Чим можна обробити підвал від грибка перед закладанням овочів

Низька температура та вологість у підвальних приміщеннях приватних будинків – відмінні умови для зберігання продуктів взимку. Однак часто тут поселяються різні мікроорганізми, які можуть заразити овочі та фрукти та завдати шкоди здоров’ю. Потрібно обов’язково обробити льох від цвілі та грибка перед закладання овочів, тоді можна буде не переживати за збереження їстівних запасів.

льох для овочів
Добре підготовлений підвал стане гарним місцем для зберігання продуктів та овочів.

Як зрозуміти, що підвал потрібно продезінфікувати

Наявність грибка у погребі можна визначити за двома ознаками:

  • Характерний наліт на поверхнях або меблях.
  • Затхлий запах, який утворюють продукти життєдіяльності мікробів. Навіть якщо грибок ще не видно оку, запах відразу ж видасть його наявність.

Перед зимовим сезоном обробити льох можна для профілактики.

Підготовка до обробки

Щоб підготувати підвальне приміщення до протигрибкової обробки, необхідно виконати наступні дії:

  • За можливості винести з підвалу всі меблі та банки з продуктами.
  • Ретельно підмести підлогу та стіни, прибрати все наявне сміття, пил та павутину за допомогою щітки або пилососа.
  • Якщо у погребі немає внутрішнього оздоблення, необхідно прибрати шар землі товщиною 20-30 см, оскільки туди теж міг проникнути грибок.
  • Нанести на всі поверхні обраний дезінфекційний засіб.
  • Залишити двері відкритими мінімум на добу: підвал повинен добре провітритися. Краще вибирати теплі та сонячні дні.
чистий льох
Після обробки слід добре провітрити льох.

Як позбутися від білої плісняви та грибка у погребі

Обробку льоху від цвілі та грибка у домашніх умовах можна зробити за допомогою різних хімічних засобів, які є у будь-якій аптеці або магазині з побутовою хімією.

Мідний купорос

Даний засіб не тільки допоможе обробити приміщення від грибка та цвілі, але та запобіжить його подальшій появі. Для профілактичної обробки використовується не концентрований купорос, а розчин: 150 г засобу на 10-літрове відро води. Обробку стін та стелі у приміщенні можна проводити за допомогою валика, плоского пензлика або пульверизатора.

мідний купорос
Якщо у льоху з’явилася чорна цвіль, концентрацію можна збільшити, взявши 300-400 г купоросу.

Вапно

Обробити підвал від цвілі та грибка можна за допомогою звичайного вапна. Робочий розчин повинен містити 500-600 г вапна та 300 г формаліну, розчинених у 10 л води.

вапно
Для посилення результату можна долити до вапна 100-150 мл йоду або марганцівки, які також мають антибактеріальний вплив.

Соляна кислота

Це високоактивний засіб, що може призвести до травмування при контакті зі слизовими оболонками або шкірою.

соляна кислота
Контактувати з нею можна тільки у гумових рукавичках, лицьовій масці та окулярах для захисту органів зору.

Соляну кислоту зазвичай використовують в останню чергу, якщо інші розчини не допомогли обробити приміщення. Вона позбавляє від чорної та білої плісняви на предметах з будь-яких матеріалів, за винятком цинку.

Зазвичай на 10-літрове відро води береться 100-200 мл 33% соляної кислоти. Додавати її у воду потрібно потроху, щоб бризки не потрапили на навколишні предмети.

Борна кислота

Засіб, що допомагає обробити приміщення від всіх видів цвілі та бактерій. Робочий розчин повинен містити 5 л води, 1 кг солі та 100 г борної кислоти. Після повного розчинення інгредієнтів у розчині ним потрібно окропити всі поверхні.

борна кислота
Мікроорганізми бояться борної кислоти.

Сірчана димова шашка

Грибок боїться сірчистих сполук, так що це один із найбільш результативних способів боротьби з ним. Потрібно перекрити доступ кисню у льох, потім покласти шашку у металеве відро або бочку та підпалити її.

Потім потрібно якомога швидше вийти з погреба, закрити двері. Через добу приміщення слід провітрити. Сірчані гази небезпечні та для людини, тому входити у підвал можна через кілька діб після дезінфекції.

сірчана димова шашка
Недорогий, але дієвий засіб – сірчана шашка.

Формалін

Обробити дошки від грибка та цвілі можна з використанням формаліну (формальдегіду). На 10 л води необхідно взяти 25 мл засобу, намочити ним ватку або шматочок тканини та зняти грибковий наліт.

Формалін токсичний для людини, тому використовувати його можна тільки у рукавичках та масці.

Кухонна сіль

Боротися з грибком у цегляному погребі можна також народними засобами, за допомогою доступних побутових продуктів. Кухонна сіль допомагає позбутися від білих видів грибка та цвілі у підвалі. У 10 літрах води необхідно розвести 2 кг солі.

сіль кухонна
Розчином потрібно обробити стіни, підлогу та стелі льоху, а також меблі, якщо вони є.

Хлорка або білизна

Пари хлору шкідливі для здоров’я, контактувати з ним можна тільки при використанні засобів індивідуального захисту. Щоб обробити приміщення, підійде будь-який хлоровмісний продукт, наприклад, «Білизна». Потрібно розбавити її з водою у співвідношенні 1:2, далі нанести розчин на всі поверхні. Для посилення ефекту дезінфекція може повторюватися кілька разів.

Потім підвал потрібно ретельно провітрити, бажано протягом декількох днів, до випаровування характерного хлорного запаху.

Перекис водню

Обробити приміщення можна за допомогою 3% перекису у чистому вигляді. Нанести її на поверхні валиком, пензлем або розбризкати пульверизатором.

Склад має відбілювальні властивості, тому перекис водню не підходить для обробки пофарбованого дерева.

Олія чайного дерева

Природний засіб, що допомагає позбутися від цвілі у гаражі або дерев’яному будинку, – ефірна олія чайного дерева. На 1 літр води знадобиться всього 4 чайні ложки олії.

Ароматним розчином необхідно обробити всі поверхні гаража, у тому числі меблі та полиці. Повторювати кожні 6-10 год. протягом 3-4 днів.

олія чайного дерева
Ароматична олія чайного дерева впливає на грибки згубно.

Дезактін

Дезактін – спеціальний розчин для дезінфекції, розводити який потрібно згідно з інструкцією на упаковці. Ним можна обробити поверхні з будь-яких матеріалів: бетону, цегли, деревини.

Дезактін малоефективний у боротьбі з цвіллю та грибком як самостійний засіб, він більше підходить для попередньої обробки приміщення перед закладкою овочів на зберігання.

Екстракт насіння грейпфрута

Екстракт з грейпфрутових кісточок нетоксичний, тому підходить, щоб обробити не тільки підвали та гаражі під овочі, але й житлові приміщення. 15 крапель необхідно розчинити у склянці води, а після розприскати отриману суспензію за допомогою пульверизатора або нанести пензлем або валиком.

грейпфрут
Грейпфрут – сильний алерген, тому при обробці будинку від грибка краще попередньо перевірити реакцію на нього.

Спеціальні методи

Коли хімічні речовини не показують ефективності у боротьбі з цвіллю та грибком, на допомогу приходять інші рішення.

Пальник, паяльна лампа, СВЧ-пристрій

Відомо, що колонії мікроорганізмів бояться високих температур, тому ефективний метод їх нейтралізації – нагрівання. Його можна здійснювати за допомогою будь-якого пристрою. Зазвичай для цього використовуються паяльники, газові пальники або СВЧ-пристрої.

свч пічка проти грибка
Принцип дії пристроїв заснований на нагріванні зараженої поверхні.

Попередньо необхідно прибрати зовнішній шар нальоту, щоб високі температури могли проникнути навіть у важкодоступні місця. Після такої обробки також загинуть комахи, які часто заводяться у вологих льохах з овочами.

Обробка озоном

Озон – потужний окислювач, який впливає на мікроорганізми на молекулярному рівні. Щоб обробити гараж від цвілі, можна використовувати побутовий або промисловий озонатор, які допоможуть позбутися не тільки від грибків, але й від небажаних гризунів та комах.

Як запобігти появі вогкості

Щоб запобігти повторній появі цвілі, підвал для овочів необхідно позбавити від надходження вологи, яка може проникати всередину з різних причин.

Внутрішня ізоляція

Щоб захистити льох від вологості, необхідно створити не тільки зовнішню, а й внутрішню гідроізоляцію. Приміщення добре провітрюють, зчищають фарби та лаки з поверхонь, замазують гідроізоляційним розчином щілини. Місця, на яких видно патьоки рідини, промазують алебастром.

гідроізоляція підвалу
Гідроізоляція – необхідний крок у забезпеченні сухості у льосі.

Збільшити гідроізоляцію допоможуть наступні дії:

  • нове тинькування;
  • цегляна кладка, яка повинна розташовуватися на відстані 2-3 см від стін.

У стінах встановлюються вентиляційні шахти. Матеріал труб може бути будь-яким. На цей час популярний ПВХ, оскільки він легкий, має довгий термін служби та низьку вартість.

Зовнішня ізоляція

Щоб у підвалі не скупчувалися пари води, про зовнішню ізоляцію необхідно подумати ще на етапі будівництва. Якщо потрібно переробляти її з нуля, то фундамент льоху повністю знімають, вичищають, висушують та наносять товстий шар суміші. У якості гідроізоляції можуть виступати спеціально розроблені силіконові розчини.

Після цього роблять зворотне засипання піском або іншим грунтом.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.