У ситуаціях, коли необхідно з’єднати скляні деталі або частини зламаного скляного виробу, використовується клей для скла. Це речовина, яка має міцно склеїти скло, не знижуючи його прозорість.
Вироби зі скла зазвичай активно використовуються для наповнення їх різними речовинами та рідинами (посуд), можуть зазнавати перепадів температури (віконне або автомобільне скло, скляні двері духовки або пральної машини) або високе навантаження (акваріумне скло). Поверхнева адгезія при склеюванні повинна бути дуже високою, щоб поєднання матеріалів було міцним. Тому скляні клеї є дуже ефективними полімерними засобами.
Який клей для скла має бути за властивостями
Скло важко склеювати, воно гладке і не має пор для проникнення сполучної речовини (клею) в матеріал. Навіть шорсткі на дотик гострі поверхні краю зламу дуже складно з’єднувати. Скло як матеріал має низьку адгезію, для нього розроблені спеціальні клейові засоби з високими сполучними властивостями.
Скло та кришталь прозорі, і на світлі особливо видно всі недоліки їх виробництва, якщо вони є. Клейовий шов теж буде добре видно. Щоб цього уникнути, потрібний спеціальний прозорий клей для скла.
Клей повинен утворювати пластичний шов. Якщо шов «дубіє», він зруйнується, тому що коефіцієнт температурного розширення у нього та у скла буде різним. Пластичність шва компенсує навантаження.
Клей повинен швидко схоплюватись. Скляні предмети часто мають незручну форму для склеювання. Їх неможливо покласти під прес або скріпити струбцинами, щоб забезпечити необхідний тиск на місце склеювання. Потрібен такий клей, щоб для ефективної роботи достатньо було притиснути частини руками на короткий час.
Інші властивості клею для скла залежать від використання предмета, що склеюється:
- Якщо передбачається контакт із вологою, клей має бути вологостійким.
- При ремонті скляної посудини для рідини важлива герметичність шва.
- Якщо предмет експлуатується за високої температури, варто обирати термостійкий клей для скла.
- Якщо ж передбачається контакт із харчовими продуктами, водою для людей або тварин, клей не повинен виділяти шкідливі речовини та ставати розсадником бактерій.
Про все це скажуть маркування та склад на упаковці.
Види клею для скла
Для склеювання скла застосовуються кілька видів клею з різними діючими речовинами, принципом дії та властивостями сполуки.
На основі поліуретану
Поліуретановий клей після висихання добре помітний, що може бути мінусом. Висихає приблизно за 30 хвилин. Для міцності з’єднання потрібні лещата або затискачі. Шов трохи набухає при висиханні.
Ціаноакрилатний
Зазвичай його називають «суперклей». Він швидко сохне, але важливо бути обережним, щоб не приклеїти те, що не потрібно. При виборі суперклею важлива якість. Дешеві клеї, що продаються на касах супермаркетів, не підходять для такого відповідального процесу, як склеювання скла. Потрібен спеціальний моментальний клей для склеювання скла зі склом.
Шов стає невидимим після затвердіння і може витримувати вплив води та високих температур. Наприклад, склеєні предмети можна мити в посудомийній машині. Моментальний клей у вигляді гелю завдяки густій консистенції не стікає, тому підходить і для нанесення на вертикальні поверхні.
При роботі застигає дуже швидко, тому переклеювання деталей кілька разів неможливе.
ПВА
Ця густа біла рідина стає напівпрозорою при висиханні. Клей використовується на дереві та папері, але також підходить для інших матеріалів. Склеювання скла проводиться лише спеціальним ПВА з відповідним маркуванням. З’єднання виходить міцне, гнучке та водостійке.
Клей наноситься пензлем або з тюбика на одну з поверхонь, що з’єднуються. Наносити склад великим шаром недоцільно. Якщо нагріти або пропарити склеєний шов, його можна розібрати. Після нанесення стик повинен підсохнути, склеєні речі фіксуються нерухомо не менше ніж на 12 годин. Завдяки розведенню водою, можна легко відмити пензлик та місця, забруднені клеєм. Після висихання клей ПВА важко видалити.
Термостійкий
Високотемпературний (термостійкий) клей для скла здатний відремонтувати пошкодження скляних елементів у духовці, чайнику, каміні. Використовується для склеювання поверхонь, герметизації стиків, підклеювання ущільнювача дверцят духовки, а також для повної його заміни.
Термостійкий силіконовий клей в духовці приклеює прокладку до скла або металу, герметизує саме скло. Клей зберігає гнучкість за низьких і високих температур, що перешкоджає руйнуванню шва через температурне розширення матеріалів. Безперервна міцність з’єднання зберігається за 250–280°С. Витримує короткочасні навантаження при 300°С та пікові до 1 години – при 350°С.
Оптичний
Такі засоби використовуються в оптичному виробництві та ремонті оптичних елементів. Застосовуються при вклеюванні лінз в оправи, створенні склейок з лінз. Йому властива висока прозорість і безбарвність, а також певний показник заломлення світла після затвердіння клею, бажано середній між показниками заломлення матеріалів, що склеюються. Використовується як клей для скла телефона.
Силіконовий
Силікони є одночасно клеями та герметиками. Добре працюють у ситуаціях, коли стик може намокнути. Надійно склеюють скло зі склом, швидко висихають, не ламаються на морозі, зберігають еластичність, але дуже токсичні. Багато хто з них містить розчинник тетрахлоретилен, відомий як канцероген (викликає рак). Більшість поставляються в тюбику для герметика, і їх потрібно наносити за допомогою недорогого пістолета для герметика. Буває в прозорому варіанті та кольоровий.
Фотополімерний (УФ-клей)
УФ-клеї є удосконаленим асортиментом клеїв, що не містять розчинників. Вони здатні на дуже міцне склеювання скляних виробів. Бувають прозорими, з різною структурою, від твердих до еластичних еластомерів. УФ-клеї постачаються у вигляді однокомпонентних складів з різною в’язкістю: від рідких до гелю, що не капає.
Ультрафіолетові клеї не застигають відразу та дозволяють переклеїти скло без обмеження часу до тих пір, поки шов не буде підданий впливу ультрафіолетових променів, що призводить до затвердіння рідкого акрилового клею протягом декількох секунд і створення дуже міцного полімеру для з’єднання матеріалів. Шов після склеювання УФ-клеєм потрібно освітлювати ультрафіолетовою лампою. Важливо, щоб хоча б одна частина, що приклеюється, пропускала світло.
Епоксидний
Епоксидний клей вироблено на основі епоксидної смоли. Продається в упаковці, що складається з двох тюбиків: основи та затверджувача. Їхнє змішування створює клей, що використовується в основному для рукоділля в домашніх умовах. Ним можна склеювати всі матеріали та закладати тріщини.
Епоксидна смола певних марок має ідеальну прозорість і дозволяє створювати невидимий шов. З епоксидки можна навіть відлити прозору деталь за формою замість недостатньої. Вимагає ретельного розмішування, розтікається, доки не застиг, сохне досить довго.
Чим приклеїти скло до скла – ефективні засоби
Скло – дуже поширений у побуті крихкий матеріал, і часто люди звертаються до магазину за клеєм саме для того, щоб приклеїти скло. Виробники це знають та пропонують спеціалізовані засоби, властивості яких адаптовані саме до цього матеріалу. На упаковках таких продуктів є відповідне маркування.
Супер-момент для скла
«Момент» – надійний бренд компанії «Хенкель», який допоміг користувачам відновити безліч зламаних речей. Продукти «Момент Кристал» та секундний «Супер Момент Скло» призначені спеціально для роботи зі скляними поверхнями. Мають всі необхідні характеристики для роботи зі скла і відповідають європейським вимогам якості.
Uhu creativ
Бренд з Німеччини UHU є синонімом клею та склеювання у себе на батьківщині. Для ремонту скляних та кришталевих виробів компанія пропонує кілька видів клею: секундний, епоксидний, універсальний, клей-герметик. Продукція відповідає всім нормам європейської якості, зокрема екологічним.
Bison Glass
Спеціальний однокомпонентний безбарвний склад виробництва Нідерландів для склеювання скла, кришталю, металу зі склом. Добре себе зарекомендував завдяки всім потрібним для робіт зі склом властивостям, доступній ціні та практичному пакуванню у шприці. Його зручно наносити на вертикальні поверхні та у важкодоступних місцях.
Done Deal
Бренд із США, що спеціалізується на різних адгезивних засобах, які застосовуються для ремонту будь-яких речей. З продуктів цієї компанії можна вибрати:
- універсальний «індустріальний» клей, що дає високу міцність з’єднання при механічних навантаженнях;
- водостійкий герметик, рідкий або желеподібний;
- спеціальний клей для дзеркал, що не ушкоджує поверхню.
Виготовлення клею в домашніх умовах
У покупних клеях застосовуються якісні хімічні склади, що дають всі необхідні властивості склеювання. Але з різних причин може знадобитися виготовити клейовий склад з того, що знайдеться в будинку:
- Клей з пінопласту та ацетону. У невеликій кількості ацетону розчиняється великий обсяг пінопласту до отримання густої маси. Засіб дозволяє міцно прикріпити пластик та скло. Токсичний і довго сохне, але працює.
- Часник має клейкий сік. Свіжа, соковита головка часнику може дати багато соку після протирання на тертці та віджимання отриманої маси. Сік використовується для з’єднання між собою частин, які можуть щільно прилягати одна до одної.
- Змішування в рівних пропорціях кісткового клею та попелу створює засіб, що дозволяє наклеїти скляні деталі одна на одну. Для кращої фіксації деталі потрібно спочатку трохи нагріти.
- Можна комбінувати різні типи клею, не призначеного для скла, щоб отримати клейову суміш із потрібними властивостями. Наприклад, 1 частина казеїнового та 10 частин силікатного клею утворюють відповідний засіб для роботи зі склом.

Ще можна посилити властивості наявного клею. Дуже поширений спосіб покращити схоплюваність та міцність суперклею – посипати шов харчовою содою, поки він не затвердів. Сода викликає реакцію полімеризації, і клей після застигання стане як жорсткий пластик. Якщо помітність шва не дуже важлива, можна використовувати цей метод.
Як склеїти розбите скло або приклеїти одну скляну деталь до іншої – покрокова інструкція
До клею кожного типу додається докладна інструкція для безпечного використання. Але є кілька універсальних правил.
Підготовка поверхонь
Підготовка поверхні перед нанесенням клею забезпечує половину успіху. Щоб клейове з’єднання міцно зафіксувало частини:
- Вимийте обидві частини скляного виробу водою з милом і після миття ретельно протріть чистою тканиною. Деталі найлегше склеювати, якщо вони чисті, сухі та неполіровані. Пил та дрібні скельця обов’язково видаліть, клей все одно заповнить порожні проміжки між деталями.
- Поверхню знежирте. Для цього підійде розчинник для фарби, бензин, уайт-спірит, етиловий спирт у чистому вигляді або у складі горілки, антисептика.
- Гострі краї скла зачистіть наждачним папером. Додаткова шорсткість поверхонь, що склеюються, підвищить міцність з’єднання.
Вибір клейового засобу
Вибір слід робити виходячи з призначення предмета, що ремонтується, і необхідних властивостей клею, а також терміновості ремонту. Потрібно уважно читати інструкцію. На тюбику вона може бути неповною, незрозумілою або написаною дрібним шрифтом, тому повну інструкцію завжди можна знайти, прочитати чи завантажити на сайті виробника.
Порядок роботи
Коли поверхня підготовлена та для роботи є все необхідне, можна приступати до роботи:
- Добре перемішайте клей перед використанням. Двокомпонентні клеї потребують особливо ретельного перемішування. Слідкуйте, щоб у суміші не було багато бульбашок повітря.
- Починайте процес склеювання з припасування окремих зламаних деталей.
- Наносьте клей тонким шаром пензлем, на великих ділянках зубчастим шпателем або валиком на обидві поверхні. Важливо покрити всю ділянку поверхні клеєм. Деякий клей після нанесення бажано залишити на кілька хвилин до початку схоплювання. Про це йдеться в інструкції.
- Переконайтеся, що поверхня деталей рівна, і тримайте їх не менше однієї хвилини, щоб клей схопився. Міцність шва визначається силою стиснення, а чи не тривалістю тиску. Зайвий клей відразу видаляйте, потім це буде складно.
- Намагайтеся не тиснути на скло протягом 24 годин. Повне твердіння займає від кількох хвилин до цілого дня, залежно від типу та марки клею.
- Надлишки клею видаліть лезом бритви або канцелярського ножа. Перевірте скло, перш ніж клей висохне. Не виключено, що зайвий клей витече зі стику та почне засихати. Акуратно видаліть надлишки клею та протріть ділянку начисто. І ультрафіолетовий, і силіконовий клей після висихання будуть повністю прозорими, тому пошкоджену ділянку добре приховано.
Склейка оргскла оцтом
Оргскло (плексиглас) – синтетичний матеріал із акрилових смол. З нього виготовляють матові та прозорі елементи інтер’єру: душові кабіни, прозорі перегородки та екрани, вітрини, акваріуми, світильники. Він міцніший, ніж звичайне незагартоване скло, але легко дряпається і теж може бути зламаний. Оргскло не розбивається на дрібні уламки, а ламається, як пластик.
Не всякий склоклей підходить для оргскла. В інструкції деяких моментальних суперклеїв вказано цей матеріал. Оргскло може бути відновлено спеціальною сумішшю з акрилу з розчинником або двокомпонентним епоксидним складом. У домашніх умовах плексиглас склеюється оцтом. Але оцет столовий (3-15%) не підійде, потрібна оцтова есенція (30-70%).
При нанесенні оцтової есенції на краї оргскла вона трохи розчиняє та розм’якшує верхній шар матеріалу, що дає хорошу адгезію. Краї зварюються між собою у міру випаровування оцту. Така сполука утворює шов лише через добу, а її міцність не розрахована на великі навантаження.
Корисні поради та попередження
Клей – примхливий матеріал, що вимагає акуратності під час роботи. Декілька порад допоможуть уникнути невдач і покращити результат:
- Поверхню, куди не повинен потрапити клей, закривають малярським скотчем.
- Клей зі скла легко видаляється дротяною щіткою.
- Попереднє нагрівання деталей хоч би до 40 градусів покращить з’єднання.
- Майже кожен виробник має спеціальний продукт – антиклей. Варто мати в запасі тюбик, щоб видалити речовину, що застигла в неправильному місці.
- Для видалення клею з голих рук допоможе аптечний засіб Димексид.
- Видалити сліди клею з одягу можна розігрівом тканини праскою з протилежного боку від плями.
- Тюбик з суперклеєм зручніше затикати канцелярською кнопкою, а не заводською пробкою, що постійно застигає і легко ламається. Кнопка має пластикову ручку, за яку її зручно витягувати.
- Металеві тюбики від зминання руйнуються. Клей краще перемістити в порожній пластиковий тюбик від зубної пасти.
- З великої тари клей набирається в шприц і розфасовується в порожні тюбики, щоб зручніше ними користуватися.
- На тюбик приклеюється голка від шприца, крізь неї речовина видавлюється дрібними порціями. Після використання голка відламується та викидається або чіпляється знову на шприц та промивається водою кілька разів.
- Для зберігання деяких видів клею підійде флакон від лаку для нігтів з пензликом на пробці.
- Скляна тара для клею може мати ненадійну пробку, після одного відкриття вже не герметичну. Різьблення на бутлі обмотується ФУМ-стрічкою або двостороннім скотчем без захисного шару – так пробка сяде щільніше і клей збережеться надовго.
- Якщо зберігати тюбики з клеєм вертикально носиком догори, наприклад, у склянці, пробки у них не будуть приклеєні до тюбика і завжди відкриються легко.
Запобіжні заходи
Майже всі клейові засоби – токсичні хімічні речовини, робота з ними потребує дотримання техніки безпеки:
- При склеюванні завжди надягайте латексні рукавички не тільки для запобігання попаданню жиру з рук на скло, але й для захисту рук від токсичних речовин та забруднень.
- Працюйте у приміщенні, що добре провітрюється, якщо ви використовуєте засіб, який виділяє токсичні пари.
- При роботі з окремими видами токсичного клею або при тривалій роботі використовуйте респіратор для захисту органів дихання.
- Зберігайте клей у недоступному для дітей та тварин місці.
Пошкодженим скляним речам можна дати друге життя. Саме час дістати розбиту бабусину тарілку, яку було шкода викинути, і полагодити її. Або зробити оригінальні вироби з кольорового скла, скляні органайзери для дрібниць, мозаїки з осколків. Сучасні клейові матеріали, міцні та легкі у використанні, бережуть речі та спонукають до творчості.