Для будь-якої господині шарлотка – це відмінний патичок-чарівничок, якщо раптом нагрянули гості. Пиріг готується швидко, а головне – необхідні інгредієнти завжди знайдуться у холодильнику. Гості не встигнуть за стіл сісти, як господиня подасть до чаю апетитний та ніжний десерт із яблуками. З-посеред безлічі варіантів пишна шарлотка з яблуками на кефірі у духовці вважається найлегшим рецептом, але за смаковими якостями не поступається іншим.
Інгредієнти рецепта шарлотки
Цей «черговий» пиріг став улюбленим десертом у багатьох будинках. Приготувати його зможе навіть починаюча господиня.
Тісто:
- кефір – 1 скл.;
- цукор – 1 скл.;
- масло вершкове – 120 г;
- сода – 1 ч. л.;
- яйця – 2 шт.;
- борошно – 1,5 скл.
Для начинки потрібно 4 яблука.
Характеристики страви
Час приготування десерту – 1 година.
Випікати ласощі у розігрітій духовці до 180°С близько 45 хвилин. Кожна господиня знає, як духова шафа працює у неї на кухні. Тому, у залежності від стану духовки, час випікання може коливатися у межах 35-45 хвилин. Температура у різних духовках також може трохи відрізнятися від зазначеної у рецепті.
Рецепт пирога розрахований на 8 порцій.
Калорійність однієї частини становить 374 ккал.
В одній порції (214 г) міститься:
- 11 г білків;
- 4 г жирів;
- 73 г вуглеводів.
Кроки основного рецепта
Спочатку потрібно підготувати всі необхідні інгредієнти. Їх попередньо витягнути з холодильника та залишити у теплі, щоб прогрілися до кімнатної температури. Яблука краще брати кисло-солодких сортів та не сильно соковиті. Борошно просіяти – воно збагатиться киснем, та пиріг вийде пишним.
А потім можна приступити до покрокового приготування тіста для десерту:
- Рецепт випікання шарлотки нескладний. Оскільки на приготування пирога піде близько 15 хвилин, доцільно спочатку увімкнути духовку, щоб вона розігрівалася.
- В окремій ємності змішати кефір з содою та залишити на кілька хвилин, щоб сода вступила у реакцію з кисломолочним середовищем. Вміст посуду почне перетворюватися на піноподібну масу та збільшуватися у об’ємі.
- М’яке масло розтерти з цукровим піском до білого кольору.
- У сирих яйцях відокремити жовтки від білків. Білки в окремому посуді помістити у холодильник, а жовтки міксером або віночком збити з масляно-цукровою масою.
- Влити у жовткову масу кефір з содою та перемішати. Бульбашки повинні покрити кефірно-жовткову суміш.
- Борошно додавати у кілька прийомів. Після кожного прийому масу ретельно вимішувати. Тісто має вийти однорідної консистенції. Щоб не було грудочок борошна, тісто краще замісити, скориставшись міксером.
- Збити білки у піну та додати у тісто. Обережно перемішати. Консистенція готового тіста повинна вийти як на оладки.
- Зняти з яблук шкірку та нарізати часточками. Якщо яблука домашні, шкірку можна не очищати.
- Форму для випічки діаметром близько 18 см краще використовувати роз’ємну. Її дно застелити пергаментним папером та змастити маслом.
- Вилити 2/3 тіста. Розкласти рівномірним шаром підготовлені яблука. Зверху можна посипати корицею. Вилити решту тіста.
- У розігріту духовку поставити форму на 35-45 хвилин.
- Коли верхівка пирога стане золотистого кольору, потрібно дерев’яною шпажкою або зубочисткою перевірити його готовність. Якщо вона після проколу шарлотки залишилася сухою, то десерт готовий.
Витягти готову шарлотку з форми та остудити. Можна прикрасити посипаною цукровою пудрою. Порізати на порційні шматочки та подавати до кави, чаю, соку та інших напоїв.
Цікаві легенди про походження десерту
У більшості історій про створення цього чудового десерту фігурує жіноче ім’я Шарлотта:
- Згідно з першою легендою, авторами цього десерту є англійці. Тільки тоді це був пудинг. Шарлоткою називали хліб, просочений молоком та перекладений різними фруктами. Її не пекли, а подавали як холодний десерт.
- Сліди другої історії ведуть до королівського двору. У XVIII столітті у Великобританії всі, хто вирощував яблуні, були під заступництвом дружини короля Георга III – Шарлотти. Ця версія виникнення шарлотки не доведена, адже пудинг у той час вже був відомий. Але багатьом вона подобається своїм романтичним настроєм.
- Від третьої теорії ще більше віє романтикою. Нерозділене кохання англійського кухаря до дівчини Шарлотти спонукало його придумати рецепт ніжного яблучного пирога. Можливо, що таким чином він хотів завоювати прихильність зарозумілої леді.
- Четверта версія бере витоки у Франції. На початку XIX століття один кухар вирішив поекспериментувати та створив Charlotte Russe. Він замінив хліб на печиво савоярді з прошарком желатинового крему.
- П’ята легенда свідчить про економних німецьких господинь, які залишки хліба сушили, а потім з них готували солодкий яблучний пиріг. На початку XX століття всіх німкень позаочі називали Шарлотта, тому що це ім’я було популярним у країні.
Подача страви до столу
Готовий десерт подають остиглим, попередньо прикрасивши та розрізавши по порціях.
Для прикраси шарлотки можна взяти різні посипання:
- корицю;
- цукрову пудру з какао;
- стружку з кокоса;
- цукор з ваніллю;
- стружку з мигдалю;
- посипку кондитерську.
Шарлотка може бути рятівною стравою для частування раптових гостей, а також улюбленим десертом всієї родини. Її можна подавати до столу з:
- ароматною кавою;
- пахучим чаєм;
- свіжим молоком;
- йогуртом;
- згущеним молоком;
- збитими вершками;
- морозивом.
Найчастіше ці ласощі бувають круглими або прямокутними. Але господині можуть застосувати інші форми. Такі експерименти додадуть страві оригінальності та ще більшої привабливості.
Секрети приготування пишної шарлотки
Знаючи та дотримуючись деяких нюансів приготування яблучних ласощів, господиня не залишить членів сім’ї без десерту. Він буде завжди виходити високим, смачним та повітряним.
Рекомендації досвідчених кухарів для отримання смачного десерту:
- Потрібно вибирати кисло-солодкі та тверді яблука. Це в основному зимові сорти. Пиріг вийде з приємним смаком, а часточки не перетворяться у пюреподібну масу.
- Величезне значення має використовуваний сорт борошна. Для шарлотки потрібно вибирати просіяне борошно вищого ґатунку.
- Обов’язково дати кілька хвилин відстоятися кефіру з содою до закінчення реакції між ними. Так готова випічка не віддаватиме запахом соди.
- Білки необхідно збивати до густої піни. Пиріг тоді вийде пишним та м’яким.
- Тісто краще перемішувати міксером, так воно буде ніжним та легким.
- Яблука, розкладені на тісто, краще пропечуться, ніж якщо викласти їх на дно форми, а потім залити масою.
- Перед випіканням пирога на низ духовки потрібно поставити невелику каструльку з водою. Поступово випаровуючись, вода зволожує повітря. Так пиріг не пригорить та не пересохне.
- У кінці випікання духовку вимкнути та не відкривати протягом 15 хвилин, нехай готова шарлотка ще потомиться.
Експерименти з заміною інгредієнтів
На основі цього рецепта можна спекти шарлотку з різними фруктами. Кожного разу вона матиме абсолютно новий та неповторний смак.
Можна спробувати приготувати ласощі з:
- вишнями;
- сливами;
- полуницею.
Потрібно у фруктів попередньо видалити кісточки та зцідити сік.
Дуже цікава шарлотка вийде з мандаринами або апельсинами. Мандарини потрібно очистити від шкірки та розібрати на дольки. В апельсинів також зрізати шкірку разом з білою м’якоттю, яка віддає гірчинкою, а соковитий фрукт нарізати скибочками.
Замість цукру у тісто можна додати цукрову пудру. Від цієї заміни смак десерту тільки буде у виграші. А замість соди додають розпушувач для тіста, перемішаний з борошном.
Причини невдалої випічки
Рецепт приготування десерту на кефірі зовсім нескладний. Якщо слідувати покроковій інструкції, успіх буде гарантований. Але іноді все-таки пиріг не виходить, та господиня починає шукати причини, що призвели до невдачі.
Основні моменти, через які шарлотка може не вийти:
- Інгредієнти з холодильника. Якщо холодний кефір змішати з содою, то потрібної реакції не відбудеться, відповідно, тісто не підніметься та не буде м’яким та повітряним. Холодне масло не розітреться як слід, залишаться тверді грудочки. Вийде неоднорідне тісто, що погано вплине на якість випічки.
- Багато соку. Соковиті яблука при випічці шарлотки виділяють сік, який стікає на дно форми. Пиріг таким чином може підгоріти.
- Холодна духовка. Випічка, поставлена пектися у духовку, не нагрітої до потрібної температури, не підніматиметься.
- Недотримання рецепта. Якщо не дотримуватися точної рецептури, пиріг не вийде смачним та повітряним. Надлишок цукру впливає на структуру тіста та якість готового пирога, робить шарлотку твердою. Від збільшеної кількості жиру тісто стає пухким та кришиться. Якщо всипати занадто багато соди, то смакові якості шарлотки будуть не з кращих.
Нескладний рецепт яблучного пирога на кефірі вважається економним. Інгредієнти, які потрібні для випікання цього десерту, завжди під рукою. До того ж, його можна спекти з кефіру, який стоїть у холодильнику вже кілька днів та ніхто його не хоче допивати. Рятуючи один продукт, господиня може створити смачний кулінарний шедевр.
Ще одна перевага цього десерту – швидке приготування, що робить його улюбленою стравою багатьох господинь. Навіть зайняті на роботі жінки зможуть ввечері пригостити свою родину солодкої випічкою, приготовленою своїми руками.
Дотримуючись рецепту та беручи до уваги небажані чинники, які можуть нашкодити випічці, будь-яка господиня зможе спекти просту шарлотку, щоб порадувати своїх рідних смачними домашніми ласощами до чаю.