Є безліч способів приготування яблучних пирогів. Але для класичної шарлотки з яблуками потрібні лише зазначені продукти:
- яйця курячі – 4 шт.;
- борошно пшеничне – 16 ст. л. (1 склянка);
- кислі стиглі яблука – 3-4 шт.;
- цукор – 16 ст. л. (1 склянка);
- розпушувач тіста – чверть чайної ложки;
- вершкове масло (потрібно для змазування дека).
Час приготування становить 55-60 хв, вихід – 8 порцій.

Покрокова інструкція приготування
Оскільки страва готується швидко, перед змішуванням інгредієнтів можна увімкнути духовку на 180°C, щоб вона добре прогрілася та була готова до випікання пирога. Поетапне приготування домашнього десерту:
- Яйця збити до стану однорідної консистенції, повільно всипаючи цукор. Збивати потрібно не менше 10-15 хв, щоб крупинки цукру повністю розчинилися, а маса стала густою та білою.
- Борошно два рази просіяти, щоб воно наповнилося киснем. Після цього додати розпушувач, ретельно перемішати.
- Борошно повільно всипати у яйця, збиті з цукром. Щоб борошно не взялося грудками, вводити його потрібно поступово, весь час розмішуючи дерев’яною ложкою знизу вгору для отримання пишного тіста.
- Яблука помити, обсушити, почистити від шкірки. Можна покласти у пиріг нечищені яблука, що додасть страві особливу кислинку.
- З фруктів видалити серединку, нарізати яблука невеликими скибочками. Підходить нарізка кубиками або часточками середньої товщини.
- Форму для випічки змастити вершковим маслом, намагаючись не перестаратися – велика кількість масла заважає тісту піднятися до потрібного рівня.
- У деко викласти подрібнені фрукти та залити їх тестом. Можна навпаки – спочатку вилити бісквітну масу, а потім зверху викласти яблучні скибочки.
- Форму злегка повернути, щоб тісто добре розтеклося та повністю покрило яблучну масу.
- Пиріг поставити у розігріту попередньо до 180°C духовку на 40 хв. Якщо формочка невелика, досить випікати пів години. Для приготування пирога у великій формі його слід випікати 40-45 хв.
- Готовність страви перевірити дерев’яною паличкою, зубочисткою або сірником. На ній не повинно залишатися сире тісто.
Верх пропеченої до повної готовності шарлотки добре зарум’янюється та набуває золотистого відтінку. Випічку потрібно дістати з форми та остудити.

Секрети приготування страви
Іноді, всупереч всім старанням, десерт не виходить таким, як має бути. Це пов’язано з різними причинами. Наприклад, у тісто поклали багато начинки, помістили форму у не розігріту духовку, забули додати у борошно розпушувач тощо. Щоб страва напевно вийшла добре пропеченою, смачною та гарною, варто дотримуватися простих кулінарних порад:
- Перед збивання яєць їх потрібно розділити на білки та жовтки. Спочатку білки збити з дрібкою солі, без цукру, а потім ввести цукор поступово, перемішуючи масу в одному напрямку.
- У жовтки цукор потрібно додавати відразу – 2 ст. л. У збиті до білого кольору жовтки необхідно всипати борошно, постійно перемішуючи масу дерев’яною лопаткою або ложкою (не міксером).
- Збиті білки слід повільно вводити у суміш борошна та жовтків або спочатку додати білки буквально по ложці, а потім всипати борошно. При перемішуванні потрібно підіймати тісто знизу вгору, розмішувати в одному напрямку.
- Для приготування страви не варто використовувати більшу кількість яблук, ніж вказано у рецепті. Бісквіт повинен вийти соковитим та ніжним, але зайвий яблучний сік не дозволить тесту піднятися. У результаті шарлотка не буде пишною.
- Потрібно поміщати форму з підготовленим тістом у нагріту духову піч. Перші 10-15 хв її не можна відкривати – це одна з причин, чому шарлотка осідає після випічки.
- Яблука краще використовувати зі шкіркою – у цьому вся родзинка частування. Щоб м’якоть фруктів не потемніла до поміщення у духовку, після нарізування скибочки яблук потрібно скропити лимоном.
- За класичним рецептом у шарлотки повинна бути особлива структура з цільними шматочками плодів. Тому при нарізці яблук не потрібно їх сильно дрібнити, інакше начинка набуде консистенції пюре.
- Щоб пиріг вийшов насиченим та соковитим, досвідчені кулінари рекомендують наливати у форму шар бісквіта, потім шар яблук, знову шар тіста, а на верх класти часточки фруктів.
- Оптимально, щоб форма була силіконовою або скляною. З такого дека дістати шарлотку простіше, ніж з металевого.
- Новачкам, які ще не вивчили особливості своєї духовки, варто зробити так: розігріти до 140 градусів, помістити форму з шарлоткою, через 15 хв збільшити температуру до 160 градусів, витримати 10 хв, та вже потім виставити 180°C та випікати десерт ще 20 хв.
- Страву потрібно подавати відразу після охолодження, поки від бісквітного тіста виходить неймовірний яблучний аромат. З шарлоткою відмінно поєднується цукрова пудра або морозиво.
Професійні кулінари особливо звертають увагу, що температуру у духовці потрібно підвищувати поступово. Тоді на шарлотці з’являється красива золотава скоринка, а тісто ніколи не буде сирим. У побутової техніки потужність відрізняється. Тому в одній духовці при 180 градусах виходить смачний пиріг, а в іншій за такої ж температури – горіле тісто.

Ще один важливий нюанс – бісквіт потрібно готувати суворо за рецептом, щоб маса мала не густу та не рідку консистенцію. Тісто потрібне густіше, ніж для млинців, але рідше, ніж для оладок. Рідка шарлотка у духовці пропечеться, але ласощі втратять легкість. Перед тим, як вийняти частування з духовки, потрібно дати пирогу 10 хв охолонути. Тоді готова шарлотка не осідає після випічки.
Завдяки цим порадам ви зможете приготувати ароматну пишну шарлотку з хрусткою скоринкою, добре пропечену та дуже м’яку.
Чи можна замінювати інгредієнти
Шарлотка – це ніжний, повітряний пиріг, який можна швидко приготувати у домашніх умовах з простих та доступних інгредієнтів. З точки зору кухарського мистецтва, класична шарлотка з яблуками є спрощеним варіантом пудингу з додаванням фруктів. З рецептом на бісквітній основі під силу впоратися навіть новачкам, не досвідченим у кулінарній майстерності.
Якщо слідувати інструкції приготування та строго дотримуватися рецептури, яблучний пиріг виходить смачним, пишним, високим. Заміщення інгредієнтів допустимо, але у підсумку у кулінара вийде зовсім інша страва.

Для приготування шарлотки за класичним рецептом обов’язково потрібні:
- яблука кислих сортів;
- пшеничне борошно;
- цукор та яйця.
Можна готувати тісто з цілозернового борошна – вийде корисний пиріг. Однак скибочки десерту не будуть такими ніжними, як при використанні добре просіяного пшеничного борошна.
Яблука потрібно брати кислуваті та досить тверді. Перевірити легко так: при відкушуванні м’якота повинна хрустіти. З м’яких фруктів у процесі термічної обробки виділяється багато соку, який заважає тесту підійматися до потрібного рівня.
Деякі господині та кулінари використовують замість яблук:
- сливи;
- ягоди;
- муси тощо.
Але тоді на виході отримуємо не класичну шарлотку, а зовсім інше частування.

З чим подавати десерт до столу
Готове домашнє частування за бажанням прикрашають:
- цукровою пудрою;
- корицею;
- кокосовою стружкою;
- кондитерською посипкою;
- мигдальними пелюстками.
Ще кілька варіантів, з чим подавати шарлотку до святкового столу або на звичайну вечерю:
- з ароматним трав’яним чаєм;
- молоком;
- кулькою пломбіру;
- збитими вершками;
- згущеним молоком;
- сметанним кремом;
- ванільним соусом.
Страву подають відразу після охолодження, попередньо розрізавши на порційні шматки. Традиційно десерт випікають круглої або прямокутної форми. Але ніщо не заважає експериментувати та готувати пиріг у вигляді зірки, квітки, серця.
Історія десерту
Ласощі мають цікаву історію походження. Рецепт прийшов з Британії. Жителі туманного Альбіону готували холодний десерт ще у 15-му столітті. Назва «шарлотка» походить від англійського «шарль», що означає блюдо зі збитих яєць, цукру та молока.
Змочені водою, вершками, молоком, яйцем хлібні шматочки складали пошарово, а між ними насипали порізані та злегка протушковані у невеликій кількості води фрукти. Тоді ласощі не запікали, а подавали як холодну солодку закуску.
Початковий рецепт швидкого англійського пудингу поширився світом, був видозмінений. Сьогодні господині та кулінари випікають солодке бісквітно-яблучне частування у духовці.

Переваги традиційних ласощів
Не зважаючи на велику кількість варіантів приготування пирога, шарлотку з яблуками за класичним рецептом готують найчастіше. Це пояснюється просто:
- десерт виходить пишним;
- приготування забирає мало часу;
- інгредієнти для страви завжди є під рукою.
Такі ласощі доречні на святковому столі завдяки красивому зовнішньому вигляду та відмінно підходять, щоб побалувати сім’ю домашньою випічкою.
Ще одна перевага шарлотки – невеликий перелік інгредієнтів, доступних у будь-який час року. Особливо часто пиріг випікають восени після збору врожаю яблук. Фрукти, вирощені у власному саду, чистити необов’язково – кислувата шкірка надає готовій страві особливого смаку.

Магазинні яблука варто очистити від шкірки, бо їх часто натирають воском для додання блиску та товарного вигляду. Хімічна речовина не змивається водою, і краще виключити її попадання в організм.