Фарбування міжкімнатних дверей власноруч – це не так складно, як здається спочатку. І все ж доведеться зіткнутися з деякими несподіванками, розібратися в деталях, добряче повозитися, щоб все вийшло, як задумано.

Вибираємо фарбу
Перш ніж приступити до процесу фарбування, доведеться розв’язувати питання вибору відповідного покриття. Якою фарбою краще фарбувати – кожен вирішує собі сам, орієнтуючись на власні вподобання. Розповімо, які варіанти слід розглянути спочатку:
- Акрилова фарба добре маскує недоліки дверного полотна. Безпрограшний варіант, якщо потрібна реставрація старих дверей, оскільки такий матеріал після висихання створює захисний шар на пофарбованій поверхні. А ще для акрилової фарби характерною є відсутність різкого запаху, що при роботі у приміщенні особливо цінна якість. Покриття виходить матовим, тому є сенс покрити його зверху лаком (також акриловим).
- Нітроемалі швидко сохнуть та добре захищають поверхню. Але в процесі роботи з такими сумішами потрібно скористатися респіратором, оскільки вони виділяють шкідливі речовини.
- Олійною фарбою у житлових приміщеннях вже давним-давно не користуються, попри довгий термін їх служби та дешевизну. Але недоліки таких покриттів зводять нанівець усі плюси: такі фарби довго сохнуть, виділяють токсичні речовини, утворюють на поверхні повітронепроникний шар, не дозволяючи дереву «дихати».
- Алкідна емаль – відмінний вибір. Ці суміші добре вбираються у дерев’яну поверхню, що продовжує термін служби дверей у цілому. Ще на таке покриття не доводиться наносити лак, що зручно та вигідно. Головний недолік алкідної фарби – досить сильний запах. Поки шар не висохне, необхідно буде постійно провітрювати приміщення. Але для багатьох цей мінус несуттєвий.
Лаки найчастіше застосовують, щоб закріпити результат фарбування. Як самостійне покриття лак підходить тільки для нових дверей, оскільки не приховує жодних дефектів, але він вигідно підкреслює структуру деревини та створює на її поверхні захисний шар. Лаки можуть бути прозорими та різних тонів. Залежно від складу вони діляться на алкідні, акрилові, поліуретанові тощо.

Обираємо колір
При нинішній різноманітності фарб проблем з придбанням потрібного відтінку точно не буде. Питання лише в тому, який колір вибрати для міжкімнатних дверей. Щоб дверне полотно гармонійно вписалося в інтер’єр, варто орієнтуватися на відтінки стін, стелі, меблів. Універсальними кольорами вважаються білий, коричневий, венге. Нейтральним варіантом буде фарбування міжкімнатних дверей у сірий колір.
Можна прислухатися до рекомендацій дизайнерів, які ділять усі відтінки на три групи:
- Пастельні – це відтінки ніжно-блакитного, рожевого, бежевого, персикового, лавандового. Такі світлі стримані тони чудово підійдуть для інтер’єру спальні. Якщо у спальні світлі меблі, можна скористатися універсальним варіантом – пофарбувати двері в білий колір.
- Насичені темні кольори – вишневий, коричневий, шоколадний, венге – мають чудовий вигляд у вітальні.
- Яскраві відтінки – лимонно-жовтий, помаранчевий, червоний, смарагдово-зелений – гарний варіант для оформлення дверей у дитячій.

Підготовка дверей до фарбування
Отже, фарба куплена, інструменти (шліфмашинка, наждачка, шпатель, викрутки, валики, кисті тощо) готові. Отже, можна приступати до роботи.
Але для перефарбовування старих дерев’яних дверей доведеться підготуватися особливо ретельно. Дверне полотно потрібно зняти з петель, розібравши всю фурнітуру, та покласти строго горизонтально – так буде зручніше працювати.

Насамперед необхідно позбавити конструкцію від старого покриття. Очистити полотно від фарби та лаку можна одним із трьох способів:
- За допомогою шліфувальної машинки знімають тонкий шар старої фарби. Це найпростіший та найшвидший метод. Як альтернатива – можна скористатися наждачкою з великими зернами, але це набагато довше за часом.
- Можна нагріти старе декоративне покриття будівельним феном. Від сильного нагрівання фарба розм’якшується, і її можна зняти шпателем.
- Ще один варіант – скористатися змивкою чи розчинником. Такі речовини дуже їдкі, тому використовувати їх треба обережно, провітрювати приміщення – обов’язково.
Очищену поверхню слід зашліфувати для усунення подряпин, вм’ятин та інших дефектів. Далі необхідно зашпаклювати всі виявлені на поверхні деревини нерівності. Шпаклівку по дереву потрібно акуратно нанести, розрівняти, а після висихання зачистити наждачкою.
Останній етап підготовки – фінішне шліфування. Потрібно зробити двері ідеально гладкими, щоб фарба лягала легко та рівно. Шліфувати можна шліфувальною машинкою або дрібнозернистою наждачкою, видаливши після завершення процедури частинки деревного пилу пилотягом.
Якщо планується реставрація старих дверей, які сильно потемніли від часу, бажано освітлити деревину перед фарбуванням. У цьому допоможе відбілювач на хлорній основі, змішаний із водою (3:1). Ця процедура також не буде зайвою, якщо планується фарбування дверей з темного у світлий колір.

Процес фарбування
Щоб покриття добре лягло на деревну основу та прослужило якомога довше, необхідно заґрунтувати поверхню перед фарбуванням.
Фарбування міжкімнатних дверей своїми руками не викликає труднощів, якщо робити все за інструкцією. Схема сама по собі дуже проста:
- Фарбу з банки бажано перелити у невеликій кількості в малярську ванночку – звідти буде набагато зручніше набирати її на пензель.
- Пензель ретельно вмочити у фарбу та провести обробку кутів, елементів, що виступають, торців.
- Далі пофарбувати пласку частину полотна валиком, починаючи від верхнього лівого кута і рухаючись вправо.
- Коли перший шар висохне, нанести другий, рухаючи валиком у перпендикулярному напрямку (після кожного шару напрямок руху повинен змінюватися). У ідеалі необхідно нанести на дверне полотно три шари фарби.
Коли один бік повністю висохне, потрібно перевернути двері, щоб точно повторити процедуру фарбування на протилежному боці.
Фарбування з імітацією натуральної деревини
Фарбування – це не тільки спосіб освіжити інтер’єр, але й можливість облагородити бюджетні міжкімнатні двері із МДФ. Вони виглядатимуть набагато ефектніше, якщо пофарбувати їх «під дерево». Існує два нескладні способи, за допомогою яких можна пофарбувати дверне полотно з імітацією деревини.
Перший варіант передбачає покриття поверхні світлою фарбою (сірою, бежевою, жовтою). Після висихання фарби зверху на неї наносять рідке мило. Далі – шар чорної фарби (коричнева, венге). Залишається лише змити надлишки мила, що проступають, і покриття з малюнком волокон натуральної деревини готове.
За другим методом потрібно спочатку пофарбувати двері у світлий відтінок. Коли покриття висохне, зверху нанести темну фарбу. Далі слід водити по ще сирому шару спеціальною щіткою з рельєфною поверхнею. У результаті виникнуть завитки та лінії, що створюють правдоподібну імітацію дерев’яного візерунка. Коли фарба остаточно висохне, потрібно зашліфувати поверхню та покрити її лаком.