Проблеми можуть виникнути при звичайнісінькому наклеюванні шпалер. Якщо не прогрунтувати стіни, вся робота може виявитися марною. Ціна ґрунтовки для стін під шпалери цілком доступна, склад легко наносити. Потрібно тільки правильно вибрати матеріал.

На перший погляд, нічого складного в обклеюванні немає – відірвали старі полотна та приклеїли нові шпалери. Але саме у цьому полягає помилка. Якщо ви придивитеся, то побачите на поверхні стін мікротріщини та пори. У них будуть утворюватися бульбашки повітря та перешкоджати щільному приляганню полотен. Хороша ґрунтовка позбавляє від багатьох проблем під час ремонту:
- поліпшує зчеплення клею з основою;
- заважає відшаровуватися важким шпалерам;
- заповнює мікротріщини та пори;
- зміцнює та стабілізує основу;
- приховує дефекти поверхні;
- захищає від цвілі та грибка;
- зменшує витрату шпалерного клею.
Тепер, коли ви знаєте, для чого потрібна ґрунтовка, залишається піти та купити склад у магазині або замовити товар через інтернет. Але не поспішайте за покупками – потрібно правильно вибрати ґрунт під ваші шпалери.

Які бувають різновиди
На полицях магазину вас чекає величезний асортимент різних товарів. Тут впору розгубитися не тільки новачкові, але й професійному малярові-штукатурові. Тому спочатку з’ясуємо, які бувають види ґрунтовок. Щоб зрозуміти, як виглядає склад, подивіться на фото. Нанесення ґрунту – дуже простий процес, з яким ви впораєтеся самостійно, щоб не платити зайві гроші за роботу майстрам-ремонтникам.
За консистенцією
Рідкі, концентровані та сухі ґрунтівки розрізняються за густотою. Рідку ґрунтовку ви можете відразу наносити на стіни (тільки смітіть пил з поверхні). Концентровані суміші потрібно розвести у зазначеній пропорції. З сухої ґрунтовки необхідно зробити розчин. Ціна за 1 літр у середньому становить 20-30 грн.

За призначенням
Ґрунтовка буває універсальна. Її використовувати можна для будь-яких видів ремонтних робіт та поверхонь. Якщо вам потрібен склад з конкретними властивостями, рекомендується вибирати ґрунти за призначенням:
- Глибокого проникнення – заповнюють дрібні тріщини, зміцнюють основу. Ідеально використовувати при обробці пористих поверхонь – для бетонних стін, газоблоку, пінобетону, гіпсокартону. Добре утримують важкі шпалери. Коштують від 200-300 грн за 10 літрів.
- Адгезійні ґрунти – вони потрібні для максимально міцного зчеплення полотен зі стіною. Якщо ви наносите склад на поверхню, на дотик вона стане шорсткою. Найкращий варіант для пофарбованих стін, на які дуже важко клеїти шпалери. Ціна матеріалу за 5 літрів у середньому становить 150 грн.
За складом основи
Цей параметр найважливіший. Саме від складу ґрунтовки залежить, на які поверхні її можна наносити, а на які не рекомендується.

Яку ґрунтовку можна купити для будинку:
- Акрилова – не пахне, швидко сохне, глибоко проникає у матеріал. Вважається екологічно чистим засобом універсального призначення – можете сміливо наносити ґрунт на будь-які поверхні.
- Алкідна – зміцнює стіни, підходить для вирівнювання, але не використовуйте такий ґрунт для штукатурки або гіпсу. Засіб більше підходить для бетонних стін та дерев’яних основ, у тому числі плит OSB, ДСП та ДВП.
- Латексна – відмінно зміцнює основи, що руйнуються, не пропускає вологу, перешкоджає розтягуванню шпалер. Такий ґрунт підходить для бетону, штукатурки, дерева, гіпсокартону.
Своєю чергою, алкідні ґрунти роблять з мінеральним, гліфталевим або перхлорвініловим просоченням. Але для внутрішніх робіт краще використовувати акрилову ґрунтовку – прозору або білу рідину у вигляді готової суміші. Вона підходить для обробки різних поверхонь, що не токсична та швидко сохне. У середньому вартість за 5 літрів стартує з 200 гривень, але на ціну може впливати марка продукту.
Яку ґрунтовку краще вибрати
Спочатку визначте, які шпалери вам потрібно клеїти – легкі, важкі, рельєфні, рідкі. Подивіться, на яку поверхню потрібно приклеїти полотна – дерево, бетон, гіпсокартон.
Яку вибрати ґрунтовку у різних випадках:
- під звичайні шпалери, що миються, на штукатурку – акрилова ґрунтовка, бетон-контакт;
- під бамбукові шпалери або вінілові – універсальні водоемульсійні та акрилові;
- під рідкі шпалери – перший шар наносьте акриловий, для другого використовуйте адгезійні склади, що скріплюють.
У рейтингу кращих ґрунтовок для домашнього застосування великою популярністю покупців користується Церезіт глибокого проникнення. Матеріал проникає у поверхню стіни на цілих 10-15 см та заповнює всі пори та дрібні тріщини. Ціна – від 250 грн за 10 літрів.

Аналогічними характеристиками вирізняється продукт бренду Кнауф. За 10-літрову каністру глибоко проникає ґрунту доведеться заплатити від 280 грн. Якщо вам потрібно обробити стіни у вологому приміщенні, краще купіть ґрунт Бетон-Контакт. Він не утворює конденсат та має гарну паропроникність. Скільки коштує склад, залежить від обсягу. Ціна 20-літрової ємності – близько 480 грн.

Як правильно грунтувати стіни
Зверніть увагу, що засоби глибокого проникнення застосовують для первинного ґрунтування поверхні, а адгезійні продукти використовуються для фінішної обробки. Щоб дуже міцно приклеїти шпалери, експерти рекомендують наносити мінімум два шари, але кожен з них повинен добре просохнути. Середня витрата суміші на м2 – 150-200 г. Перед тим, як ви приступите до роботи, підготуйте основу:
- видаліть старі шпалери або фарбу;
- великі тріщини замажте та заштукатурте;
- просушіть поверхню;
- видаліть зі стін пил.
Якщо ви купили концентрат швидковисихаючої ґрунтовки, приготуйте точно так, як вказано виробником. У кутах суміш наносьте пензлем, на основній поверхні – валиком.

Після нанесення першого шару дайте йому просохнути. Скільки сохне ґрунтовка, зазначено на упаковці. Акриловий засіб повністю висихає через 5-15 годин. Не залишайте на стінах патьоки та необроблені ділянки. Потім нанесіть другий шар та теж залиште до висихання. Тільки після цього можете сміливо клеїти будь-які шпалери.