Сучасна косметологія пропонує різні методики догляду за власною фігурою. Одна з них – лазерний ліполіз. За допомогою апарату можна позбутися надлишків жиру на окремих ділянках тіла.
Сутність процедури лазерного ліполізу
Щоб знайти ідеальну форму, можна дотримуватися дієти та вдатися до спортивних тренувань. Але для отримання потрібного ефекту пройде чимало часу. До того ж такий метод не дозволяє схуднути в проблемних місцях. При природному схудненні спочатку втрачають об’єм груди, а жир на стегнах та сідницях залишається.
Другим способом є хірургічний метод – ліпосакція. Це досить серйозна операція, яка має масу протипоказань, а на відновлення потрібен час.
Лазерний ліполіз – більш щадна апаратна процедура. Сутність її полягає в обробці низькоінтенсивним лазерним променем клітин жирової підшкірної тканини (адипоцитів). У результаті вони руйнуються.
Механізм дії такий: промінь лазера стимулює розпад оболонок жирових клітин. Внутрішньоклітинні речовини виводяться в тканинний простір, і їх захоплює лімфа. Потім продукти розпаду метаболізуються у печінці та природним шляхом виходять з організму. Жировий прошарок значно зменшується в об’ємі.

Позитивний момент у тому, що лазерні промені діють тільки на жирові клітини. Шкіра, судини, нервові закінчення не зачіпаються, тому процедура не викликає болю та не вимагає тривалої реабілітації.
Процедура лазерного ліполізу підходить для різних зон тіла. З її допомогою прибирають жир з живота, боків, стегон, рук. Цим методом можна видалити «удовиний горбик» на холці та друге підборіддя, поліпшити стан шкіри при вираженому целюліті. Методика результативна – з її допомогою реально прибрати до 10 см у об’ємі, а ефект помітний вже після першого сеансу.
Кому підходить та коли проводиться
Лазерний ліполіз – це не панацея. Якщо маса тіла за 100 кг, то процедура не допоможе стати стрункою.
Основні показання:
- невдоволення пацієнта незначними жировими відкладеннями;
- целюліт;
- горбистість шкіри після проведення ліпосакції;
- псевдогінекомастія у чоловіків (патологія, коли через накопичення жирової тканини груди стають схожими на жіночі).
Підходить лазерний ліполіз й у тих випадках, коли потрібно терміново підкоригувати фігуру або обличчя.
Види
Залежно від того, на яку глибину проникають лазерні промені та як виводяться залишки загиблих жирових клітин, виділяють кілька типів ліполізу.

За глибиною проникнення
За цим критерієм виділяють два різновиди:
- холодний метод – так звана лазерна кавітація;
- внутрішній (інвазивний) ліполіз.
Холодний лазерний ліполіз – це нетравматична процедура. Вона не пошкоджує шкіру. Лазер виступає в ролі активатора біохімічних процесів, що призводять до розпаду жирових клітин. Це безін’єкційний, абсолютно безболісний метод, але він підійде тільки при невеликих недоліках фігури.
Якщо обраний внутрішній ліполіз, то вплив відбувається через дрібні проколи у шкірі. Лазер підводять безпосередньо до жирової тканини, щоб вплив був точковим. Такий спосіб вибирають, якщо обсяг жирової тканини великий. Методику можна назвати неінвазивною.
За способом виведення загиблих клітин
Після розпаду жирових клітин їх вміст виходить у міжклітинний простір. Ці продукти потрібно вивести з організму. Є два методи:
- Природний шлях. Повільний та малоефективний. Лімфа та кров захоплюють продукти розпаду клітин та перенаправляють їх до печінки. Потім метаболіти виводяться природним шляхом.
- Штучний. Цей метод вибирають при проведенні внутрішнього ліполізу. Через вже зроблені проколи та встановлені канюлі емульсована рідина видаляється вакуумним методом.
Перший спосіб має недолік – створює додаткове навантаження на печінку. Штучне видалення продуктів розпаду жирових клітин більш ефективне та щадне.
Якими апаратами проводиться
Зараз у клініках застосовують ліполазери декількох брендів:
- Комбінований діодний апарат з вакуумним масажем та радіохвильовим впливом. Функції можна використовувати як окремо, так і разом.
- Устаткування для лазерного та УЗ-ліполізу. Оснащене функцією вакуумного масажу.
- Пристрій для проведення холодного ліполізу. Підходить для корекції тіла та обличчя. Апарат автоматично визначає оптимальну частоту коливань в залежності від об’єму жирової тканини та фототипу клієнта.

Можливе застосування апаратури інших сертифікованих марок. Більшість клінік використовує комбіноване обладнання, що дозволяє проводити одразу кілька процедур.
Підготовка до сеансу
Попри те, що процедура ліпомоделювання з використанням лазера безпечна, почати підготовку варто з відвідин поліклініки. Необхідно:
- здати загальні аналізи сечі та крові;
- пройти флюорографію;
- зробити кардіограму;
- відвідати терапевта, щоб отримати висновок про те, чи можна вам робити лазерний ліполіз.
За кілька днів до призначеної процедури перейдіть на молочно-рослинну дієту, максимально скоротивши в раціоні кількість м’яса. Залишити рибу в меню можна.
Повністю виключіть з раціону алкоголь, бажано відмовитися від куріння. Не відвідуйте солярій, влітку не засмагайте.
По можливості виключіть приймання медикаментів. Якщо курс лікування переривати не можна, повідомте про це лікаря-косметолога, який проводитиме процедуру.
Як проводиться
Ліпопластика з використанням лазера проводиться поетапно:
- Лікар-косметолог очищує шкіру на оброблюваній ділянці.
- Встановлює пластини апарату, закріплює їх еластичними ременями.
- Налаштовує лазер на потрібні параметри (їх підбирають індивідуально, залежно від показань).
- Включає прилад.
Час впливу лазера – від 30 хвилин до декількох годин.
Далі лікар виконує спеціальний масаж, щоб прискорити видалення продуктів розпаду жирових клітин з організму.
Ліполіз обличчя
Процедура не тільки прибирає надлишок жиру на щоках, але й покращує стан шкіри. Після обробки вона підтягується, відзначається ефект ліфтингу. Ліпоскульптура покращує овал обличчя, робить його контури чіткішими.

У цій області використовується холодний варіант процедури, при якому шкірні покриви не ушкоджуються. Процес повністю безболісний. На обличчі не залишається слідів, тому на відновлення не потрібен час.
Ліполіз підборіддя
Позбутися другого підборіддя дієтами або спеціальною гімнастикою для обличчя практично нереально. Лазерний ліполіз усуває жирові відкладення та прибирає некрасиві складки на цій ділянці обличчя. Після процедури проблема вирішується швидко та ефективно.
Якщо друге підборіддя виражене, то доведеться пройти кілька сеансів. Тоді результат буде довготривалим.
Ліполіз шиї
Видалення жирових відкладень з шиї можливе тільки шляхом проведення операції або косметичних процедур. Зазвичай застосовують ін’єкції ліполітиків та лазерний ліполіз. Іншими способами видалити жировий горб, що утворюється ззаду в нижній частині шиї, дуже складно. Вправи для позбавлення від цієї проблеми не допоможуть.
Ліполіз – найкращий метод, бо при цьому не пошкоджується шкіра. Процедура повністю безболісна, дає виражений ефект. Після сеансів не тільки усуваються жирові відкладення, але й підвищується тонус дермальних покривів. Шкіра підтягується, зморшки розгладжуються.
Для усунення «удовиного горбика» потрібно близько 10 процедур з перервами у 2-3 дні. Якщо робити більш тривалі проміжки між сеансами, домогтися потрібного результату буде складніше.
Ліполіз живота
Для усунення жирових відкладень на талії проводять внутрішній лазерний ліполіз живота. Процедура проходить під місцевою анестезією в умовах стаціонару косметологічної клініки.
Після визначення місць впливу та обробки шкіри лікар вводить у потрібне місце тонку голку з канюлею (діаметр 1 мм). Через цей прокол лазерний промінь потрапляє у підшкірну клітковину. Лікар може переміщати голку, домагаючись руйнування жирової тканини на наміченій ділянці. Потрібен постійний контроль за ходом процесу, щоб впливати на зазначені місця без пошкодження навколишніх тканин.

Тривалість процедури – близько 1 години. Точний час косметолог визначає індивідуально в залежності від площі ділянки, яку треба обробити. При опроміненні невеликого фрагмента тканини продукти, що виводяться з жирових клітин, не потрібно відкачувати. Вони виводяться природним шляхом завдяки метаболізму в печінці.
На місця введення голок накладаються стрип-пластирі, що сприяють швидкому загоєнню мініпошкоджень.
Коли закінчиться дія анестезії, може відчуватися болісність. Але дискомфорт несильний, зазвичай пацієнти обходяться без знеболювальних препаратів.
Ліполіз стегон
Показання до проведення процедури:
- об’ємні відкладення на внутрішніх або зовнішніх боках стегон;
- травми шкіри на стегнах з внутрішньої сторони, викликані тертям при ходьбі;
- невдоволення пацієнта обсягом сідниць.
Позбутися від цих недоліків за допомогою дієти можна, але для цього потрібно чимало часу та зусиль. Лазерна обробка усуває проблему набагато швидше. Але при високому ступені ожиріння до ліполізу вдаватися марно – лазер не впорається зі значним обсягом жирової тканини.
Проводиться процедура так само, як і ліполіз живота, тобто з введенням тонких голок. Після завершення роботи на ділянки, що зазнали впливу, накладають тугу пов’язку.
Реабілітація
Особливої реабілітації після проведення холодного ліполізу не потрібно.
Якщо виконувалися проколи, то необхідно протягом 2 тижнів дотримуватися обережності. Рекомендується:
- Носити призначену лікарем компресійну білизну. Це захистить від появи набряків. Внутрішні тканини швидше заживуть, а шкіра підтягнеться.
- Місця проколів обробляти антисептиками, щоб виключити проникнення інфекції.
- Пити більше чистої води, скоротити кількість солі в меню та намагатися харчуватися легкою їжею. Це потрібно, щоб швидше вивести продукти розпаду жирової тканини.
- Митися тільки в душі. Виключити ванни, лазні та сауни до закінчення періоду відновлення.
- Уникати надмірних навантажень, не підіймати важкі речі.
- Не ходити на пляж, у солярій та басейн.
- Не пити алкоголь.
- Меншу палити, а краще повністю виключити паління.
- Остерігатися застуд, уникати загострення хронічних захворювань, бо погіршення здоров’я завадить загоєнню.

Якщо область обробки велика, для профілактики запалення лікар може порекомендувати антибактеріальну терапію. Потрібно обов’язково завершити прописаний курс, навіть якщо самопочуття буде хорошим.
Результати у залежності від виду
Для досягнення найкращого результату проводять 5–10 сеансів у залежності від поставленої задачі. Залежно від типу проведеної процедури можна очікувати:
- омолодження обличчя, поліпшення його контурів;
- усунення другого підборіддя та жирових відкладень на шиї;
- припинення тертя з внутрішньої сторони стегон при ходьбі;
- підтяжку живота;
- усунення ефекту галіфе на зовнішній стороні стегна;
- поліпшення контурів фігури.
Ефект буде помітний вже після першого застосування лазера. Але остаточний результат можна очікувати через 2-3 тижні, коли завершиться природне виведення залишків розщепленої жирової тканини.
Побічні ефекти та ускладнення
Лазерний ліполіз – процедура мало травматична та безпечна, тому негативні наслідки трапляються рідко. Незначні побічні ефекти у перші 2-3 дні після маніпуляції не повинні турбувати. Але якщо неприємні відчуття не проходять, їх прояви стають інтенсивнішими, потрібно звернутися за медичною допомогою.
Побічна дія процедури:
- незначна нудота, ознаки інтоксикації (виникають внаслідок надходження у кров великої кількості продуктів розпаду жирової тканини);
- почервоніння та подразнення на шкірі;
- невелике оніміння на обробленій області;
- незначний біль у місцях проколів;
- набряки.
Ускладнення виникають при недотриманні техніки проведення процедури або правил подальшого догляду. Можливі негативні явища:
- інфікування (при недотриманні гігієни);
- виникнення шишок та нерівностей на шкірі;
- тромбофлебіт;
- алергічні реакції.

Як і будь-який інший апаратний вплив, ліполіз може спровокувати загострення хронічних захворювань.
Протипоказання
Заборон на проведення ліполізу небагато, але вони є. Процедуру не можна робити при:
- аутоімунних захворюваннях, пов’язаних з ураженням сполучних тканин (ВКВ, ревматоїдний артрит та ін.);
- захворюваннях печінки, жовчного міхура, підшлункової залози;
- патологіях судин та серця;
- гострих інфекціях;
- діабеті, що вимагає введення інсуліну;
- ураженнях шкіри;
- ВІЛ;
- будь-яких видах раку;
- загостренні герпесу;
- психоемоційних розладах;
- вагітності, годуванні груддю;
- ожирінні вище 3 ступеня.
Є протипоказання до окремих видів процедур. Ліполіз живота не роблять при міомі матки. Не проводять вплив і під час місячних та при схильності до маткових кровотеч.
Ефективність лазерного ліполізу
Результати правильно зробленого лазерного ліполізу можна порівняти з ефектом від пластичної операції. Товщина жирового шару значно зменшується, шкіра підтягується та розгладжується. Але, на відміну від хірургічного втручання, вплив лазером має набагато менше протипоказань та вкрай рідко дає ускладнення.
Чим відрізняється від інших процедур
Основною відмінністю є те, що лазерний ліполіз – процедура малотравматична, але ефективна. Поєднання цих двох якостей робить її унікальною.
Традиційна ліпосакція
Ліпосакція належить до сильних і травматичних впливів. Чим більше жиру планується видалити, тим складніша операція. Проводиться ліпосакція під загальною анестезією, а наркоз – це додаткове навантаження на організм.
Суть операції: на шкірі роблять невеликі надрізи, у які вводять канюлю (голка використовується набагато товща, ніж для ліполізу). Зовнішній край канюлі приєднують до вакуумного апарата. Голку у жировому шарі рухають віялоподібно та поступально, жир через неї виводиться назовні.

За допомогою ліпосакції можна видалити жир не з усіх частин тіла. Передню частину стегон, верхню частину спини, шию та гомілки таким чином обробляти не можна.
Ультразвукова кавітація
Ця процедура зовні схожа на лазерний ліполіз, але вплив на жирові клітини проводиться не лазером, а ультразвуком. При цій процедурі в жировій клітині утворюється пухирець повітря, який росте у розмірах, розриває мембрану, і вміст клітини виходить назовні.
Процедура безболісна, має мало протипоказань та практично не дає ускладнень. Але вплив лазером більш ефективній.
Ін’єкційний ліполіз
Суть процедури полягає у введенні ліполітиків – речовин, які розщеплюють жир. У проблемну область роблять уколи спеціальних препаратів.
Процедура досить болісна, вимагає реабілітації, бо на місці ін’єкції утворюється почервоніння та набряк. Можливі й інші ускладнення, які практично виключені при застосуванні лазерної методики.
Чи можна доповнювати лазерний ліполіз іншими процедурами
Лазерний ліполіз рекомендується поєднувати з процедурами, які прискорюють потік лімфи та сприяють швидкому виведенню продуктів розпаду жирової тканини.
Добре працює метод у комплексі з лазером:
- міостимуляція або електроліполіз – вплив імпульсів електричного струму на м’язові волокна;
- RF-ліполіз – метод, заснований на використанні радіохвиль;
- вакуумний масаж;
- мезотерапія – ін’єкційне введення «коктейлю» з вітамінів та ферментів;
- пресотерапія – вплив тиском на певні області тіла з метою прискорення струму лімфи.

Поєднання процедур прискорює отримання бажаного результату.
Ціна процедури
Ціна косметичної процедури залежить від місця обробки та площі ділянки. На вартість впливає рівень салону та кількість процедур. Можна отримати знижку, якщо відразу оплатити повний курс.
Рекомендації на період проходження процедур
У період між сеансами можна вести звичайне життя. Але є ряд обмежень та рекомендацій, дотримання яких поліпшить ефективність процедур та знизить ризик ускладнень.
Намагайтеся більше пити чистої води та обмежити кількість солі в раціоні. Це прискорить процес виведення продуктів розпаду жиру.
З цією ж метою рекомендується помірна фізична активність, але без перевантажень. Бажана повна відмова від куріння та алкоголю. Якщо любите каву, скоротіть її кількість до мінімуму – цей напій погано впливає на потік лімфи.
Зі значними жировими відкладеннями ця процедура не справляється. Тому не варто розраховувати на чарівне перетворення. Якщо ж жирової тканини трохи, лазерний ліполіз допомагає відмінно.