Забезпечити щільне прилягання дверцят духової шафи легко: достатньо просто приклеїти гумку ущільнювача в духовці. Ця невелика, але дуже важлива деталь дозволяє підтримувати певний температурний режим і унеможливлює втрати тепла під час приготування їжі. З часом, особливо при частому користуванні технікою, ущільнювач може розтягнутися або навіть порватися. На щастя, процес заміни гумки дуже простий і його без проблем зможе провести самостійно навіть новачок.
Ущільнювач у кухонних приладах
Ущільнювачі широко використовуються у багатьох видах побутової техніки, наприклад, у духових шафах та холодильниках. Ущільнювач у духовці – це термостійка смуга харчової гуми, здатна витримувати температуру до 350 градусів. Вона є абсолютно безпечною для здоров’я людини. Найчастіше розташована навколо дверного отвору духової шафи або по всьому периметру дверцят, дозволяючи їм максимально щільно прилягати до печі.
Ущільнювальна гумка використовується як в електричних, так і в газових плитах. Вона може кріпитися за допомогою:
- Клею. Найпростіший спосіб фіксації: достатньо просто приклеїти гумку на спеціальний герметик.
- Спеціальних пазів. Ущільнювач потрібно вставити у спеціальну канавку по всьому периметру виробу.
- Саморізів та гвинтів. Гумка фіксується за допомогою затискачів на дверцятах.
Підбирати новий ущільнювач для заміни необхідно відповідно до моделі та марки газової або електроплити, точно заміривши її ширину та висоту.
Для чого потрібний ущільнювач
Ущільнювальна гумка в духовці виконує кілька важливих функцій:
- Підтримує задану температуру в печі, запобігаючи витоку з неї тепла.
- Сприяє рівномірному пропіканню страв.
- Запобігає поширенню запахів з духовки під час приготування їжі.
Якщо ущільнювач прилягає до дверцят правильно, то страви будуть готуватися швидше і рівномірно підрум’янюватися з усіх боків, а втрати тепла та енергії будуть виключені.
Часті ушкодження ущільнювача
При використанні духової шафи гума ущільнювача постійно піддається суворим випробуванням: вона нагрівається до дуже високих температур, а потім охолоджується, на ній накопичуються бруд і жир, осідають випаровування. Все це призводить до поступового зношування деталі: вона стає грубішою, починає розтріскуватися і кришитися, що врешті-решт призводить до її розриву.
Незалежно від того, відірвалася гумка повністю або порвалася, оплавилася і чи відклеїлася тільки її частина, деталь слід міняти повністю. Підклеювання чи заміна окремих частин гумового ущільнювача не вирішить проблему, а лише збільшить витік тепла.
Чим приклеїти гумову прокладку в духовці
Щоб надійно прикріпити ущільнювач до печі, необхідно використовувати спеціальні клеї та герметики. За допомогою цих складів можна приклеїти деталі з гуми до металу, пластику, скла або гіпсокартону. Спеціальний клей для духовки відрізняють дві важливі якості:
- Термостійкість – здатність витримувати високі температури, що досягають часом 400 градусів.
- Екологічність – безпека здоров’ю, відсутність шкідливих хімічних речовин у складі продукту.
Існує безліч видів та марок термостійкого клею для духовки. Найбільш популярні серед них:
- Клей 88 – універсальний засіб для різноманітних побутових завдань. Екологічний, пластичний, водо- та жаростійкий, він забезпечує моментальне схоплювання і дозволяє надійно склеїти будь-які поверхні.
- Dowcorning 736 – один із найкращих герметиків для поверхонь, що контактують з харчовими продуктами. Відмінно витримує найвищі температури, дуже практичний та зручний у використанні.
- КЛТ-30 – спеціальний клей для плит та духовок, стійкий до холоду, жару та високої вологості. Дуже еластичний та абсолютно безпечний для здоров’я людини.
Для склеювання елементів плит і духовок не можна використовувати звичайний клей або автомобільний герметик. Речовини, що містяться в них, дуже токсичні і під впливом високих температур створюють небезпечні для життя з’єднання.

Вимоги до герметиків для духовок
Герметики для термоприладів належать до особливого класу речовин і повинні відповідати таким вимогам:
- Надійно з’єднувати склеювані елементи, у тому числі виконані з різних матеріалів (наприклад, гума та скло).
- Мати екологічний склад, не викликати небезпеки при контакті із харчовим продуктами.
- Мати високу жароміцність і водостійкість, не псуватися під впливом мийних засобів.
- Швидко схоплюватися та тверднути при кімнатних температурах.
Як поміняти гумку в духовці
Заміна ущільнювача духовки – проста і швидка процедура, що не вимагає особливих навичок та спеціального інструменту. Для установки гумової прокладки спочатку повністю прибирають стару гумку та акуратно зачищають поверхню під нею від бруду та залишків клею, потім кріплять новий ущільнювач за допомогою герметика. Усі дії можна зробити буквально за 15 хвилин.
Інструменти для ремонту
При установці ущільнювача можуть знадобитися такі інструменти та матеріали:
- термостійкий клей або герметик;
- викрутка (якщо ущільнювач кріпиться на шурупи);
- мийні засоби, чиста губка або ганчірка (для видалення забруднень після зняття старої гумки);
- вологі серветки (для зняття надлишків клею або герметика після встановлення).
Етапи ремонту духовки
Замінити стару гумку в духовці на нову можна лише за кілька кроків. Для цього необхідно:
- Зняти старий ущільнювач, потягнувши за його край. Якщо він тримається на шурупах, попередньо їх відкрутити.
- Очистити канал в ущільненні для гумки від залишків клею, мастила та інших забруднень за допомогою миючих засобів та губки. Знежирити розчинником (наприклад, ацетоном) та висушити.
- Нанести необхідну кількість клею або герметика на поверхні, що склеюються.
- Прикріпити новий ущільнювач, натягуючи його з верхньої частини отвору дверцят духовки, поступово просуваючись вниз і в сторони. З’єднати стикові кінці вставленої гумки щільно разом.
- Притиснути гумку кілька хвилин для надійного скріплення її з поверхнею печі.
- Забрати залишки герметика за допомогою серветки.
Після встановлення нової гумової прокладки рекомендується протягом доби не користуватися духовкою, щоб забезпечити більш надійне скріплення деталей.
Перевірка результатів ремонту
Щоб перевірити щільність прилягання гумки ущільнювача після установки, достатньо зробити кілька простих дій:
- Декілька разів відкрити і закрити дверцята духовки: процес повинен проходити без труднощів, кришка щільно прилягати до отвору без утворення зазорів.
- Розігріти духовку і провести рукою по периметру дверцят: якщо долоня не відчула тепла, значить, герметичність не порушена.
Поради та рекомендації фахівців
Забезпечити тривалий термін служби кухонного обладнання можна лише за постійного контролю якості його елементів та своєчасної їх заміни. Деформація ущільнювача в духовці призводить не тільки до погіршення якості страв і неекономічного витрачання палива, але і до збою в роботі побутового приладу. Порушення температурного режиму всередині печі може спричинити пошкодження скляних дверцят та появу тріщин на ручках та стінках.
Щоб цього уникнути, важливо своєчасно змінювати запчастини, вибираючи їх залежно від марки та моделі виробу, а також використовувати спеціальний харчовий клей або герметик.
Чи можна виготовити високотемпературний клей самостійно
Часто можна зустріти рецепти самостійного виготовлення термостійкого клею у домашніх умовах. Для цього зазвичай використовується суміш із піску, цементу та глини. Такий варіант хороший тільки для цегляних дров’яних печей або камінів, але для домашньої побутової техніки він не підходить: при контакті зі сталлю та склом такий саморобний герметик просто зруйнується.
Ущільнювач для духової шафи – проста і недорога деталь, що виконує дуже важливу функцію в печі. Погіршення щільності прилягання дверцят духовки здатне призвести до появи серйозних несправностей техніки. Саме тому так важливо постійно стежити за якістю гумки ущільнювача і своєчасно змінювати її при перших ознаках деформації.