Електричні котли мають підвищений попит. За допомогою цього зручного обладнання можна легко організувати опалення будинку і постачання його гарячою водою. Надійна конструкція гарантує безпечну роботу й економне споживання електроенергії. Розглянемо види електричних котлів та їхні можливості.
Принцип роботи електричного котла
Сучасні виробники пропонують великий вибір різноманітних опалювальних котлів. Вони використовують різні види енергії та згідно цьому параметру підрозділяються на:
- електричні;
- твердопаливні;
- газові;
- дизельні;
- універсальні.
Існують різні види сучасних електричних котлів, опис і принцип їхньої роботи можна коротко викласти так.

Залежно від конструкції та принципу нагрівання теплоносія електрокотли поділяються на три типи:
- ТЕНи;
- індукційні;
- електродні.
Принцип роботи абсолютної більшості електричних моделей дуже простий. У бак, в якому знаходяться нагрівальні елементи, подається теплоносій (зазвичай це вода). Нагрівальний елемент споживає електроенергію, перетворює її на тепло і нагріває теплоносій. Гарячий теплоносій виходить з бака, і на його місце подається нова порція.
Особливо економічні моделі обладнуються системами, що автоматично регулюють потужність нагріву. У простіших встановлюється тільки термостат, за допомогою якого підтримується потрібна температура теплоносія.
Застосування
Електрокотел можна експлуатувати всюди, де є потреба в гарячій воді та доступ до електроенергії. Завдяки компактності, безпеці й економічності такі котли часто встановлюють на дачах і в заміських котеджах. Невеликі моделі не потребують будь-яких документальних дозволів технагляду і можуть встановлюватися абсолютно вільно. При необхідності малий котел можна змонтувати прямо на кухні або у ванній кімнаті, бо він не виділяє під час роботи ніяких газів.
Котли можуть бути одно- або двоконтурними. Одноконтурні нагрівають теплоносій тільки для системи опалення.
Якщо будинок потрібно забезпечити опаленням та гарячою водою, то потрібен двоконтурний котел. Така конструкція споживає багато електроенергії та потребує дуже якісну електропроводку. Тому одноконтурні котли значно популярніші, до того ж вони простіші й дешевші.
Потужність сучасних моделей варіюється в широкому діапазоні. Потрібне значення підбирають в залежності від площі, яку необхідно обігріти. Існують спеціальні формули, що дозволяють розрахувати необхідну потужність котла.

Переваги та недоліки електричних котлів
Електричний котел, як і будь-який інший, нагріває теплоносій (зазвичай це вода), який потім віддає тепло радіаторам. Але для виробництва тепла це обладнання потребує не палива, а електроенергії.
До специфічних переваг електрокотлів належить наступне:
- Максимальна ефективність. ККД електричних моделей близький до 100%, втрат енергії практично немає.
- Економія коштів. Завдяки високому ККД відбувається істотне зниження витрат на опалення приміщень і на виробництво гарячої води для гігієнічних потреб.
- Це обладнання можна використовувати в тих ситуаціях, коли немає газопостачання, або там, де різноманітні види палива використовувати небажано.
- Тиша. У конструкції відсутні рухомі частини, тому котел, що працює, майже не видає звуків.
- Компактність і ергономічність. Електрокотли мають малі розміри, їх можна експлуатувати в невеликих приміщеннях. Вони не потребують складу для зберігання запасів палива. Їм не потрібні ні димарі, ні газові труби, ні витяжні системи.
- Безпека та екологічність. Котел не потребує палива, що підвищує пожежну безпеку всієї будівлі. Під час роботи агрегат не виробляє токсичних вихлопів, сажі, кіптяви, чадного або вуглекислого газу.
Існують повністю автономні моделі, які можуть працювати навіть поза електромережею. Це теж важлива перевага.
Певні недоліки в електричних котлів теж є. До них належать наступні:
- Збільшення рахунків за електрику. Електроенергія має тенденцію до подорожчання, що знижує ефективність роботи всього електрообладнання.
- Потрібна потужна електропроводка. Дане обладнання споживає багато енергії, тому проводка повинна бути дуже надійною. Якщо вона стара або несправна, електрокотел працювати не буде або створить небезпеку пожежі.
- Для установки деяких моделей потрібно отримати спеціальний дозвіл.
- Залежить від подачі електроенергії. Якщо електрику відключають, будинок залишається без опалення і гарячої води.
Також електрообладнання не дуже підходить для виробництва великої кількості гарячої води. Якщо її витрата значна, доведеться ретельно продумати своє рішення.
Електрокотел для своєї роботи не потребує палива ні в якому вигляді. Щоб виробляти тепло, йому необхідне тільки джерело електрики, причому вона не обов’язково повинна бути з електромережі. Моделі істотно різняться за потужністю, розмірами та ціною, тому для кожного конкретного випадку можна підібрати оптимальне рішення.