Ураження електричним струмом небезпечне для життя людини. Поки техніка, що споживає енергію, знаходиться в робочому стані, її корпус не стикається зі струмопровідними дротами та елементами. У разі несправності обладнання з порушенням ізоляції пральна машина, холодильник, чайник може вдарити людину струмом при дотику до корпусу приладу або до оголених дротів. За наявності заземлення у приватному будинку подібних проблем можна уникнути. Захисна система відводить струм в землю, що має менший електричний опір, ніж тіло людини.
Необхідність створення захисного заземлення
Заземлення – це частина електричного дроту певного розміру, один кінець якого з’єднаний з обладнанням, а інший запущений в землю. Монтаж контуру перешкоджає удару електричним струмом або мінімізує його вплив на людину. Для чого потрібно створення заземлення будинку:
- для електричного обладнання в металевому корпусі – пральних та посудомийних машин, холодильників, електроплиток тощо;
- для розеток на випадок підключення пристроїв та «пробою» напруження при ввімкненні вилки обладнання;
- для ванної кімнати через постійно високий рівень вологи у приміщенні та вірогідність витоку електричного струму.
Заземлення потрібне для всіх комунікацій приватного будинку, які працюють з використанням електроенергії, в тому числі для систем освітлення.
Пристрій у вигляді металевої конструкції створює контур заземлення – безпосередній контакт з землею, в яку уходить потенціал струму. Для цього на глибині не менше 150 см розміщують електроди, роблять трикутну чи квадратну рамку зі стальних прутків, з’єднаних зварною перемичкою. Конструкцію підключають до електропроводки будинку за допомогою приварювання струмовідведення у вигляді дроту.
Види влаштування захисної системи
Роботи, що пов’язані з проведенням комунікацій під напругою, краще доручити електрику з досвідом. Щоб обрати правильний варіант системи заземлення, треба враховувати тип електропроводки. Існує декілька схем підключення контуру заземлення:
- З глухозаземленою нейтраллю TN. Споживачі електроенергії підключені до загального нульового провідника, який йде до підстанції. Схеми поділяють на три види: TN-C – три фазних та один нульовий дріт, TN-S – три фазні, нейтраль та захисний дріт, TN-C-S – сумісний провідник PEN з розділення на вході на захисний (РЕ) та нульовий (N) провідники.
- З подвійним заземленням TT. При цьому виді заземлення контур передбачений на електропідстанції та у споживача. Схему часто застосовують в сільській місцевості з передачею електричного струму повітряними лініями електропередач.
- З ізольованою нейтраллю IT. Відмінна риса такої схеми полягає у наявності пристрою заземлення на боці споживача та у відсутності нульового провідника.
Грамотно організована схема заземлення дозволяє вберегти побутову техніку від різких перепадів напруження в мережі та перешкодити ударам електричного струму в разі «пробивання» обладнання під час пошкодження ізоляції. В жодному разі не можна підключати заземлення до трубопроводів систем опалення чи водопостачання через високий ризик ураження струмом. Робити заземлення повинні спеціалісти з відповідним дозволом.