При дрібному побутовому ремонті домашніх речей нерідко виникає питання, чим приклеїти гуму до дерева. Наявність у продажу безлічі універсальних клеїв змушує споживачів звертати увагу на характеристики засобів, підшукуючи продукцію конкретного призначення. При роботі з гумовими матеріалами вибір клею набуває особливого значення, адже більшість побутових виробів з гуми розраховані на інтенсивну і тривалу експлуатацію.

Особливості склеювання гуми з деревиною
Склеювання – простий і надійний спосіб з’єднання предметів. Клейкі речовини з високим ступенем адгезії утворюють сполучний шов між двома різнорідними матеріалами і забезпечує міцне зчеплення поверхонь:
- З’єднання по всій площі поверхні, на відміну від точкового скріплення цвяхами.
- Відсутність шпарин, у які можуть проникати пил і волога (а вони руйнують матеріал).
- Завдяки відсутності технологічних отворів і металовиробів склеєні предмети мають естетичний вигляд.
Для надійного з’єднання місця скріплення повинні бути очищені від забруднень, пилу, жирових плям, а після цього висушені. При роботі з деревом треба враховувати пористість матеріалу. Тому при підготовці робочих поверхонь обов’язково виконується ґрунтовка дерев’яного виробу.

Якість склеювання перевіряється візуальним і фізичним чином. Речовина, що з’єднує матеріал, повинна бути еластичною, не відшаровуватися від основи, не реагувати на охолодження і нагрівання.
Роботу виконують у приміщенні з параметрами температури і вологості, рекомендованими виробником клею. При виборі клею враховують рівень майбутніх навантажень на поверхні, що склеюються, і ступінь токсичності компонентів.
Чим склеїти гуму з деревом намертво
Універсальні засоби для склеювання гуми й дерева виготовляються на базі натуральних і штучних каучуків. Вирішуючи, як приклеїти гуму до дерева, фанери або іншого матеріалу, слід звернути увагу на поліуретанові клеї, які мають такі переваги:
- еластичність клейового шва;
- прозорість;
- швидка полімеризація;
- міцність на розрив;
- стійкість до екстремальних температур;
- водостійкість.
88-СА
Клей 88-СА належить до серії 88 – універсальних клейових складів, призначених для склеювання виробів різного походження. Для роботи з гумою і деревом підходить дві модифікації – 88-СА і 88 Н. Перевагою 88-СА є коротший термін витримки перед початком експлуатації. Сфера застосування доволі широка – побутові ситуації, виробничі завдання в будівельній, взуттєвій, автомобільній галузі.
Властивості клею 88-СА:
- діапазон робочих температур: –15..+ 50°С;
- водостійкість;
- еластичність шва;
- гарне схоплювання.
Клей зручний у роботі, бо, зберігаючи липкість протягом деякого часу, дозволяє скорегувати точність з’єднання. Він не містить високотоксичних речовин, тому роботи можна виконувати всередині приміщення.
Рекомендується завжди перевіряти термін придатності клею і список рекомендованих матеріалів.
Поліуретановий клей «Спеціаліст»
«Спеціаліст» – клей професійного призначення, виготовлений на основі поліуретану. Він надійно склеює різнорідні матеріали в будь-якому поєднанні. Клей використовується в меблевому виробництві, при виготовленні товарів з металу, кераміки, паперу, пластику. Основні його переваги:
- прозорість;
- висока міцність;
- швидке схоплювання.
Для важливих кріплень використовують гаряче склеювання, яке поліпшує міцність шва.
Поліуретановий клей «Глобус»
Водостійкий клей «Глобус» контактної дії має універсальне призначення і надійно склеює вироби з гуми і дерева. Виготовлений на основі перхлорвінілової смоли, він випускається в герметичних алюмінієвих тюбиках з кришкою, що загвинчується.
Переваги клею:
- Економічність – достатньо змастити поверхні дуже тонким шаром клею.
- Швидкість дії – змазані клеєм поверхні притискають із зусиллям не довше 1 хвилини, після чого вони будуть надійно скріплені.
- Прозорість – забезпечує естетичний зовнішній вигляд клейового шва.
Особливість використання «Глобуса» полягає в необхідності нагрівання тюбика до кімнатної температури. При негативних показниках на термометрі клеєм користуватися неможливо.
Клей «Професіонал МККД «Метал-Шкіра-Кераміка-Дерево»
Універсальний клей підходить для роботи з різними матеріалами. Широко використовується у виробництві взуття, шкіргалантереї, різноманітних побутових предметів. Володіє всіма основними якостями клеїв:
- термостійкість;
- водостійкість;
- стійкість до ультрафіолетових променів.
Для надійного з’єднання клей і поверхні, які склеюються, повинні бути теплими. Виконувати роботу в холодному приміщенні не слід.
«Човен»
Основним призначенням неопренового клею «Човен» є ремонт гумових виробів – надувних човнів, автомобільних і велосипедних камер, наметів, плащів тощо. Існує поліуретанова модифікація – «Човен ПВХ», що розширює сферу його використання на пластикові і полімерно-синтетичні матеріали.
«Момент Класік універсальний» від «Хенкель»
Поліхлоропреновий клей «Момент Класік Універсальний» розроблений для склеювання гуми зі шкірою, шкірзамінником, деревом, металом, керамікою. Клей «Момент» гумовий створює водостійке з’єднання з рядом переваг.
Переваги засобу:
- сильна адгезія;
- швидке висихання;
- непомітний шов;
- стійкість до мастил, розчинників, бензину.

«Момент» продається в кількох варіантах розфасовки – 30 г, 50 г, 100 г.
«Сафарі» швидкосхоплюючий
Клей «Сафарі» відрізняється високою швидкістю схоплювання, великою міцністю, універсальністю. Він підходить для склеювання жорстких і еластичних матеріалів з гумою, використовується для ремонту взуття, виробів з кераміки, дерева, металу. Основні характеристики:
- водостійкість;
- економічність.
- швидка полімеризація;
- термостійкість.
«Сафарі» – екологічно безпечний, може застосовуватися для склеювання посуду і предметів, що використовуються в харчовій промисловості.
Неопреновий засіб ефективний при будь-якому способі склеювання, але для збільшення термоактивації його рекомендується підігріти.
Еластичний клей «Спринтер»
Клей «Спринтер» використовується при ремонті приміщень і побутових предметів. З його допомогою будівельники приклеюють лінолеум, ПВХ-плінтуси до бетонних основ, виконують фіксацію кріпильних елементів, ремонт металевих виробів, закріплюють декоративно-оздоблювальні матеріали.
«Спринтер» – це однорідна в’язка маса жовтувато-коричневого кольору. Процес склеювання складається з послідовного нанесення 2-3 шарів клею на кожну поверхню з невеликим часовим інтервалом. Далі поверхні стискають і фіксують. Користуватися виробом можна через добу після повного висихання шва.
Akfix 702
Клеї групи Akfix належать до ціанакрілатних з’єднань двохфазної дії. Застосовуються для склеювання всіх відомих матеріалів у різних поєднаннях.
Процедура склеювання складається з трьох етапів:
- Змазування гелем однієї робочої поверхні.
- Нанесення аерозолю, що активує процес затвердіння шва, на іншу поверхню.
- З’єднання предметів.

Akfix 702 володіє наднизькою в’язкістю, хорошою проникністю, що забезпечує миттєве схоплювання. Основні переваги засобу:
- Економічність – гель і спрей наносяться дуже тонким шаром.
- Швидкість полімеризації – Akfix 702 приклеює протягом декількох секунд.
Клей епоксидний двокомпонентний «Альтеко 4 хв» чорний
Двокомпонентний клей «Альтеко 4 хв» виготовлений на епоксидній основі. Після застигання утворює міцний шов, не схильний до деформацій. Склеєні предмети з’єднуються намертво, їх можна обточувати або свердлити. «Альтеко» має чорний колір, що важливо враховувати для предметів, що мають естетичну цінність.

Поліхлоропренові клеї
Клейові з’єднання на основі поліхлоропренового (неопренового) каучука об’єднані в групу поліхлоропренових клеїв. Вони характеризуються високими клейовими властивостями, мають гарну адгезію, використовуються для міцного скріплення всіх відомих матеріалів у різних поєднаннях. Поліхлоропренові засоби діляться на дві групи за типом з’єднання. Вони використовуються для жорсткого або гнучкого склеювання, утворюючи жорсткий або еластичний сполучний шов. Колір будь-якого поліхлоропренового клею – жовтувато-коричневий.
Приклади:
- «Авто Нива»;
- «317»;
- «Супер Моноліт».
Яким ще клеєм можна приклеїти гумову поверхню до дерев’яної
Для склеювання гуми з деревом випускається багато засобів, що забезпечують міцне з’єднання. У продажу можна знайти такі клеї:
- Серія 88 НТ на основі каучуку з додаванням синтетичних смол і полімеризуючих добавок. Це в’язка маса сіро-зеленого або бежевого кольору, густої консистенції. З’єднувальний шов зберігає міцність, стійкість до перепадів температури та водостійкість.
- Клей «Стелс» має аналогічні властивості, але показує кращу адгезію до металів. Переваги клею – вологостійкість, міцність, універсальність. «Стелс» можна використовувати для склеювання різних матеріалів, герметизації гумових виробів. Час застигання – 30 хвилин.
- Клей 4508 на основі каучуку призначений для ремонту гумових виробів і прогумованої тканини.
Якщо гумово-дерев’яне з’єднання знаходиться на видноті, то краще вибирати прозорий, візуально непомітний клей.
Інструкція: як приклеїти гуму до дерева
Склеювання предметів з гуми і дерева виконується двома методами – холодним і гарячим. У першому випадку деталі з’єднують при кімнатній температурі, а в другому склеюванню передує нагрівання робочої поверхні до 70–160 градусів. Плюс холодного способу – спрощена процедура. Перевага гарячого способу полягає в прискореному висиханні клейового шва. Нагрівання поверхні виконується за допомогою будівельного фена.
Підготовка клею для гуми до роботи полягає в оцінці його консистенції. Якісний засіб повинен бути помірно в’язким, злегка текучим. При зайвій гущині його треба розбавити рекомендованим розчинником, підігріти, розмішати до отримання однорідної маси.

Підготовка поверхонь полягає в очищенні від забруднень, висушуванні, обробці наждачним папером для поліпшення адгезії.
Слід дотримуватися правил безпеки:
- Забезпечити провітрювання приміщення.
- Видалити джерела вогню.
- При використанні токсичної речовини користуватися індивідуальними засобами захисту – респіратором, рукавичками, окулярами, виконувати роботу на вулиці.
Залежно від густоти клею нанесення проводять пензликом або маленьким шпателем. Шар засобу не повинен перевищувати 2 мм. Поверхні, що склеюються, треба притиснути із зусиллям або покласти під прес. Надлишки клею, що виступили, слід прибрати. Час схоплювання і повної полімеризації залежить від складу, тому необхідно ознайомитися з інструкцією.
Попри те, що більшість засобів має універсальне призначення, для відповідальних склеювань краще вибирати клей вузької спеціалізації, призначений для конкретного матеріалу. Віддавати перевагу треба перевіреним засобам, що добре зарекомендували себе, і завжди слідувати вказівкам виробника.