Примусова та природна вентиляція у ванній кімнаті та туалеті

Правильно спроектована та встановлена вентиляція в туалеті та ванній позбавляє багатьох побутових проблем. Особливості експлуатації даних приміщень змушують відповідально підходити до їх штучної вентиляції.

витяжка у ванній

Річ у тому, що і в туалеті, і у ванній кімнаті постійно є підвищена вологість. Тому при незадовільному провітрюванні йдеться не тільки про відсутність комфорту, але й про псування багатьох предметів: корозії трубопроводів, можливі короткі замикання електропроводки, грибкоутворення на стінах тощо. Ефективна вентиляція для ванної кімнати дає можливість забезпечити збереження речей, які постійно знаходяться в цьому приміщенні. Наприклад, це важливо для рушників: за підвищеної вологості повітря вони погано висихають.

Необхідність в облаштуванні примусової витяжки

Як зробити вентиляцію у ванній і чи не можна обійтися природною витяжкою, цікаво багатьом власникам квартир. Чинними будівельними нормами облаштування примусової системи вентиляції обов’язково, якщо інтенсивність повітрообміну становить менше 25 м3/год для ванних кімнат і менше 50 м3/год для суміщених санвузлів. Практично досягти такого рівня повітрообміну природним припливом/виносом повітря неможливо. Є винятки, але вони стосуються переважно будинків, побудованих за індивідуальним проєктом.

Мало того, навіть при справній системі природної вентиляції не виключені різні форсмажорні обставини, за яких вона раптово перестане функціонувати (наприклад, під час ураганного вітру). Тому облаштування примусової вентиляції у ванній ніяк не завадить.

витяжка з вентилятором

У деяких випадках причиною поганого провітрювання санвузла та ванної кімнати є недбалість самих мешканців, які захаращують вентиляційні отвори громіздкими предметами – мішками, тазами тощо. Після приведення приміщень до належного порядку нормальна робота витяжки часто відновлюється.

Способи штучної вентиляції

У таких службових приміщеннях, як туалет та ванна, найчастіше повітрообмін передбачають за допомогою прокладання вентиляційних каналів або отворів. У першому випадку формуються спрямовані повітряні потоки до місць їхньої найбільшої потреби, тоді як у другому – забезпечується загальна, ненаправлена вентиляція приміщень. В індивідуальних будинках найпоширеніший перший спосіб, а багатоквартирних – другий, як легко організований.

будова витяжки

Щоб перевірити працездатність наявної вентиляції в туалеті та ванній, відчиняють двері до приміщення і найближчу до нього кватирку або віконну фрамугу. До вентиляційного отвору прикладають аркуш паперу: якщо він постійно притискається до вентиляційної решітки, система вентиляції діє добре і не потребує заміни.

Послідовність облаштування

Спочатку слід виконати деякі попередні дії. Наприклад, необхідно точно знати, як діє наявний вентиляційний канал. З індивідуальним будинком (особливо, якщо його зведено з дерева, тому що дерев’яні стіни самі по собі добре «дихають») такої проблеми не буде. Тут проєкт вентиляції розробляється та узгоджується із замовником.

У багатоквартирних будинках зміни (як правило, в гірший бік) відбуваються внаслідок самовільних перепланувань туалету та ванної кімнати, неграмотної установки газових опалювальних котлів та ін. Ще більш посилюється ситуація, коли квартира розташована на першому поверсі. Тоді всі забруднення наявної вентиляційної системи повною мірою сприймаються мешканцями знизу.

Якщо вентиляційна система квартири підключена до загальної вентиляції будинку, а санвузол і ванна конструктивно об’єднані в одне приміщення, проблема вирішується установкою вентилятора зі зворотним клапаном. Втім, варто перед цим спробувати менш витратний варіант – дещо збільшити просвіт між дверима у ванну кімнату та підлогою. Так прохідний перетин повітряного потоку збільшиться, і повітрообмін покращиться. Багато чого таким способом досягти неможливо, тому при незадовільному результаті вентиляція у ванній кімнаті має бути обладнана.

Як вибрати типорозмір вентилятора

Правильно влаштована витяжка у ванній має враховувати декілька факторів.

Продуктивність

Існує простий спосіб з’ясування даного параметра – обсяг вентильованого приміщення необхідно помножити на коефіцієнт кратності повітрообміну. Його значення набувають у межах 8-10 (більше – для суміщених санвузлів). Таким чином, при обсязі ванної кімнати

V = 3 * 2,5 * 2,8 = 21 м куб

і при суміщеному санвузлі необхідна продуктивність вентилятора має бути не меншою

П = 21 * 10 = 210 (м куб / год)

Щоб вентиляція у ванній працювала стабільніше, розрахунковий показник варто збільшити на 10-15%.

Гучність

Для комфортного перебування у ванній кімнаті шум, який видає вентилятор, не повинен перевищувати 35-40 дБ. У цьому плані моделі вентиляторів, які працюють на кульковальницях, краще.

Управління вентилятором

Є моделі, що працюють від таймера, від вимикача, а є з датчиками вологості. Останні, хоч і дорожчі, але є найбільш економічними: економлять електроенергію, вологість у приміщенні підтримують на належному рівні. Примусова вентиляція у ванній кімнаті може бути досить економічною та ефективною також у тому випадку, якщо передбачати увімкнення вентилятора лише при знаходженні людей у приміщенні.

Установчі габарити приладу

Перед покупкою вентилятора слід ретельно проміряти розміри всіх прорізів, щоб вентилятор було б зручно та надійно встановити.

встановлення витяжки

Щоб витяжка у ванній діяла ефективно, крім придбання вентилятора, потрібно ще й прочищення вентиляційного каналу. Часто в ньому накопичується дрібне будівельне сміття і павутиння. Гірше у цьому плані завжди доводиться мешканцям нижніх квартир, оскільки у їхній зоні вентиляційні канали бувають особливо забрудненими. Вентиляційні канали на верхніх поверхах прочищаються простіше – достатньо зворотно-поступальними рухами перемістити по каналу важкий вантаж, що прикріплений до міцного троса.

Буває, що вентилятор все ж таки не вдається розмістити у вентиляційному отворі, і потрібно купувати додатковий повітропровід. Для дотримання деяких естетичних норм його доводиться ховати під натяжну стелю, а якщо її немає – то під декоративний ковпак. Якщо довжина додаткового повітроводу невелика, до 3 м, то зазвичай встановлюють пластиковий, а для протяжніших трас – металевий повітропровід. Гнучкі повітроводи найдешевші, але й найменш довговічні.

Як зробити вентиляцію у ванній

При окремих приміщеннях ванної та туалету є сенс влаштувати спільну витяжку. У таких випадках повітропровід прокладається під стелею, ближче до основного вентиляційного каналу в будинку. При прокладанні електропроводки для підключення вентилятора слід пам’ятати про належну ізоляцію дротів з огляду на підвищену вологість у приміщенні.

витяжка для туалету та ванної кімнати

Вентиляція для ванної кімнати виконується такими послідовними монтажними роботами:

  • установка повітроводів;
  • монтаж вентилятора;
  • під’єднання вентилятора до електричної мережі та перевірка ефективності його роботи;
  • встановлення декоративних ґрат на вентилятор.

Так можна забезпечити нормальну вологість повітря у ванній кімнаті.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.