Навіть маючи дорогу та якісну пральну машину, можна швидко зіпсувати одяг, невірно користуючись нею. Зазвичай це відбувається через неправильний вибір режиму для прання. Варто знати, для чого потрібні різні функції на автоматі та на якому режимі прати речі, щоб вони надовго зберігали свіжий вигляд.
На кому режимі прати одяг
Кожна пральна машина має свої функції. Але у більшості з них є стандартний набір режимів, які підходять для очищення різних типів тканин.
«Прання бавовни»
«Бавовна» – найпопулярніший режим очищення одягу та білизни з відповідного матеріалу. Оптимальною температурою для прання бавовняних речей буде 40-60°C. Білі тканини, а також постільну білизну, можна випрати на 90°C. Також такий матеріал витримує інтенсивне віджимання і може довго не деформуватися.
Нещільні бавовняні тканини можна обробляти на делікатному режимі. Таким чином вони довше зберігатимуться.
«Синтетика»
Дана програма відрізняється малою кількістю обертів та температурою не вище 60°C. Це дозволяє без проблем прати різні види ненатуральних тканин:
- поліестер;
- лайкра;
- акрил;
- лавсан;
- біфлекс.
Режим «Синтетика» добре підійде для прання кольорової постілі, оскільки обробка на високих температурах може її зіпсувати.
«Шерсть»
За допомогою цієї функції можна делікатно освіжити вовняні речі та не боятися їх зіпсувати. Щоб запобігти деформуванню матеріалу, температура прання не має перевищувати 40°C, а оберти барабану краще обрати досить повільні (400 об/хв.).
Якщо у вас є улюблений светр з натуральної шерсті, його можна сміливо прати у автоматі, дотримуючись інструкції з прання вовняних речей і не забуваючи використовувати спеціальний засіб для вовни.
«Делікатний»
На цій програмі також можна прати шерстяний одяг за відсутності режиму «Шерсть». Також вона підходить для будь-яких речей з делікатних матеріалів:
- шовковий одяг;
- спідня білизна та шкарпетки;
- краватки;
- тонкі сорочки.
Як і при режимі «Шерсть», температура води не перевищує 40°C, а кількість обертів становить близько 400 на хвилину.
«Ручне прання»
Добре підходить для обробки делікатних тканин, зокрема, тюлі або інших тонких занавісок. При цьому режимі вода нагрівається до 30-40°C. Барабан при цьому рухається досить повільно, а функція віджимання не працює.
«Дитячий одяг»
Дитячі речі потребують ретельного очищення, тому у пральних машин передбачена окрема функція для цього. Вона дозволяє прати одяг на високих температурах (90-95°C) та виводити якомога більше забруднень. Також даний режим відрізняється більш ретельним віджиманням речей та додатковим полосканням.
За відсутності функції «Дитячий одяг» можна вибрати «Прання бавовни» та включити додаткове полоскання.
«Швидке прання»
Програма з коротким циклом прання, яка призначена для термінового очищення слабо забруднених тканин. Для неї характерний невеликий час прання (до 40 хв) та інтенсивне віджимання.
Режим «Швидке прання» зручно використовувати для того, щоб освіжити улюблені речі та придати їм більш чистий вигляд.
«Інтенсивне прання»
Програма, розрахована на сильно забруднені тканини. Температура води становить 60-90°C, а час прання – близько 2 годин. На даній програмі не рекомендується прати речі з делікатних тканин, бо вони можуть швидко зіпсуватися.
На якому режимі прати чорні та білі речі
Білий одяг дозволяється прати на температурі 65°C, віджимати при 800 обертах на хвилину. На відміну від кольорових речей, які швидко втрачають яскравість, білі витримують більш високі температури. Варто обов’язково звертати увагу на вид тканин (синтетичні або натуральні) та обирати режим відповідно до матеріалу.
Чимало помилок допускається також при пранні чорних речей. Такий одяг швидко втрачає свою насиченість, якщо прати його на високих температурах. Тому чорні тканини рекомендується прати при температурі 30-40°C, але не більше. Найкраще для цього використовувати режими «Швидке прання» або «Делікатний».
На якому режимі прати верхній одяг
Не всі куртки можна прати у машинці-автомат. Деякі з них потребують професіональної чистки або ручного прання, особливо якщо це зимова куртка. Якщо куртка шкіряна, прати її взагалі не рекомендується за виключенням протирання вологою тканиною.
Наступні різновиди верхнього одягу дозволяється класти у пральну машину:
- Синтепонова куртка. Пруть за температури не вище 30°C протягом 30-40 хвилин, але не більше. Сушать виключно природнім шляхом.
- Поліестерова куртка. Оптимальний режим прання – «Делікатний» з температурою 40°C. Слід відключити функцію віджимання та сушки.
- Пухова куртка. Пуховик потребує прання на делікатному режимі при з нагрівом води не вище 30°C. Слід поставити полоскання на декілька разів та обрати повільне віджимання, якщо воно є.
- Вітровка. Оскільки вона не потребує особливого чищення, її можна прати при 40°C з використанням функції віджимання та сушки, якщо на бирці не вказано іншої інформації.
- Пальто. Зазвичай пальто виготовляють з досить делікатних тканин, тому перуть його на делікатному режимі при температурі до 30°C та з віджиманням до 800 об/хв.
На якому режимі прати домашній текстиль
Покривала, занавіски та рушники також потребують правильного режиму очищення:
- Штори. Зазвичай вони, як і тюль, вироблені з делікатних та нещільних тканин, що дозволяє прати їх на делікатному або ручному режимі при 30-40°C. Якщо штора шовкова, вмикають режим «Шовк».
- Рушники. Щоб вони не втрачали своєї м’якості, рекомендується вмикати делікатний режим та прати за температури не вище 60°C. Чим менше триватиме процес прання, тим більше ймовірність, що після висихання рушник збереже свою м’якість.
- Покривала та пледи. Такі тканинні вироби краще прати на делікатному або ручному режимі, щоб вони прослужили якомога довше. Якщо плед вовняний, прати його рекомендується вручну.
- Килимки. Килим можна очищувати при температурі не більше 60°C на делікатному або ручному режимі. Також варто використовувати функцію додаткового полоскання.
На якому режимі прати взуття
Спочатку варто розібратись, які види взуття не можна класти до пральної машини:
- з натуральної шкіри;
- із замшевого матеріалу;
- дизайнерські кросівки;
- з металевими вставками;
- на високих підборах.
Такі вироби ні в якому разі не можна прати у барабані, щоб не пошкодити їх або саму техніку.
Щоб добре очистити взуття на не пошкодити його, варто ставити делікатний режим з низькою температурою (30°C). Також перед цим слід дістати шнурки та вимити їх самостійно.
На якому режимі прати подушки та ковдри
Хоча багато людей звикли прати речі з різними наповнювачами однаковим способом, це не є правильним, оскільки кожен матеріал потребує спеціальної обробки.
Натуральний наповнювач
Вироби з пуху, пір’я та вовни можна прати на делікатному режимі з відсутністю віджимання при температурі до 30°C. Великі ковдри слід прати вручну.
Подушку або ковдру з бамбуком перуть при температурі 40°C на делікатному режимі або вручну із застосуванням засобу для делікатних тканин.
Штучний наповнювач
Холлофайбер є досить невибагливим та популярним матеріалом для заповнення одіяла та подушок. Такий вид матеріалу можна прати при температурі 40-60°C без шкоди для нього.
Подушки та ковдри з латексу прати не можна, бо є великий ризик деформації. Їх варто обробляти вручну при температурі 40-60°C або відправляти у хімчистку.