Як вибрати найкращий водонагрівач

Ми не уявляємо собі комфортного життя без гарячої води. Якщо будинок не має централізованого ГВП, проблему допомагають вирішити бойлери. У місті, у квартирах, підключених до гарячого водопостачання, також іноді виникає потреба гріти воду. Багатьом знайоме відключення ГВП щоліта. Тому варто замислитися якнайшвидше про те, як вибрати водонагрівач.

водонагрівач на стіні

На ринку представлені різні моделі. У покупця виникає безліч питань – який водонагрівач вибрати, якому виробнику довіряти. Щоб зрозуміти, який водонагрівач підходить вам, потрібно розібратися в їх особливостях. Насамперед зверніть увагу на спосіб нагрівання води – він буває газовим або електричним.

Електричні накопичувальні водонагрівачі

Електричний водонагрівач називається ще бойлером. У цих приладах використовують два різні підходи: можна запасати гарячу воду про запас, а можна зігрівати проточний потік води. За цим принципом бойлери бувають:

  • накопичувальні;
  • проточні;
  • змішаного типу.

Накопичувальні водонагрівачі називаються так тому, що накопичують, гріють і зберігають воду в баку. Бак буває різних розмірів – від невеликих, 8-10-літрових, до 200 і більше літрів. У бак вбудований один або кілька трубчастих електронагрівачів. Якщо ТЕНів кілька, вони можуть вмикатись одночасно або мати каскадний режим (гріти воду по черзі). Другий варіант дозволяє створювати різні режими нагріву та більш економно витрачати електроенергію.

Як правило, прилад обладнаний термостатом, який підтримує на потрібному рівні температуру, та термометром для її контролю. За допомогою регулятора термостату визначається потрібна температура.

Як працює накопичувальний водонагрівач

У баку завжди є певна кількість води. Коли вона зігрівається до потрібного рівня, термостат вимикає електроживлення та припиняє нагрівання. Якщо бойлер має автоматичний режим підтримки температури, то коли вода охолола або в баку її залишилося мало, недостатня кількість додається, і трубчасті електронагрівачі починають працювати знову. Таким чином, у вас завжди є певний об’єм гарячої води.

Якщо у бойлера відсутній термостат, це означає, що вимикати його доведеться вручну і стежити за тим, щоб прилад не перегрівався.

Щоб вода довго не остигала, між баком та корпусом бойлера прокладено шар теплоізоляції. Завдяки йому вода довше залишається гарячою, а зовнішні стіни корпусу не нагріваються. Це дозволяє економити електроенергію: чим краща ізоляція, тим менше доводиться підігрівати воду, що остигає.

Такі нагрівачі ставлять у котеджах та у багатоквартирних будинках, що не мають централізованого гарячого водопостачання.

Який об’єм бака вибрати

Перший параметр, за яким слід вибирати накопичувальний бойлер, – обсяг бака. Скільки гарячої води потрібно вашій сім’ї щодня, можна розрахувати за такою формулою: в середньому на одну людину необхідно 30-50 літрів гарячої води на добу. Значить, сім’ї із трьох людей потрібний водонагрівач об’ємом не менше 100 літрів.

маленький бойлер

Має сенс підібрати бак якомога більше – нехай краще залишаються надлишки, ніж вода буде постійно закінчуватися, і доведеться чекати, коли вона нагріється знову. Зі збільшенням бака ціна зазвичай зростає не набагато, тому економити на об’ємі сенсу нема.

З якого матеріалу виготовлений бак

Бак накопичувального бойлера виготовляють із нержавіючої сталі або зі звичайної емальованої. Матеріал має велике значення, тому що при постійному контакті з водою він повинен мати стійкість до корозії.

У бака з нержавіючої сталі більш висока ціна, зате він більш надійний і довговічний. На емальованому баку може потріскатись і почати відшаровуватися емаль. Щоб цього не відбувалося, такі прилади оснащують магнієвими анодами. Це дозволяє продовжити час служби бака, але аноди доводиться періодично змінювати.

бойлер у розрізі

Склад емалі постійно вдосконалюється, до нього додаються спеціальні присадки, завдяки яким покриття не тріскається від перепадів температур, отримує додаткову стійкість до корозії та антибактеріальні властивості. Але поки що будь-яка емаль схильна до пошкоджень через високу температуру або може псуватися від твердих частинок, що містяться у воді з водопроводу.

Є й інші варіанти покриття поверхні:

  • пластик;
  • титанове напилення;
  • склокераміка.

Пластикове вважається найменш надійним. Титанове покриття – найбільш міцне і довговічне, але й ціна у нього висока.

Управління бойлером

Тип управління може бути механічним та електронним:

  • При механічному керуванні на панелі розташований регулятор, температуру встановлюють його поворотом. Це надійний і недорогий варіант, але часто страждає на точність налаштування.
  • Електронне керування передбачає дисплей, на якому відображаються дані, та кнопки для встановлення потрібних значень. Дозволяє встановлювати параметри точно, має більше функцій, є різні режими нагріву, можливість провести діагностику приладу.

панель управління бойлера

Потужність

Цей показник зазвичай залежить від ємності бака і становить від 1-1,5 кВт у найменших бойлерів до 2,1-3 кВт у 150-200-літрових. Потужність визначає необхідність встановлення окремої розетки для електричного водонагрівача.

Тип ТЕНа

Нагрівальні елементи, що гріють воду до потрібної температури, бувають двох видів:

  • «сухі»;
  • «мокрі».

мокрий та сухий тени

«Мокрий» електронагрівач працює так само, як кип’ятильник: занурюється у воду та гріє її. Виглядає як вигнута металева трубка, всередині якої встановлена нагрівальна спіраль. Такі ТЕНи встановлюються в багато моделей бойлерів, вартість їх невелика.

Недолік у тому, що на занурювальних ТЕНах легко утворюється накип. Накип погано проводить тепло, так що чим більше відкладень, тим гірше працює нагрівач і тим більше електроенергії пропадає даремно. Якщо вода жорстка, то нагрівальні елементи доведеться регулярно очищати. Ще один мінус – від постійного контакту з водою ТЕН піддається корозії. Плюси «мокрого» ТЕНа – невисока ціна та велика швидкість нагрівання.

У «сухому» ТЕНі спіраль, що нагріває, поміщена всередину керамічної ємності і не має жодного зіткнення з водою, тому на ньому накип не утворюється. Особливості:

  • служить набагато довше;
  • має невеликі розміри;
  • його простіше міняти;
  • продуктивність висока.

Зазвичай «сухі» нагрівачі роблять менш потужними, ніж «мокрі», але в бойлер встановлюють декілька. Вода нагрівається так само швидко, а при ламанні одного з елементів водонагрівач не виходить з ладу – інші продовжують працювати.

Встановлено «сухі» ТЕНи так, що для їх заміни не потрібно зливати всю воду з бака. Зламаний елемент легко дістати ззовні.

Усі моделі водонагрівачів із «сухими» ТЕНами обладнані захистом від вмикання без води. При порожньому баку прилад не увімкнеться. Це не дозволяє ТЕНу перегоріти.

Мінуси «сухих» ТЕНів:

  • Висока вартість.
  • Через особливості конструкції вони можуть бути лише прямими, тому використовуються в бойлерах великого обсягу. У невеликих нагрівачах ємністю менше 30 літрів ТЕНу цього типу бути не може.

Корисні опції

Режим швидкого нагрівання дозволяє протягом 20 хвилин отримати порцію гарячої води, щоб прийняти душ або вимити посуд.

Плюси і мінуси

Переваги накопичувальних бойлерів:

  • економічність;
  • багато гарячої води, якої вистачає на всі водозабірні точки у будинку;
  • незалежність приладу від сили тиску води;
  • надійність та довговічність.

Недоліки:

  • Потрібен час для первинного нагрівання води. Чим об’ємніший бак, тим довше чекати – від 40 хвилин.
  • Великі розміри. Потрібно знайти достатньо місця, щоб розмістити бак. Це може бути нелегко у маленькій квартирі.
  • Надмірна витрата енергії, якщо води споживається мало.
  • Вища ціна порівняно з проточними.

Проточні електроводонагрівачі

Проточні ЕВН мають компактні розміри та гріють швидко. Це маленький ящик із баком, усередині нього знаходиться потужний трубчастий електронагрівач. ТЕН зроблений у формі спіралі, щоб нагрівання відбувалося ефективніше. Вода із водопроводу надходить у бачок і нагрівається від контакту з ТЕНом.

Важливим елементом проточного нагрівача є датчик потоку, який відстежує потік води всередині бойлера. Щойно кран закрили, і вода перестала текти, прилад повинен автоматично вимкнутись, щоб не відбувся перегрів.

У проточних нагрівачах є терморегулятор, щоб встановити певну температуру нагрівання. Буває поворотного типу з кількома рівнями нагріву чи шкалою. Інші моделі мають електронне табло, з кнопками або сенсорне.

проточний нагрівач для душу

Часто нагрівачі цього типу купують у міські квартири та у будинки, де регулярно відключають гарячу воду. Вони добре підігрівають воду для одного користувача, але можуть не справлятися з навантаженням, якщо відкрити два крани одночасно.

Проточні бойлери мають потужність від 3 кВт і приблизно до 30. Використовувати в домашніх умовах можна лише малопотужні крани-водонагрівачі. Навіть найнадійніша електромережа у будинку здатна витримати не більше 8 кВт. Зазвичай цього вистачає для використання в побуті – навіть слабкий бойлер дає досить теплу воду, якщо не витрачати її дуже багато. У приватному будинку, що має трифазну напругу 380 В, можна поставити водонагрівач потужніший, тоді гарячої води буде достатньо для всіх потреб сім’ї.

нагрівач-змішувач

Напірні та безнапірні нагрівачі

Проточні бойлери виробляються двох типів: напірні та безнапірні. Напірні встановлюють на труби з гарячою та холодною водою та забезпечують кілька водозабірних точок. Безнапірні – найпростіший та економічний варіант, встановлюються на одну точку водозабору, їх підключають до труби з холодною водою. Це чудове рішення для дачі або міської квартири на короткий час, коли немає гарячої води.

Тип управління

Бойлери проточного типу можуть мати гідравлічне або електронне керування. Прилади з гідравлічним управлінням вмикають і вимикають нагрівальний елемент сигналу від датчика потоку. Вони мають або лише один режим потужності, або кілька, але перемикати їх можна лише вручну.

Під час електронного управління потрібну температуру підтримує мікропроцесор. Він справляється з цією функцією досить точно, але такі прилади споживають багато електроенергії та дорого коштують.

З якого матеріалу робляться проточні бойлери

Всередині нагрівач може бути виготовлений з різних матеріалів:

  • мідь;
  • нержавіюча сталь;
  • пластик.

Перші два варіанти добре працюють, швидко нагрівають воду. Єдине їхнє слабке місце – при жорсткій воді вони швидко заростають накипом. Пластикові дешевші, але недовговічні, навіть незважаючи на те, що в них використовується спеціальний пластик.

проточний водонагрівач з бачком

Плюси і мінуси

Переваги проточних нагрівачів:

  • компактний розмір;
  • економія електроенергії – прилад працює лише тоді, коли кран відкритий, та відключається при закритому крані;
  • можна використовувати гарячу воду відразу, не потрібно чекати, коли вона нагріється.

Недоліки:

  • споживають багато електроенергії;
  • потребують гарної сучасної електропроводки;
  • обов’язково має бути заземлення.

За якими параметрами вибирати

При виборі проточного бойлера слід звертати увагу на такі показники:

  • Потужність приладу. Насамперед потрібно з’ясувати, яку потужність може безпечно витримувати електропроводка у вашому будинку.
  • Рівень нагріву.
  • З якого матеріалу виготовлений прилад.
  • Можливі способи встановлення.

Комбіновані бойлери

Поєднують у собі можливості проточних та накопичувальних. Вони мають бак, зазвичай невеликий. Прилад починає працювати як проточний, коли закінчилася гаряча вода з бака.

Газові водонагрівачі

Такі моделі знайомі всім. Зазвичай їх називають газовими колонками. Раніше газові бойлери можна було зустріти дуже часто, але тепер вони використовуються все рідше.

Сучасні колонки виглядають зовсім не так, як звичні багатьом громіздкі прилади у старих багатоповерхівках. Нині вони маленькі та компактні, виглядають естетично.

газова колонка на кухні

Переваги газових колонок:

  • можна нагріти необмежену кількість води;
  • висока швидкість нагрівання;
  • економічність;
  • надійність та тривалий термін експлуатації.

Але є й недоліки.

  • Газову колонку неможливо встановити у будівлі, до якої не проведено газопровід.
  • Вимоги протипожежної безпеки досить жорсткі: труби потрібні лише металеві, а не пластикові. Стіна, на якій кріпиться колонка, має бути оброблена речовиною, що забезпечує стійкість до високих температур.
  • Система вентиляції має добре працювати, потрібно регулярно провітрювати, тому що спалюється кисень у повітрі.

Газові колонки зазвичай проточні, тобто не мають бака для запасу гарячої води.

Виробники

Вибираючи, який водонагрівач краще та якій фірмі віддати перевагу, краще судити за відгуками користувачів. Розглянемо найбільші фірми, які виробляють бойлери:

  • Thermex – італійська компанія, виробляє багато моделей з різними характеристиками. Потужності розташовані у різних країнах. Продукція хорошої якості створюється з використанням новітніх матеріалів і технологічних розробок, ціни привабливі. Ці нагрівачі входять до топу найпопулярніших.
  • Electrolux – шведський бренд, великий виробник побутової техніки, дає 7-річну гарантію на свою продукцію. Прилади відрізняються привабливим дизайном та продуманою безпекою.
  • OSO – прилади дуже гарної якості, але ціни відповідно високі.
  • Gorenje – словенська компанія, добре відома у Європі. Виробляє всі види водонагрівачів. Має багато хороших відгуків про продукцію, пропонує гарну якість за невисокої ціни.
  • Bosch – у рейтингу надійних виробників ця німецька фірма посідає найвище місце. Виробляє широкий асортимент водонагрівачів.

Яких помилок уникати при виборі водонагрівача

Найпоширеніша помилка пов’язана з об’ємом бойлера. Вирішуючи, який вибрати водонагрівач, люди нереалістично оцінюють, скільки води вони споживають, і купують модель із дуже маленьким баком, сподіваючись заощадити. В результаті вода закінчується дуже швидко, доводиться чекати, коли вона знову нагріється.

З тієї ж причини неправильно вибирають тип нагрівача і надають перевагу проточному, а потім виявляють, що він не справляється з навантаженням.

Серйозна помилка – ставити потужний прилад у будинку зі старою електропроводкою, яка не розрахована на таке велике споживання електроенергії. Мережа постійно перевантажуватиметься і створюватиме аварійну ситуацію. Тут велика ймовірність виникнення пожежі.

Перед тим як купити накопичувальний бойлер з великим баком, потрібно продумати, як він кріпитиметься до стіни:

  • вертикально;
  • горизонтально.

Також є підлогові варіанти розміщення. Невеликі моделі (8-15 літрів) можна розмістити під мийкою.

Навіть порожній прилад має чималу масу, а якщо заповнити його водою, вага набагато зросте. Потрібні надійні кріплення, і стіна має бути досить міцною. Перш ніж купити водонагрівач, слід ретельно виміряти місце, на яке ви збираєтеся його встановити, та розрахувати, чи вміститься він там.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.