Сучасну кухню неможливо уявити без холодильника. Невипадково цей агрегат відноситься до товарів першої необхідності: без нього неможливо зберегти свіжість продуктів та готових страв. Вибираючи новий холодильник, люди орієнтуються на марку, дизайн та власні смаки. Почасти це правильно, але такий вибір не завжди виявляється правильним. Запропоновані поради допоможуть вибрати холодильник, який надійно служитиме довгі роки.
Об’єм, габарити та деякі зовнішні особливості
Якщо подивитися на представлені в магазинах побутової техніки холодильники, то помітно, що виробники випускають агрегати з різною шириною, висотою та глибиною, а також об’ємом. Тому одна з найбільш важливих рекомендацій у питанні, як вибрати холодильник, – насамперед визначитися з ємністю агрегату.
Холодильна техніка повинна вмістити необхідний запас продуктів. Вони мають розташовуватися не впритул, але в невеликій відстані один від одного. Стандартні рекомендації щодо вибору обсягу в залежності від кількості членів сім’ї:
- 1-2 особи – 200-380 л;
- 3-4 особи – 350-530 л;
- 5 і більше осіб – щонайменше 550 л.
Вказано сумарний корисний об’єм холодильної та морозильної камер.
При виборі необхідно враховувати й особливості харчування. Холостяку, який воліє харчуватися в кафе, а вдома тримати лише невеликий запас їжі для сніданку або вечірнього перекусу, немає сенсу придбавати модель місткістю 200 л. У продажу є компактні агрегати, які займають мінімум місця на кухні та зберігають свіжість продуктів. А для великої родини, де люблять домашню їжу, варто вибирати містку техніку.
Зробивши вибір обсягу, необхідно заміряти місце, куди планується поставити агрегат. Стандартні габарити техніки: ширина 60 см і приблизно така сама глибина, висота може бути різною. Останній параметр обмежується лише висотою стелі. Такі розміри оптимально підходять для компактних кухонь.
У продажу є ширші або глибокі холодильні агрегати. Вирішуючи купити «нестандартний» за габаритами холодильник, необхідно продумати, як він впишеться в інтер’єр. Занадто широкий, якщо його поставити на маленькій кухні, створить відчуття захаращеності приміщення, а надто глибокий буде виступати за межі кухонного гарнітуру та порушить стиль оформлення.
Висота, здавалося б, не найважливіший параметр. Якщо потрібен об’єм більший, а в кухні не дуже багато місця, можна придбати високу модель зі стандартною шириною та глибиною. Потрібно лише враховувати, що невисокій людині не дуже зручно брати продукти з верхніх полиць.
Для техніки, що вбудовується, стандартна глибина – 55 см, а висота і ширина підбираються з урахуванням ніші в кухонному гарнітурі, призначеної для розміщення побутової техніки.
Якщо немає місця для повнорозмірного холодильника, то в магазині можна вибрати компактний агрегат шириною 45 см. Об’єм у нього невеликий, морозилки зазвичай немає.
Потрібно звернути увагу на те, в який бік відчиняються дверцята. Це так само важливо, як вибір місця для побутової техніки, адже відкриттю дверей ніщо не повинно заважати. У деяких моделях передбачена можливість перевісити дверцята, для цього навіть є отвори.
Чи потрібна морозилка
Більшість відповість позитивно, адже заморожені продукти довше зберігаються і завжди зручно мати під рукою запас м’яса, риби, напівфабрикатів, замороженої зелені та фруктів. Але навіть якщо людина не займається приготуванням їжі і вдома має намір зберігати мінімальний запас продуктів, не варто відмовлятися від цієї корисної опції. За допомогою морозилки можна:
- зберегти морозиво у літню спеку;
- зробити лід для напоїв;
- швидко охолодити шампанське.
Маленькі моделі холодильників постачаються без морозилки або з невеликим морозильним відділенням, більше схожим на поличку.
Кількість камер
Вирішуючи, який холодильник вибрати, необхідно визначити кількість камер. Наразі випускається кілька варіантів комплектації.
Однокамерні
Холодильна та морозильна камера знаходяться за одними дверима або морозилки немає зовсім. Модель підійде для дачі, кімнати відпочинку співробітників в офісі. Недолік однокамерних – у вищому споживанні енергії. При відкритті дверцят температура підвищується в холодильному та морозильному відділенні. Щоб відновити температурний режим, пристрій витрачає більше енергії.
Двокамерні
Найпопулярніший варіант. Камери однакові за обсягом або морозильна дещо менша. Кожне відділення має свої дверцята.
Трикамерні
Є додаткове відділення з параметрами температурного режиму від 0 до +2°C. Ця камера призначена для швидкопсувної їжі. У ній продукти довше зберігають свіжість: овочі та зелень не в’януть, м’ясо та риба можуть зберігатися охолодженими.
Вибираючи двокамерний агрегат, необхідно звернути увагу на розташування морозилки. Більшість віддає перевагу нижньому розташування морозилки, адже холодильним відділенням користуються набагато частіше, а якщо воно буде внизу, то доведеться щоразу нахилятися, щоб дістати потрібний продукт. Це не завжди зручно, особливо для літньої людини.
Є ще американський варіант (Side-by-Side), де морозилка та холодильне відділення розташовані поруч один з одним і мають великі обсяги. Дуже зручно, просто відчинивши дверцята, оцінити продуктові запаси. Американська модифікація при стандартній глибині може мати ширину до 120 см. Коштують такі агрегати дорожче, ніж з верхнім або нижнім розташуванням морозильної камери, та підходять для великих сімей.
Тип розморожування
Старі холодильники доводилося розморожувати кілька годин, а потім збирати талу воду і мити камери. Сучасна техніка позбавлена цього недоліку – холодильники розморожуються самостійно. Виробники пропонують два підходи до боротьби з льодом:
- Крапельне розморожування. Волога, що з’являється в процесі роботи техніки, стікає по задній стіні камери спеціальний піддон, розташований недалеко від компресора. Тепло, що виробляється під час роботи компресорного вузла, випаровує вологу, що накопичилася. Розморожувати техніку все ж таки іноді доводиться, але не частіше разу на рік.
- No Frost. Охолоджувальний елемент розміщений в окремому відсіку, там же конденсується та збирається волога. Холодне повітря з відсіку камери нагнітається системою вентиляторів. Розморожування не потрібно зовсім.
Більшість покупців воліє купувати звичні недорогі апарати з краплинним розморожуванням, ігноруючи більш дорогий варіант. Проте система No Frost має низку безперечних переваг:
- Рівномірне охолодження продуктів. Система вентиляторів розподіляє холодне повітря рівномірно по всій площі камери. Їжа краще охолоджується, отже, і довше зберігається.
- Швидке відновлення температурного режиму. При відкритті дверцят температура у відсіку підвищується. Щоб відновити параметри, компресор інтенсивніше працюватиме і при цьому споживатиме більше енергії. Швидке відновлення температури робить холодильник No Frost економнішим.
- Система працює на холодильному та морозильному відділенні. Це важлива перевага перед краплинними, де розморожування встановлюється лише на холодильний відсік.
Система No Frost має кілька мінусів. Через вентиляторне обдування продукти можуть «завітрюватися». Щоб цього уникнути, їжу потрібно зберігати у контейнерах чи пакетах. Другий недолік пов’язаний із встановленням ємності хладагента в окремому відсіку та наявністю системи вентиляції. Через це дещо скорочується корисний обсяг холодильника.
Існують також комбіновані моделі, в яких поєднується No Frost (у холодильній камері) та крапельне розморожування (у морозилці). В обох камерах підтримується оптимальна вологість, продукти не пересихають.
Тип та кількість компресорів
Вирушаючи вибирати холодильник, мало хто знає про особливості роботи компресора, а цей параметр дуже важливий. За типом компресорні вузли бувають двох видів:
- Лінійні. Нагнітають холод до потрібної температури, потім вимикаються на короткий час. Такий режим знижує споживання енергії. Незначний недолік: під час роботи компресора чути шум.
- Інверторні. Функціонують безперервно, періодично змінюючи потужність підтримки температури. Споживання електрики може бути трохи більше, ніж у лінійних, зате при плавному регулюванні потужності холодильника шумів практично не чутно.
Виробляються холодильники з одним і двома компресорами, причому це можуть бути лінійні, так і інверторні вузли.
Якщо встановлено лише один компресор, він одночасно знижує температуру в холодильному і морозильному відсіку. Вимкнути можна лише обидві камери, та й навантаження на двигун більше. Через це компресор може швидше зношуватися.
Двокомпресорні холодильники мають два вузли. Кожна камера охолоджується окремо. Цей тип значно надійніший.
Є кілька причин, чому двокомпресорна техніка є гарним варіантом:
- Можливість вимкнути лише одну з камер. Це дозволяє помити холодильний відсік при працюючій морозилці або навпаки.
- Найкраща підтримка температурного режиму.
- Довговічність.
Який холодильник краще – з інверторним компресором чи лінійним, залежить від кількох факторів. Якщо потрібно мінімум шуму при роботі, то варто вибрати інверторний, зате лінійні економічніші. За роки роботи агрегату економія електроенергії буде відчутною.
Кліматичний клас холодильного агрегату
Для тривалої та ефективної роботи побутової техніки необхідне підтримання певної температури зовнішнього середовища. Клас кліматичних умов позначається латинськими літерами:
- Оптимальний варіант для будинку, коли холодильник встановлюється на кухні або у вітальні. Рекомендований температурний режим: від +16 до +32°C. Нижчі та вищі температури можуть порушити роботу вузлів.
- Цей клас включає широкий температурний діапазон: від +10 до +32°C. Якщо зими в регіоні не дуже суворі, такі моделі можна поставити на закритій неопалюваній лоджії або на веранді.
- Призначений для спекотного клімату: від +16 до +38°C.
- Стійка до спеки модель. Може працювати за температури від +16 до +43°C.
Вибір класу залежить від того, за якого температурного режиму буде експлуатуватися техніка. У сучасних будинках зазвичай встановлені кондиціонери, тому класи N та SN будуть оптимальним рішенням.
Недотримання умов експлуатації відповідно до кліматичного класу може спричинити те, що виробник відмовить у гарантійному ремонті.
Енергоспоживання
Холодильному обладнанню, як і будь-якому іншому, надається клас споживання енергії. Він має буквене маркування від А до G. Клас А – найекономічніший. У цій серії є навіть суперекономічні агрегати з маркуванням А+++. B – менш ефективні, а якщо зазначено C, то таку техніку брати не слід.
Додатково можна переглянути інструкцію. У ній завжди зазначено, скільки електроенергії агрегат споживає в кіловатах щорічно. Це дозволяє дізнатися, скільки коштуватиме утримання техніки з урахуванням розцінок на електроенергію в регіоні.
Рівень шуму
Якщо холодильник встановлюється в будинку, краще підбирати параметр 40 дБ і менше. Це комфортний рівень для людського вуха – звук працюючого холодильника не дратуватиме.
Корисні опції
Виробники часто доповнюють техніку додатковими опціями. Перш ніж вибрати холодильник, варто поцікавитись про додаткові можливості.
Суперзаморозка
Для швидкого заморожування температура короткий час знижується до –24°C. Це запобігає кристалізації рідини всередині продукту та зберігає більше корисних речовин.
Тривалість збереження холоду
Цей показник вказує, протягом якого часу підтримуватиметься холод у камерах у разі відключення електроенергії. Опція актуальна, якщо у вашому районі часто пропадає електрика.
Захист від дітей
Майже вся сучасна техніка має електронне керування. Незважаючи на те, що панель розташована досить високо, деякі діти знаходять спосіб дістатися до неї та змінити налаштування. Функція захисту не дозволить дитині збити вже запрограмовані режими налаштувань.
Індикатор відкриття дверцят
Якщо двері довго відчинені або після закриття прилягають нещільно, то лунає звуковий сигнал. Зазвичай проблема із зачиненням дверцят виникає у дитини або літньої людини, а швидке звукове сповіщення дозволяє своєчасно помітити та усунути цю неприємність.
Зона свіжості
Наявність додаткового відділення, де підтримується близька до нуля температура, набагато довше зберігає свіжість їжі, що швидко псується.
«Відпустка»
Ця опція є лише в однокомпресорних холодильників. Актуальна для тих, хто часто їздить у відрядження. Активувавши цю програму, можна вимкнути холодильну камеру, залишивши працювати лише морозилку. У двокамерних холодильників через те, що охолодження походить від різних моторів, можна будь-якої миті відключити морозильне або холодильне відділення.
Розумне управління
Деякі бренди, наприклад, LG та Toshiba, зробили зі своїх холодильників багатофункціональні прилади. На рідкокристалічному екрані можна переглянути вміст камер або, наприклад, розважальне відео, щоб не нудьгувати на кухні під час приготування. Розумний холодильник може навіть замовити продукти в інтернеті, звіривши заздалегідь складений вами список із вмістом полиць.
Вугільний фільтр
Призначений для очищення повітря на камерах. Але якщо своєчасно викидати зіпсовані продукти, а страви зберігати у накритих кришкою контейнерах, то можна обійтися без цієї опції.
Льодогенератор
За допомогою цієї функції проводиться заморожування попередньо залитої води. Деякі льодогенератори можуть навіть самостійно набирати воду із водопровідної мережі. Але якщо холодильне обладнання не встановлено в барі, де постійно потрібна крига для напоїв, варто задуматися про необхідність цієї опції. Якщо крижані кубики потрібні нечасто, можна обійтися силіконовими формочками чи пакетиками для формування льоду, які продаються в магазинах.
Антибактеріальне покриття
Іони срібла, що покривають внутрішню поверхню холодильного відсіку, знищують шкідливі мікроорганізми.
Перед тим, як купувати холодильний агрегат, слід вирішити, які функції дійсно корисні, а від яких можна відмовитися. Наявність додаткових функцій підвищує ціну.
Які помилки часто трапляються при виборі моделі
Буває, що обраний холодильник замість комфорту від використання завдає розчарування. Це відбувається через те, що при виборі побутової техніки людина зробила помилку. Ось найпоширеніші:
- Неправильно визначили розміри. Таке найчастіше трапляється при покупці в інтернеті, коли за викладеним зображенням складно зрозуміти величину приладу, а на зазначені поруч параметри уваги не звернули.
- Не врахували всі технічні характеристики. Сподобався зовнішній вигляд, а потім з’ясувалося, що обладнання з технічної точки зору не відповідає побажанням.
- Техніка дуже шумить. Виробник вказує рівень шуму в інструкції. Якщо він більше 40 дБ, то перебувати поруч із таким агрегатом не дуже комфортно.
Поради щодо вибору
Щоб техніка радувала бездоганною роботою довгі роки, потрібно дотримуватися нескладних правил при виборі:
- Точно визначитися з місцем, де буде стояти холодильник, і заміряти параметри рулеткою. Виробник вказує точні габарити, і навіть при покупці в інтернет-магазині ви зможете придбати модель з потрібними параметрами.
- Вирішити, який матеріал поличок краще. Пластик дешевше, але він недовговічний і може пошкоджуватися в процесі експлуатації. Скло коштує трохи дорожче, але міцніше і доглядати його нескладно. Краще вибирати скляні полички – до того ж людині невисокого зросту добре видно, що лежить нагорі холодильної камери. Окремий варіант – металеві ґрати. Якщо є можливість, то варто віддати перевагу їм: ґратчасті полиці забезпечують хорошу циркуляцію повітря, продукти краще зберігаються.
- Заздалегідь вибрати систему розморожування. Якщо потрібен бюджетний варіант, краще вибрати крапельну. Але за системою No Frost догляд набагато простіше: розморожувати не потрібно, слід лише 1-2 рази на рік, у міру забруднення, мити холодильні відсіки.
- Звертати увагу на рівень шуму. Якщо не хочеться, щоб заважав звук працюючої техніки, треба підбирати з показником 40 дБ або менше.
Додатково при виборі холодильника варто вивчити рейтинг найкращих моделей року, де вказані виробники та характеристики холодильників.
Найбільш популярні моделі
За відгуками покупців та після аналізу експертів було обрано топові моделі холодильників, які користувалися популярністю минулого року:
- LG GA-B489 ZVCK. Енергоефективний та потужний, оснащений системою No Frost, тому не потребує періодичного розморожування. Має дві камери, а серед додаткових опцій – захист від дітей та режим відпустки. Також є вбудований індикатор та контролер температури.
- Liebherr CNef 3915. До переваг цього варіанта відносять знижене споживання електроенергії, великий термін служби та місткі відсіки для зберігання. Під час роботи агрегат видає мінімум шуму. Має стильний класичний дизайн.
- Samsung RS-552 NRUASL. Місткий холодильник (об’єм 538 літрів) для великої родини. Є опція суперзаморозки та режим відпустки. Оснащений розморожуванням No Frost, енергоспоживання А+.
- Gorenje RKI 4182 E1. Агрегат для невеликої родини має об’єм 260 літрів. Модель відрізняється зниженим споживанням електроенергії. Додатково привертають увагу полички, виготовлені з надміцного скла. Холодильник, що вбудовується, відмінно підійде до більшості стандартних кухонних гарнітурів.
Вартість техніки при виборі має велике значення. Але навіть серед бюджетних варіантів є агрегати із чудовими робочими характеристиками. Ознайомившись із рекомендаціями, як вибрати холодильник, які параметри необхідні, а від яких опцій можна відмовитись, ви зможете купити модель, що відповідатиме всім побажанням.