Сьогодні розглянемо тему, яка важлива для багатьох, а саме – як правильно клеїти флізелінові шпалери на стіну. Ця справа не така проста, як може здатися на перший погляд. Полотнища можуть обриватися, йти наперекіс або морщитися. Розглянемо, як уникнути цих неприємностей та самостійно поклеїти флізелінові шпалери, не вдаючись до допомоги фахівців.
Чим треба запастись, перш ніж приступити до справи
Швидше за все, речі, потрібні для проклейки, у вас вже є, але пройдемося по списку. Це:
- драбина або козли;
- 3–5-метрова рулетка;
- 2 простих олівці;
- рівень;
- виска;
- місткість для клею, якщо ви не купили його вже у ній;
- клей;
- довга лінійка;
- кисть, а краще валик для нанесення клею;
- канцелярський ніж;
- шпалерні ножиці, якщо потрібне – фігурне вирізування;
- притискний валик для розгладження бульбашок;
- чисті ганчірки.

Що треба зробити перед початком роботи
Просто так флізелінові шпалери не поклеїш. Треба підготувати їх та стіни, щоб потім не відриватися від справи.
Готуємо основу
Поверхня має бути ідеально гладкою, тому що шпалери її точно повторюють.
Ви можете зіткнутися з кількома варіантами наклеювання шпалер:
- На масляну фарбу – берете наждачку або шліфувальний верстат та повністю знімаєте шар фарби.
- На акрилову фарбу – вона вам не завадить, достатньо протерти пил.
- На старі шпалери – зніміть їх і ретельно відшліфуйте стіну.
- На гіпсокартон – проклейте стики серп’янкою та зробіть ґрунтовку.

Про всяк випадок перевірте, чи рівні у вас стіни. У вас є ліхтарик? Посвітіть ним на стіну та подивіться, чи не з’явиться десь тінь. На нерівні стіни шпалери не можна клеїти. Їх доведеться спочатку вирівняти, особливо у кутах.
Щоб клей висихав рівно та не було бульбашок, закрийте вікна та кватирки. Постарайтеся, щоб у приміщенні була не дуже висока температура. У спеку полотнища можуть бути деформовані.
Напевно, вам не варто нагадувати про зняття вимикачів та розеток, якщо ви, звичайно, не хочете мучитися з вирізуванням під них отворів.
Останній етап підготовки стін – нанесення рівної прямовисної лінії, від якої ви починатимете роботу. Використовуйте для цього виску або нівелір.
Готуємо шпалери
Точно порахувати кількість рулонів досить складно. Вона залежить від:
- ширини полотна;
- наявності на шпалерах орнаменту;
- специфіки кімнати.
Найвужчі шпалери мають розмір 53 см, а найширші – 140 см. Чим ширина більша, тим менше потрібно зістиковувати полотна та тим швидше буде процес. Але водночас і клеїти їх дещо складніше. Тому, виходячи з ширини шпалер та висоти стель, спробуйте прикинути потрібну кількість. Найпростіше це зробити для шпалер, у яких не треба підбирати рисунок. Якщо орнамент є, врахуйте величину раппорта (циклічність малюнка). Без підгонки малюнку рулонів потрібно менше.

Також зверніть увагу на етикетку: якщо шпалери мають зустрічне наклеювання, на ній це буде вказано. Це означає, що шпалери треба буде почергово повертати.
Поради:
- Не беріть шпалери з різних партій, навіть якщо вони здаються однаковими. Може виявитися незначна різниця у кольорі та фактурі, яка стане помітною після висихання.
- Не нарізайте відразу всі шпалери, тому що дуже часто висота стін по периметру кімнати відрізняється на кілька сантиметрів.
Розводимо клей
Якщо ви ще не вибрали клей, не купуйте варіант, призначений для простих шпалер. Флізеліновий клей більш щільний та густий. На упаковці має бути відповідне маркування. При наклеюванні паперовим клеєм шпалери сповзуть вниз.
Також можна клеїти на вініловий клей та клей для шпалер під фарбування.
Не розводьте відразу багато клею, адже ви не знаєте, скільки часу займе робота. Через тривале перебування на повітрі склад може втратити чіпкість, і доведеться використовувати нову партію.

На крайній випадок можна прибрати клей, що залишився, у холодильник.
Процедура наклеювання
Якщо ви клеїте шпалери своїми руками вперше – візьміть помічника, щоб він підтримував низ полотнищ. На етикетці шпалер та клею часто наводяться корисні поради та правила, які можуть допомогти все зробити правильно.
Наносимо клей
Ось тут може постати питання: куди наносити клей – на стіну чи на шпалери? Відповідь для флізелінових шпалер – тільки на поверхню, що обклеюється.
Наносіть клей на ширину, трохи більшу за розмір полотна. Товщина шару має бути достатньою, але не надмірною.
Порада: не мажте відразу всю стіну, оскільки клей швидко висихає.
Приклеюємо перше полотно
Ви не знаєте, з чого та звідки розпочати? Згадайте про нанесену вертикальну лінію.
Не треба починати клеїти від кута або вікна, як звикли робити раніше – навіть при добре проведеному ремонті вони можуть бути не надто рівними. Але навіть якщо ви приклеїте перше полотно ідеально, перевіряйте ще раз через пару полотен рівнем або схилом, чи не відхилилися ви вбік.
Порада: не поспішайте! Почніть зверху та потихеньку женіть полотно вниз, ретельно розрівнюючи його, щоб не виникло бульбашок і складок. Рухайте шпатель від центру до країв, щоб не полотно сповзло і повітря швидше виходило з-під шпалер.
Якщо полотно приклеїли, а потім виявився міхур, постарайтеся відвести його до краю чистою ганчірочкою. А от якщо вийшла зморшка, то доведеться відклеїти шпалери до цього місця та приклеїти їх заново.

Поєднуємо орнамент
При нарізанні шпалер з малюнком враховуйте розмір рапорту. Це допоможе відразу підготувати полотно і на стіні лишиться тільки приставити полотна встик у місцях збігу малюнка.
Коли у вас з’явиться досвід, ви зможете клеїти шпалери прямо з рулону без попереднього нарізування полотен.
Ось і всі хитрощі роботи з флізеліновими шпалерами. Тепер ви знаєте, як їх поклеїти самостійно.