Газові котли, як і раніше, залишаються одним з найбільш популярних видів опалювального обладнання. Газове паливо порівняно дешеве, а його закупівля не викликає ускладнень. Виробники пропонують досить багато різних моделей газових котлів, і можна знайти оптимальне рішення для будь-якого опалювального завдання.
До лідерів за популярністю належить котел газовий двоконтурний настінний, який покупці часто вважають кращим за одноконтурний агрегат. Він забезпечує будинок не тільки теплом, але й гарячою водою.
Класифікація настінних газових котлів
Залежно від числа контурів настінні моделі поділяються на:
- одноконтурні;
- двоконтурні.
Одноконтурні моделі найпростіші. Конструкція містить лише один теплообмінник і може забезпечити тільки опалення приміщення. Теплообмінник нагрівається безпосередньо газовим паливом, яке згорає.

Двоконтурний настінний агрегат має складнішу внутрішню будову. У нього є один бітермічний або два теплообмінники. Один забезпечує в будинку опалення, а інший – гаряче водопостачання.
Також котли розрізняються за такими параметрами, як потужність пальників, об’єм, спосіб викиду продуктів згоряння палива. Різні варіанти конструкцій можуть працювати з природною тягою і з примусовою.
За енергоефективністю котли поділяються на конвекційні та конденсаційні. За типом розпалу:
- із запальником;
- з автоматичним запуском;
- з п’єзорозпалом.
Особливості конструкції
Залежно від конструкції настінні газові котли підрозділяються на два типи:
- відкритий;
- закритий.
Відкрита конструкція передбачає подачу необхідного для горіння повітря безпосередньо з приміщення, де встановлений котел. Для цих моделей необхідні наступні умови:
- Хороша вентиляція, що забезпечує триразовий обмін повітря у приміщенні, де працює котел.
- Потужна тяга. Якщо тяга погана, то падає ККД і зростає споживання палива. Крім того, погана тяга створює небезпеку накопичення в приміщенні токсичних газів, що виділяються в результаті згоряння палива.

Конструкції закритого типу більш складні і досконалі. У них є турбонаддув, що забезпечує оптимальний склад газово-повітряної суміші. Така особливість ще більше підвищує ККД агрегату.
Закриті котли забезпечуються коаксіальними димоходами. Вони не захаращують простір, покращують тягу і підвищують безпеку обладнання.
Із закритої камери згоряння токсичні гази не можуть проникати в приміщення. Рівень кисню в будинку не змінюється під час роботи котла закритого типу, бо повітря в топку подається з вулиці.
При розпалюванні котла утворюється досить багато конденсату, але він збирається в спеціальний збірник, який легко можна очистити після заповнення.
Моделі всіх типів можуть оснащуватися контрольними датчиками, які автоматично регулюють роботу котла. Особливо якісні котли мають вбудовані програматори – вони можуть підтримувати задану постійну температуру або температурний режим. При цьому програматор мінімізує споживання газу. Наприклад, у нічний час він може знижувати температуру, а вдень – підвищувати. Такий режим не тільки економить паливо, але й покращує якість сну і стан здоров’я людей, що мешкають у будинку.
Також можна купувати настінні котли, оснащені циркуляційним насосом, турбіною для наддуву й іншими пристроями. Подібні поліпшені моделі – це повноцінні мініатюрні котельні.
Переваги та недоліки настінних котлів
Настінні газові котли будь-якої конструкції мають важливі переваги, і це робить їх дуже популярними.
- Настінний монтаж економить місце, підвищує ергономічність простору.
- Агрегати безпечні та зручні в експлуатації.
- Легкий доступ до необхідного газового палива.
Головні переваги одноконтурних котлів: низькі ціни, високий ККД (до 95%) і простота.
У свою чергу, двоконтурні котли забезпечують максимальний комфорт при мінімальних витратах на опалення і гарячу воду.
Певні недоліки у газових настінних агрегатів теж є. До них належать:
- Чутливість до якості води. Просвіти трубок можуть заростати накипом, що викликає злам і необхідність заміни деталей.
- Якщо котел оснащений більшою кількістю електроніки, то він буде чутливим до перепадів напруги в мережі. Різке падіння або підвищення напруги може вивести котел з ладу.
- У середньому настінні котли служать менше, ніж підлогові.
У простих двоконтурних котлах при витраті гарячої води часто падає температура. Щоб уникнути цієї особливості, доводиться купувати більш складні моделі.
Настінні газові котли – як одноконтурні, так і двоконтурні – відмінно пристосовані для організації опалення та гарячого водопостачання у квартирах і приватних будинках. Вони мають доступну вартість, безпечні й надійні. Сучасні моделі можуть працювати в повністю автономному режимі, забезпечуючи комфортний, здоровий мікроклімат. Техніка не вимагає складного обслуговування, тому дуже зручна як для міських, так і для сільських умов.