Емальований посуд гарний та зручний, але має недолік: при відколі емалі метал позбавляється захисту. Контактуючи з рідинами, каструля поступово починає іржавіти та витончуватися. Сумним результатом цього процесу стане дірка. Звичайно, діряву каструлю краще викинути і купити нову, але іноді буває необхідно відремонтувати виріб. Є кілька способів залатати дірку в емальованій каструлі.
Методи ремонту
Щоб отримати можливість використовувати емальовану каструлю для приготування їжі, рекомендуються на вибір наступні методи:
- паяння;
- болт та гайка;
- латка.
Вибір способу залежить від розміру дірки та наявних можливостей.
Паяння
Якщо є досвід поводження з паяльником, то варто дірку просто запаяти, і тоді емальовану каструлю можна буде знову використовувати для приготування їжі. Для створення надійного лютування потрібно:
- Очистити простір навколо дірки від нальоту та іржі.
- Знежирити поверхню за допомогою ацетону чи бензину.
- Нанести на місце паяння флюс.
- Розігріти паяльник і занурити його в каніфоль.
- Жалом паяльного інструменту набрати олов’яний припій, а потім рівномірно розподілити його по краях дірки (операцію повторювати доти, доки отвір не зникне).
У такий спосіб можна відремонтувати не тільки емальовану каструлю, але й тази, цебра та інші металеві ємності.
Болт та гайка
Якщо необхідний швидкий ремонт, можна взяти болт і свердло з аналогічним діаметром.
За допомогою свердла вирівняти краї дірки, вставити болт та затягнути гайку. Протічка усунена. Щоправда, цей метод має недолік: після такого ремонту розташоване поруч емальоване покриття продовжуватиме руйнуватися. Болт краще встановлювати як тимчасовий захід, якщо з якихось причин треба терміново скористатися саме цією каструлею.
Латка
Дозволить закрити навіть дуже великі пошкодження. Ремонт проводиться в кілька етапів:
- Підготовка основи. Важливо видалити всі забруднення та іржавий наліт. На чисту поверхню нанести знежирювальний засіб.
- Вирізати лату зі лудженої жерсті.
- Нанести каніфоль.
- За допомогою твердого припою залудити латку та площу навколо отвору. Як припій використовують тільки олово, інші матеріали не призначені для контакту з харчовими продуктами.
- Прикласти латку.
- Розігрітим паяльником розплавити припій на каструльці, а потім щільно притиснути латку, закриваючи дірку.
Після того як припій застигне, жерсть буде щільно приклеєна до дна. Видалити надлишки олова по краях латки можна наждачкою або напилком.
Відновлення емалі
Дірка відремонтована, але емальоване покриття і надалі руйнуватиметься, якщо не вжити заходів. Для захисту металу можна в домашніх умовах виготовити емаль-шпаклівку. Для неї знадобляться:
- бура;
- казеїн;
- рідке натрієве скло;
- кварц у порошку;
- дрібне до порошкового стану тверде скло.
У металевій або скляній посудині перемішати 5 частин порошкоподібного скла, 14 – кварцу, 12 – казеїну та 10 – бури. В отриману масу додати 6 частин рідкого скла та води, щоб маса консистенцією стала нагадувати замазку.
Каструлю помити. Ділянки металу, позбавлені емальованого покриття, добре знежирити. На підготовлене місце нанести рівним шаром домашню емаль та залишити до повного застигання. Застиглу замазку потрібно відшліфувати, щоб усунути дрібні нерівності.
Таке покриття можна наносити не тільки на відремонтовану частину, але й просто на місця утворених відколів. В останньому випадку це значно знизить можливість появи дірки, й емальована каструля служитиме довго.