Шарлотка – улюблена в усьому світі страва. Тільки у деяких країнах це холодний десерт, у деяких – пудинг, а у нас – пиріг з яблуками. Класична рецептура передбачає приготування бісквітного (яєчного) тіста, але можна поекспериментувати, зробивши його сирним. Приготована у духовці шарлотка з яблуками та сиром виходить м’якою, пористою та одночасно більш вологою.
Необхідні інгредієнти
Для приготування сирної шарлотки з яблуками візьміть такі продукти:
- борошно пшеничне – 1 скл.;
- ванільний цукор – 1 пакет;
- 4 яйця;
- цукор (пісок) – 150 г;
- розпушувач тіста – 1 пакет;
- сир – 200 г;
- сметана – 3 ст. л.;
- олія соняшникова – 1 ст. л.;
- яблука – 2-3 шт.;
- цукрова пудра – 1 ст. л.;
- сіль – щіпка.
Опис страви
Починати приготування слід з правильного підбору та підготовки інгредієнтів. Щоб сир краще розходився по тісту, рекомендується використовувати вологий, не крупинчатий продукт. Борошно обов’язково просіяти для насичення киснем, інакше тісто не підніметься та не стане пишним. Яблука краще вибирати кисло-солодкі.
Час приготування – 70 хвилин. Вихід готового продукту – 8 порцій.
100 г продукту містять:
- калорійність – 191,7 ккал;
- білки – 7 г;
- жири – 4,7 г;
- вуглеводи – 30,4 г.
Приготування сирної шарлотки з яблуками у духовці
Покроковий процес:
- Вбиваємо яйця у глибоку миску, додаємо цукровий пісок та трохи перемішуємо вінчиком.
- Всипаємо ванільний цукор та ретельно збиваємо суміш міксером. Домагатися появи повітряної піни немає необхідності, достатньо дочекатися повного розчинення цукру.
- Додаємо сир, сметану та дрібку солі. Ретельно перемішуємо міксером.
- Додаємо пшеничне борошно вищого ґатунку, розпушувач, перемішуємо вінчиком. Доводимо суміш до однорідного стану за допомогою міксера. По густоті тісто має нагадувати сметану.
- Яблука ретельно миємо. Ділимо на 4 частини, вирізаємо серцевину. Нарізаємо фрукти невеликими шматочками (скибочками).
- Беремо роз’ємну форму діаметром близько 22 см. Змащуємо стінки соняшниковою олією, на дно вкладаємо пергамент. Можна використовувати будь-яку іншу форму, наприклад, силіконову.
- Викладаємо тісто, поверх розкладаємо нарізані яблука.
- Розігріваємо духовку до 180 градусів. Відправляємо форму до духовки на 35-50 хвилин (орієнтуємося за особливостями моделі – є конвекція чи ні).
- Витягуємо шарлотку з духовки, трохи охолоджуємо.
- Прикрашаємо остиглий пиріг цукровою пудрою.
Поради та рекомендації
Шарлотка вважається найлегшим у приготуванні десертом. Але іноді бісквіт не виходить таким, як хотілося б – не у повному обсязі пропікається або не піднімається. Виникнення таких складнощів ви уникнете, якщо правильно підготуєте тісто, підберете температурний режим та сорт яблук.
Нюанси приготування:
- Вибирайте щільні, пружні, кисло-солодкі яблука. При надкушуванні вони повинні хрустіти. М’які сорти не дуже підходять. Рекомендується використовувати зелені яблука, оскільки червоні та жовті сорти, навіть найтвердіші, не триматимуть форму. При нагріванні вони можуть розвалюватися та розповзатися. Щоб яблука тримали форму, вони повинні добре пропектися.
- Важливий момент – кількість начинки. Щоб десерт вийшов смачним, яблук повинно бути багато.
- Правильно нарізайте яблука. Оптимальний розмір – 2х2 см. Більш дрібні шматочки розваляться, перетворившись на кашу, великі просто не пропечуться. До того ж занадто великі скибочки будуть некрасиво вилазити з готового бісквіта.
- Кращі сорти яблук – це Семеренко, Антонівка, Грені Сміт, Джонагольд.
- Яблука не рекомендується чистити. Шкірочка дає пирогу соковитість, певний смак та аромат.
- Тісто повинно мати певну густоту. Воно не має бути занадто щільним. Оптимальна консистенція – трохи густіша, ніж млинцеве тісто. Воно повинно литися, інакше буде погано обволікати яблука. У результаті вийде пиріг, який не має нічого спільного з класичною шарлоткою.
- Не рекомендується наливати тісто зверху. Багато недосвідчених кулінарів припускаються такої помилку – яблука кладуть на дно форми та заливають їх тістом. Кращим варіантом буде перемішування суміші з яблуками. Таким чином можна домогтися рівномірного розподілу начинки усередині пирога. При наливанні тіста зверху воно може у деяких місцях не протекти до дна форми. Якщо ж ретельно перемішати, то можна отримати рівномірне обволікання яблук та скріплення їх в одну масу.
- Ставити слід у попередньо розігріту духовку. Розігрівати духову шафу слід не менше 15 хвилин. Ставити бісквіт у духовку необхідно при прогріванні до 140 градусів. Необхідно дочекатися моменту, коли шарлотка схопиться, потім температуру поступово підвищувати.
- Необхідно правильно вибрати температурний режим. Важливий момент при приготуванні шарлотки з сиром у духовці – не тільки замішування тіста, але також правильне його випікання. Оптимальна температура для випічки – 180°С, час – 30-40 хвилин.
- Заборонено ставити шарлотку у занадто розігріту духову шафу. Якщо духовка перегріта, то велика вірогідність пригорання десерту зверху. Всередині він при цьому може залишатися сирим.
- Ні в якому разі не можна відкривати дверцята духовки. Шарлотка може осісти від будь-якого протягу, перетворившись на суху та клейку масу.
Поширені помилки
Основа шарлотки робиться з простого бісквітного тіста, але його приготування потребує особливого підходу.
Основні причини погано пропеченої шарлотки з сиром:
- Занадто мала або занадто велика кількість борошна, що призводить до того, що шарлотка не піднімається, має щільну або занадто рідку структуру з хрусткою скоринкою.
- Приготоване тісто не було відразу відправлено у духовку. Якщо вчасно не почати пекти, воно буде осідати.
- Сильно розігріта духова шафа (більше 200 градусів). Перегріта духовка гарантує швидке утворення щільної скоринки, яка перешкоджає нормальному пропіканню пирога всередині.
- Погано збиті яйця.
- Низький температурний режим у духовці.
- Установка форми з тістом у нерозігріту шафа.
- Відчинення дверцят протягом часу випічки.
Якщо шарлотка не пропеклась, то врятувати ситуацію можна:
- регулюванням температурного режиму (зниженням або підвищенням);
- накривши пиріг зверху алюмінієвою фольгою або пергаментом.
Провівши такі маніпуляції, слід продовжувати випікання шарлотки до готовності.
Кулінарні експерименти
Спробуйте зробити смак шарлотки незвичайним та ексклюзивним шляхом додавання різноманітних спецій. Оригінальний смак та аромат готовій випічці надають:
- ванільний цукор;
- лимонна або апельсинова цедра;
- меленакориця;
- кардамон;
- мускатний горіх.
Пікантність шарлотці подарує імбир та чорний перець. Головне при додаванні будь-яких спецій – не переборщити, щоб не зіпсувати смак яблучного пирога.
Як прикрасити
Декорувати шарлотку можна найрізноманітнішими способами. Найпростішим вважається присипання готового бісквіта:
- цукровою пудрою;
- подрібненими горіхами;
- шоколадною крихтою;
- шматочками вафель.
Розтопіть плитку будь-якого шоколаду (молочного, чорного, білого) та полийте їм готовий яблучний пиріг. Поверх шоколадної глазурі розкладіть ягоди або шматочки фруктів:
- банана;
- мандарина;
- ківі.
Ще один оригінальний спосіб – прикраса яблучного десерту безе. За 5 хвилин до приготування змастити безе верх шарлотки, після чого запекти до легкого зарум’янювання.
Можна прикрасити бісквіт з яблуками ще на етапі приготування, виклавши оригінально яблучні скибочки, наприклад, спіраллю.
З чим подати
Готова шарлотка з сиром та яблуками має вологу структуру, рум’яний та золотий колір. Традиційні яблука легко замінити іншими улюбленими фруктами, такими як:
- груші;
- нектарини;
- персики.
Цей десерт, як будь-яку солодку випічку, подають до чаю або кави. Також він виступає у ролі самостійної страви. Максимально шарлотка розкриває смаковий ансамбль у гарячому вигляді, хвилин через 10-15 після випікання. Прекрасно відтіняють смак гарячого яблучно-сирного бісквіта:
- заварний крем;
- морозиво;
- сметанний крем.
Оригінальний смак виходить, якщо у крем із домашньої сметани додати мандарини.
Ці прості поради та рекомендації, ваш креатив та кулінарну майстерність допоможуть приготувати ароматну шарлотку з сиром та яблуками.
Історія походження
Назва «шарлотка» – похідна від французького жіночого імені Charlotte (Шарлотт). Класичний пиріг – це солодкий десерт з Німеччини, основні інгредієнти якого:
- заварний крем;
- лікер;
- білий хліб;
- яйця;
- фрукти.
Про те, звідки з’явилася назва десерту, є кілька версій:
- Згідно з народними легендами, жіночим ім’ям Шарлотта стали називати традиційний яблучний пиріг завдяки англійській королеві Шарлотті, яка була покровителькою фермерів.
- Наукові дані, які спираються на англійські рецепти п’ятнадцятого та пізніших століть, пояснюють походження шарлотки від англ. «charlyt», що позначає страву з цукру, збитих яєць та молока.
Прабатьком популярних рецептів нинішньої шарлотки був англійський пудинг. Даний десерт придуманий саме англійцями, а страва, яку зараз готують багато господинь, з’явилася порівняно недавно.
Англійський «прабатько» десерту був холодним (сирим) хлібним пудингом. Його робили з вимочені у яйці скибочок та подрібнених фруктів, що укладаються шарами. Найпопулярнішою начинкою були яблука. Пізніше шарлотку стали запікати, замочуючи хліб у припущеному вершковому маслі, а також фруктовому, ягідному або винному сиропі.