Розпушувач – це суміш, яка робить тісто більш повітряним та пористим, тобто, як зрозуміло з назви, його розпушує. Розпушувач потрібен для тіста при випіканні хліба, кексів та інших здобних виробів, і зараз без нього не обходиться практично жоден рецепт. Готова суміш, як правило, продається в магазинах за невелику ціну та має нехитрий рецепт: борошно (або картопляний крохмаль), сода та лимонна кислота. Але іноді продуктовий магазин буває не по дорозі або йти в нього просто небажання. Але це не привід відмовляти собі в задоволенні насолодитися пишними булочками чи смачними пирогами. Достатньо знати, як працює розпушувач та чим його можна замінити.
Дія розпушувача
Розпушувач, який продається в магазині, найчастіше складається з соди, крохмалю та лимонної кислоти. Продається він у невеликих пакетиках – масою 1-2 г. Цього більш ніж достатньо на один раз (буває, що навіть на два).
Дія розпушувача починається після додавання до тіста. У рецептах часто вказують, що правильно додавати розпушувач у просіяне борошно до змішування інгредієнтів. Сода, що є лугом, починає взаємодіяти з лимонною кислотою із виділенням вуглекислого газу. Він і надає тесту м’якість і пористість, якою хоче досягти будь-яка господиня.
Чим замінити розпушувач для тіста
Перше, що спадає на думку, це зробити розпушувач для тіста самостійно. Склад досить простий, і все, що для нього потрібно, є майже в кожному будинку. Але навіть якщо на кухні не знайшлося всіх необхідних складових, треба пам’ятати, що цей рецепт не є панацеєю і його можна замінити рядом інших способів:
- Механічний. Цей спосіб підходить для випічки, у складу якої велика кількість інгредієнтів для збивання. Наприклад, багато хто хвалить бісквіти за їхню легкість, якої домагаються шляхом ретельного збивання яєць. Розсипчастість пісочного печива – теж результат механічного розпушення, але за допомогою збивання олії.
- Біологічний. Це всім відомі дріжджі, що змушують тісто підніматися завдяки виділенню вуглекислого газу. Пироги та піца – найбільш популярні приклади використання дріжджового тіста у випічці. Також сюди можна віднести всі рецепти, до яких входять кисломолочні продукти та закваска.
- Хімічний. Крім вже описаного розпушувача, є інші рецепти, засновані на взаємодії хімічних речовин. Наприклад, замість лимонної кислоти часто беруть розчин оцту, який реагує із содою швидше. Також у випічці використовують в якості розпушувача вуглекислий амоній – це речовина для приготування пряників.
Щоб випічка вийшла дійсно смачною за будь-якого з обраних способів, важливо дотримуватися пропорцій і враховувати склад тіста. Тоді страва не вийде надто гіркою через соду або надто кислою через інший інгредієнт. Як бачимо, тішити себе м’якою здобою можна буквально із підручних засобів.