Статистика показує, що 90% людей регулярно відчувають проблеми із зором. Технічний прогрес не стоїть на місці: постійне використання комп’ютерів, планшетів, телефонів та іншої техніки дуже збільшує навантаження на очі. Особливо це відчувають у собі підлітки і молоді люди. Хтось починає просто відчувати сухість очей, печіння, помічати почервоніння, а хтось може навіть почати втрачати зір, і в такій ситуації окуляри є єдиним виходом.
Часто зір слабшає через погану роботу очних м’язів, які не відчувають потрібного навантаження, що сприяє погіршенню кровообігу. Зазвичай таке трапляється після тривалої постійної роботи за комп’ютером, коли очі дивляться лише в одну точку. Вправи для очей у цьому випадку чудово допомагають натренувати м’язи та покращити зір.
Чому важливо робити гімнастику для очей
Існує 12 м’язів, які безпосередньо пов’язані з очним яблуком. Саме від тренування цих м’язів залежить гострота зору та стан очей. Зарядка для очей важлива завдяки наступним моментам:
- дозволяє розслабити та розвантажити очні м’язи, а також змусити працювати ті, які не були задіяні;
- допомагає зупинити розвиток короткозорості та астигматизму;
- зміцнює м’язи очей та підтримує їх у тонусі;
- сприяє збереженню гостроти зору протягом довгих років.
Починати робити гімнастику краще з дитинства – саме у такому віці у людини закладаються звички. Якщо привчити дитину до комплексу гімнастики, у майбутньому їй буде набагато простіше впоратися з підвищеними зоровими навантаженнями.
Підготовка до зарядки для очей
Перед виконанням вправ слід приділити увагу підготовці, завдяки якій ефект від гімнастики виявиться значно вищим. Потрібно звернути увагу на такі нюанси:
- Перед виконанням вправ варто заплющити очі на кілька хвилин і так посидіти.
- Можна лягти та покласти на заплющені очі теплий рушник. Тепло сприяє розслабленню м’язів та дає гарний відпочинок очам.
- Потрібно вибрати тихе та спокійне місце для гімнастики, щоб сторонні звуки не відривали та не дратували. Інакше ефект від тренування буде незначним.
- Бажано, щоб поблизу не було джерел надто яскравого кольору.
Перед початком вправ можна трохи поморгати, щоб очі добре зволожилися. Можна пообертати очима зліва направо або зверху вниз у середньому темпі.
Набір вправ для очей
Нижче представлені найефективніші та найпростіші вправи для очей, які дуже ефективні:
- Легко і швидко поморгати хвилини 2-3, при цьому не надто напружуючи очі.
- Зробити з пластиліну крапку та приліпити на шибку. Дивитися спочатку на крапку, потім у далечінь. Переводити погляд.
- Подивитися вгору-вниз у швидкому темпі. Якщо відчувається запаморочення, темпи потрібно знизити.
- Намалювати очима квадрат, потім ромб, а потім коло.
- Намалювати очима букву S, у вертикальному та горизонтальному положенні.
- Малювати очима різні візерунки чи літери.
- Піднести палець до носа і дивитися на нього, зближуючи зіниці.
- Злегка натиснути пальцем на очне яблуко та помасажувати.
- Наприкінці знову легко поморгати 1-2 хвилини.
Після закінчення вправ виконується пальмінг – техніка, що дозволяє розслабити очі. Потрібно сісти у зручне положення, потерти долоні одну об одну, доки вони не стануть теплими. Потім покласти долоні на очі. Завдяки темряві та теплу зорова система розслабляється, і очі відпочивають.
Протипоказання для занять гімнастикою
У таких випадках вправи для очей не рекомендуються:
- Операція на очах. Якщо після операції не минуло пів року, то зарядка для очей протипоказана.
- Занадто сильна короткозорість. У такому разі навантаження на м’язи може лише зашкодити очам.
- При відшаруванні сітківки категорично заборонено комплекси вправ.
- При очному тиску комплекс вправ також не рекомендується.
Зарядку потрібно виконувати постійно, а не іноді. При роботі за комп’ютером потрібно робити гімнастику кожні 40 хвилин. Не варто відразу робити велику кількість вправ або часто повторювати одні й ті самі. Збільшувати навантаження на очі потрібно поступово.
Приміщення, в якому виконується гімнастика, має бути не дуже задушливим і темним, інакше навантаження на очі збільшиться. Рекомендується провітрювати приміщення. Виконувати вправи потрібно у зручній позі.
Робити комплекс краще в першій половині дня, тому що надвечір очі втомлюються. Краще займатися гімнастикою за природного денного світла. Між вправами потрібно робити маленькі перерви, щоб уникнути сильної перевтоми очей. Краще в цей час просто заплющити очі або накрити їх теплими долонями.
А ці відеовправи ви зможете робити просто за комп’ютером: