Укладання інфрачервоної підлоги під ламінат стало зручною альтернативою традиційним опалювальним пристроям. У ряді випадків цей спосіб виявиться найкращим вибором серед багатьох інших. Розглянемо докладно його переваги та мінуси.
Чи можна класти інфрачервону підлогу під ламінат
Системи теплої підлоги дуже популярні в прохолодному кліматі, оскільки створюють непередавану атмосферу домашнього затишку. У приміщеннях, обладнаних ними, навіть узимку приємно ходити босоніж.
Вже давно відомі пристрої на основі рідкого теплоносія, що вимагають влаштування цементної стяжки поверх змійовика з трубок. Пізніше електричні системи, що з’явилися, складалися з окремих проводів з високим питомим опором, здатних розжарюватися при пропусканні струму. Вони виявилися несумісними з деякими типами фінішних покриттів, що не переносять високих температур. Зручним рішенням стали плівкові нагрівачі, що дозволяють класти ламінат на інфрачервону теплу підлогу.

Принцип дії та види інфрачервоної теплої підлоги
У звичних опалювальних системах тепло передається від нагрітої поверхні повітрю в приміщенні, і воно зігріває предмети, що знаходяться всередині. Це конвективний принцип опалення.
На відміну від нього, ІЧ-пристрої діють за принципом інфрачервоного випромінювання. Промені в тепловому діапазоні хвиль випромінює нагріта поверхня. В ІЧ-підлогах нею служить рулонна плівка з провідними смугами карбону, що нагрівається при проходженні електричного струму. Такий різновид матеріалу називають вуглецевим. Зустрічаються біметалічні нагрівачі з двох тонких пластин, виконаних з різних металів. У побуті їх не застосовують через складність розкрою та монтажу.
Електрична потужність вуглецевої плівки – від 100 до 440 Вт/кв. м. В обігріві підлоги застосовують не більше 150 Вт/кв. м, щоб гранична температура, яку створює матеріал, не перевищувала 40–45°C.
Ширина плівки стандартна – від 50 до 100 см. Через кожні 25 см на рулоні є смуги для відрізання по довжині.
Який ламінат класти на інфрачервону теплу підлогу
Щоб ІЧ-випромінювання від панелей проходило крізь шар верхнього покриття, воно має відповідати певним вимогам:
- Замки надійно скріплюють ламелі без застосування клею та мастик, інакше при швидкому нагріванні покриття підлоги деформуватиметься і рватиметься.
- Товщина ламелів – у межах 8-9 мм.
- Важливий фактор – матеріал ламелів при нагріванні до 30–40°С не виділяє формальдегід та інші речовини. На маркуванні вибирайте екологічний клас E0 або E1.

Часто-густо виробники наносять на етикетки спеціальну піктограму, яка означає, що матеріал придатний для теплої підлоги.
Інструкція з монтажу та укладання
Самостійно класти ламінат на інфрачервону підлогу зможе навіть людина, яка не має досвіду та спеціальних знань у будівництві. Все, що потрібно, це уважність, акуратність і точне дотримання інструкцій виробника.
Матеріали та інструменти
Щоб укласти інфрачервону підлогу під ламінат, знадобляться:
- комплект теплої підлоги, що включає рулонну ІЧ-плівку, терморегулятор з датчиком, кліпси для контактів, електричні дроти, бітумну ізоляцію;
- фольгована підкладка;
- поліетилен або інша гідроізоляційна плівка;
- металізований скотч для підкладки;
- двосторонній скотч для кріплення плівки до основи та гідроізоляції.
Інструменти, що використовуються в роботі:
- будівельний ніж-різак та довгі ножиці;
- рулетка для розмітки;
- пасатижі.
Інструменти для складання панелей ламінату – звичайні для цього виду робіт.
Підготовка підлоги
Перш ніж укласти інфрачервону теплу підлогу під ламінат, виконайте комплекс робіт, прийнятих у варіанті настилу без обігріву. Основу треба очистити від старого покриття, ретельно відремонтувати:
- Видаліть з підлоги лінолеум, плитку, паркет, якщо їхню поверхню не вдається привести до норми – перепаду не більше 3 мм на 1 метр.
- Якщо основою є дерев’яна підлога – переконайтеся, що всі дошки міцні, не прогинаються, відсутні ознаки гнилі. Інакше краще настелити основу з фанери або плит ОСП (ДСП).
- Поверхню зациклюйте спеціальним інструментом.
- Виконайте замазування швів та щілин шпаклівкою по дереву. Після висихання місця ремонту повторно відшліфуйте.
- Готову дерев’яну підлогу просочіть захисними препаратами від грибкового ураження, гнилі, для надання водостійкості.
- На бетонних підлогах проведіть стяжку сумішами, що вирівнюються самостійно.
Усю поверхню підлоги застеліть підкладкою, що відбиває тепло. Підійдуть:
- фольгована плівка завтовшки 2-3 мм;
- ізолон;
- пенофол;
- інфрафлекс та аналоги.
До основи вони кріпляться двостороннім скотчем, а між собою смуги з’єднуються металізованою клейовою стрічкою.
Монтаж та підключення ІЧ-підлоги
Перед тим як укладати інфрачервону плівку під ламінат, зробіть схему розкладання панелей, що враховує розташування рулонів, місце монтажу термодатчика та електричних дротів.
Заздалегідь продумайте майбутнє розміщення меблів у кімнаті, щоб не робити обігрів під ліжками та шафами. Це призвело б до непотрібних витрат на матеріали та до перевитрати електроенергії. У звичайних житлових кімнатах рідко виникає потреба в обігріві понад 50–60% площі підлоги.
- Рулони плівки розріжте на панелі згідно з обраною схемою. Вирізані панелі розкладіть по підлозі лицьовою стороною догори. Не допускається нахльостування окремих елементів поверх один одного. Відстань між панелями – не більше 10 см. Відстань до стін – не менше 10 см, до опалювальних батарей – не менше 0,5 м.
- Виконайте електричні з’єднання окремих панелей, використовуючи спеціальні обтискні кліпси з набору. Одну контактну смугу вставте в розріз плівки, щоб вона стикалася з нагрівальною смужкою, іншу заведіть знизу. Потім клему затисніть плоскогубцями.
- Електричні дроти акуратно змонтуйте строго за обраною схемою підключення, не допускаючи плутанини та перетинів.
- Термодатчик розташуйте у поглибленні ізоляційної підкладки ближче до центральної частини зони обігріву, але у місці, де до нього можливий доступ у разі зламу.
- Усі електричні клеми та роз’єми ретельно та акуратно заізолюйте. Краще використовувати бітумну стрічку з комплекту або її аналоги.
- Покладені панелі закріпіть на підкладці та одну з одною скотчем. Усю проводку втопіть у шар основи та закріпіть клейкою стрічкою.
- Проводку від плівкових нагрівачів та термодатчика під’єднайте до головного блоку теплої підлоги, який розміщується на стіні у зручному місці. Обов’язково використовуйте в ланцюгах теплої підлоги ПЗВ та заземлення. Оскільки конструкція автоматики у різних виробників відрізняється, керуйтеся схемою з інструкції користувача.
Обов’язковий етап укладання теплої підлоги під ламінат – пробне включення системи. Переконайтеся, що всі елементи нагріваються до потрібної температури, відсутнє іскріння та перегрів у клемах.
Укладання ламінату
Плівкову теплу підлогу, що пройшла тест на справність, обов’язково накрийте зверху поліетиленом не тонше 80 мкм (рекомендовано до 200 мкм) або іншим гідроізолювальним шаром для захисту від вологи, що надходить зверху. Усі шви ізолятора покладіть внапуск і проклейте надійним скотчем.

Після цього можна укладати ламінат на інфрачервону теплу підлогу, використовуючи стандартні для цього виду покриття методи та інструменти.
Плюси та мінуси інфрачервоного підігріву підлоги
Інфрачервоні системи обігріву мають переваги перед іншими конструкціями альтернативних різновидів теплої підлоги:
- Інфрачервоний обігрів дозволяє будувати гнучкі, адаптовані до конкретних приміщень, системи.
- Відносна простота монтажу та невибагливість до якості перекриття.
- Можна змонтувати систему самостійно.
- Можливість підігріву підлоги навіть у приміщеннях з мінусовими температурами, включаючи відкриті веранди, балкони, лоджії, де ніякий інший метод опалення неможливий.
- Приміщення з інфрачервоною підлогою нагрівається рівномірно (тепле повітря не накопичується під стелею, коли внизу холодно). По такій поверхні приємно ходити босоніж.
- Не вимагають технічного обслуговування.
Але є й недоліки:
- Система працює при напрузі 220 В, що створює небезпеку замикання при зламі пристроїв автоматики.
- Якщо при вибраній схемі розкладки панелей переставити меблі, зони опиняться в неоптимальних місцях.
- Тепла підлога працює лише при надійній подачі електрики.
Головним мінусом таких систем справедливо називають велике енергоспоживання. Умовний розрахунок для квартири, де зроблено монтаж: 50 кв. м нагрівальної плівки з потужністю 200 Вт/кв. м на годину показує добове споживання електрики 150 кВт (якщо нагрів здійснюється 60% часу, а 40% часу термостат відключений). Тоді місячне споживання складе близько 4500 кВт*год., що навіть за помірними цінами обійдеться в понад 5 тисяч гривень. Тому монтаж інфрачервоної підлоги під ламінат поки що обирають господарі з великим достатком.