Як працює гейзерна кавоварка: простими словами

Доступний інструмент для варіння кави – гейзерна кавоварка. Вона коштує недорого та справляється з приготуванням напою для невеликої сім’ї. Принцип роботи гейзерної кавоварки заснований на тиску водяної пари.

гейзерна кавоварка
Гейзерна кавоварка проста в застосуванні та недорога.

Історія винаходу

Кавоварки цього типу було винайдено у першій половині минулого століття. У 1933 році був налагоджений випуск двоярусних металевих кавників. Їх винайшов італієць Альфонсо Біалетті.

Першу масово випущену модель продавали під маркою «Мока Експрес». Кавник з восьмигранним алюмінієвим корпусом з’явився практично у кожній італійській родині. Досі він один із символів Італії.

гейзерна кавоварка біалетті
Зараз компанія, заснована італійцем, продовжує випуск посуду для варіння кави під маркою «Біалетті».

Як працює

Принцип роботи гейзерної кавоварки заснований на використанні тиску водяної пари. Корпус не цілісний, він складається з двох частин. Працює пристрій так:

  • у нижній відсік заливається вода;
  • далі вкладається сіточка, у яку засипається мелена кава;
  • потім нагвинчується верхній відсік, та кавник ставиться на вогонь;
  • при закипанні утворюється пара – вона створює тиск, що піднімає воду;
  • вода, проходячи через сіточку, піднімається у верхній відсік, насичуючись смаком та ароматом мелених зерен.

Через засипану у фільтр каву піднімається вода, а не пара, що утворилася при кипінні. Тому трубка фільтра доходить практично до дна. Призначення пари – підйом води.

як працює гейзерна кавоварка
Принцип роботи гейзерної кавоварки простий, тому й коштує цей посуд для варіння кави недорого.

Кавник має аварійний клапан, необхідний для нормалізації тиску, якщо вода перестає підніматися через фільтр.

Звичайні кавники гейзерного типу підігрівають на плиті, але є електричний варіант, який працює від мережі. Принцип роботи електричної гейзерної кавоварки аналогічний до класичної моделі, але зручність вище. В електрокавоварках є додаткові функції – відкладений старт, автоматичне збереження тепла, регулятор насиченості смаку тощо. Недолік – варити каву можна тільки там, де є електрика.

Догляд

Будь-який посуд вимагає догляду, інакше швидко виходить з ладу. Доглядати за гейзерною кавоваркою нескладно. Потрібно просто мити всі робочі частини після кожного варіння кави.

Проблеми створює гумове кільце ущільнювача для фільтра. З ним потрібно поводитися акуратно та дбайливо.

Прокладку з гуми потрібно регулярно очищати, не докладаючи серйозних зусиль та не використовуючи хімію. Згодом прокладка зношується та потребує заміни. Але це не проблема – до більшості марок кавоварок продаються ремкомплекти, до складу яких входить кільце ущільнювача та нова сіточка фільтру.

Види

Можна придбати класичну кавоварку гейзерного типу та варити каву на плиті або вибрати більш сучасний електричний варіант.

Механічні

Конструкція механічних кавоварок з часів їх винаходу не змінилася. Це, як і раніше, дві ємності з сітчастим фільтром. Моделі відрізняються такими ознаками:

  • обсяг: є зовсім мініатюрні – на одну кавову чашку, є великі, що вміщають 1 літр;
  • матеріал: класичні кавоварки робили з алюмінію, але зараз можна придбати модель із корпусом із нержавіючої сталі, верхня частина буває зі скла або кераміки.
склад гейзерної кавоварки
В іншому конструкція та принцип роботи гейзерної кавоварки механічного типу не залежать від моделі. Всі вони працюють однаково.

Електричні

Основна відмінність електричної модифікації – вбудований нагрівальний елемент. Працюють вони так само, як електрочайники з підставкою.

електрична кавоварка
Електромоделі дорожчі за механічні, але в експлуатації вони більш зручні.

Виробники

Справжні шанувальники кави віддають перевагу класичній моделі кавоварки, що випускається у Італії. Але є чимало інших виробників, що випускають аналоги та вдосконалені моделі. До числа популярних брендів відносять Alpenkok, Endever Costa, Rondell Kafferro та інші.

Bialetti

У числі лідерів – компанія-прабатько. Бренд Bialetti виробляє традиційні моделі з алюмінію, але є й оригінальні варіанти – моделі для індукційних плит, кавоварки з нержавійки або з кольоровим полімерним покриттям. У продажу є ємності різного об’єму – від 100 до 720 мл.

De Longhi

Компанія «Делонгі» випускає електричні моделі кавоварок. Бренд засновано в Італії понад 100 років тому. Компанія виробляє різноманітну побутову техніку, у тому числі й кавоварки будь-якої конструкції. Прилади гейзерного типу випускаються під маркою Alicia EMK, модифікації відрізняються обсягом резервуара – на 4, 6 та 9 чашок.

DeLonghi гейзерна електрична кавоварка
Кавоварки підключаються до живлення через підставку, на якій розташовано кнопку увімкнення.

Ibili

Іспанська компанія Ibili випускає гейзерні кавоварки з різним об’ємом резервуара. Моделі мають традиційну конструкцію та форму у вигляді восьмигранника. Корпус кавника – алюмінієвий із покриттям. Моделі випускаються у чорному та інших кольорах з яскравими деталями. Мають захисний шар, що виключає появу присмаку металу у каві.

гейзерна кавоварка Ibili
Деталі кавоварки можна мити у посудомийній машині.

BergHOFF

BergHOFF – бельгійський бренд, який випускає гейзерні кавоварки з нержавійки. Мають захисне покриття, що дозволяє мити їх у посудомийних машинах.

гейзерна кавоварка BergHOFF
Моделі BergHOFF мають стриманий дизайн, підходять для будь-яких видів плит, у тому числі індукційних.

Переваги та недоліки

Простий принцип роботи та переваги гейзерної кавоварки роблять цей прилад популярним. Моделі мають безліч переваг, але недоліки теж є.

Плюси

Основна перевага у тому, що при варінні кави не потрібно постійно стояти біля плити, стежачи, щоб напій не «втік». Про готовність напою можна дізнатися за специфічним звуком, що нагадує легке дзюрчання.

Коштують класичні кавоварки недорого, середня ціна такого приладу 200-400 гривень. Електричні модифікації істотно дорожче, від 700 гривень.

гейзерна кавоварка на плиті
У чашку не потрапляє кавова гуща, що теж можна віднести до переваг.

Багатьом подобається смак готового напою, кава виходить міцною та насиченою.

Мінуси

Недоліків у приладу не так багато, але про них потрібно знати:

  • необхідність розбирати та мити прилад після кожного використання;
  • якщо клапан засмітиться, то отриманий напій не буде якісним;
  • періодично потрібно міняти фільтр та ущільнювач – при їх зношуванні пристрій перестає працювати.

Це основні мінуси приладу, пов’язані з принципом роботи кавоварки гейзерного типу. У кожній окремій моделі можуть бути свої недоліки, дізнатися про них можна з відгуків споживачів.

брудна гейзерна кавоварка
Не кожній господині сподобається щоразу розбирати та мити кавоварку.

Порівняння гейзерної кавоварки та турки

Суперечки про те, що краще – турка або гейзерна кавоварка для варіння кави, – вічні. Є чимало любителів ароматного напою, які визнають варіння виключно традиційним способом.

Вирішуючи, що обрати, врахуйте такі моменти:

  • приготувати каву у кавоварці простіше, а для варіння напою у турці потрібна певна вправність;
  • з кавоварки напій ніколи не втече, а от при використанні турки потрібно весь час стежити за процесом, інакше кава виявиться на плиті;
  • мити турку набагато простіше, а кавоварку доведеться розбирати та чистити.

Якість напою – справа смаку, але у кавнику гейзерного типу він виходить більш насиченим. Хоча любителі кави з турки можуть заперечити, що потрібно просто вміти його варити.

гейзерна кавоварка і турка
Що краще – гейзерна кавоварка чи турка, визначити складно.

Критерії вибору гейзерної кавоварки

Вивчивши принцип роботи та переваги гейзерної кавоварки, можна починати вибирати. Асортимент досить широкий, тому потрібно вивчити характеристики та почитати відгуки.

Об`єм

Це найважливіший критерій вибору. Якщо у будинку тільки один любитель кави, то не має сенсу купувати прилад великого обсягу. Якщо ж купити кавник гейзерного типу на 2 чашки, то готувати 4 порції доведеться довго, адже після кожного використання потрібно дочекатися остигання ємності та вимити її.

об'єм гейзерної кавоварки
Можна придбати кавоварку потрібної ємності.

Ізоляція кришки та ручки

Наявність ізоляційного покриття на ручці та кришці підвищує зручність експлуатації. Ізоляція захистить руки від опіків. При виборі потрібно звернути увагу на якість фурнітури та на надійність її кріплення.

Фільтри

Фільтри та ущільнювальні манжети необхідно періодично міняти. При покупці уточніть, чи є у продажу ремкомплекти. Якщо купити їх проблематично, то краще віддати перевагу моделі іншого виробника.

розібрана гейзерна кавоварка
Гумки доведеться міняти з часом.

Опції

При виборі електричної моделі перевірте наявність додаткових опцій – автовимкнення, звуковий сигнал, регулятор міцності, захист від замикання. Вони підвищують зручність використання, але роблять прилад дорожче. Тому варто знайти компроміс, підібравши модель, яка влаштує за ціною та кількістю опцій.

Інструкція із застосування

У комплект поставки входить інструкція із застосування гейзерної кавоварки. Її потрібно уважно вивчити та використовувати прилад правильно.

Покрокова схема приготування кави

Інструкція до гейзерної кавоварки наводить покрокову схему приготування ароматного напою:

  1. У нижній відсік налийте воду.
  2. Якщо хочете зварити американо, воду наливайте до рівня клапана, для еспресо потрібно взяти у 2 рази менше рідини.
  3. У фільтр засипте мелену каву, вставте фільтр на місце, закрийте кришку.
  4. Поставте кавник на газ або електричну плиту.
  5. Коли з’явиться звук дзюрчання, нагрів вимкніть, інакше кава підгорить.

Залишилося розлити каву по чашках та насолоджуватися напоєм.

Скільки йде часу на приготування кави

Скільки буде варитися напій, залежить від обсягу кавника та рівня нагріву. У середньому працює гейзерна кавоварка 3-4 хвилини, потім нагрів потрібно відключити.

Якість приготованої кави

Напій виходить із насиченим смаком, ароматний та міцний. Але тільки у тому випадку, якщо обрано хорошу каву середнього помелу та її кількість у фільтрі відповідає інструкції.

Поради з експлуатації

Щоб куплена річ працювала довго, а кава виходила смачною, власник повинен дотримуватися правил варіння кави та подальшого догляду. Важлива умова – ретельно відмивати всі частини кавника після варіння кожної партії напою.

Як чистити гейзерну кавоварку

Потрібно дочекатися, коли кавоварка повністю охолоне. Потім розібрати її на частини, викинувши кавову гущу з фільтра. Промити деталі проточною водою та висушити. Просохлі деталі кофейника можна збирати.

Терти алюмінієвий корпус металевою мочалкою небажано. Така чистка пошкодить верхній шар, та напій після приготування буде з неприємним присмаком металу.

Не варто чистити внутрішні поверхні до блиску. Чорнота на стінках – це не бруд та не цвіль, а наліт кавового масла. Він псує вигляд, але зате захищає напій від контакту з металевим корпусом.

Рекомендовані засоби

Не можна чистити кавник абразивними речовинами та застосовувати агресивну побутову хімію. Допускається у невеликій кількості застосовувати м’які миючі засоби (гель для посуду).

миючий засіб
Зрідка можна помити кавоварку мийним засобом.

Методи очищення гейзерної кавоварки

Накип у нижній частині можна видалити домашніми методами, вапняний наліт легко відчищається при кип’ятінні води з лимонною кислотою. Нагар зовні, що утворюється при варінні кави на газовій плиті, прибирайте господарським милом. Застосовувати абразиви, щоб відчистити гар, не можна.

кавоварка та чашки
Завдяки регулярному догляду кавоварка буде як нова.

Чи можна мити гейзерну кавоварку у посудомийній машині

Мити у посудомийній машині можна не всі моделі. Класичні кавоварки з алюмінію допускають мийку у машині, але вони втрачають свій блиск, корпус стає матовим. Чи можна помити у посудомийці саме вашу модель, уточнюйте в керівництві по експлуатації.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.