Для склеювання різних видів тканин широко використовується клей ПВА. Це і кріплення декоративних елементів, і ремонт одягу, штор, килимових покриттів, робота зі швами, аплікація тощо. Клей для тканини допоможе швидко і легко впоратися з вирішенням побутових питань.
Коли використовують клей для склеювання тканин
Зазвичай клей для текстилю використовується в рукоділлі, промисловості та текстильному виробництві. Він знадобиться для склеювання пластику, кріплення намистин, ниток, бахроми, стрічок, з’єднання деталей виробу.
Приклади використання:
- Реставрація речей із застосуванням пластикових деталей.
- Декупаж (спеціальна техніка декору предметів, заснована на приклеюванні картинок, малюнків, візерунків до поверхні та подальшому покритті лаком).
- Виготовлення та прикрашання різноманітних аксесуарів: обідків, шпильок, гумок, брошок.
- Підбиття краю текстильних виробів (спідниці, штани, пальта, штори).
- Створення латок. Звичайно, це не функціональний варіант, але таким прийомом користуються дизайнери.
- З’єднання з тканиною фурнітури: страз, намистин, квітів, бісеру, аплікацій.
- Наклеювання на виріб бахроми, рюшів, стрічок, мережива.
Види та типи клеючого складу
У продажу є велика кількість різних клеїв та гелів. Правильно підібраний клей повинен впоратися з поставленим завданням та не залишити по собі слідів.
Каучуковий
Засоби на основі каучуку мають гарну еластичність, високу якість склеювання, здатні розтягуватися. Каучук – природна натуральна смола. Головні плюси такого клею: застигає поступово (можна точно поєднати деталі), простий у використанні. Засіб необхідно нанести на поверхню, дати трохи підсохнути і з’єднати з іншою поверхнею. До категорії каучукових сумішей відносяться:
- гумовий клей із натурального каучуку;
- клей №88;
- «Момент» гумовий;
- «Гуммі».
«Рідка нитка»
Клей для тканини «рідка нитка» служить для кріплення текстилю до інших поверхонь. Основне його призначення – кріплення страз, намистин, декору, обклеювання всієї поверхні тканини. Добре поводиться «рідка нитка» у роботі зі складними матеріалами: фетром, кокосовим волокном, повстю, тканиною оксфорд. Клей не деформує виріб, не змінює його колір і залишає плям.
Засіб тонко наноситься на поверхню та з’єднує деталі між собою без тиску, моментально схоплюючись. З ефективних клеїв цього типу можна назвати Viva Decor, Pointer.
Клей-аерозоль
Клей-спрей економічний та універсальний. Зазвичай продається у балончику. Аерозоль розпорошується просто на поверхню деталі.
В магазинах можна знайти тимчасовий та постійний клей. Першим нескладно склеїти у домашніх умовах картон, папір, легкі тканини. Другий стане в нагоді для пластику, плівки, фольги, щільних матеріалів типу джинсової тканини.
Аерозольний клей довго зберігається та економічно витрачається. Зручний для приклеювання у важкодоступних місцях, де нанести звичайний склад не виходить. Марки клею для шкіри та тканин:
- Presto;
- Done Deal;
- Tuskbond;
- Presto.
Клей аерозольний дуже зручний при роботі з поролоновими елементами.
Перхлорвініловий
Цей тип клею призначений лише для певних матеріалів. Краще не використовувати його, якщо немає впевненості, що він підійде.
Для виробництва таких засобів застосовуються полімери та розчинники у вигляді ацетону, бензолу, тетрагідрофурану. Для підвищення міцності та стійкості до природних факторів до складу включають хлорвінілові смоли. Такі види клею широко застосовуються для ремонту шкіряного взуття, текстильних елементів, кріплення тасьми. У взуттєвому ремонті, як правило, такий клей використовується для герметизації носка. Приклади: ПВ-16, ПК-10.
ПВХ
ПВХ-клей добре зарекомендував себе у роботі із синтетичними матеріалами. Ним можна фіксувати пластик, дерево, кераміку, скло, шматочки матерії, гуму, шкіру, дерево. ПВХ стійкий до перепадів температури. Зарекомендував себе як наметовий чи човновий клей. Ним можна клеїти поліестер. В основному цей засіб використовується у сфері будівництва та ремонту. Серед лідерів:
- ПВХ «Рідка латка»;
- Tytan «Холодне зварювання для ПВХ»;
- «Момент» для човнів та ПВХ-виробів;
- ПВХ Kleyberg.
Нітроцелюлозний
Призначений для скріплення тканин, шкірозамінника, натуральної шкіри, картону, целулоїдного матеріалу. На зклеювану поверхню клей наноситься в три шари. Вже на останній шар приклеюється матеріал.
Засіб пожежонебезпечний, через що необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки при його використанні та зберіганні. Марки клею: АК20, «Стабілін», АГО. Нітроцелюлозний – один із найкращих клеїв для банерної тканини.
Термоклей
Термоклей для тканини – один із фаворитів серед складів для приклеювання тканини. Є кілька варіантів: сухий порошок (попередньо розчиняється у воді) та стрижні.
Стрижнем можна працювати за допомогою спеціального пістолета. Продається засіб у формі стрижнів прозорого або каламутно-білого кольору. Ним зручно користуватися при роботі з різними матеріалами: тканиною, папером, деревом, шкірою тощо. Після нанесення на поверхню клей стає прозорим. Він швидко застигає після нанесення і має гарну водостійкість. Дрібні намистини, стрічки, мереживо легко кріпляться термоклеєм.
Для використання треба вставити стрижень у пістолет та увімкнути нагрівання. Потім обережно нанести краплю або смужку клею на деталь, скріпити її з іншого та притиснути. Засіб швидко застигне.
При роботі необхідно дотримуватися техніки безпеки: в рідкому вигляді клей дуже гарячий. Крім того, термопістолет можна пошкодити синтетичну тканину. Тому спочатку краще потренуватися на невеликій ділянці.
Полівінілацетатний
Все відомий клей ПВА. Хімічний склад цієї речовини має високі з’єднувальні властивості. Головний елемент – полівінілацетат, 95%. Крім цього, до ПВА входять:
- дибутілфталат;
- діоктилсебацинат;
- трикрезілфосфат;
- різні пластифікатори;
- складні ефіри.
У деякі різновиди клею можуть бути додані вода, ацетон, стабілізатори та консерванти.
ПВА не розчиняється у воді, термостійкий, нешкідливий та нетоксичний для оточуючих. В ідеалі клей не має різкого запаху, після висихання він стає прозорим, місце зклеювання – еластичне.
Види ПВА:
- для канцелярських робіт;
- універсальний;
- побутовий;
- супер-клей;
- для будівельних робіт.
Клей підходить для тканини будь-якого складу.
Неопреновий
Клей для ремонту, склеювання виробів з неопрену – це вид синтетичного та хлоропренового каучуку. Клей має високу водонепроникність й еластичність. Зовні це тягуча, в’язка маса коричневого, білого, іноді чорного кольору. Відтінок залежить від складу та виробника. Чорний колір виходить внаслідок додавання до суміші вугілля.
З неопрену роблять гідрокостюми та спорядження для дайвінгу, вологостійкі рукавички. Тому неопреновий клей найкраще підходить для лагодження цього спортивного приладдя. Використовується і в побуті: для лінолеуму, тонкого металу. Не все можна заклеїти неопреновим клеєм, потрібно читати інструкцію. З популярних складів можна назвати: 3М, Technisub, Scorpena, Marlin.
Поліуретановий
Цей різновид клею давно зарекомендував себе з позитивного боку. Маса відмінно клеїть практично будь-які поверхні: гладкі, пористі. Це метал, дерево, каучук, пластик, шкіра, будівельні матеріали. Незадовільно поводиться на таких поверхнях, як силікон, тефлон, віск, поліетилен, поліпропілен. Для промаслених, жирних поверхонь це також не найкращий вибір.
Клей може бути твердим, але пластичним структурою. Після схоплювання він стає міцним і не кришиться. Виріб після висихання можна різати, шліфувати. У продажу можна зустріти: поліуретановий водостійкий клей D4, «Десмокол УР-600», Titebond Polyurethane.
Поліхлоропреновий
Поліхлоропреновий клей призначений для ремонту, будівництва та для ремонту взуття. Він є чудовою заміною цвяхам та ниткам. Добре справляється зі шкірою, шкірозамінником, деревом, металом. Часто використовуваний на взуттєвому виробництві, для ремонту салону автомобілів. Відмінно протистоїть волозі. Серед відомих: KLEYBERG, Alcor, «88».
Бутадієн-стирольний
Еластичний, стійкий до сонячного світла, перепадів температур, підвищеної вологості. Можна використовувати для склеювання піноматеріалів, кокосового волокна, повсті, тканини, шкіри, обклеювання меблів (приклеювання тканини до твердої основи). Марки: Jowat (Йоват), «Латекс», TEROSON, Quelyd Mastifix.
Акриловий
Акриловий клей буває у вигляді сипучого порошку або готовий, розведений. Застосовується переважно у будівництві. Але завдяки високим з’єднувальним властивостям використовується майстринями і в побуті. З мінусів – жовтизна клею (не можна використовувати на світлих тканинах) та необхідність прогрівання спеціальною лампою. У продажу: універсальний акриловий DecArt, акриловий Lascaux, Cosmo, Бізон (Bison Textile).
Силіконовий
Силіконовий клей або полімерний – прозорий засіб, після застигання має високу вологостійкість. Швидко застигає, не має різкого запаху, легкий у використанні. Силікон вибирають для металу, кераміки, гуми, скла, паперу, тканини. У продажу: «Білосніжка glue», Chemlux, силіконовий клей для рукоділля та творчості, Silikon Sil-Poxy на силіконовій основі.
Латексний
Застосовується до роботи з різними матеріалами, мають пористу структуру. В основному використовується в ремонті та в процесі виготовлення взуття. Підходить для полімерної глини, будь-якої шкіри (у тому числі штучної), ковроліну, лінолеуму, кераміки, полімерів та тканини. Лідери: KLEYBERG, My Thai, клей латексний Fleur, для шкіри Latexan 60%.
Наша добірка найкращих тканинних клеїв
Для роботи з тканиною в побуті часто використовується звичайний клей ПВА. Це ремонт одягу, декорування, тимчасова фіксація, меблевий ремонт. Текстильний клей повинен мати певні якості, тому що в процесі використання річ піддаватиметься пранню, сушінню, складання. Пропонуємо добірку клеїв для тканини.
Prym textil 968008
Об’єм тюбика: 30 г. Призначений для текстилю. Впорається з гумою, шкірою, деревом, ПВХ. Часто застосовується для роботи зі шторами (підгинання, декорування). Не залишає слідів на тканині після висихання, стає прозорим. Немає приводу турбуватися про плями. Вироби після роботи з клеєм можна прати при температурі до 40 градусів.
Клей-олівець Sewline водорозчинний
Об’єм тюбика: 400 мл. Японські технології приваблюють покупців: інноваційна формула клею дозволяє досягти супер-результату. Тканину після роботи можна прати, складати. Шви дуже міцні. Можна приклеїти тканину до тканини – шари не розійдуться. Sewline використовується для шиття, легко змивається водою. Тюбик сконструйований у вигляді олівця, тому ним зручно користуватися. Є змінні стрижні.
Krylon spray adhesive
Об’єм балончика – 125 мл. Американський аерозоль для паперу, пергаменту, полотна, тканини. Використовується у декупажі. У складі немає кислот, тому спрей не залишає плям. Наноситься розпорошенням на попередньо очищену поверхню.
Універсальний клей Kores
Об’єм – 125 мл. Використовується для текстилю, дерева, пластику. Виробництво Чехії. Засіб токсичний. Зберігати краще далеко від дітей та тварин. Витримує багаторазове вплив низьких температур (до -18 градусів).
Клей перманентний для тканини Pebeo Setacolor
Об’єм – 45 мл. Універсальний клейовий склад. Потрібно склеїти тканину, картон, дерево – він без слідів впорається з будь-яким завданням. Одяг після роботи з ним можна прати вже через дві доби. Але цей клей не любить низьких температур. Заклеїти ним побутову морозилку не вдасться. Клей підходить для всіх видів тканин, наноситься губкою, пензлем або піпеткою.
Gutermann HT2
Об’єм – 30 мл. Гутерман – це ідеальна якість склейки. Підходить для роботи з натуральними тканинами (льон, бавовна, фетр, джинс, шовк). Часто застосовується для аплікацій. Після висихання стає прозорим. Використовується для ниток, склеює пряжу. При випадковому нанесенні свіжий клей легко видалити водою.
Клей «Момент текстиль»
Об’єм – 20 мл. Знайома багатьом марка побутового клею. Продається у кожному супермаркеті. Є «Момент» для тканин. Він стійкий до вологи, клеїть багато матеріалів, крім гуми, скла, силікону, поліетилену. Зате чудово працює з тканиною. Час висихання – лише одна хвилина.
Uhu alleskleber універсальний
Об’єм – 60 мл. Здатний впоратися з матеріалами різної фактури: керамікою, тканиною, склом, текстилем. В основі – синтетична смола. Не боїться води, тканину можна спокійно прати. Стійкий до нагрівання (до 120 градусів). Ідеальний для господарських потреб, хобі, моделювання. Виробляється у Німеччині. Еластичний після висихання.
Безбарвний клей дає можливість роботи з кольоровими та фактурними тканинами.
Uhu textil
Маса – 19 г. Спеціалізований засіб для текстилю. Застосовується як клей для одягу. Виключено використання на шовку та тканинах із вмістом синтетики понад 60%. Застигає протягом 5 хвилин.
БФ-6
Для цього клею є спеціальна методика ремонту одягу, аналогічна штопанню. Дослідження показали відмінну міцність у порівнянні зі штопанням нитками. Технологія передбачає вставку латок або з’єднання країв за допомогою клею.
Критерії вибору клею для тканини
При підборі обов’язково слід попередньо вивчити інструкцію виробника та опис на етикетці. Через те, що основні види тканини гнучкі, легко деформуються, піддаються пранню, клей повинен протистояти всім цим факторам.
Зовнішні фактори:
- волога;
- хімічні пральні порошки;
- вплив ультрафіолету;
- теплова обробка.
Якісний клейовий склад повинен:
- бути безбарвним, густим;
- не мати агресивного запаху;
- мати стійкість до деформації;
- швидко сохнути;
- не змінювати колір з часом;
- не змінювати структуру протягом терміну придатності;
- склеювати на тривалий термін.
Не слід використовувати суперклей для тканин. Це може пошкодити матеріал. Якщо під рукою немає альтернативи, то попередньо варто протестувати засіб.
Оптимально підбирати клей за типом тканини або іншого матеріалу. У клею повинен бути добрий термін придатності, зрозуміла інструкція, неушкоджена упаковка.
Як приготувати клей для тканини своїми руками
Не завжди є можливість придбати якісний клей. Буває, він потрібний терміново, немає часу на покупку чи просто немає грошей. Клейовий засіб нескладно приготувати самостійно.
Декстриновий
Для приготування знадобляться прості складові: вода та крохмаль. В емальованій ємності сушити крохмаль протягом 120 хвилин при температурі 160°С. Вийде декстрин (речовина, що отримується після термообробки картопляного або кукурудзяного крохмалю). Воду закип’ятити та з’єднати з крохмалем у співвідношенні 1:1. Отриману суміш довести до однорідності.
Такий декстриновий засіб краще не зберігати довго. Це не довготривалий клей – він швидко густіє і застигає.
Казеїновий
Казеїн – речовина, що отримується з молочного білка. Клей виходить натуральний, екологічно чистий. Часто використовується у столярній промисловості.
Для його виробництва потрібна вода та казеїн. Рідкий компонент додається в сухий поступово, у співвідношенні 2 частини казеїну та 1 частина води. Суміш добре перемішати до однорідності. Використовувати за короткий термін.
Як приклеїти тканину на тканину правильно: поради
Декілька рекомендацій допоможуть вам отримати найкращий результат:
- Для того, щоб склейка вийшла якісною, слід використовувати тільки текстильний клей.
- Далі слід визначити текстуру тканин, їх склад і правильно підібрати марку клею.
- Обов’язково провести пробне склеювання невеликих шматочків тканини, дочекатися повного висихання.
- Протестувати пробний зразок щодо прання, обробки праскою.
- Подивитися, наскільки еластичним та міцним вийшов стик.
- Тільки після цього можна приступати до склеювання двох тканин.
Велика різноманітність клеїв може заплутати недосвідченого покупця. Тому не варто поспішати з вибором.