Надувне крісло комфортне, безпечне, і до того ж його легко переміщати по кімнаті. А якщо річ тимчасово не використовується, її можна зберігати в складеному вигляді. При виробництві виробів застосовуються тільки міцні якісні матеріали, здатні витримувати великі механічні навантаження, але при контакті з гострими предметами пошкоджень не уникнути. Прокол чи поріз – не привід викидати хорошу річ, адже можна заклеїти надувне крісло самостійно.
Пошук пошкоджень
Якщо поріз великий, то зрозуміло, де ремонтувати, але часто буває так, що надувне крісло спускає, а дірки не видно. Є кілька способів виявити прокол:
- У воді. Такий метод можна використовувати, якщо поруч є водоймище або у дворі приватного будинку знаходиться велика ємність із водою, наприклад, басейн. Накачану річ занурюють у воду, і бульбашки вкажуть на ділянку, де виходить повітря.
- На слух. Нахилитися вухом до поверхні та послухати, де свистить повітря, що виходить з проколу. Пошук потрібно проводити у повній тиші.
- Мильна піна. Мильний розчин можна зробити з будь-якого мийного засобу (шампунь, рідина для миття посуду), не можна використовувати тільки пральний порошок, що містить грубі частки. Мило слід спінити та змочити поверхню виробу. Там, де знаходиться дірочка, надуються мильні бульбашки.
- Піна для гоління. Обмазувати нею все крісло дорого. Але якщо є підозра, що витік відбувається через несправну систему клапанів, то цей метод підійде. Для перевірки потрібно нанести піну під клапан та на простір навколо нього.
- Крохмаль. Порошок насипається на ділянку, де імовірно знаходиться отвір. Повітря, що виходить з дірки, створить крохмальну хмарку. Перевага цього методу в тому, що потім не доведеться чекати на висихання виробу, а крохмаль легко забирається за допомогою пилососа.
- Харчова плівка. На вологу основу наклеюється плівка, а за кілька хвилин у місці пошкодження почнуть накопичуватися повітряні бульбашки.
Дірок може бути кілька, тому не варто зупинятися, якщо знайдено одне пошкодження, потрібно ретельно перевірити всю поверхню. Це дозволить відразу заклеїти всі проколи та отримати можливість користуватися надувним кріслом.
Чим ремонтувати
Разом із надувним кріслом покупець отримує ремкомплект, у якому знаходяться спеціальний клей та латка. Клейовий склад оптимально підходить для склеювання основ, а латка виконана з того ж матеріалу, що й крісло.
На жаль, не завжди є можливість використати ремкомплект. Причиною може бути таке:
- надувне крісло вже ремонтувалося раніше, та ремонтні матеріали витрачені;
- занадто багато пошкоджень, і їх неможливо заклеїти наявними засобами;
- через тривале або неправильне зберігання клей втратив свої властивості.
Якщо немає ремкомплекту, можна обійтися підручними засобами. Для латки можна взяти шматок велосипедної шини, надувної іграшки чи подушки, будь-яку гумову тканину, гумову шапочку.
Латка повинна закривати не тільки пошкоджену ділянку, але й площу навколо неї приблизно на 2-3 см. Тільки так можна досягти повної герметизації виробу. Латку краще вирізати круглою або овальною формою. Це не тільки має більш естетичний вигляд, але й підвищує надійність ремонту: куточки квадрата в процесі експлуатації можуть відходити, а краї, що відстали, призведуть до того, що поступово відірветься вся латка.
Вибираючи клей, рекомендується віддати перевагу спеціальним складам для склеювання ПВХ, гумовому та універсальному клею.
Для ремонту надувного крісла можна вибрати:
- «Момент універсальний». Один із найпопулярніших варіантів. Здатний міцно та швидко клеїти будь-які види матеріалів. Надувним кріслом можна буде користуватися вже за добу.
- Будь-який взуттєвий клей на основі поліуретану. Ці засоби широко використовуються у взуттєвій промисловості, але можуть бути корисними і при ремонті надувних виробів. Клейова маса міцно з’єднує дві прогумовані основи.
- Спеціалізовані засоби із ПВХ. Вони краще підійдуть, якщо потрібно заклеїти крісло з полівінілхлориду.
- «Супер-момент». Не найкращий засіб: після полімеризації утворює жорсткий шов, який може кришитися в процесі експлуатації. Підходить для екстреного ремонту, наприклад, на природі. Перевага: виробом можна користуватися вже за кілька хвилин.
- Каучуковий. Має натуральну основу та здатний створювати еластичний, практично непомітний шов. Недолік: для полімеризації потрібна доба.
Якщо під рукою немає клею, його можна зробити самостійно: шматочки пластикової пляшки замочити в ацетоні. Після обробки розчинником пластик стає напіврідким і за своїми властивостями не поступається магазинним клеям.
Інші способи ремонту
Якщо немає клею та можливості його виготовити, варто звернути увагу на інші способи:
- Прогладжування праскою. Викрутити клапан і витягнути через отвір, що утворився, пошкоджену ділянку. Покласти місце спайки на рівну дерев’яну поверхню і пропрасувати праскою. Після остигання вивернутий шматок заправити назад. Праску частіше використовують, коли надувне крісло розійшлося по шву та заклеїти його складно. Прогладжування в інших місцях призведе до того, що поверхня виглядатиме нерівною.
- «Рідка латка». Засіб можна придбати у магазині надувних виробів. Маса наноситься на пошкодження та на ділянку навколо нього, а через 15 хвилин операція повторюється. При порізах та дірах до 3 см цього цілком достатньо. Якщо розрив більше, слід попередньо зашити його капроновою ниткою, а потім наносити рідку «латку».
Вибравши метод для усунення пошкоджень у надувному кріслі, можна починати клеїти.
Як правильно ремонтувати
Щоб латка трималася міцно, необхідно зробити таке:
- Просушити та очистити поверхні, якщо для пошуку пошкоджень використовувалася вода або рідкі засоби. При застосуванні крохмалю достатньо провести чистку пилососом.
- Знежирити латку та поверхню за допомогою уайт-спіріту, спирту, бензину або ацетону, а потім зачистити їх за допомогою нульової наждачки – для підвищення адгезії. Якщо на зовнішній стороні є велюрове або інше ворсисте покриття, потрібно його видалити, інакше на ворсинки буде важко клеїти. Зробити це нескладно: протерти ділянку спиртом або ацетоном, а потім обережно зіскребти ворс тупою стороною ножа.
- На підготовлені основи нанести клей. Правила застосування залежать від особливостей клейового складу, і з ними можна ознайомитись в інструкції. Більшість клеїв наноситься одночасно на латку та ділянку надувного крісла, а потім поверхні з’єднуються та щільно фіксуються. Але є засоби, які рекомендовано наносити лише на латку або лише на основу.
- Витримка під пресом до повного застигання. Час полімеризації також вказано на тюбику або коробці з клеєм.
Латку можна клеїти як зсередини, так і зовні. Якщо є можливість, то краще розмістити латку з внутрішньої сторони. Це не тільки дозволить приховати сліди ремонту, але й підвищить міцність, адже латка зсередини додатково притискатиметься повітрям, що наповнює надувне крісло.