Сьогодні ми обговоримо такий корисний кухонний прилад, як мультиварка. Як вибрати хорошу мультиварку, на які параметри звернути увагу – ось що буде темою цієї статті. Завжди бажано правильно визначити найважливіші якості приладу, адже річ має бути функціональною, але прийнятною за ціною. Краще вибирати прилади високої якості, заощаджуючи гроші завдяки відмові від зайвих функцій. Для цього слід уважно вивчити експлуатаційні характеристики моделей основних виробників побутової техніки.
Мультиварку вважають другорядним кухонним приладом, хоча вона чудово замінює пароварку, духовку, йогуртницю та навіть звичайну плиту. Це розумна каструля, оснащена нагрівальним елементом та електронним керуванням. У мультиварці можна приготувати безліч страв, причому деякі з них виходять навіть кращими, ніж приготовані традиційним способом.
Застосування мультиварки потребує певних навичок – треба навчитися правильно вибирати програми, розраховувати налаштування, імпровізувати. Якщо ви освоїте основні правила експлуатації, то зможете відчутно заощаджувати час на приготуванні їжі. Від вас потрібно лише підготувати та нарізати продукти. Далі прилад все зробить сам, проконтролює час і температуру, запобіжіть пригорянню, підігріє їжу до вашого приходу додому.

Отже, мультиварка – корисний прилад для дому. Обговорімо, на що звернути увагу під час її вибору.
Типи пристроїв
У продажу є три різновиди цього приладу:
- Класична мультиварка, яка замінює звичайну плиту. Час готування та смак страв повністю збігаються, використання приладу не викликає жодних труднощів.
- Мультиварка-скороварка готує продукти під підвищеним тиском під кришкою. Це збільшує температуру і тому скорочує час приготування страв.
- Мультиварка-повільноварка має протилежну властивість. Приготування відбувається повільно, за невисокої температури. Продукти томляться, виходять дуже м’якими і ніжними, кориснішими для здоров’я.
За відгуками покупців, більшість господарок віддає перевагу звичайній мультиварці. Це цілком зрозуміло – у класичному приладі можна готувати набагато більше страв, у нього багато зручних функцій, а сама мультиварка безпечніша, бо її стінки нагріваються менше, ніж у скороварки.
Зовнішній вигляд та габарити
Основний параметр – робочий об’єм чаші. У топі продажів знаходяться 3-літрові та 5-літрові мультиварки. Це оптимальний розмір для середньої сім’ї з 3-4 осіб. Якщо ви зацікавлені в іншій місткості чаші, використовуйте формулу – 1,5-2 л на особу.
Орієнтуйтеся на свій спосіб життя та звички. Якщо у вас часто бувають гості або ви любите готувати їжу на кілька днів, купуйте мультиварку більшого обсягу.

Зовнішній вигляд корпусу залежить від матеріалу:
- Металеві вироби виглядають краще, ґрунтовніше, але їхня поверхня швидше мажеться, залишаються сліди від водяних крапель. Металеві прилади важче переміщати з місця на місце через велику вагу.
- Пластмасові мультиварки виглядають простіше, але й коштують дешевше. Слід вибирати якісний пластик, який не видає неприємного запаху та не скрипить при відкриванні/закриванні кришки. Якщо ви вибрали недорогу мультиварку, врахуйте, що білий пластик згодом жовтіє.
Внутрішнє покриття чаші може бути з різного матеріалу:
- Тефлонове антипригарне покриття легше у догляді, але швидко занепадає через подряпини. Середній термін служби – 2-3 роки.
- Керамічне покриття не боїться щітки та частого миття, але треба оберігати чашу від падінь та ударів. До того ж кераміку не можна мити в посудомийці, та й коштує вона дорожче. Плюс керамічного покриття полягає у його безпеці для людини у разі пошкодження покриття.
- Нержавіюча сталь краще за якістю, довговічніша, але не всі виробники пропонують подібні моделі.
Що має бути у мультиварки для зручності користування:
- Гумові ніжки або маленькі гумові накладки. Вони не дозволять мультиварці ковзати по стільниці.
- Жаростійкі ручки у чаші, завдяки яким ви швидко та безпечно витягнете її з корпусу.
- Кришка повинна бути знімною, це зробить зручнішим догляд та миття приладу. Неприпустимі щілини та дефекти. Гума ущільнювача обов’язково має бути м’якою і щільно прилягати. Закриватися кришка повинна за допомогою замкового механізму, а не кнопкою, яка швидко ламається через контакт з парою.
- Ознакою якісного виробу є вологозбірник. Він не дозволяє стінкам та кришці покриватися вологою.

Технічні характеристики
Насамперед звертайте увагу на потужність приладу. Чим більший цей параметр, тим швидше нагрівання. Діапазон різних моделей – 450–1500 Вт. Слід враховувати обсяг чаші. Для 2-3-літрових приладів достатньо 700–800 Вт, для середніх – до 900 Вт, для більшого обсягу – 1000–1500 Вт.
За типом нагрівання мультиварки поділяються на дві групи – з ТЕНом та індукційною котушкою. Перший варіант популярніший і доступніший, а другий дозволяє економити електроенергію.
Вирішуючи, яку купити мультиварку, зверніть увагу на додаткові можливості цих приладів:
- відкладений старт;
- збереження тепла;
- відключення підігріву;
- швидкий розігрів;
- захист від дітей за допомогою блокування;
- керування через Wi-Fi.
Скільки потрібно програм
Це питання дуже цікаве. Від першого прагнення мати якнайбільше програм необхідно відмовитися. Деякі виробники випускають на ринок моделі, які мають до 100 режимів, але чи будете ви ними користуватися? Адже чим більше програм, тим дорожче мультиварка.
Краще зупинитися на дійсно потрібних базових режимах:
- Варіння каш.
- Тушкування.
- Смаження.
- Випічка.
- Плов.
- Мультикухар.
- Суп.
- Варення.
- Пароварка.
- Хлібопічка.

Додаткові режими, які не так часто потрібні: Йогурт, Фондю, Сир, Піца, Паста, Попкорн, Копчення.
Можливості управління
Мультиварки бувають з механічним та електронним керуванням. У рейтингу кращих моделей є прилади з електронною панеллю з клавішами або сенсорними клавішами.
Панель управління має бути зручною, а дисплей – контрастним та зрозумілим, бажано з підсвічуванням, кнопки – м’якими та чутливими. Панель та дисплей повинні бути розташовані під кутом, щоб не доводилося нахилятись над гарячим приладом. На дисплеї мають відображатися:
- час і температура готування;
- таймер закінчення готування;
- програма, яка працює;
- стан режиму автопідігріву.
Що вибрати
Відвідувачі тематичного форуму допомогли визначити 10 найкращих мультиварок 2022 року. Це продукція брендів Редмонд, Мулінекс, Філіпс, Скарлет, Тефаль та інших.
У середній ціновій категорії відзначають високу якість таких моделей:
- REDMOND SkyCooker M800S.
- Moulinex MK 706A32.
- Philips HD4731/03.
- Redmond RMC-M25
- Scarlett SC-MC410S09
Серед більш дорогих приладів користуються популярністю такі моделі:
- Tefal RK807D32.
- Bosch AutoCook MUC48B68RU.
- BORK U800.
- Bosch MUC22B42
- Tefal RK901832.
Видно, що ринок заповнений мультиварками різної функціональності. Важко сказати безперечно, яка з них краще і модель якої фірми повністю вас влаштує. Рекомендується вибирати пристрій з оптимальним для вас співвідношенням ціни та якості. Тоді покупка вас не розчарує, ви користуватиметеся приладом із задоволенням та готуватимете різноманітні страви для своєї родини.