Секрети щасливого життя в курнику: що робити, щоб кури не їли яйця

Вирощування курей вважається вигідним заняттям, адже цю птицю можна використовувати як для отримання дієтичного м’яса, так і для регулярного збирання свіжих яєць, які є поширеними продуктами в раціоні українців. Птахи настільки невибагливі, що, дотримуючись нескладних правил, розводити їх можна без особливих зусиль. Та навіть при грамотному підході до утримання несучок власники господарств не можуть передбачити абсолютно всі нюанси. Іноді вони помічають, як деякі кури їдять яйці, та не всі знають, що необхідно робити, щоб позбутися цієї проблеми. Відучити пернатих від такої шкідливої звички досить легко. Потрібно лише встановити причину та вжити певних заходів для запобігання подібних випадків.

кури в курнику

В курнику злодійка – в господарстві збитки

Клювання та поїдання яєць є одним із поширених відхилень у поведінці домашньої птиці. Воно найчастіше спостерігається в зимовий період, коли тривалість дня найкоротша, і пернаті не можуть довго перебувати на вулиці та шукати в землі поживу для поповнення запасів вітамінів.

Питання, чому кури їдять яйці та що з цим робити, цікавить всіх, хто хоч раз стикався з цією проблемою. Адже така неадекватна поведінка горе-несучок призводить до зменшення кількості яєць, придатних для вживання, а також створює проблеми у плані отримання молодняку.

Ця ситуація небезпечна тим, що, вперше скуштувавши яйце, курка запам’ятає його смак та стане частіше балувати себе таким делікатесом. А якщо вчасно не виявити грабіжницю, то згодом інші мешканці курника почнуть її наслідувати. Тому, помітивши в гнізді порожню яєчну шкаралупу або її шматочки, пильний птахівник не залишить цей факт поза увагою, а почне шукати вихід з неприємної ситуації. Це не означає, що грабіжницю слід одразу нещадно карати, відправивши у бульйон. Така нестандартна поведінка птиці може свідчити про допущення певних помилок у її утриманні.

покльоване куркою яйце

Основні причини клювання яєць

Дивна поведінка курей, яка супроводжується поїданням яєць, пов’язана з декількома чинниками. Розгляньмо найбільш часті.

Незбалансоване харчування

Дефіцит мінеральних компонентів є найпоширенішою причиною, яка може вплинути на поведінку несучок. У курей спрацьовує інстинкт виживання, який спонукає їх шукати вітаміни у всіх доступних предметах. Для поповнення запасів необхідних мікроелементів пернаті починають клювати все підряд, включаючи власну кладку.

Нестача окремих поживних речовин у курей супроводжується певними ознаками:

  • кальцій – скльовують шкаралупу яйця, а його вміст їм не цікавий;
  • білки – випиваючи рідину, шкаралупу залишають.

У зимовий період в результаті недостатнього потрапляння сонячного світла птиця часто страждає від браку вітаміну D. Характерними симптомами дефіциту цього мікроелемента є:

  • кульгавість;
  • яйця з тонкою шкаралупою;
  • канібалізм.

Брак вітаміну D у кормах змушує курей шукати його на стороні. Саме шляхом поїдання шкаралупи, в якій є більшість поживних речовин, курки намагаються компенсувати їхню нестачу.

голова курки

Шкаралупа як добавка

Інколи господарі самі привчають пернатих ласувати яйцями, підмішуючи шкаралупу в корм. Несучки звикають до цих смаколиків і починають клювати власну кладку.

Обмеження руху

Маленький вигульний майданчик не дає курям розім’ятися та вільно порпатися в землі у пошуках їжі, тому вони концентрують увагу на іншому занятті – поїданні яєць. Така проблема часто виникає взимку, коли вигул скорочується через морози, відсутність комах та зеленої трави.

Незручні гнізда

Нерідко до затоптування яєць та подальшого розкльовування призводять невдало обладнані гнізда. Вони стають дратівливими та навіть можуть нападати на своїх родичів.

Гнізда, в яких кури почувають дискомфорт:

  • тісні;
  • занадто світлі;
  • невдало розташовані.

При недостатній кількості місць для кладки птахи можуть не дочекатися своєї черги й почати нестися на підлозі. Це загрожує яйцям бути розчавленими та з’їденими іншими мешканцями курника.

Напади агресії

Існують породи курей, яким властива генетична агресивність. У більшості з них відсутній інстинкт насиджування, тому вони можуть розкльовувати яйця.

Відомі кілька порід пернатих з войовничим характером:

  • Дакан;
  • Леггорн;
  • Ломан Браун;
  • Орловська ситцева.
кури леггорн
Кури породи Леггорн

Багаторічні спостереження птахівників свідчать, що несучки яєчних порід та зі світлим оперенням більш схильні до агресії й розкльову яєць. А от представників м’ясних напрямків застати за таким заняттям вдається вкрай рідко.

Стресові ситуації

Кури можуть їсти яйці у стані шоку. Основні фактори, які згубно позначаються на їхньому емоційному стані:

  • переїзд на нове місце;
  • атаки паразитів, шкідливих комах та кліщів;
  • надлишок світла – найчастіше спостерігається в зимовий час при посиленому освітленні в курнику;
  • недосвідченість несучок – перша кладка може викликати у молодої курки страх, розгубленість або зацікавленість яйцем.

Знищувати яйця кури можуть одразу з декількох причин, тому птахівникам варто знати, як позбутися цієї проблеми.

Що робити, якщо кури їдять яйці

Від причини поїдання яєць пернатими залежить спосіб розв’язання проблеми. Птахівники розробили комплекс рекомендацій, які зводять до мінімуму ймовірність повторення цього неприємного явища.

Зміна харчування

Ефективним способом запобігання поїдання яєць є правильне складання раціону для курей. Пошкодження кладки може припинитися, якщо:

  • для отримання кальцію та вітаміну D періодично підмішувати в корм чисту і дрібно перемелену яєчну шкаралупу, подрібнену крейду або черепашник;
  • двічі на тиждень включати в раціон білковий корм у вигляді відвареної риби та молочних продуктів;
  • щотижня додавати в їжу баранячий, яловичий або свинячий жир;
  • слідкувати, щоб в чистих поїлках завжди була свіжа та прохолодна вода – її відсутність може спричинити розкльов яєць саме через вміст в них рідини.

Корм для курей повинен містити оптимальний набір поживних речовин.

кури їдять з кормушки

Покращення умов утримання

Здоровий стан птиці залежить від належного облаштування пташника. Щоб кури не їли яєць, слід зробити наступні дії:

  • утеплити сідала, захистити їх від протягів та устелити м’якою підстилкою з сіна або тирси;
  • встановити в курнику оптимальний температурний режим та забезпечити належне освітлення;
  • затінити гнізда щільною непрозорою тканиною, щоб несучки не бачили щойно знесених яєць;
  • на початку яйцекладки молодих особин помістити з дорослими курми, які допоможуть їм адаптуватися до свого призначення;
  • якнайшвидше прибирати з гнізд пошкоджені яйця та замінювати підстилку.

Необхідно, слідкувати, щоб ящики не переповнювалися. На кожні 4-5 несучок має бути хоча б одне гніздо. Можна змайструвати похилі сідала з яйцезбірником, де яйця будуть скочуватися в лоток, і кури не зможуть їх клювати.

гнізда з лотком для яєць

Також важливо, щоб кури не нудьгували. Необхідно зайняти їх чимось, щоб вони не шукали собі заняття в курнику, які можуть призвести до поїдання яєць. Можна організувати в загороді простір, де несучки будуть бігати, залізати на різноманітні перешкоди (драбинки, пеньки або коріння дерев), купатися в піску, клювати гарбуз, кукурудзу з качана або підвішену в’язку капусти.

Відстеження та відучування грабіжниці

Краще якнайшвидше виявити лиходійку, яка псує яйця, поки інші кури не перейняли від неї цю шкідливу звичку.

Розпізнати порушницю можна:

  • по слідах засохлого жовтка навколо дзьоба або на голові;
  • якщо несучка часто крутиться біля гнізд або нишпорить по них.

Таку курку необхідно одразу ж відсадити від подруг на кілька днів та постаратися відучити її від шкідливої звички, перевівши на посилений раціон.

Якщо немає можливості відокремити проблемну несучку від інших пернатих, можна надіти на неї спеціальні захисні окуляри, які не дають їй дивитися на предмети прямо та перешкоджають клювати яйця. В таких «пенсне» птаха зможе вільно харчуватися, адже вона бачитиме корм боковим зором.

Народні секрети

Деякі господарі користуються перевіреними методами, які були відомі ще нашим давнім предкам. Результат буде втішним, якщо:

  • у гніздо підкладати предмети, схожі за формою та розміром на курячі яйця;
  • наповнити порожнє яйце гірчицею або кашкою з гострого перцю.

З часом несучкам набридне марне клювання фальшивих яєць з несподіваним смаком, і шкідлива звичка зникне сама по собі.

Крайні заходи

Якщо жоден з вищевказаних методів не виявиться дієвим, тоді доведеться:

  • дебікувати птицю – болісна процедура з видалення гострої частинки дзьоба гарячим лезом;
  • відправити лиходійку в суп.

Не кожен власник готовий вдатися до цих заходів. Тому є ще спосіб, який варто спробувати застосувати.

Аптечні засоби

Коли кури їдять яйці, власник господарства може звернутися за консультацією до ветеринара. Фахівець допоможе встановити причину неприродної поведінки та порекомендує дієвий лікарський засіб. Це можуть бути такі вітамінно-мінеральні добавки:

  • Несучка;
  • Яйце-райце;
  • Біовестін.

Перед застосуванням будь-якої з цих добавок необхідно ознайомитися з інструкцією та дотримуватися рекомендованого дозування.

Профілактичні заходи

Кожну проблему набагато простіше попередити, ніж боротися з її наслідками. Тому, щоб кури не їли яєць, варто враховувати наступні правила:

  • скласти меню повноцінного харчування та суворо його дотримуватися;
  • постійно спостерігати за світловим та температурним режимами;
  • своєчасно збирати продукцію;
  • у місцях для кладок яєць підтримувати чистоту та затишок;
  • птицю агресивних порід утримувати окремо від інших курей;
  • негайно прибирати розкльовані яйця.

Комплекс таких нескладних заходів допоможе уникнути неприродного інтересу курей до яєць.

Кури їдять яйця внаслідок неадекватної поведінки, яка проявляється у них з відчуттям незручності. Попередити цю патологію можна, створивши птахам належні умови проживання. Затишне і тепле приміщення, смачна і корисна їжа, свіже питво та постійна зайнятість – все це є запорукою комфорту в курнику, яка допоможе зберегти яйця цілими.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.