Моль платтяна або харчова з’являється у житлі людини незалежно від того, який його гігієнічний стан. Знаючи, що їжа відіграє найважливішу роль для маленьких непоказних метеликів, варто з’ясувати, чим харчуються ці комахи. Тільки так можна знайти місця їх проживання та визначити, звідки береться моль у будинку чи квартирі. Починати знищення шкідника можна після того, як стане зрозумілий шлях його проникнення у житлове приміщення.

Моль харчова
Як часто господині помічають, що, відкриваючи дверцята кухонної шафки, вони немов відкривають ворота для маленьких сірих метеликів. Звідки ж з’являється у доглянутій, чистій, а часом навіть елітній квартирі цей шкідник? Що цей метелик робить на комфортабельній кухні за різьбленими дверцями дорогих кухонних гарнітурів? Насправді все набагато простіше, ніж може здатися на перший погляд.
Оптимальні умови для життя та розмноження такого шкідника – це напівтемрява за щільно зачиненими дверима шафи:
- відсутність сонячного світла та свіжого повітря;
- неякісна упаковка з порушеною герметичністю;
- зберігання з порушенням санітарних норм та правил на складах та у магазинах.

Найчастіше сірий метелик заводиться у неякісних упаковках крупи, дешевих вівсяних пластівцях, але найулюбленішим блюдом шкідника є досить дорогі:
- горіхи;
- мюслі;
- горіхові суміші;
- цукати.
Звідки береться моль на чистій доглянутій кухні, знають не всі господині. Вона не прилітає сюди самостійно – її приносять з магазину. Особливо велика ймовірність потрапляння метеликів у житло після акції або розпродажу у найближчому супермаркеті. За зниженою ціною найчастіше реалізується залежаний товар, що не має попиту. Пролежавши досить тривалий час у сирому та напівтемному складському приміщенні, пакети з борошном та крупою потрапляють на прилавки, звідки їх несуть на свою кухню дбайливі господині.

З простроченими харчовими продуктами, сухофруктами та сушеною зеленню у квартирі виявляється величезна кількість яєць, лялечок, личинок. Велика частина потрапляє сюди саме з сушеними ягодами та фруктами.
Якщо принесену крупу не провітрити та не прожарити, а залишити у магазинній упаковці або пересипати у контейнер без належної обробки, через деякий час з шафок почне вилітати справжнісінька доросла моль.
Моль платтяна
Якщо допустити, що личинка шкідника з’являється на кухні через неправильне зберігання та неякісну обробку харчових продуктів, то звідки взятися молі у шафах з одягом? Адже їхні дверцята відкривають багато разів протягом дня, а всі речі, що зберігаються тут:
- піддаються тепловій обробці під час прасування;
- потрапляють під вплив хімічних речовин під час прання;
- акуратно складені, а сама шафа регулярно провітрюється.

Як у покинутому бараці, так і в упорядкованій квартирі існує безліч місць, де цей метелик знайде собі необхідне харчування. Личинки та яйця можуть потрапити сюди з новими речами, нещодавно купленими та принесеними з магазину. Це має відношення насамперед до виробів з натурального хутра, придбаних у теплу пору року. Але не варто думати, що синтетика не приваблює моль. Швидше, навпаки, цей метелик із задоволенням пожирає:
- синтетичні кофтинки;
- светри;
- підстібки для теплих курток та пальт;
- устілки у зимового взуття;
- рукавички.
У квартирі безліч місць, де може спокійно харчуватися та рости личинка молі платтяна. Це не тільки шафи та шифоньєри. Вона прекрасно відчуває себе всередині взуттєвих коробок, у спеціальних пакетах для верхнього одягу та навіть у вакуумних упаковках із зимовими речами, складеними на зберігання.
Засоби боротьби з міллю
Знищувати потрібно не тих метеликів, що літають. Це досить просто, а от зрозуміти, чого боїться личинка, можна тільки вивчивши її середовище проживання та зрозумівши, що необхідно їй для повноцінного росту та розвитку. Необхідно знайти місце, у якому заховані яйця та личинки сірих метеликів. Багаторічний досвід боротьби з цим непоказним шкідником показав, що ефективні засоби, які мають досить сильний специфічний запах:
- суха лаванда або лавандова олія;
- квіти пижма або розмарину;
- апельсинова або лимонна цедра.

Зіпсовані продукти або упаковки, у яких були помічені личинки та яйця молі, необхідно відразу утилізувати. Краще не викидати їх у домашній сміттєпровід, а винести та спалити. Так можна уникнути поширення шкідника по вентиляційних ходах. Кухонні шафи, пенали, тумбочки, у яких зберігаються крупи, борошно та інші продукти харчування, потрібно не просто провітрювати, а регулярно обробляти оцтом. Але повністю позбутися від метеликів можна тільки за допомогою спеціально розроблених складів, що випускаються у вигляді спреїв, порошків, запашних пластин.