Навколишнє середовище пилових кліщів та заходи боротьби з ними

Підтримка чистоти у будинку необхідна не тільки з естетичної точки зору, але й для запобігання виникненню таких захворювань, як бронхіальна астма, алергічний риніт, дерматит та кон’юнктивіт. Взаємозв’язок цих явищ пояснюється наявністю у пилу мікроскопічних павукоподібних істот, що викликають перераховані патології. Тому треба знати ефективні способи, як позбутися від пилових кліщів.

жінка чхає
Найдрібніші паразити провокують у людини хронічні захворювання.

Опис паразита та середовище його проживання

Розміри цих членистоногих становлять від 0,1 до 0,5 мм. Як усі павукоподібні, вони мають 4 пари кінцівок, маленьку голову та кругле тіло, покрите хітиновою кутикулою.

Самиця відкладає яйця, кількість яких за раз досягає близько 60 штук, та через 65-80 днів із них з’являються личинки. У середньому самиця живе 10 тижнів, у той час, як термін життя самця обмежений одним місяцем.

пилові кліщі малюнок
Розгледіти яйця та саму комаху неможливо неозброєним оком.

Оптимальним температурним режимом для розвитку пилових кліщів є діапазон +18…+25°C. Також паразити надають перевагу місцям з підвищеною вологістю.

Членистоногі поселяються у матрацах, оббивці м’яких меблів, килимах, подушках, покривалах. Як джерела харчування вони використовують шматочки шкіри людини та дрібні частинки їжі. Відсутність органічних сполук позбавляє кліщів їжі, та вони гинуть. Тому так важливо проводити регулярне вологе прибирання, прати килими та пледи, міняти постіль, витрушувати сміття з мішка порохотяга.

Особливості харчування

Цікавою особливістю харчування пилових кліщів є те, що перетравлювання відбувається найчастіше поза їхнім тілом. З цією метою вони поміщають на частинки органіки спори грибів роду Aspergillus, які здійснюють процес перетравлення за допомогою ферментів. Тільки після цього паразит поїдає вже перероблену їжу. У результаті утворюються фекальні маси, що виділяються у зовнішнє середовище та містять специфічні білки Der f1 та Der p1, що викликають руйнування та відмирання клітин епідермісу людини. Дані речовини провокують появу симптомів алергії у людей, які схильні до цих захворювань.

грибок аспергілус
Харчування кліща відбувається особливим чином – за допомоги паразитичних грибків.

Спори грибів, що переносяться кліщами, також являють серйозну небезпеку для здоров’я. Тому у домашніх умовах найефективнішим способом боротьби є вологе прибирання із застосуванням мийних засобів, що містять протигрибкові компоненти.

Причини алергії

Крім описаних вище білків, симптоми алергічних реакцій можуть бути викликані:

  • скинутим під час линяння хітиновим покровом паразитів;
  • ферментом протеазою, що виробляється у пилових кліщів для забезпечення перетравлення їжі.
алергія та чихання
Сукупність цих чинників може спровокувати гострі напади алергії, які проявляються у вигляді шкірних явищ, бронхіальної астми, ринітів тощо.

Велику роль при цьому відіграє концентрація кліщів:

  • 100 особин у 1 г пилу вважається безпечним показником;
  • від 100 до 500 паразитів можуть викликати напади астми у людей, які страждають алергією на інші речовини (квітковий пилок, харчові компоненти, шерсть домашніх улюбленців);
  • від 500 до 1000 членистоногих у 1 г пилу викликають симптоми захворювань у людей, схильних до алергії;
  • понад 1000 одиниць паразитів вважається концентрацією, небезпечною навіть для здорової людини.

До ознак, які свідчать про високу концентрацію пилових кліщів у приміщенні, слід також віднести:

  • часті головні болі;
  • млявість, сонливість, швидку стомлюваність;
  • дратівливість;
  • сухість слизових оболонок носової та ротової порожнини, кон’юнктиви;
  • свербіж шкіри, висипання, почервоніння.

Якщо при виході з приміщення симптоми поступово проходять та з’являються після повернення назад, то слід подумати, як позбутися від пилових кліщів у домашніх умовах.

Заходи боротьби з паразитами

Для ефективної боротьби з членистоногими треба знати чинники, які викликають їх загибель або перешкоджають розмноженню. До них відносяться:

  • температура, що перевищує +60°С, призводить до смерті паразитів протягом 60 хвилин;
  • мороз нижче 0°C є згубним;
  • зниження рівня вологості у повітрі нижче 35% комахи не переносять.
відкрите вікно
Паразити не можуть пережити знижену температуру повітря.

Використовуючи ці відомості, можна розробити план заходів, які дозволять значно знизити концентрацію даних паразитів у приміщенні:

  1. У зимовий час винести постільні приналежності, килими, пледи та матраци на вулицю на 20-30 хвилин. Це дозволить знищити не тільки статевозрілих особин, але також личинки та яйця.
  2. У жаркий період цю процедуру можна повторити. Крім високих температур, на паразитів згубно діють сонячні УФ-промені.
  3. Регулярне прибирання пилу вологою серветкою з меблів та підлоги. Можна розчинити у 10 л води 150-200 г великої кухонної або морської солі, що буде сприяти зниженню кількості паразитів.
  4. Заміну подушок та матраців бажано проводити кожні 5 років. Матеріал виробів не має значення, бо пилові кліщі прекрасно себе почувають як у натуральних, так і в синтетичних наповнювачах.
  5. Регулярне прання постільної білизни, м’яких іграшок, пледів, чохлів для меблів, ковдр.
  6. При дуже великій концентрації кліщів у квартирі або будинку варто застосувати акарициди. Але у цьому випадку необхідно мати можливість провітрити приміщення після витримування часу експозиції препарату. На період обробки слід видалити з будинку всіх живих істот, включаючи птахів та акваріумних рибок.
  7. Говорячи про обробку текстильних виробів, не варто забувати про верхній зимовий одяг. Хутряні вироби, шапки, вовняні речі та взуття з підкладкою також служать місцем проживання пилових кліщів.
  8. Використання мийного пилососа для обробки килимів та оббивки м’яких меблів дає хороші результати у боротьбі з членистоногими.
мама та дочка миють підлогу
Регулярне прибирання зі спеціальними або домашніми засобами допоможе впоратися з паразитом.

Використання порохотяга для сухого прибирання може, навпаки, призвести до поширення пилових кліщів. Це пояснюється тим, що паразити залишаються у мішку для пилу та інтенсивно у ньому розмножуються завдяки наявності їжі та сприятливим умовам. При наступному включенні порохотяга вони легко проникають через фільтри та розсіюються по всьому приміщенню. Уникнути цього можна, використовуючи одноразові пакети для збору пилу, регулярно перучи та просушуючи фільтри.

Всі ці заходи не вимагають великих матеріальних та часових витрат, але приносять істотну користь здоров’ю всіх домочадців.

Коли у будинку проживає дитина-алергік, доводиться вдаватися до кардинальних заходів, які полягають у видаленні з приміщення килимів, заміні штор на жалюзі та легкі гардини, частого прання та прасування постільної білизни.

донька та мама прибирають
Подбайте про здоров’я сім’ї – видаліть пилових кліщів.

Створити стерильні умови та позбутися повністю від пилових кліщів не вдасться. Але знизити їх кількість до безпечної концентрації цілком можливо.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.