При великій кількості сучасних оздоблювальних матеріалів, шпалери, як і раніше, залишаються улюбленим «одягом» для стін. Це можна пояснити теплим та абсолютно домашнім відчуттям, яке відчувається в кімнаті, обклеєній шпалерами. Особливо це важливо для приміщень, призначених для відпочинку. Якщо ви хочете знати, як обрати колір шпалер у спальню, читайте поради експертів.

Чим спальня відрізняється від інших кімнат
Займаючись облаштуванням свого житла, можна помітити, що саме спальня викликає дуже багато труднощів при підборі інтер’єру, оздоблення, декору та іншого. Хочеться досягти максимально комфортної атмосфери, створити заспокійливий та приємний фон для нічного відпочинку.
При виборі шпалер важливі всі аспекти:
- тип – паперові, вінілові, флізелінові, текстильні;
- фактура – гладкі, тиснені, рельєфні, імітація природних матеріалів;
- колірні рішення – монохромні, з малюнком, комбіновані, фотошпалери;
- основний колір фону.
Загальне враження від спальні створюється комбінацією всіх перерахованих деталей, причому шпалери повинні психологічно підходити господарям квартири. Адже саме мешканцям належить проводити у спальні досить багато часу, тому шпалери не повинні дратувати та заважати розслабленню після трудового дня. Досвідчені дизайнери завжди враховують психотип замовника:
- Сангвінікам подобаються світлі теплі відтінки.
- Холерикам легше засипати у спальні зі шпалерами пастельних тонів.
- Флегматики та меланхоліки віддають перевагу блакитним та зеленим відтінкам.

Правила підбору шпалер
Чому такий важливий вибір шпалер? Загальна площа стін у будь-якому приміщенні набагато більша, ніж розміри інших поверхонь, і саме вигляд шпалер створює основне враження від кімнати. Важливо враховувати стилістику інтер’єру, дизайн меблів та обов’язково вік господаря кімнати. У магазинах продаються шпалери з дитячою тематикою, які не підійдуть для дорослих.
Фактура, колір і малюнок шпалер мають і практичне значення – вони допомагають виправити пропорції приміщення, візуально збільшити простір, «підняти» стелю, замаскувати зовнішні дефекти стін та нерівність кутів.
Як бачите, правильний підбір полотен може вирішити кілька проблем одночасно.
Корисно знати види та особливості сучасних шпалер:
- Паперові – найекологічніші, вони дихають, до того ж вони недорогі.
- Флізелінові – міцні, товстіші, добре приховують дрібні дефекти поверхні стін.
- Вінілові – міцні, довговічні, вологостійкі.
Як працює колір
Відомо, що кожен колір по-своєму впливає на емоційний стан людини. Щодо спального приміщення найкращим вибором вважаються світлі, спокійні колірні рішення. Розглянемо можливості популярних кольорів.
Білий
Універсальний, але нудний та мазкий варіант. Він чудово поєднується з іншими кольорами та дуже гарний у комбінуванні. Для спальні у сучасному стилі добре підійдуть фактурні білі шпалери або поєднання гладких та рельєфних ділянок. Білий підходить для різних стилів – класики, скандинавського, морського, лофту, хай-теку, провансу, мінімалізму.
Ніжні пастельні відтінки
Безпрограшний варіант. Палітра найширша – рожевий, блакитний, вершковий, перлинний, персиковий, пшеничний. Такі шпалери заспокоюють увечері та радують вранці, наповнюють кімнату світлом і теплом.
Синій
Колір різної насиченості також заспокоює та допомагає заснути. Він чудово підійде для спальні хлопчика-підлітка.
Зелений
Має потужну заспокійливу дію, відмінно знімає стрес та прибирає негативні емоції.
Сірий
Дуже цікавий вибір. Цей нейтральний та невибагливий колір добре працює у найнесподіваніших комбінаціях. Якщо ви любите експерименти, спробуйте поєднання сірого з іншими тонами – жовтим, бірюзовим, вишневим, білим, рожевим. У колірній палітрі сірого безліч відтінків, тому він підходить для різних інтер’єрних стилів – урбаністичного, мінімалізму, модерну, хай-теку, лофту.
Бірюзовий
Незвичайний для спальні, але приємний, життєрадісний відтінок. Дизайн спальні у бірюзових тонах виглядає свіжо та енергійно, але враховуйте, що насиченість бірюзового кольору залежить від освітлення. Він виграшніше виглядає у поєднанні з білим та бежевим.
Бежевий
Чудовий фон для будь-якого інтер’єру. Це ненав’язливий колір, що розслаблює і створює домашню атмосферу. Кімната в бежевих тонах виглядає просто та зі смаком. Для спальні треба підбирати красиві, «смачні» відтінки бежевого – золотистий, горіховий, шоколадний. Бежево-коричневі кольори відповідають таким стилям, як:
- класика;
- еко;
- кантрі;
- мінімалізм;
- прованс;
- лофт.
Бузковий
Треба використовувати дозовано. Він уміє створювати атмосферу для розслаблення, але у великій кількості втомлює, тому краще використовувати поєднання бузкового з іншими кольорами. Наприклад, бузково-білі шпалери прикрасять інтер’єр спальні для дівчинки, а круті бузково-чорні стіни підійдуть для спальні у стилі артдеко, еклектика, шебі-шик чи в східному стилі.
Від яких шпалер треба відмовитись у спальні
Як би ви не любили наведені нижче кольори, для спальні вони категорично не підходять. Вони викликають дратівливість, занепокоєння, навіюють тривожні думки та надмірно бадьорять, заважаючи заснути. Отже, проходьте повз полотен наступних кольорів:
- червоний;
- жовтий;
- помаранчевий;
- чорний;
- фіолетовий.
Визначаємося з малюнком
Попри те, що ідеальним варіантом вважаються монохромні полотна, не можна відмовлятися від полотен з візерунком, здатним змінити простір:
- Вертикальні смуги «підіймають» стелю.
- Горизонтальні смуги подовжують стіни, що важливо для вузької кімнати.
- Діагональні смуги підходять для маленьких кімнат із не дуже рівними кутами. Вони зміщують кут огляду та маскують дефекти.
- Великий малюнок допомагає зробити затишнішою простору та порожню спальню.
- Дрібний орнамент, навпаки, візуально розсуває стіни.
Як допомагає фактура шпалер
Види шпалер визначають фактуру та різноманітність колірних рішень.
Гладкі однотонні полотна органічні в будь-яких приміщеннях, але вони нездатні приховати невеликі дефекти поверхонь та помилки при наклеюванні. Фактурні шпалери виглядають цікавіше, створюють гру світла і тіні, візуально збільшують приміщення. Такий самий ефект створює шовкографія.
Дружба кольору та стилю
До вашої уваги – невелика пам’ятка щодо поєднання стилю інтер’єру і кольору шпалер:
- Класика – бежевий, кремовий, інші пастельні тони.
- Хай-тек – білий та сірий.
- Кантрі – натуральні, природні тони (оливковий, світло-зелений, світло-жовтий, пісочний).
- Скандинавський – білий, блакитний, сірий.
- Модерн – бежеві тони.
- Ретро-стиль – жовтий, рожевий, світло-блакитний, салатовий.
- Прованс – білий, молочний, рожевий, перловий, світло-ліловий, блакитний.
- Морський – білий, блакитний, синій, піщаний.

Поради експертів
Якщо хочете наклеїти шпалери один раз та надовго, не нехтуйте порадами професіоналів:
- У маленьку кімнату купуйте світлі полотна холодних відтінків.
- Для великої спальні підійдуть шпалери з насиченим забарвленням у теплих тонах.
- Для зонування використовуйте шпалери-компаньйони або підберіть комбінації самостійно. Обов’язково має бути загальна ознака – колір, фактура чи малюнок.
- Враховуйте освітленість кімнати та її розташування щодо сторін світу.
- Якщо ви хочете комбінувати різні полотна, зупиніться на двох чи трьох кольорах.
- Враховуйте кольори інших предметів інтер’єру. Якщо підлога, двері, стіни світлі, то відтінки в кімнаті не повинні повністю збігатися та зливатися в одне ціле.
У спальні ми починаємо свій день і закінчуємо його. Тому в цій кімнаті має бути умиротворення увечері та радісне відчуття вранці. Прислухайтеся до себе – який колір у кімнаті створить таку гармонію, щоб вам було добре і спокійно. Подивіться фото інтер’єрів від професійних дизайнерів, оцініть ідеї та модні тренди, походіть по магазинах. Зараз неважко підібрати потрібний варіант. А тепер, коли ви знаєте, як вибрати колір шпалер у спальню, ви зможете купити те, що потрібно саме вам.