Для тих, хто воліє запасати продукти, морозильна камера – незамінна побутова техніка. З її допомогою можна зберегти вирощений на присадибній ділянці врожай, заготовлені напівфабрикати (котлети, пельмені), а мисливці та рибалки зможуть розмістити у великій морозилці свою здобич. У магазинах побутової техніки запропонований великий асортимент морозилок різної модифікації, і дуже складно зробити вибір. Вибрати морозильну камеру з оптимальними робочими характеристиками допоможуть рекомендації фахівців.
Конфігурація морозилки
Випускається два різновиди морозильної техніки: вертикальної орієнтації та горизонтальної (скриня). Вертикальна модель нагадує холодильник, а горизонтальна виглядає як скриня з кришкою, що відкривається вгору. Таке обладнання часто можна побачити у супермаркетах, кафе. Кожна з модифікацій має свої плюси та мінуси.
Горизонтальна
Розміри горизонтальних скринь зазвичай великі. Висота ящика 90 см, ширина від 55 до 90 см, а глибина становить 55-75 см. Ємність горизонтального морозильника від 130 до 400 л. Для зберігання продукції використовують підвісні ящики, а нижній простір зайнятий великими замороженими шматками.
Морозильні скрині мають кілька переваг у порівнянні з вертикальними моделями:
- Великий обсяг корисного простору. При однакових розмірах камери в горизонтальній морозилці можна розмістити більше продуктів.
- Економічність. Така побутова техніка споживає менше електрики.
- Довге утримання холоду. При відключенні електроенергії горизонтальні морозилки довго підтримують низьку температуру в камері.
Важливий плюс: у скрині можна заморожувати і зберігати шматки великого розміру, наприклад, рибу, дичину.
Але є у цього виду морозильних камер недоліки:
- Немає поділу продуктів на групи. Іноді доводиться довго шукати потрібний шматок м’яса чи пакет із напівфабрикатами.
- Змішування запахів. Весь внутрішній простір скрині – це один великий ящик, риба може зберігатися поряд з овочами. Щоб запахи не змішувалися, їжу потрібно заморожувати у контейнерах чи поліетиленових пакетах.
- Незручність під час догляду. Морозильні скрині досить глибокі і, як правило, оснащені ручним розморожуванням. Не дуже зручно мити дно і нижню частину стін великого морозильного відсіку.
Морозильна система горизонтального типу займає багато місця, її неможливо встановити на невеликій кухні. Зазвичай горизонтальні морозилки встановлюють у коморах, на засклених лоджіях або у підвальних приміщеннях.
Вертикальна
Вертикальні морозилки зовні схожі на холодильник, але в них підтримується мінусова температура. По ширині вони можуть бути:
- стандартні – 60 см;
- зменшені – 40-45 см;
- збільшені – до 90 см.
Висота варіюється від 85 см до 2 м. Об’єм камер також є різним і залежить від габаритів. Він варіюється в межах 65-320 л.
Для зберігання продуктів усередині камери розташовані шухляди або полички. Така конструкція морозильника забезпечує ряд переваг:
- Зручність для зберігання. Їжа розкладається по ящиках з огляду на вид.
- Ізольовані відсіки у морозильному відділенні. Це запобігає змішенню запахів, навіть якщо продукція зберігається без упакування.
- Компактна форма. Таку морозилку можна поставити навіть у маленькій кухні.
Деякі вертикальні моделі обладнані системою розморожування No Frost. Це значно полегшує догляд за технікою: на стінах не намерзає льоду, морозильник потрібно лише помити кілька разів на рік.
З мінусів – більш висока порівняно з горизонтальними скриньками вартість, неможливість помістити на зберігання великі шматки та більше споживання енергії.
Вбудована
Окремий вид – вбудовувані морозилки. Це невеликі за розміром агрегати, які необхідно вбудовувати у призначене для них місце у кухонних меблях. Морозильні камери, що вбудовуються, компактні, мають привабливий дизайн, але о’єми у них невеликі. Виконані за типом вертикальних.
Яку вибрати морозильну камеру, вирішуйте виходячи з того, що ви плануєте в ній зберігати, і скільки місця є для розміщення техніки.
Тип компресора
На морозильних камерах встановлюють один із двох видів моторів:
- Лінійний. Його робота складається з циклу увімкнень та вимкнень. Агрегат нагнітає холод до потрібної температури, а потім на певний час вимикається. Коли температура в камері починає трохи підвищуватися, двигун знову вмикається і виробляє холод. Лінійні компресори менш довговічні у порівнянні з інверторними, під час роботи сильно шумлять і в момент увімкнення створюють підвищене навантаження на електромережу.
- Інверторні. Працюють безперервно, змінюючи рівень потужності. Спочатку наганяють холод, а потім постійно підтримують заданий температурний режим. Вони тихіші, не перевантажують електропроводку і служать довше.
Якщо є можливість, краще вибирати морозильник з інверторним компресором.
Рівень шуму
Коли морозильна камера встановлюється у коморі або підвальному приміщенні, то немає значення, наскільки сильно вона шумить при роботі. Якщо ж побутова техніка буде встановлена в одній із кімнат будинку, потрібно враховувати рівень шуму. Виділяють три класи шумності:
- низький – 25-34 дБ;
- середній – 35-44 дБ;
- високий – понад 45 дБ.
Комфортним для людського вуха вважається шум до 40 дБ, отже, потрібно вибирати агрегати з низького та середнього класу.
Енергоспоживання
Важлива характеристика. Морозильна камера включена в мережу постійно. Кількість енергії, що споживається за рік, може бути значною. Клас енергоспоживання маркується літерами від А до D, але сучасна техніка випускається лише у категоріях А та В.
А – найекономічніший клас. У цій групі можна знайти моделі із мінімальним енергоспоживанням. Вони позначаються додатково одним, двома чи трьома плюсами. Найекономніші А+++, а ось клас В у морозильника – не найкращий варіант.
Класи заморозки
Ця характеристика впливає на тривалість зберігання продуктів у морозильній камері та залежить від температурного режиму. Клас заморозки виробник позначає однією сніжинкою (*) або декількома. Розглянемо, що це означає:
- Один значок. Максимальний холод –6°C. Зберігати заморожену їжу можна не більше тижня. Нині цей варіант у магазинах не зустрічається.
- Дві зірочки. Температурний режим до –12°C. Зроблені заморозки можна зберігати до місяця. Не найкращий вибір, якщо агрегат великого обсягу та планується зберігання значних продуктових запасів.
- Три значки. Вони означають, що при температурі до –18°C їжа може зберігатися три місяці.
- Чотири зірки. Найкращий варіант: продукти зберігаються при температурі до –24°C і зберігають свої корисні властивості протягом року.
Можна зустріти маркування у вигляді 5 сніжинок (*****). Воно означає, що морозильник має додатковий відсік глибокої заморозки, де можна при заморожуванні зберегти максимум корисних властивостей продукту.
Якщо розглядати, який морозильник краще, то варто вибрати модель з температурою зберігання до -24°C. Бажано, щоб була опція глибокої заморозки. Звичайно, коштують такі моделі дорожче, зате вони дають можливість довго зберігати продукти.
Кліматичний клас
Мало хто, підбираючи морозилку для будинку, звертає увагу на цей параметр. Якщо морозильний агрегат буде встановлений на кухні або іншому приміщенні, кліматичний клас не дуже важливий. Але коли техніку ставлять у підвалі або на неопалюваній лоджії, то недотримання правил експлуатації може стати причиною відмови у гарантійному ремонті.
Класи кліматичних режимів позначаються латинськими літерами:
- Можна встановлювати тільки в опалюваних приміщеннях, де температура від +16 до +32°C.
- Температурний діапазон більше: від +10 до +32°C. У регіонах з м’яким кліматом техніка може встановлюватися на верандах або балконах, що не опалюються.
- Рекомендовані температури зовнішнього середовища від +18 до +38°C.
- Найстійкіший до спеки клас. Техніка ефективно працює при діапазоні зовнішніх температур від +18 до +43°C.
Також можна зустріти комбіновані варіанти, де в маркуванні вказано два класи. Наприклад, якщо є позначення SN-ST, то побутова техніка може експлуатуватися за температур +10 до +38°C.
Більшості покупців добре підійдуть класи N та SN. Якщо ви збираєтесь ставити морозильну камеру в холодному приміщенні, обов’язково вибирайте SN.
Види розморожування
Для скринь передбачений тільки один вид розморожування – ручне. Камеру потрібно відключити від мережі, розморозити, а потім помити.
У вертикальних агрегатів може бути як ручна, так і система No Frost. Із системою саморозморожування техніка коштує дорожче. Але якщо ви наважитеся придбати морозильник цієї конструкції, то забудете про необхідність відтавати льоду зі стін. Потрібно буде рідко мити камеру для підтримки гігієни.
Хоча ця система не позбавлена недоліків. При ній холодоелемент та ємність для збору конденсату знаходяться в окремому модулі, а повітря рівномірно розганяється по камері за допомогою вентиляторів. Через це не можна зберігати заморозки без пакетів чи контейнерів – вони можуть завітритися. Другий недолік – енергоспоживання дещо вище, ніж у моделей з ручним розморожуванням.
Тип управління
Усі морозильні камери незалежно від конфігурації передбачають можливість зміни температури. Налаштовувати її можна:
- вручну (механічний тип керування);
- на сенсорній панелі (електронний тип);
- за допомогою термостата (електромеханічне керування).
Оптимальним за ціною та комфортністю зараз вважається електромеханічний метод налаштування температури. Як і для механічного регулювання, тут потрібно відкривати камеру для внесення змін до показників. Сенсорний тип – найзручніший і найсучасніший, але й техніка з таким керуванням поки що коштує дорожче.
Додаткові функції та чи потрібні вони
Коли підбиратимете морозильник, зверніть увагу, які ще опції, крім заморозки та зберігання продуктів при низьких температурах, пропонує виробник. Наявність додаткових функцій збільшує ціну. Розглянемо, що дійсно необхідно, а від чого можна відмовитись:
- Суперзаморожування. Забезпечує швидке зниження температури у камері до -32°C, що дозволяє швидше заморожувати продукти. При цьому в їжі зберігається більше корисних речовин. Корисна опція, але часто користуватися нею не варто: при такому режимі створюється підвищене навантаження на компресор.
- Антибактеріальне покриття усередині камери. Зазвичай використовують іони срібла. Антибактеріальне покриття вбиває патогенні мікроорганізми та перешкоджає появі неприємних запахів. Хоча якщо зберігати заморозки в пакетах чи контейнерах, а камеру регулярно мити, то й без цього покриття у морозильному відсіку не буде мікробів чи неприємних запахів.
- Вугільний фільтр. Ще одна не дуже потрібна функція. Фільтр потрібний, щоб очистити повітря всередині морозильника від сторонніх запахів. Якщо не хочеться платити більше, то від неї можна відмовитися та зберігати заморожену продукцію у пакетах чи ємностях.
- Льодогенератор. Попередньо залита у ємності агрегату вода заморожується. Ця опція буде корисна, якщо морозилка стоїть у барі або іншому закладі, де подаються напої з льодом. Варто подумати, чи потрібна ця функція для дому, чи можна заморожувати воду у формах.
- Блокування електронних кнопок. Потрібна опція, якщо в будинку є малі діти. Завдяки цьому дитина не зможе порушити встановлені налаштування, і запаси, що зберігаються, не постраждають.
- Утримання холоду. Цей параметр вказує, скільки часу всередині камери підтримується мінусова температура після припинення подачі електрики. Нормальний діапазон – від 2 годин до доби. Найкраще вибирати агрегати, які тримають холод максимально довго.
- Вбудовані акумулятори. Вони забезпечать роботу в автономному режимі у разі припинення подачі централізованої електроенергії. Залежно від виду моделей заряду вистачає на роботу від 2 до 72 годин.
- Звукові та світлові сигнали. Трапляються у вертикальних агрегатів. При нещільному зачиненні дверцят загоряється лампочка або лунає характерний сигнал. Також сигналізація може сповіщати про припинення подачі електроенергії та підвищення температури в морозильному відсіку.
- Освітлення. Як і в холодильниках, у морозилках встановлюють світлодіодні лампочки. Це зручно, щоб швидше шукати потрібний продукт.
- Економ-режим. Опція вмикається автоматично, якщо морозильна камера частково завантажена. Корисний функціонал, що дозволяє додатково заощаджувати електроенергію.
Перед тим, як купити морозилку, добре подумайте, які додаткові функції вам знадобляться, а якими ви не користуватиметеся. Якщо в сім’ї немає малюків, то блокування клавіш не знадобиться, а якщо ви п’єте напої з льодом дуже рідко, то немає сенсу купувати морозильник із льодогенератором.
Чек-лист з вибору
Розглянемо, як вибрати морозильну камеру з урахуванням характеристик агрегату:
- Вид та розміри. Відразу оцініть, потрібна горизонтальна морозильна камера або вертикальна. Щоб зрозуміти, яка конфігурація краще підійде, заміряйте рулеткою місце, де буде встановлено морозильник, а перед покупкою вивчіть габарити вибраної моделі.
- Зверніть увагу на тип компресора. Інверторні довговічніші і працюють практично безшумно.
- Гучність. Людське вухо дратує акустичне навантаження більше 40-45 дБ. Якщо морозильний агрегат буде встановлюватися в будинку, то важливо вибирати малошумні моделі, щоб гучний звук компресора, що працює, не порушував комфорт.
- Клас заморожування. Від нього залежить, скільки продукт зможе зберігатися і не псуватися. Рекомендується брати морозильні камери з маркуванням у чотири зірочки – тоді їжу можна буде зберігати протягом року.
- Опція No Frost. Позбавить вас необхідності періодично розморожувати морозильник. Ця система встановлюється лише на вертикальних моделях. Якщо ви вирішили придбати морозильну скриню, то доведеться її розморожувати вручну.
- Додаткові функції. Продумайте, які опції, крім заморозки та зберігання при низькій температурі, можуть бути корисними. Виробники можуть додатково запропонувати економ-режим, захист від дітей, сповіщення про нещільне закриття дверцят, льодогенератор та багато іншого.
- Кліматичний клас. Зверніть увагу, за яких температур може експлуатуватися побутова техніка, і підберіть потрібний. Тоді морозильник прослужить довго.
- Виробник. Топи рейтингів щорічно займають такі популярні бренди як Indesit, SkyWorth, Samsung, Electrolux, Haier, Midea, Atlant, Beko. Вони пропонують лінійки бюджетних та преміальних моделей.
Дотримуючись запропонованих порад професіоналів, Ви зможете підібрати морозильник з оптимальними розмірами, набором функцій та іншими важливими характеристиками. Морозильна техніка купується довгі роки. Від того, наскільки ви приділите увагу дрібницям, залежить, чи вам зручно буде заморожувати і зберігати продукти.