Гітара – це тонкий музичний інструмент, а значить, при ремонті важливо зберегти його резонуючі здібності, щоб зберегти правильне звучання. Важлива й міцність, особливо у тих місцях, які забезпечують натяг струн. Наприклад, підставка чи гриф, оскільки туди припадає основне навантаження. Не потрібно клеїти гітару першим-ліпшим клеєм, інакше можна просто її зіпсувати. Оскільки інструмент майже повністю складається з дерева, найкраще підходять варіанти, призначені для цього матеріалу.
Різновиди клею по дереву
Для заклеювання гітари підійдуть такі види клеїв.
ПВА
Найдоступніший варіант. Нетоксичний, без різкого запаху, простий у застосуванні. Краще використовувати середній за густиною ПВА, щоб він добре просочив нерівний злам деревини. Його міцності буде достатньо, щоб склеїти деку гітари, але для елементів із більшим навантаженням краще розглянути інші варіанти.
Епоксидний
Епоксидка двокомпонентна, що ускладнює її використання. Гітарний клей потрібно спочатку змішати з епоксидної смоли та затверджувача у зазначених виробником пропорціях. Епоксидний клей міцний, але наносити його потрібно швидко, доки він не затвердів. Підготуйте заздалегідь все потрібне для ремонту.
Сама смола практично не пахне, а от затверджувач має характерний аміачний запах. У сучасної якісної продукції м’якший аромат, але він все ж таки присутній. Випари можуть викликати ураження слизових оболонок: дихальних шляхів, очей, порожнини рота. При роботі з епоксидкою бажано використовувати респіратор та захисні окуляри. Уникайте прямого контакту зі шкірою – це може спричинити сильне подразнення або алергічну реакцію. Убезпечте руки за допомогою рукавичок.
Поліуретановий
Допомагає ефективно склеїти гітару. Працювати з поліуретановим клеєм також потрібно в приміщенні, що добре провітрюється, і в захисті. Небезпеку для здоров’я він становить мінімальну. Однак поліуретан має різкий неприємний запах аміаку або несвіжої риби, може обпекти слизову оболонку та навіть викликати напад астми. Речовина використовується у складі багатьох професійних столярних клеїв.
Шов неймовірно міцний – міцніший, ніж саме дерево. Як бонус він ще й практично невидимий, що позитивно позначиться на зовнішньому вигляді відреставрованого інструменту. У застиглому вигляді субстанція еластична.
Поліуретановий клей буває двокомпонентним, але зараз його випускають і в готовому до застосування вигляді, що набагато зручніше.
Тваринний
Окремо можна відзначити органічні клеї:
- Мездровий. Виготовляється із мездри – нижнього шару шкіри тварин. Продається в гранулах, тому перед використанням мездрову субстанцію необхідно підготувати. Використовується в деревообробці та меблевій промисловості, але ним можна також склеїти гітару.
- Риб’ячий. Виготовляється з риб, а саме з осетрових. Вважається найкращим з клеїв тваринного походження та найміцнішим. Використовується для відновлення скрипок, тому підійде і як клей для ремонту гітари. На якість звуку впливає мінімально. Ціновий діапазон великий. Найдорожчий брати не варто – його застосовують для сусального золота.
- Клей із кісток тварин. Менш міцний. Підійде для склеювання елементів, які зазнають мінімального навантаження. До того ж він не прозорий, а тому місце з’єднання може візуально виділятися.
Головною перевагою клеїв тваринного походження є їхня натуральність і безпека. Їх виробляють із відходів харчової та шкіряної промисловості, тому продають за цілком доступною ціною.
Мінус органіки у тому, що її продають у сухому вигляді (гранулах). Перед застосуванням гранули слід замочити, а потім розтопити на паровій бані. Це вимагає часу та відповідного посуду.
Перелічені види клеїв підійдуть не тільки для акустичної гітари, а й для дерев’яної електричної. Для пластикового інструменту варто пошукати інші варіанти.
Способи заклеїти гітару
Волокниста структура дерева створює нерівний злам. Позитивний бік полягає в тому, що це забезпечує хороше зчеплення елементів між собою. Не потрібно попередньо полірувати, шкурити поверхню.
Дерево має максимально рівно і щільно повернутись на своє місце. Це вимагає хорошого просочення деревини клейовим складом. Не повинно залишатися повітряних бульбашок та порожнин.
Підхід до заклеювання та вибір клею залежать від місця та ступеня поломки:
- Якщо потрібно приклеїти гриф до корпусу гітари, вибирайте із найміцніших з’єднань. Зніміть струни, щоб вони не заважали, наносьте клей згідно з інструкцією. Шар має бути тонким. Половинки щільно притисніть один до одного та зафіксуйте. Уникайте посунення грифа набік.
- Найчастіше ламається сам гриф. Зазвичай це відбувається у найтоншому місці, біля голови. Щоб склеїти гриф гітари, струни також доведеться зняти. Нанісши клей, скористайтеся струбцинами для якісної фіксації. Не забувайте про м’які прокладки, інакше подряпаєте лак або залишите вм’ятини.
- Найпростіше заклеїти тріщини на деці. Вони виникають від ударів чи розсихання матеріалу. Вузькі тріщини достатньо просто заклеїти, для широких може знадобитися замазка.
Перед проклеюванням дерев’яні поверхні необхідно знежирити та просушити. Коли деталі стануть на місце, витріть надлишки клею. Дайте шву застигнути та схопитися. Час застигання у кожного зразка індивідуальний і пишеться на упаковці або в інструкції. Не чіпайте інструмент раніше за визначений термін. Покладіть його в надійне місце, щоб діти або хатні тварини не дісталися.
Косметичні маніпуляції не обов’язкові, але лакування та полірування дозволять приховати наслідки поломки та надати речі свіжішого вигляду.
Завдяки цим рекомендаціям можна самостійно склеїти гітару в домашніх умовах. Поводьтеся з музичними інструментами дбайливо, і вони послужать вам хорошу службу.