Фарбування старих меблів своїми руками – цікава справа. Ви зможете створити абсолютно унікальну річ, проявити смак та творчі здібності. Перетворити можна і сучасний предмет інтер’єру, і старі меблі. Справа ця нехитра, але є нюанси.
Оцінюємо особливості поверхні
Спочатку треба зрозуміти, з якого матеріалу виготовлений об’єкт вашої уваги. Пофарбувати можна будь-що – дерево, пластик, метал. Але швидше за все вам доведеться мати справу з натуральним деревом або плитами ДСП та МДФ. Деревину фарбувати легше, хоч є деякі проблеми. А ось із плитами доведеться повозитися. Зазвичай вони мають покриття, яке необхідно зняти:
- Шар фарби видаляють розчинником або вручну – за допомогою шпателя та фена.
- Лак видаляють аналогічним способом, але оскільки його наносять у кілька шарів, це займе набагато більше часу.
- Якщо вам дісталися ламіновані ДСП або поліровані меблі, то ви не зможете зняти плівку-полімер повністю, не пошкодивши основу.
- Із кешованим покриттям працювати легко. Це приклеєна паперова плівка, яка знімається дуже швидко. Потім треба змити клейовий шар.
- Шпоновані вироби зазвичай покривають морилкою або лаком без зняття шпону.

Вибираємо засіб для фарбування
Ви можете скористатися різними засобами, оформити меблі у бажаному стилі, доповнити фарбування декором під старовину або сучасними методами. У продажу є лаки та фарби, які по-різному перетворюють поверхню.
Лаки створюють більший декоративний ефект. Вони підкреслюють фактуру дерева і надають йому блиску. Лаки бувають:
- олійні;
- алкідні;
- поліуретанові;
- акрилові;
- нітролаки.
Для більш м’якого дизайну спробуйте нанести на старі дерев’яні меблі морилку. Вона освіжить зовнішній вигляд дерева, підкреслить структуру волокон. За допомогою морилки можна змінити колір деревини, обравши стилізацію під цінніші породи.
Фарба виглядає простіше, стандартно, але вона має інші переваги – допомагає приховати дефекти основи і кардинально змінює зовнішній вигляд предмета меблів.
Якщо ви купуватимете кольорові барвники, постарайтеся правильно розрахувати їхню кількість, тому що відтінок у різних банках може трохи відрізнятися. Аналогічна небезпека чекає на вас і при колоруванні. Змішувати фарби для отримання цікавішого кольору треба в такій кількості, щоб вистачило на всі поверхні. Відтворити точний відтінок удруге практично неможливо.

Фарбу вибирайте, орієнтуючись на її властивості та умови експлуатації:
- Олійна дає насичений, глибокий колір, має великий вибір відтінків. Але є мінуси – неприємний запах та тривалий час сушіння.
- Акрилова на водній основі підходить для меблів у сучасному стилі. Вона легко і рівно лягає на поверхню, швидко сохне, не видає неприємного запаху. За відгуками відвідувачів форумів, виходить симпатичне матове покриття, дуже ошатне й акуратне.
- Алкідна емаль робить поверхню глянцевою. Фарба швидко сохне, нешкідлива для здоров’я, ощадлива. Можна сміливо обирати білий колір – пофарбовані вироби з часом не пожовкнуть.
- Латексна фарба зібрала всі переваги – швидко сохне, добре виглядає, не вицвітає, не шкодить здоров’ю. На основі латексних засобів можна зробити популярну зараз крейдову фарбу, яка надає поверхням бархатистості та ніжної матовості.
Фарби, представлені на ринку, дуже різноманітні за кольором та складом, що дозволяє реалізувати найкреативніші ідеї:
- Наприклад, для штучного старіння меблів у стилі прованс або кантрі дерев’яні поверхні спочатку фарбують у білий колір, а потім частину фарби видаляють у будь-який спосіб. Інший варіант домогтися вигляду старих меблів – використання крейдових фарб.
- Для вінтажного стилю меблі покривають фарбами на оліфі.
- Використовуючи техніку декупажу та кракелюру, можна оздобити меблі під дерево або мармур. Покривши дерево спеціальними текстурними засобами, ви отримаєте ефектні мікрорельєфні поверхні.
Вибираємо фарбу для різних ситуацій
Універсальною фарбою з найкращими характеристиками покривної здатності, стійкості до стирання та зручності нанесення вважається акрилова фарба. На другому місці за якістю – алкідна емаль.
Варіанти застосування:
- Акриловою фарбою можна фарбувати дерев’яні поверхні, ДСП та ЛДСП. Ламіновані деталі сприймають фарбування гірше, тому для підвищення адгезії не розбавляйте фарбу водою.
- Для домашніх меблів краще підійдуть водоемульсійні фарби і акрилові.
- Якщо передбачається поставити меблі біля будинку, необхідно взяти барвники, стійкі до перепадів температур. Це алкідні та алкідно-олійні фарби. Такий самий вид фарби підійде і для кухонних меблів, що стикаються з вологою, парою та високою температурою.
Подивіться та порівняйте фото меблів до і після фарбування.

Приступаємо до фарбування
У домашніх умовах ви можете виконати реставрацію меблів своїми руками, дотримуючись майстер-класу. Процес покроково:
- Предмет меблів, що буде оновлюватися, треба розібрати на окремі деталі, відкрутити кріплення, зняти фурнітуру. Якщо якісь дрібниці зняти неможливо, заклейте їх малярським скотчем. Так само зробіть зі скляними вставками, вітражами та металевими накладками.
- Фрагменти меблів із дерева треба помити та висушити. Частини з дерев’яних плит мити небезпечно, тому що пластини можуть здутися, їх достатньо протерти вологою тканиною.
- Першим етапом є очищення поверхонь від старого покриття. Це важливий елемент підготовки – від якості очищення залежить зчеплення фарби з основним матеріалом. Після видалення залишків старого покриття поверхню необхідно зашкурити дрібною наждачкою. Не забудьте після ошкурювання змахнути пил.
- Для вирівнювання поверхні та усунення дефектів матеріал покривають ґрунтовкою. Важливий нюанс – краще вибирати ґрунтовку такого самого чи близького за тоном кольору, що й фарба, яку ви приготували для декорування. Рекомендується нанести ґрунтовку у два шари.
Далі приступаємо до етапу фарбування:
- Для проведення робіт виберіть приміщення, що добре провітрюється. Влітку простежте за вікнами – вони повинні бути закриті сітками від комах, які можуть прилипнути до свіжого покриття.
- Деталі з МДФ та ДСП краще фарбувати з балончика, підносячи його на відстані 30 см. Необхідно витримувати плавність та розміреність рухів, щоб фарба лягла рівно.
- Суміш із банки наносіть за інструкцією виробника. Працюйте валиком чи пензлем, рухаючись вздовж волокон. Важкодоступні місця ще раз пройдіть пензлем.
- Одного шару недостатньо для отримання чистого кольору. Нанесіть 2 або 3 шари. Кожен наступний наносіть після висихання попереднього.
- Сушіння пофарбованих деталей має тривати до повного затвердіння покриття. Час сушіння залежить від виду складу фарби, він має бути зазначений на етикетці.
- Далі можна прикрашати деталь, якщо це було задумано, покривати її лаком. Після того як робота повністю закінчена, можна приступати до збирання меблів.
Пофарбувати старі меблі неважко, і це зможе зробити навіть майстер-новачок. Нескладна робота допоможе оновити інтер’єр швидко та недорого. Це хороший спосіб привести до єдиного стилю різні дачні меблі, освіжити пошарпані, але зручні стільці, вбудувати в сучасний гарнітур раритетну бабусину шафу. Перефарбувавши один із предметів меблів у несподіваний колір, ви створите яскравий акцент інтер’єру та повністю перетворите кімнату.