Не зважаючи на те, що даний вид декору стелі тільки починає набувати широкого поширення, багато хто все ще не знає, що це за прикраса. Декорування приміщень кесонними стелями практикується з давніх-давен. Розроблявся такий вид покриття для забезпечення міцнішої конструкції стелі. У багатьох історичних фільмах розкішні палаци або замки мають особливу конструкцію стельового перекриття: вся площа прошита дерев’яними балками, що утворюють прямокутні секції, які прикрашаються всередині всілякими візерунками. Саме ці западини з візерунками та названі кесонами.
Різновиди кесонних стель
Прикрашення стелі кесоном надасть розкішного вигляду будь-якому приміщенню. Особливо шикарно виглядають кесонні стелі з масиву дерева – дубових балок. Відмінним варіантом для заміського будинку буде виконання у класичному стилі із застосуванням ефекту старого дерева. Щоб отримати разючий результат, висота стелі має бути не менше трьох метрів.
Сучасні методи будівництва та декору не стоять на місці. Прикрашення стелі подібним стилем можлива різними способами:
- Класичний. Це найдорожчий спосіб із застосуванням натуральної деревини. Брус із необхідної породи дерева потрібно робити на замовлення у спеціалізованих майстернях або в організаціях, що працюють із деревом.
- Найдешевший спосіб – комбінування дерева та МДФ (пресоване деревне волокно). При правильному підході кесонна стеля з МДФ не відрізнятиметься від класичного методу.
- Найдешевший і найпоширеніший варіант – гіпсокартон та молдинги. Кесонна стеля з гіпсокартону складна за своєю реалізацією, хоча руках вмілого архітектора і дизайнера використання даних матеріалів здатне створити диво.
Дизайнерські виконання
Крім класичного зовнішнього вигляду, існують більш сучасні та оригінальні виконання кесонних стель. Ознайомившись із яскравими та незвичайними дизайнерськими рішеннями, кожен вибирає для себе оптимальне.
Чітко виражені межі
Основна ідея – акцентування уваги на чітких формах кесонів. Якщо на стелі немає видимих вад, то цей вибір буде виправданий. Стелю та поглиблення (або контури) фарбують різними кольорами. Не варто боятися яскравих відтінків. При хорошому геометричному виконанні це лише додасть кращого ефекту та приверне увагу до кесонної стелі в інтер’єрі.
Бджолині стільники
Виготовлення кесонних стель з таким дизайнерським рішенням досить складне за своєю реалізацією, проте результат того вартий. Основним завданням є правильний підбір розмірів стільників у співвідношенні з площею приміщення. Також важливо заздалегідь продумати, як стикуватимуться стельові балки та стіни. Рекомендується використання кесонних стель у формі бджолиних стільників у приміщеннях квадратної форми, щоб стеля стикувалася зі стіною гармонійно.
Єдиний композиційний центр
Підходить для приміщень із великою площею. У центрі кесонної стелі з дерева чи гипсокартону робиться фігура, відмінна своєю формою від інших. Наприклад, центральною відправною точкою може бути коло або овал, від якого відходитимуть кесони квадратної форми. У композиційному центрі має бути розкішна люстра. Ідеальний варіант, якщо під центральною фігурою помістити предмет меблів схожої форми (стіл або килим).
Стиль шале
Кесонні стелі в інтер’єрі не завжди реалізуються у стандартних варіаціях. При проєктуванні дизайну заміського будинку хорошим варіантом буде застосування стилю шале. Основа – застосування балок грубої обробки, що перетинаються між собою. Дерево повинне зберегти свою структуру для максимального ефекту. Балки слід зафарбовувати в колір, що підходить під меблі, щоб підтримувалася цілісність інтер’єру. Для досягнення колоритності стелю слід пофарбувати у темніший або світліший відтінок відносно балок.
При вирішенні змінити приміщення стеля-кесон буде чудовим вибором. Однак меблі повинні відповідати стелі. Буде безглуздо виглядати перекриття, оформлене у старовинному стилі, із сучасними кольоровими меблями та високотехнологічними освітлювальними приладами.
Виготовлення кесонної стелі своїми руками
Може здатися, що кесонна стеля непроста за своєю конструкцією, і без допомоги фахівців не обійтися. Однак у руках сумлінного господаря можливо все.
Процес створення кесонів не вимагатиме будь-яких спеціальних матеріалів, обійтися можна підручними засобами. Основне завдання – створити кесони правильної геометричної форми та однакові за розміром.
Проєктування
Насамперед слід придумати або знайти готовий ескіз, зробити необхідні виміри та нанести попередній малюнок на стелю. Малюнки ескізу наносять з центру стелі, щоб кінцева картина була симетричною. Після цього потрібно придбати необхідні матеріали. Відміряючи необхідну довжину, потрібно бути максимально акуратним, тому що стельові секції повинні бути ідеальної форми та розміру.
Балки
Створення балок не становить труднощів. У продажу є спеціальні фальшиві балки з пресованого паперу, що полегшують процес збирання конструкції. Можна використовувати свій матеріал для виготовлення брусків, наприклад товстий картон, який згодом можна пофарбувати та задекорувати під дерево. На стелю будуть клеїтися шпалери, візерунок яких потрібно підібрати під балки, що виготовляються.
Декор
Прикрашати западини можна за допомогою готового ліпного декору. Необхідно лише вибрати малюнок, що сподобався, і приклеїти до стелі. При виборі шпалер рекомендується придивитися до однотонного світлого полотна або з ледь помітним візерунком.
Монтаж
Після всіх підготовчих заходів можна приступати до монтажу:
- Перший етап – стеля обклеюється шпалерами.
- Після висихання наноситься ледь помітне креслення розташування майбутніх балок.
- Далі можна приступати до кріплення підготовлених брусків та їх декорування.
Існують майстерні, де можна замовити виготовлення стелі за необхідними розмірами. Все, що залишиться – це зібрати кесонну стелю з готових панелей.
Поради для самостійного оформлення
Щоб кесонні стелі виглядали ефектно і гармонійно, слід дотримуватися чотирьох основних порад:
- Якщо приміщення велике, то балок має бути багато.
- При самостійному виготовленні форми ніш краще робити квадратними, прямокутними або круглими. Для приміщень з малою площею оптимальним вибором буде квадратна форма та невелика глибина. У просторих кімнатах чудово виглядають глибокі ніші з декоративною ліпниною.
- Центр композиції має виділятися на загальному фоні.
- У поглибленнях можна робити візерунки чи декоративні розписи. Нерідко у центр кесонів встановлюють освітлювальні елементи. Кесонна стеля з підсвічуванням виглядає казково.
Розібравшись, що таке кесонні стелі, можна зробити висновок про необхідність використання старовинного методу оформлення кімнати або всього будинку. Потрібно пам’ятати, що їхнє застосування доцільно при висоті стелі від трьох метрів – не нижче. За належного підходу результат буде чудовим.