Випадіння волосся є цілковито нормальним фізіологічним явищем, тому що оновлення клітин в організмі відбувається постійно та безперервно. Але надмірне випадіння може вказувати на серйозні внутрішні патології або нестачу необхідних вітамінів та мінералів. Тому слід знати, скільки волосся на голові у людини вважається нормою, щоб своєчасно вжити заходів та не допустити формування алопеції.
Фізіологічні фактори, що обумовлюють кількість волосся на голові
Волосяні фолікули формуються у період внутрішньоутробного розвитку. На момент народження у малюка їх може бути від 600 до 800 на 1 см2. Але у міру зростання дитини ця кількість зменшується за рахунок збільшення товщини волосся. Вже через рік наявних фолікулів стає менше приблизно на 25%, а до 12 років їх налічується від 300 до 500 одиниць на квадратний сантиметр, що складає приблизно від 50 до 160 тисяч волосин на голові в цілому.
Максимальна кількість волосин нараховується у дівчат у пубертатний період до встановлення стабільного менструального циклу. Але з 30 років починається процес дегенерації фолікулів, і поступово їх стає менше на 15%. У чоловіків блокування роботи волосяних фолікулів з часом обумовлено виробленням андрогенів.
Окрім гормонів, на кількість волосся значний вплив надає колір.
Колір | Товщина волоска | Кількість волосин (тис.) |
Блонд та світло-русявий | 0,03-0,04 мм | 140-160 |
Шатен | 0.04-0.05 мм | 100-110 |
Брюнет | 0,05-0,06 мм | 90-110 |
Рудий | 0,07 мм | 80-100 |
Сивину неможливо назвати повноцінним кольором, тому що вона виникає внаслідок руйнування меланіну та інших структурних змін.
Скільки волосся випадає в день
Кількість волосся на голові не є постійною величиною, тому що в день має випадати від 80 до 120 одиниць у жінок та від 100 до 120 – у чоловіків. Але власникам довгого волосся здається, що вони втрачають більшу кількість, ніж ті, хто має коротку стрижку.
Більшість трихологів стверджує, що навіть 150 волосин можна вважати нормою, якщо це обумовлено спадковістю. При цьому вони наголошують, що для уточнення треба скласти трихоскопію. Цей метод базується на проведенні спектрального аналізу кератинового стрижня для аналізу його структури. Загальний об’єм волосся обчислюється після з’ясування площі волосяного покриття і кількості активних фолікулів на 1 см2.
Окрім трихоскопії, спеціаліст проводить збір анамнестичних даних про спосіб життя, особливості харчування, наявність патологій та інші фактори, здатні вплинути на стан волосся. Тільки після такого повного обстеження лікар зможе відповісти, скільки в нормі волосся має випадати при митті та розчісуванні.
Не слід плутати кількість втрачених та зламаних волосків, що залишаються на гребінці при розчісуванні сплутаної шевелюри.
Також при рідкому митті голови може здаватися, що волосся випадає більше, за рахунок волосків, які випали за тиждень, але залишалися заплутаними у копиці. Особливо це стає помітним після використання бальзамів та масок, котрі допомагають вивільнитись вже втраченим волоскам.
Фактори, що прискорюють випадіння волосся
У волосистій зоні голови розташовуються запасні фолікули, які здатні активуватися при сприятливих умовах. Але частіше лікарі відмічають передчасне випадіння волосся та блокування фолікулів внаслідок наступних факторів:
- часті або сильні стреси;
- гормональні збої;
- аутоімунні та хронічні захворювання;
- генетичні аномалії;
- спадковість;
- травми та опіки волосяної частини голови;
- використання засобів для догляду сумнівної якості;
- частий вплив прямих сонячних променів;
- захворювання інфекційної природи;
- вікові зміни;
- вживання певних ліків, гормональних препаратів, проходження хіміотерапії;
- отруєння.
Також важливим фактором, який обумовлює, скільки волосся втрачається та відростає за місяць, є харчування. Дуже часто причиною передчасного випадіння волосся стають монодієти, при яких до організму не поступають певні види поживних речовин, мінералів та вітамінів.
За скільки часу можна відростити волосся
При збалансованому харчуванні та належному догляді волосся за місяць відростає на 1 см. При цьому зафіксовані випадки, коли приріст складає 2 см і навіть більше, але слід віднести це до винятків.
У дітей процеси регенерації проходять швидше, ніж у дорослих людей, тому з віком час відростання волосся збільшується. Але є способи, які дозволяють прискорити його та збільшити кількість активних фолікулів. До них слід віднести:
- регулярний масаж волосяної частини голови;
- використання масок з натуральними компонентами;
- додавання до раціону вітамінно-мінеральних комплексів;
- фізіотерапевтичні процедури.
Щоб відростити волосся, потрібно часу та зусиль чимало. Але нагородою будуть розкішні локони, які підкреслять привабливість та чарівність будь-якої жінки.