Майонез – неодмінний інгредієнт салатів та інших страв. Це дуже популярний соус, у ньому немає нічого особливо небезпечного. Але варто все-таки звернути увагу на високу калорійність. Та й різноманітність нікому не завадить. Розглянемо, чим можна замінити майонез у салатах та основних стравах.

Традиційні салати з незвичайною заправкою
Оселедець під шубою – один із найулюбленіших салатів у нашій країні. Як приготувати його без майонезу? Дуже просто – зі сметанно-гірчичним соусом.
Знадобляться:
- сметана з великим відсотком жирності (1 склянка);
- звичайна гірчиця (1 ст. л.);
- трохи солі;
- яблучний оцет (1 ч. л., можна трохи менше).
Сметану та гірчицю перемішаємо, гарненько розтираючи гірчицю. Потім додамо яблучний оцет та сіль. Змішаємо все та заправимо цією сумішшю салат.
Олів’є також легко обходиться без майонезу. Основою соусу знову стає сметана. Але можливий варіант із йогуртом (він підійде для Олів’є зі слабосолоною сьомгою).

Що знадобиться:
- сметана або натуральний йогурт без фруктових добавок (1 склянка);
- лимонний сік (1 ч. л.);
- сіль (щіпка);
- зелень.
Все це ретельно перемішуємо та заправляємо отриманою сумішшю салат.
Салату із крабовими паличками можна надати нового смаку шляхом нестандартної заправки. Замість майонезу додайте у нього йогурт. За бажанням йогурт можна доповнити часником та зеленню. Лимонний сік, гірчицю та приправи також додають у залежності від уподобань. Ще один спосіб заправити крабовий салат – просто полити його оливковою олією та перемішати. Виходить дуже смачно.
Готуємо м’ясо без майонезу
Сметанно-гірчичний соус може бути не тільки холодним, але й гарячим. Таким соусом добре поливати готові страви з м’яса, риби, овочів, але не менш гарний він і для того, щоб у ньому тушкувати та запікати. Голубці, гуляш, м’ясо, картопля та інші овочі, фаршировані перці набувають особливого смаку, якщо їх потушити у гарячому сметанно-гірчичному соусі.
Для приготування соусу потрібно наступне:
- сметана – 250 г;
- 1 голівка ріпчастої або білої цибулі;
- вершкове масло – 50 г;
- 1 ст. л. гірчиці;
- 1 ст. л. томатної пасти;
- 3 зубчики часнику;
- суміш сушеної зелені (базилік, кріп, кінза, петрушка) – 1 ч. л .;
- спеції та сіль – за смаком.
Помістіть вершкове масло у невелику каструльку або сотейник та розтопіть його. Дрібно наріжте цибулю та підсмажте її на розтопленому маслі. Потім додайте до цибулі томатну пасту, гірчицю та залийте все це сметаною. Перемішайте суміш та поставте її тушити на слабкому вогні.
Оскільки соус сметанний, нагрівати його до кипіння не треба, інакше сметана згорнеться. Він повинен томитися, а не кипіти (стежте, щоб він не булькотів).
Далі додаємо розчавлений часник, спеції та зелень, тушкуємо соус протягом 12-15 хвилин. Необхідно його періодично помішувати та стежити за тим, щоб він залишався густим.
Коли соус буде готовий, полийте ним готову страву, тушкуйте або запікайте у ньому м’ясо, рибу, овочі. Як би ви його не застосували, результат буде відмінним!
Подаємо м’ясо не з майонезом та не з кетчупом
Шашлик, стейк, ковбаски або печеня у компанії пряного гірчично-сметанного соусу знаходять нове смакове звучання.
Компоненти такі:
- жирна сметана – 250 г;
- 1 ст. л. діжонської гірчиці із зернами;
- щіпка гострого перцю (можна більше або менше перцю на ваш смак);
- 2 ч. л. яблучного оцту;
- зелень: кінза, м’ята, кріп;
- кілька пір’ячок зеленої цибулі;
- 1 ст. л. оливкової олії;
- 4 зубчики часнику;
- 1 ст. л. гострого томатного соусу;
- по 1 щіпці подрібненого мускатного горіха та запашного перцю;
- сіль та спеції – за смаком.
Наливаємо сметану у блендер. Зелень (за виключенням зеленої цибулі) шинкуємо та додаємо до сметани. Кладемо туди ж гірчицю. Потім чистимо часник та додаємо його. Оцет, оливкову олію та томатний соус відправляємо туди ж. Потім додаємо мускатний горіх, запашний перець та інші спеції, трохи солимо. Блендером доводимо суміш до стану пюре. Залишається перелити суміш у соусницю, посипати нашаткованою зеленою цибулею та охолодити соус перед подачею.