунтовка
Можна придбати спеціальну антисептичну ґрунтовку.

Народні дезінфекційні засоби

Не менш ефективною, ніж при застосуванні засобів заводського виробництва, виявляється боротьба з цвіллю у погребі, здійснювана за допомогою народних рецептів:

  1. Сірка. Це засіб здатний прибрати цвіль навіть у найвіддаленіших зонах. Для отримання успішного результату необхідно закоркувати всі вентиляційні ходи. Сірчана шашка поміщається у металеву ємність, а потім підпалюється. На даному етапі важливо якомога швидше покинути льох та щільно закрити двері. Час дії сірчаної шашки становить від 10 до 12 годин. Після цього приміщення провітрюється, а стіни, підлога та стелі обробляються гашеним вапном.
  2. Видалити цвіль можливо, скориставшись менш агресивним для людини засобом – лимонною кислотою. Розчин готується зі 100 г лимонної кислоти у порошку та 1 літра води.
  3. Крім лимонної кислоти або сірки, можна використовувати гашене вапно та мідний купорос. На 1 кг вапна йде 100 г купоросу. Далі суміш повинна бути розчинена у воді. Її знадобиться не менше двох відер. Отриманий розчин наливається у розпилювач та наноситься на заражені поверхні.
  4. Гарну дію надає водний розчин борної кислоти та солі. Знадобиться 1 кг кам’яної солі, 100 мл кислоти та 5 л води, доведеної до кипіння.
сірчана шашка
Сірчана шашка – доступний народний засіб.

Починаючи боротьбу з цвіллю у погребі, важливо пам’ятати, що без облаштування якісних гідроізоляційних та вентиляційних систем будь-які протигрибкові розчини та засоби будуть неефективними.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.