Опалення та гаряча вода – це основа сучасного комфорту. Сьогодні можна легко організувати те й інше в будь-якому будинку чи квартирі. Для цього розроблено велику кількість різноманітного опалювального обладнання, і один з найбільш популярних варіантів – газові котли. Як паливо це обладнання використовує природний газ, що робить його дуже економічним, а експлуатацію й обслуговування – простими. Який газовий котел кращий – одноконтурний чи двоконтурний – слід розібратися детальніше.
Відмінності газових котлів за кількістю контурів
Газові котли можуть мати 1 або 2 контури.
- Одноконтурні мають спрощену конструкцію і можуть виконувати тільки функцію опалення приміщень.
- Двоконтурні влаштовані складніше – вони здатні виконувати відразу дві функції: опалення та гаряче водопостачання.
Популярність цих варіантів у покупців приблизно однакова.

Двоконтурний газовий котел має дещо інший принцип роботи. Двоконтурні конструкції можуть мати різну кількість теплообмінників:
- 1 теплообмінник – теплоносій подається за допомогою клапана; коли крани закриті, теплоносій прямує до контуру опалення, а коли відкриті – ще й нагріває воду;
- 2 теплообмінники – опалення і нагрівання води функціонують незалежно одне від одного, це більш зручна конструкція.
Газове обладнання будь-якого типу не потребує ручної подачі палива, як, наприклад, деякі моделі пелетних і твердопаливних котлів.
Особливості конструкції
Газове обладнання будь-якого типу, об’єму і продуктивності відрізняється привабливим, ергономічним дизайном, тому його можна встановлювати не тільки в спеціальних приміщеннях, а й на кухнях і навіть у коридорах, якщо це дозволяє міцність стін.
Через конструкційні особливості газові агрегати настінного типу дозволяється монтувати тільки на несучі стіни. Монтаж на гіпсокартонні перегородки заборонений. Також техніка безпеки забороняє встановлювати їх у житлових приміщеннях, попри те, що вони, в принципі, безпечні.

У стіні доводиться робити отвір для труб димоходу. Для кріплення та фіксації обладнання повинні використовуватися ті деталі, якими комплектується котел.
Багато сучасних конструкцій мають циркуляційний насос, який поліпшує рух теплоносія і зменшує споживання газу.
Переваги та недоліки одноконтурних котлів
Прості одноконтурні конструкції мають багато важливих переваг:
- високий ККД, дуже велика потужність;
- простота пристрою знижує ймовірність його ламання і підвищує витривалість обладнання;
- низька залежність від тиску і напору;
- просте управління температурою.
Але деякі специфічні недоліки у цього варіанту котлів теж є:
- За допомогою котла можна організувати тільки систему опалення. Якщо потрібна ще й гаряча вода, то доведеться купувати додаткове обладнання.
- Зазвичай потужності не вистачає для обігріву приміщень, що мають велику площу.
- Висока чутливість до якості теплообмінника і жорсткості води, необхідність у використанні фільтрів і засобів для пом’якшення.
Якщо проаналізувати весь комплекс переваг і недоліків, то видно, що одноконтурні моделі котлів – надійне й економічне устаткування, здатне підтримувати в приміщенні комфортний мікроклімат.
Плюси і мінуси двоконтурних газових котлів
Надійний двоконтурний газовий котел гарантує користувачам наступні переваги:
- нема потреби в додаткових баках або будь-якому іншому обладнанні;
- компактні розміри;
- можливість користуватися гарячою водою;
- зручне регулювання температури.

До недоліків даних агрегатів належить наступне:
- При інтенсивному витрачанні гарячої води можливе різке зниження тиску. Іноді купити газовий одноконтурний котел економніше, якщо використовувати його разом із бойлером непрямого нагріву.
- Водорозбірні точки повинні знаходитися досить близько один до одного, при цьому сам агрегат повинен відстояти приблизно на рівну відстань від цих точок.
- Деталі відчувають підвищене навантаження, тому можуть ламатися.
Незважаючи на додатковий контур, розміри котлів цього типу дуже компактні, і їх можна встановлювати, навіть якщо простір обмежений. Це слід враховувати перед тим, як вибрати двоконтурний газовий котел для встановлення у тісній кімнаті.
Ціни на 1- та 2-контурні моделі відрізняються мало, тому покупці можуть вибирати обладнання, ґрунтуючись виключно на відповідній функціональності.
Газове обладнання є простим і надійним способом організації опалення. Котли всіх типів активно використовуються для обігріву та подачі гарячої води в житлові будинки і квартири, дачні будиночки, офіси, гаражі, майстерні, а також приміщення іншого призначення. При виборі моделі слід оцінити потреби приміщення в теплі та гарячій воді. Для розрахунку потрібно користуватися відповідними формулами або проконсультуватися у фахівців.
Монтаж газового обладнання теж необхідно довіряти фахівцям. У цьому випадку робота буде виконана з дотриманням усіх будівельних правил і використанням спеціалізованого інструменту, з правильною установкою необхідних фітингів та ізоляції. Виконувати підключення обладнання до газової магістралі має право тільки фахівець.