Шарлотка – це улюблена страва багатьох людей. Цей пиріг простий у приготуванні, але завоював популярність дивним та ніжним смаком. Для різноманітності можна приготувати нову страву на основі базового рецепта – шарлотку без яблук. У рецепті замість звичної начинки використовуйте будь-які ягоди та фрукти з характерним кислим смаком.

Інгредієнти
Замість яблук можна використовувати такий наповнювач:
- полуниця;
- апельсин;
- груша;
- слива;
- абрикос;
- смородина;
- журавлина;
- чорниця;
- вишня;
- лимон.
Кількість фруктів та ягід – як у традиційному рецепті з яблуками, тобто близько 300-500 грамів з розрахунку на 1 склянку борошна.
Інгредієнти для приготування пирога:
- склянка борошна;
- склянка цукру;
- 4 курячих яйця;
- ванілін або ванільний цукор;
- половинка чайної ложки соди, погашеної оцтом, або розпушувач;
- невелика кількість вершкового масла (потрібно для змащування форми для випічки).
Особливості готування
Час приготування шарлотки без яблук залежить від духовки. При температурі 160-170 градусів шарлотка випікається протягом 40-45 хв. Якщо використовується духова шафа з конвекцією, рекомендується встановлювати температуру трохи менше рекомендованої, щоб пиріг пропікся зсередини.

Готовий пиріг можна поділити на 6 або 8 порцій. Якщо ви на дієті, необхідно враховувати, що 100 г готового продукту містить:
- близько 300 ккал;
- 60 г вуглеводів, що становить 20% від добової норми;
- 4-5 г жиру;
- 7 г білка.
Калорійність продукту можна зменшити, якщо при приготуванні начинки використовувати менше цукру.
Приготування шарлотки без яблук покроково
Процес замішування тіста не займає багато часу. Нижче наведені етапи замісу тіста та формування пирога:
- У миску розбити яйця. Їх краще заздалегідь дістати з холодильника, щоб вони набули кімнатної температури.
- У яйця додати цукровий пісок. Збивати суміш набагато легше за допомогою міксера. Процес займає близько 3-4 хвилин. У результаті збивання повинна вийти пишна біла маса, яка не осідає.
- Ванільний цукор краще додати разом з цукром-піском, щоб кристали повністю розчинилися.
- Борошно заздалегідь просіяти 2 рази, щоб позбутися від грудочок та наситити її киснем. Так готовий десерт вийде більш пишним.
- Якщо використовується розпушувач, то його потрібно додати у борошно при останньому просіюванні. Якщо пекарського порошку немає, можна використовувати половину чайної ложки соди, погашеної оцтом або лимонним соком.
- Гашену соду додати до яєчно-цукрової суміші та акуратно перемішати. Якщо використовується розпушувач, то соду додавати не потрібно. Всі необхідні для пишності пирога інгредієнти містяться у розпушувачі.
- Борошно додавати частинами, ретельно збиваючи тісто, щоб уникнути появи грудочок. У результаті повинна вийти маса, яка за консистенцією нагадує густу сметану.
- Начинку для пирога краще підготувати заздалегідь. Фрукти або ягоди ретельно промити та обсушити паперовим рушником. Якщо використовуються великі фрукти, такі як слива або абрикос, їх потрібно порізати кружальцями або кубиками за бажанням. У кислі цитрусові можна додати трохи цукру. Часточки апельсина або лимона очистити від гірких перегородок та нарізати невеликими шматочками.
- Духовку заздалегідь розігріти до потрібної температури (170°C). Форму для випікання змастити шматочком вершкового масла. Якщо використовується силіконова форма, цей крок можна пропустити.
- У форму акуратно ложкою викласти половину тіста та розрівняти по поверхні. Слідом покласти начинку для шарлотки. На начинку вилити залишки тіста та акуратно вирівняти, щоб поверхня вийшла однакової висоти.
Форму з пирогом поставити у розігріту духовку приблизно на 45 хвилин. У процесі готування дверцята краще не відкривати, щоб бісквіт не осідав.
Готовність шарлотки без яблук слід перевірити зубочисткою або дерев’яною шпажкою. Паличку увіткнути у районі центру пирога, при огляді вона повинна бути сухою – це свідчить про готовність пирога.
Чому шарлотка осідає після випічки
Іноді трапляється така неприємність, як осідання пирога після приготування. При перевірці готовності шарлотка була пишною, але потім чомусь осідає. Існує багато причин, за якими може статися опадання пирога:
- При випічці шарлотки у духовці потрібно враховувати, що бісквіт не терпить протягів. Для правильного приготування йому необхідна постійна температура. Перші 20-25 хвилин після приміщення форми з тестом у духовку відкривати її не можна, інакше існує ймовірність, що страва втратить свою пишність.
- Якщо у приміщенні низька температура, краще залишити пиріг у вимкненій духовці для охолодження. У цьому випадку можна уникнути різкого перепаду температури, та пиріг не осяде.
- Необхідно дотримуватися рекомендованих температурних режимів. Приготування десерту при температурі вище 170 градусів загрожує такими неприємними наслідками, як осідання пирога або неповне пропікання.
- При приготуванні тіста потрібно використовувати ту кількість інгредієнтів, яке зазначено у рецепті. Наприклад, нестача борошна у тісті призведе до того, що пиріг не підніметься.
- При збиванні яєчно-цукрової суміші не потрібно захоплюватися. Занадто тривале збивання негативно позначається на консистенції та пишності пирога.
- Якщо шарлотка осідає при подачі на стіл, можливо, було використано забагато розпушувача.

Що робити, якщо десерт не пропікся
Основою шарлотки є бісквітне тісто, яке просте у приготуванні, але потребує дотримання деяких правил.
Кілька причин, чому пиріг залишився сирим усередині:
- Яйця необхідно збивати до появи пишної піни, яка не спадає. Краще окремо збити жовтки з цукром та білки з дрібкою солі, а потім акуратно змішати в однорідну піну.
- Тісто необхідно поставити випікатися протягом 10 хвилин після замішування. Якщо воно постоїть довше, велика ймовірність неправильної випічки бісквіта.
- Духовку не можна розігрівати більше зазначеної температури. У цьому випадку на пирозі швидко з’являється кірка, яка не дає тісту пропектися зсередини. Режим конвекції краще вмикати в останні 10 хв приготування.
- Якщо поставити шарлотку у погано розігріту духовку, начинка осяде вниз, та пиріг погано пропечеться.
- Під час випікання дверцята духовки відкривати не рекомендується.
Врятувати погано пропечений пиріг можна. Для цього необхідно накрити поверхню шарлотки фольгою або змоченим водою пергаментом, щоб скоринка не підгоріла, та допекти за рекомендованої температурі до готовності.
З чим подати шарлотку
Приготований пиріг подають на пласкому блюді, порізавши на порції. Прикрасити шарлотку без яблук можна:
- цукровою пудрою;
- корицею;
- шматочками мигдалю;
- підсмаженим волоським горіхом.

Незвичайний смак шарлотці додасть кокосова стружка. Пиріг, приготований у прямокутній формі, можна прикрасити сіточкою з фруктового сиропу. Оригінальний варіант подачі теплої шарлотки – з кулькою вершкового морозива або збитими вершками.
Нюанси приготування
Рецепт шарлотки досить простий. Існує кілька секретів, які допоможуть спекти пишний та смачний десерт:
- Яйця для збивання необхідно заздалегідь зігріти до кімнатної температури.
- Просіяне пшеничне борошно – запорука отримання смачного пирога.
- Готове тісто у формі потрібно ставити до добре прогрітої духовки. Відхилення у температурному режимі вплине на підняття пирога. У погано розігрітій духовці тісто не підніметься, а начинка осяде на дно форми. При занадто високій температурі випікання десерт може залишитися непропеченим всередині.
- Використання ванілі та кориці додасть неповторний аромат випічці. Ці інгредієнти можна застосовувати разом або окремо.
- Можна використовувати інший варіант приготування шарлотки без яблук. Змастити форму вершковим маслом, посипати невеликою кількістю цукру, викласти фрукти та залити тестом. У цьому випадку шарлотку подають на стіл, перевернувши дном догори.
Секрети випічки
Для отримання смачного пирога можна скористатися порадами від кондитерів:
- Для випічки шарлотки без яблук краще використовувати чавунну або металеву форму з товстим дном. При використанні такого посуду пиріг рівномірно пропечеться та покриється апетитною хрусткою скоринкою.
- Для отримання смачного десерту краще використовувати фрукти та ягоди з кислинкою. Така начинка прекрасно відтіняє солодкий бісквіт. Щоб начинка не розтеклася, при приготуванні до ягід можна додати трохи борошна та перемішати.
- При приготуванні тіста борошно краще додавати потроху, щоб не порушити однорідність збитих яєць.
- Оригінальний смак та аромат виходить, якщо додати у тісто апельсинову або лимонну цедру.
При дотриманні правил приготування шарлотка виходить навіть у недосвідчених кулінарів. Можна змінити смак пирога, якщо використовувати будь-які начинки та додавати корицю, ванілін або цедру за смаком.

Історія походження шарлотки
Шарлотка вважається стравою англійської кухні:
- За часів походження пирога не використовувалося тісто, замість нього брали розмочений білий хліб, який укладали на дно форми та закривали їм нижній шар яблук.
- Шматочки хліба вимочували у фруктовому сиропі на основі груш, абрикосів або яблук.
- Яблука варили у сиропі. Потому або залишали у вигляді шматочків, або робили пюре.
- У той час десерт не пекли, а просто залишали у прохолодному місці для кращого просочення.
Згодом рецепт пудингу зазнав деяких змін. Зараз шарлотка – це бісквітний десерт з начинкою з яблук або інших фруктів.