Шарлотка з яблуками у правильному харчуванні

Шарлотка з яблуками – пиріг, знайомий кожному. Популярність шарлотки зрозуміла: готувати її легко, інгредієнти прості та доступні, часу на приготування йде мало. Особливо хороша ця випічка тим, що у ній небагато калорій, тому її так люблять прихильники правильного харчування. До того ж у неї кладуть багато яблук, а ці доступні фрукти містять корисні вітаміни, мікроелементи та клітковину, необхідну для хорошого травлення. За правильним харчуванням шарлотку з яблуками готувати легко, і вона не зашкодить вашій фігурі.

низькокалорійний яблучний пиріг

Інгредієнти для шарлотки

Головна складова класичного рецепта – це яблука (4-5 шт.). Ще знадобляться:

  • яйця – 3 або 4 штуки;
  • склянка борошна;
  • стільки ж цукру;
  • розпушувач або сода, гашена оцтом.

Це обов’язкові складові частини. Залежно від рецепта, у шарлотку додають ще:

  • вершкове масло;
  • сир;
  • кефір;
  • корицю;
  • ванілін.

Але можна обійтися без цих інгредієнтів, для найпростішого рецепта вони необов’язкові.

Калорійність

Калорійність класичного рецепту 200 ккал, але згідно з правильним харчуванням шарлотку з яблуками можна робити на 100 ккал. Скільки калорій буде у вашій випічці, вирішуєте тільки ви. Знизити калорійність можна, зменшивши кількість цукру у рецепті. Ще один хороший спосіб – класти у тісто трохи менше яєчних жовтків. Якість від цього не постраждає, корж виходить таким само повітряним та добре піднімається.

Скільки часу потрібно витратити

Щоб приготувати шарлотку, не потрібно багато часу, тому її відносять до рецептів з розряду «гість на порозі»:

  • На змішування тіста потрібно не більше п’яти хвилин.
  • Ще хвилин десять на те, щоб нарізати шматочками яблука.
  • Час випікання – від 30 до 50 хвилин. Чим більше тіста та чим товще корж, тим довше буде пропікатися шарлотка.

Приготування

шарлотка з яблуками

Дотримуйтесь простого покрокового керівництва, щоб отримати ідеальний пиріг:

  1. 3 або 4 яблука середнього розміру поріжте часточками або кубиками. Шматочки робіть великими, щоб вони вийшли добре помітними у готовій шарлотці. Занадто дрібно нарізане яблуко просто розчиниться у тісті. Пиріг все одно вийде смачним, але назвати його шарлоткою буде вже не можна.
  2. Яйця рекомендується збити блендером до міцної пінки, щоб тісто вийшло пишнішим. Але припустимо збивати віночком, виделкою або навіть зовсім не збивати.
  3. Поки збиваєте яйця, потроху підсипайте цукор. Замість цукру зручно використовувати цукрову пудру – тісто вийде більш однорідним. Від цього виграє і смак, і зовнішній вигляд випічки.
  4. Всипайте борошно тонкою цівкою, не перестаючи перемішувати. Якщо всипати потроху, легше буде розмішати тісто так, щоб не утворювалися грудки. У результаті повинна вийти маса, схожа на сметану за консистенцією.
  5. Розпушувач з пакетика заздалегідь перемішайте з борошном, але можна всипати просто у тісто. Або замість розпушувача додайте по-старому соду, гашену оцтом, хоч це не так ефективно.
  6. Форму для випікання ретельно змастіть маслом. У класичному рецепті вказують вершкове масло, причому крім змазування, його ще й викладають на дно форми шматочками. Якщо ви хочете зробити шарлотку менш калорійною, візьміть рослинну олію.
  7. Залийте тісто у форму. Це можна робити різними методами. Одні викладають яблука на денце та ллють тісто зверху, інші кладуть шматочки яблука на тісто. А можна як слід перемішати яблука та тісто, а потім вже вилити суміш у форму.
  8. Випікайте шарлотку у духовці, попередньо розігрітій до 180-200 градусів. Час випікання не менш 30 хвилин, щоб тісто пропеклося як слід. Але важливо не перетримати пиріг у духовці, інакше він стане занадто сухим.
  9. Вийнявши готову шарлотку, не поспішайте витрушувати її з форми. Якщо почекати хвилин 10-15, ви легко виймете її, а у вас буде менше можливостей обпектися. Занадто довго у формі краще не тримати, від цього тісто відволожиться.

Останній штрих – прикрасьте готовий пиріг. Для декору можна використовувати:

  • цукрову пудру;
  • корицю;
  • какао-порошок;
  • різнокольорову кулінарну посипку;
  • мелені горіхи;
  • варення;
  • шоколадну крихту.

Як зменшити калорійність

У шарлотці з яблуками за класичним рецептом небагато калорій у порівнянні з тортами та тістечками. Тому цю випічку так люблять ті, хто стежить за фігурою, та прихильники правильного харчування. Але можна зробити ще менше калорій.

Продукти, які найсильніше впливають на калорійність шарлотки:

  • цукор;
  • вершкове масло;
  • яєчні жовтки;
  • борошно.

Рекомендують заміняти цукор фруктозою або медом, вважаючи, що це зменшує шкоду від простих вуглеводів. Правда полягає у тому, що організму все одно, звідки він отримав прості вуглеводи, а калорійність цих продуктів практично однакова. Якщо хочете зменшити кількість калорій, краще візьміть для тіста поменше цукру.

Вершкове масло класти у тісто необов’язково навіть для змащування форми можна використовувати рослинну олію. Якщо ви використовуєте у рецепті кефір, молоко або сир, візьміть ті, у яких невеликий відсоток жирності. Можна зменшити кількість яєчних жовтків та навіть зовсім не додавати їх у тісто, обмежившись тільки білками. Пшеничне борошно можна замінити на менш калорійне гречане або вівсяне.

Різні способи випікання

Традиційно шарлотку печуть у духовці, але це не єдиний можливий спосіб.

Пательня

шарлотка у Пательні

Секрет випікання на сковорідці – тримати на маленькому вогні та обов’язково під кришкою. Хвилин через 20 пиріг потрібно перевернути. Зручніше за все робити це, накривши сковорідку тарілкою відповідного діаметру.

Мікрохвильовка

Мікрохвильовка дозволяє випікати шарлотку з яблуками анітрохи не гірше, ніж у духовці. Скільки часу на це йде, залежить від потужності приладу. Якщо піч досить потужна, то вистачить п’яти хвилин, щоб тісто повністю пропеклося.

Якщо у мікрохвильовки є функція гриля, випічка зарум’яниться не гірше, ніж у духовці, а без гриля вийде блідою. У цьому випадку, якщо хочеться, щоб тісто було темнішим, можна підфарбувати його какао-порошком. В іншому рецепт та спосіб приготування нічим не відрізняються.

Мультиварка

Режим «Випічка» дозволяє пекти шарлотку з яблуками у мультиварці. Тісто у ній виходить таким само ніжним та повітряним, недолік тільки один – діаметр чаші невеликий, це впливає на розмір пирога. Зарум’янюється тільки ті боки шарлотки, які стикалися зі стінками чаші. Якщо хочеться, щоб корж був рум’яним з усіх боків, його перевертають, вкладають у чашу іншим боком та печуть ще 10 хвилин до появи скоринки. Або корж просто перевертають блідою стороною вниз, щоб її було не видно.

Навіть якщо режиму випічки немає, це ще не означає, що шарлотка вам недоступна. Досвідчені користувачі мультиварок печуть за допомогою інших функцій. Наприклад, використовують функцію «Суп» або «Каша», знижуючи температуру нагріву.

Як визначити готовність

Щоб зрозуміти, що шарлотка готова та тісто досить пропеклося, проткніть корж дерев’яною паличкою. Для цієї мети підійде:

Якщо до палички прилипли частинки тіста, значить, тісто ще не зовсім готове, потрібно потримати пиріг у духовці ще трохи. Якщо паличка суха, значить, можна виймати.

Ті, у кого достатньо досвіду, вміють визначати готовність за виглядом та запахом:

  • Аромат готового тіста поширюється по дому, коли пиріг достатньо пропікся.
  • Ще одна ознака – зовнішній вигляд. У готової шарлотки повинна бути рум’яна скоринка. Але якщо колір стає занадто темним, значить, пиріг пересушений.

Як зробити тісто більш повітряним

Головний секрет – борошно потрібно просівати. Просіяне борошно збагачене киснем, з ним тісто краще підніметься та буде ніжним та повітряним.

Ще одна порада – яйця потрібно як слід збити, щоб піна була густою та однорідною. Більш пишна пінка виходить, якщо збивати охолоджені яйця.

Обов’язково потрібно додавати соду, гашену оцтом. При змішуванні соди та оцту утворюються бульбашки вуглекислого газу, які роблять тісто пористим та пишним. Можна не гасити соду, якщо використовуєте кислі яблука або кефір. Тоді у хімічну реакцію з содою вступить кислота, яка міститься у продуктах, і дасть той само ефект, що оцет.

Щоб тісто під час випікання піднімалося ще краще, є пара нюансів:

  • Скибочки яблук краще класти всередину, а не зверху, щоб не збільшувати тиск.
  • Не відкривати духовку, поки не пропечеться як слід.

повітряне тісто

Що робити, щоб випічка не прилипла до форми

Є декілька хитрощів, які допоможуть зробити так, щоб шарлотка не прилипала та легко виймалася з форми:

  • змащену маслом форму перед тим, як заливати у неї тісто, посипати меленими сухарями або манною крупою;
  • скропити форму холодною водою;
  • форму, щойно вийняту з духовки, поставити на мокрий рушник.

Які яблука використовувати

Шматочки яблук у шарлотці повинні виходити щільними та не втрачати форму. Підходять такі сорти:

  • Антонівка;
  • Гренні Сміт;
  • Семеренко;
  • Джонаголд;
  • інші сорти з твердими хрусткими плодами зеленого кольору.

кислі яблука

Червоні та жовті яблука з м’якою пухкої м’якоттю у тісті будуть розвалюватися та перетворюватися на кашу. Але якщо інших яблук у вас немає, спробуйте обваляти шматочки у борошні, перш ніж викладати. Це допоможе їм зберегти форму.

Кислі або солодкі брати яблука – справа смаку. Ті, хто любить більш солодку шарлотку, з кислими сортами додають побільше цукру, а з солодкими – поменше. Цікавий смак виходить, якщо використовувати яблука різних сортів та поєднувати у одному пирозі кислі та солодкі шматочки.

Чи потрібно зрізати шкірку

Як бути зі шкіркою, єдиної думки не існує. Найчастіше яблука для шарлотки не чистять. Причини називають такі:

  • шкірка допомагає шматочкам зберігати форму;
  • шкірка добре пропікається, стає м’якою та не робить смак та консистенцію пирога гіршою;
  • чищення вимагає часу;
  • шкірка надає випічці додатковий смак та аромат.

Але деякі вважають за краще чистити яблука, особливо якщо попався сорт з товстою жорсткою кіркою. Справа не тільки у смакових якостях. Якщо при вирощуванні яблук використовувалися пестициди та інші шкідливі хімікати, то вони концентруються саме у шкірці.

Магазинні яблука, привезені здалеку, покривають спеціальним воском, щоб під час перевезення вони не псувалися. Такі фрукти мають гарний зовнішній вигляд, у них гладка блискуча поверхня, але користі для правильного харчування у шкірці немає. Таку шкірку можна безжально зрізати.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.